محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت سرور اختصاصی و سرور ابری در چیست؟ به زبان ساده

تفاوت Cloud Server و Dedicated Server در چیست؟ قبلا در خصوص تفاوت های بین Cloud Computing و Grid Computing در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم ، در خصوص تفاوت های Shared Hosting و VPS ها هم صحبت کرده ایم و انواع سرویس های وب هاستینگ را نیز معرفی کرده ایم با این حال امروز در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران قصد داریم در خصوص تفاوت های بین سرورهای هاستینگ ابری یا Cloud Server Hosting و سرورهای هاستینگ اختصاصی یا Dedicated Server Hosting صحبت کنیم و درک کنیم که کدامیک می تواند نیاز ما را برآورده کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Dedicated Server یا سرور اختصاصی و Cloud Computing Hosting یا سرویس های هاستینگ پردازش ابری دو نوع از راهکارهای هاستینگی هستند که شما برای وب سایت هایی با نیاز پردازشی و کارایی بالا به آنها نیاز پیدا خواهید کرد و این کاملا بستگی به نیازهای شما دارد که از کدامیک از این نوع سرویس ها استفاده کنید. هر کدام از این سرویس ها برای خودشان مزایا و معایت خاص خود را دارند ، بزرگترین مزیت سرویس های پردازش ابری مقیاس پذیری و هزینه به نسبت کمتر نسبت به سرویس های Dedicated Hosting یا هاستینگ اختصاصی است.

تفاوت سرور اختصاصی و سرور ابری در چیست؟ به زبان ساده

هاستینگ اختصاصی یا Dedicated Hosting ( سرور اختصاصی )

هاستینگ اختصاصی یا بهتر بگوییم سرور اختصاصی همانطور که از نامش هم پیداست در واقع یک سرور فیزیکی است که بر اساس نیازهای شما خریداری و در اختیار شما قرار داده شده است. اینگونه سرورها مزایای خاص خود را دارند و یکی از بهترین راهکارها برای ارائه خدمات هاستینگ به شما می روند. تمامی منایع سخت افزاری موجود روی اینگونه سرورها بصورت اختصاصی فقط و فقط به کاربری که آن را اجاره کرده است اختصاص پیدا می کند و اشتراکی در کار نیست.

در واقع شما در چنین حالتی یک سرور سخت افزاری تمام عیار را به همراه همه امکانات سخت افزاری موجود بر روی آن اجاره کرده اید. اگر شما یک سرور اختصاصی برای ارائه خدمات هاستینگ خریداری کنید این امکان را دارید که نوع سیستم عامل و پایگاه داده و حتی هر نرم افزاری که مورد نیاز کار شما است را از قبل سفارش بدهید ، این امکانات البته بر اساس نوع سرویس دهندگان مختلف متفاوت است ، بعضا برخی از سرویس دهندگان برای ارائه خدمات اینچنینی از شما مبلغی را دریافت می کنند. برای مثال نرم افزار مدیریت سرور ، فایروال ، پشتیبانی و هرگونه رفع اشکال در چنین خدماتی در ازای پرداخت هزینه انجام می شود.


تصویر سرویس هاستینگ اختصاصی یا Dedicated Server Hosting


کارایی یا Performance در سرویس های هاست اختصاصی بهترین گزینه در میان سایر سرویس های هاستینگ و راهکارهای موجود به حساب می آید. اما مهمترین معایبی که در این نوع هاستینگ وجود دارد عدم وجود مقیاس پذیری یا Scalability و همچنین مشکل بکارگیری بهینه منابع سخت افزاری است. اگر به مثال هایی که در دنیای واقعی است نگاهی بیاندازیم ، فرض کنید که شما یک وب سایت با نام ww.tosinso.com دارید که در آن تمام نمایشگاه های مهم فناوری اطلاعات دنیا مورد بررسی قرار می گیرند.

زمانیکه یک نمایشگاه برگزار می شود سرویس شما به شدت به منابع بیشتری نیاز خواهد داشت چون بازدید کنندگان به یکباره به وب سایت هجوم می آورند اما در عین حال ممکن است در طی ماه ها چنین وضعیتی برای سرور شما به وجود نیاید. در چنین شرایطی شما برای آن روزهای خاص نیاز به پهنای باند و قدرت پردازشی بیشتری نسبت به روزهای معمول خواهید داشت بنابراین مقیاس پذیری یا Scalability بسیار در سرویس های هاستینگ اختصاصی دشوار است و بصورت Dynamic این فرآیند برای شما انجام نمی شود.

تفاوت سرور اختصاصی و سرور ابری در چیست؟ به زبان ساده

هاستینگ پردازش ابری یا Cloud Computing Hosting

تاکنون راجع به Cloud Computing مطلب در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران زیاد خوانده اید اما برای تسریع مطلب ، پردازش ابری یا Cloud Computing به معنی تحویل دادن سرورهای مجازی با پیکربندی ها و سیستم عامل ها و نرم افزارها و سرویس های خاص به کاربران به گونه ای می باشد که محل فیزیکی سرورها ، نرم افزارها ، داده ها و دستگاه های ذخیره سازی و حتی پردازنده ها برای کاربران مشخص نیست .

Cloud Computing با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی به این هدف خود می رسد ، اگر بخواهیم ساده توضیح بدهیم ، در واقع Cloud مجموعه ای از سرورها می باشد که قدرت پردازشی آنها یکپارچه سازی شده است و شما بر اساس نیاز خود می توانید از توان پردازشی هر یک از سرورهای موجود در این مجموعه بدون اینکه تغییر در ساختار سرورها را شاهد باشید استفاده کنید. مهمترین تفاوتی که Cloud Computing با Dedicated Server دارد خاصیت مقیاس پذیری یا Scalability است که قبلا هم اشاره کردیم ، شما در زیرساختارهای Cloud Computing حتی می توانید سرویس و خدمات خود را بصورت ساعتی خریداری کنید و این می توانید هزینه های شما را به نسبت اجاره یا خرید یک سرور فیزیکی اختصای بسیار پایین بیاورد.

همان مثال بالا را برای وب سایت www.tosinso.com در نظر بگیرید ، اگر به یکباره درخواست های یک وب سرور بسیار زیاد شود نیازی به نگرانی نیست زیرا در صورت کمبود منابع بلافاصله Cloud قابلیت استفاده از سایر منابع موجود در سرورهای Cloud را خواهد داشت و این تغییر سرور برای کاربر غیر قابل لمس است. راهکارهای هاستینگ پردازش ابری یا Cloud Computing Hosting یک راهکار ایده آل برای سرورهایی است که دارای یک استفاده متوسط هستند و می خواهند فرآیند های بروز رسانی و تنظیمات آنها بدون درگیر کردن کاربران انجام شود. از مهمترین مزایای استفاده از سرویس های Cloud Computing Hosting می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مقیاس پذیری ساده ، بروز رسانی لحظه ای
  • هزینه به نسبت پایین و امکان اجاره ساعتی
  • نظارت و پایش متمرکز Cloud
  • گسترش بدون وقفه
  • قابل اعتماد بودن و سادگی فرآیند بازیابی از حادثه یا Disaster Recovery

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد . 


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات