سعید صغیر شمس آبادی
کارشناس شبکه های مایکروسافت : علاقه مند به لینوکس

35 ترفند جستجو در گوگل که یک حرفه ای باید بداند

بعنوان شخصی که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت دارید و از شبکه جهانی اینترنت استفاده میکنید قطعا تا به حال از موتور جستجوگر گوگل استفاده کرده اید همانطور که میدانید استفاده از این موتور جستجوگر برای تحقیق راجع به یک موضوع یا رفع اشکال بسیار کاربردی است اما چندین تکنیک برای جستجوی هرچه بهتر در گوگل وجود دارد که شما با استفاده از این تکنیکها میتوانید هرچه زودتر به نتایج بهتر در جستجوی خود برسید در زیر به این موارد اشاره شده است :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. 1 - استفاده از تب ها
 2. 2 - سابقه وب
 3. 3 - جستجو با یک عبارت دقیق
 4. 4 - استفاده از علامت منها
 5. 5 - استفاده از ستاره در جستجو
 6. 6 - جستجو در یک سایت خاص
 7. 7 - جستجو بر اساس نوع فایل
 8. 8 - یافتن صفحات مشابه
 9. 9 - جستجو بر اساس عنوان صفحات
 10. 10 - جستجو در میان دامین ها
 11. 11 - مشاهده صفحه ای که در گوگل ایندکس شده
 12. 12 - دریافت تعاریف لغات
 13. 13 - استفاده از کلمات آشنای وب در جستجو
 14. 14 - بیشترین نتیجه با کمتری ورودی
 15. 15 - استفاده از کلمات کلیدی و مهم
 16. 16 - جستجوی پیشرفته گوگل
 17. 17 - نادیده گرفتن غلط های املایی
 18. 18 - بی تاثیر بودن بزرگی و کوچکی حروف
 19. 19 - نگران علائم نگارشی نباشید
 20. 20 - استفاده از اعداد در یک محدوده در جستجو
 21. 21 - ویژگی Instant
 22. 22 - پیدا کردن یک مکان خاص
 23. 23 - انجام محاسبات
 24. 24 - تبدیل واحدهای اندازه گیری
 25. 25 - تبدیل ارزها
 26. 26 - دریافت نرخ های کنونی بازار سهام
 27. 27 - خرید و مقایسه محصولات
 28. 28 - دریافت زمان طلوع و غروب خورشید به وقت محلی
 29. 29 - بررسی وضعیت آب و هوایی یک شهر
 30. 30 - پیدا کردن فروشگاهها و کسب و کارهای محلی
 31. 31 - جستجو بوسیله Goggles
 32. 32 - جستجوی صوتی
 33. 33 - بررسی اطلاعات عمومی
 34. 34 - دریافت زمان
 35. 35 - بررسی امتیازات و برنامه های ورزشی

1 - استفاده از تب ها

اولین نکته مربوط به استفاده از تب ها در جستجوی گوگل است شما در بالای هر جستجو در گوگل تعدادی تب میبینید ، این تب ها بنا به جستجویی که شما دارید میتوانند تغییر کنند ولی معمولا بعد از وارد کردن عبارت مورد نظر در کادر جستجو تب های Web , Image , Videos , Maps , News , ... دیده شده و قابل انتخاب خواهند بود و شما با انتخاب آنها میتوانید روی موضوع مورد در جستجوی خود بیشتر متمرکز شوید.

وب سایت توسینسو

2 - سابقه وب

این گزینه سابقه وب و گزارشات وب سایتهای بازدید شده و زمان جستجوی آنها را به شما نشان میدهد همچنین امکان جستجو در میان آنها را برای شما فراهم می سازد شما با استفاده از این امکان میتوانید میزان جستجوهای خود را در هر تاریخی و به شکل نمودار مشاهده کنید . به این نکته توجه داشته باشید که این گزارشات بر اساس اکانت گوگل شما محرز میشود پس شما باید برای بدست آوردن این گزارشات با حساب کاربری گوگل خود لاگین کرد باشید . برای دریافت سوابق وب می توانید به آدرس https://history.google.com/history مراجعه کنید.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

3 - جستجو با یک عبارت دقیق

در صورتی که در جستجوی خود کلمه یا عبارتی برای شما اهمیت بسیار دارد و میخواهید که حتما آن کلمه یا عبارت با همان ترتیب مورد نظر خود و بدون هیچگونه تغییری در نتیجه جستجو پیدا شود از علامت نقل قول ( کوتیشن ) در ابتدا و انتهای آن استفاده کنید برای مثال وقتی شما میخواهید یک بیت شعر را در گوگل جستجو کنید ممکن است با نوشتن یک مصرع از آن شعر ، گوگل شما را به سمت صفحه هایی هدایت کند که تک تک کلمات شما به صورت جداگانه در آن صفحه وجود داشته باشند از طرفی ممکن است گوگل برای یافتن نتایج بیشتر از بعضی کلمات چشم پوشی کند اما با نوشتن آن مصرع و قرار دادن نقل قول ( کوتیشن ) در ابتدا و انتهای آن ، گوگل به دنبال عین همان مصرع با همان ترتیب کلمات بکار گرفته شده میرود. برای مثال :

 • "دل را به کف غصه نباید سپرد"

4 - استفاده از علامت منها

گاهی در زمان جستجو در گوگل شما به دنبال عبارتی هستید که به کار بردن بعضی از کلمات موجود در آن عبارت باعث میشود که مشابه آن را با عناوین و یا موضوعات دیگر در نتایج جستجوی خود مشاهده کنید به عبارت دیگر گوگل شما را به صفحاتی که انتظار دیدن آنها را ندارید ارجاع میدهد . شما با استفاده از علامت منها میتوانید کلمه یا کلماتی را در نتایج جستجو حذف کنید فرض کنید شما به دنبال تصاویری از شهر دماوند هستید ، در صورتی که در گوگل جستجویی در این زمینه داشته باشید ممکن است که نتایج گوگل بیشتر در زمینه کوه دماوند باشد که این برای شما چندان خوش آیند نیست ، شما با استفاده از این ترفتد میتوانید نتایجی که مربوط به کوه دماوند هستند را از جستجو حذف کنید برای این کار در جستجوی خود علامت منها را قرار داده و در ادامه آن کلمه ای را که نمیخواهید در نتایج جستجو موجود باشد را قرار میدهید بعنوان مثال عبارت زیر را در گوگل جستجو میکنید :

 • تصاویری از شهر دماوند -کوه

در این مثال شما به گوگل میگویید که صفحه هایی که در آنها کلمه ی کوه وجود دارد را از نتایج جستجو حذف کند . یکی دیگر از کاربردهای این ویژگی استفاده از آن در زمان جستجوی مواد لازم در دستور تهیه غذا می باشد. بعنوان مثال :

 • طرز تهیه سالسا -"گوجه فرنگی"

در این جستجو بدلیل اینکه بعد از علامت منها نام گوجه فرنگی دارای دو کلمه جدا از هم بوده است ، ما برای اینکه به گوگل بگوییم کلمه گوجه فرنگی به منظور یک عبارت بعد از منها است آن را میان دو نقل قول قرار داده ایم با این کار گوگل در نتایج جستجو سایت هایی که طرز تهیه سالسا بدون نیاز به گوجه فرنگی را دارند نمایش میدهد. به این نکته توجه داشته باشید که بین منها و عبارت مورد نظر نباید فاصله خالی وجود داشته باشد.

5 - استفاده از ستاره در جستجو

گاهی ممکن است که شما به دنبال عبارت یا جمله ای باشید که بعضی از کلمات آن را نمیدانید در چنین مواقع شما با قرار دادن یک ستاره در بین کلمات به گوگل میگویید که در این عبارت به جای ستاره ممکن است کلمه یا کلماتی وجود داشته باشد . به مثال زیر دقت کنید :

 • "انجمن تخصصی فناوری * ایران"

در این مثال برای بدست آوردن نتایج بهتر ، ما از نقل قول هم استفاده کردیم در این مثال ما از گوگل میخواهید نتایجی به ما نشان دهد که در آن عین عبارت انجمن تخصصی فناوری ایران وجود داشته باشد (چون که از نقل قول استفاده شده) از طرفی با قرار دادن ستاره بین کلمات فناوری و ایران به گوگل میگوییم که بین این دو کلمه ممکن است کلمه یا کلمات دیگری هم وجود داشته باشند.

6 - جستجو در یک سایت خاص

شما با استفاده از عملگرد site میتوانید جستجوی خود را تنها در یک سایت خاص انجام دهید ، بدین منظور در جستجوی خود کلمه ی site: را با حروف کوچک نوشته و بعد از آن آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید دقت داشته باشید که بین site: و آدرس سایت مورد نظر نباید فاصله خالی وجود داشته باشد. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید :

تفاوت ویندوز 8 و 8.1 site:tosinso.com

7 - جستجو بر اساس نوع فایل

اگر به دنبال مقاله ای با پسوند خاص (مثلا doc یا pdf ) هستید نیاز نیست عبارتهایی مثل دانلود مقاله..... با پسوند ...... را در گوگل جستجو کنید !!! کافیست از عملگرد filetype: استفاده کنید بدین منظور عبارت مورد نظر را در کادر جستجو نوشته و سپس filetype: را با حروف کوچک بنویسید و در انتهای آن پسوند فایل را بنویسید و بدین صورت نوع خاصی از فایل را جستجو کنید. دقت داشته باشید که بین filetype: و پسوند فایل ، هیچگونه فاصله ای نباید وجود داشته باشد. به مثالهای زیر توجه کنید :

دیابت چیست filetype:doc
دیابت چیست filetype:ppt
What is diabetes filetype:pdf

8 - یافتن صفحات مشابه

شما با استفاده از عملگرد related: میتوانید صفحات و یا محتوای مشابه صفحه مورد نظر خود را پیدا کنید برای اینکار کافیست در جستجوی گوگل related: را با حروف کوچک وارد نموده و سپس در ادامه آن آدرس سایت یا صفحه مورد نظر خود را وارد کنید با انجام اینکار گوگل به شما سایتهای مشابه سایت وارد شده را نشان میدهد . دقت داشته باشید که میان related: و سایت مورد نظر خود از هیچگونه فاصله ای نباید استفاده کنید . بعنوان مثال :

related:ITPro.ir
related:security.tosinso.com//articles//25234

9 - جستجو بر اساس عنوان صفحات

شما با استفاده از عملگرد :intitle میتوانید جستجوی خود را بر اساس عنوان صفحات انجام دهید به این شکل که intitle: را با حروف کوچک در کادر جستجو نوشته و کلمه یا کلمات مورد نظر خود را برای جستجو در عنوان صفحات وارد میکنید ، در صورتی که یک کلمه را برای جستجوی خود در نظر دارید نوشتن آن بعد از intitle: کافی است اما معمولا جستجوی ما به گونه ای هست که از چندین کلمه یا یک عبارت برای جستجو در عنوان صفحات استفاده میکنیم در چنین مواقع باید در ابتدا و انتهای عبارت خود از نقل قول استفاده کنید تا گوگل بتواند وجود چندین کلمه بعد از intitle: را درک کند ، راه ساده تری هم برای اینکار وجود دارد که دیگر نیازی به قرار دادن نقل قول هم در ابتدا و انتهای عبارت نیست و آن هم این است که به جای intitle: از allintite: استفاده کنیم دقت داشته باشید که میان : intitle یا allintitle: و کلمه یا عبارت مورد نظر نباید فاصله ای وجود داشته باشد بنده برای درک بهتر از هرکدام از این موارد در پایین یک مثال قرار دادم.

intitle:عسل
intitle:"آموزش گام به گام نصب و راه اندازی سرویس WSUS"
allintitle:آموزش گام به گام نصب و راه اندازی سرویس WSUS

10 - جستجو در میان دامین ها

شما میتوانید از با استفاده از عملگرد inurl یا allinurl جستجوی خود را در میان دامین ها انجام دهید به این صورت که ابتدا inurl: را با حروف کوچک نوشته و کلمه خود را برای جستجو در میان دامین ها بنویسید در صورتی که از چند کلمه برای جستجو استفاده میکنید از allinurl: استفاده کنید. دقت داشته باشید که میان :inurl یا allinurl: و کلمه مورد نظر نباید فاصله ای وجود داشته باشد. بعنوان مثال :

inurl:itpro
allinurl:itpro usersvoice

11 - مشاهده صفحه ای که در گوگل ایندکس شده

با استفاده از عملگرد cache شما میتوانید صفحه ای از سایت مورد نظر را که آخرین بار در گوگل ایندکس شده مشاهده کنید ، استفاده از cache گوگل برای مشاهده نگارش قبلی یک صفحه که حتی بارها ممکن است تغییر پیدا کرده باشد مناسب است ، گاهی در برخی سایتها (خصوصا سایتهای خبری) دیده میشود که یک مطلب به هر دلیلی حذف میگردد ، شما با استفاده از این دستور می توانید حتی در صورتی که صفحه مورد نظر در URL اصلی در دسترس نباشد یا محتوایش بطور کلی تغییر کرده باشد نگارش قبلی آن صفحه را مشاهده نمایید . برای اینکار cache: را با حروف کوچک در کار جستجو نوشته و آدرس سایت یا صفحه مورد نظر را بدون فاصله بعد از آن بنویسید بعنوان مثال :

cache:tosinso.com/latest

متاسفاده در زمان مشاهده صفحه ، شما اگر بر روی لینکهای موجود در صفحه کلیک کنید به مشکل بر میخورید و نسخه اصلی آن صفحه را مشاهده میکنید.

12 - دریافت تعاریف لغات

شما برای استفاده از فرهنگ لغت گوگل و ترجمه کردن یک کلمه هم میتوانید از عملگرد define استفاده کنید برای اینکار define: را با حروف کوچک وارد کرده و در ادامه کلمه مورد نظر خود را بدون فاصله قرار دهید. برای مثال :

define:technology

13 - استفاده از کلمات آشنای وب در جستجو

عملکرد موتور جستجوگر در واقع تطابق دادن کلماتی است که شما وارد می کنید با صفحات موجود در اینترنت ، پس در صورتی که از کلماتی استفاده کنید که در صفحات وب بیشتر استفاده شده قطعا به نتایج بهتری دست پیدا میکنید. بعنوان مثال به جای اینکه عبارت سرم در میکند را جستجو کنید ، بنویسید سردرد زیرا این کلمه در سایتهای پزشکی بیشتر استفاده میشود .

14 - بیشترین نتیجه با کمتری ورودی

در جستجوی گوگل همیشه سعی کنید اول عبارتی را که میخواهید جستجو کنید به صورت بسیار ساده بنویسید و اگر در جستجو به نتیجه مطلوب دست پیدا نکردید در جستجوهای بعدی به عبارت جستجو اضافه کرده و آن را با جزئیات بیشتری بنویسید یا عبارت را اصلاح کنید بعنوان مثال اگر تصمیم دارید ببینید برای مصاحبه شغلی چه آمادگی هایی باید داشته باشید جستجوی خود را بشکل زیر انجام دهید در هر مرحله اگر به نتیجه مورد انتظار رسیدید دیگر نیازی به جستجوهای بعدی با جزئیات بیشتر نیست ،

 • اولین جستجو : مصاحبه شغلی
 • دومین جستجو : آماده شدن برای مصاحبه شغلی
 • سومین جستجو : چگونگی آماده شدن برای مصاحبه شغلی

15 - استفاده از کلمات کلیدی و مهم

همیشه سعی کنید در جستجوهای خود از کلمات کلیدی استفاده کنید . استفاده از عبارتی که دقیقا در ذهن دارید ممکن است موجب طولانی شدن متن و در نهایت عدم دریافت نتایج جستجوی مناسب برای شما باشد بعنوان مثال به عبارت زیر دقت کنید :

 • من شخص چاقی هستم از چه رژیم غلایی استفاده کنم که لاغر بشم ؟

گرچه این شیوه جستجو در فضای مجازی بیشتر به خانم ها انتساب داده شده :D اما حقیقت این است که بسیاری از ما ممکن است در جستجوی خود همینکار را انجام دهیم ، استفاده از عبارت "من شخص چاقی هستم" در جستجوی ما نیازی نیست و تنها جستجو درباره رژیم های غذایی لاغری ما را به هدف خود میرساند به خاطر همین اگر جستجوی خود را به شکل زیر انجام دهیم نتیجه بهتری دریافت میکنیم :

 • رژیم غذایی لاغری

16 - جستجوی پیشرفته گوگل

شما با استفاده از تب Images میتوانید برای یافتن تصاویر استفاده کنید همچنین از ابزارهای آن برای یافتن تصاویر بر اساس اندازه ، رنگ ، نوع و یا طراحی تصویر استفاده کنید بعنوان مثال با استفاده از ابزارهایی که در تصویر مشاهده می کنید میتوانید تصاویر را در جستجوی خود به گونه ای فیلتر کنید که تنها تصاویری که در 24 ساعت گذشته ثبت شده اند و دارای سایز بزرگی هستند نمایش داده شوند.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

17 - نادیده گرفتن غلط های املایی

غلطگیر املای گوگل باعث می شود که شما اگر در عبارت جستجوی خود غلط املایی داشته باشید رایج ترین املای کلمه را با توجه به دیگر کلمات بکار برده شده در کادر جستجومشاهده نمایید.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

18 - بی تاثیر بودن بزرگی و کوچکی حروف

در جستجوی گوگل هیچگاه دغدغه این را نداشته باشید که عبارات را با حروف کوچک یا بزرگ جستجو کنید چرا که در جستجوی گوگل بزرگی و یا کوچکی حروف ( به استثناء عملگردها که باید با حروف کوچک نوشته شوند) تاثیری در نخواهند داشت.

19 - نگران علائم نگارشی نباشید

علائم نگارشی در جستجوی گوگل نادیده گرفته میشوند و در نتیجه جستجو تاثیری نخواهند داشت پس احتیاجی به نوشتن آنها نیست . این علائم شامل @#%^*()=[]\ و سایر نویسه ها می باشد.

20 - استفاده از اعداد در یک محدوده در جستجو

گاهی در جستجوی خود شما یک بازه از اعداد را درنظر دارید و میخواهید جستجو کنید بعنوان مثال شما تصمیم دارید لیستی آهنگهای منتخب در سالهای 2008 الی 2015 را جستجو کنید ، برای جستجوی آن کافیست از سه نقطه میان عدد ابتدا و انتهایی استفاده کنید برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید :

 • آهنگهای منتخب در سال 2008...2013

21 - ویژگی Instant

Instant یکی از ویژگی های بسیار پرکاربرد و مفیدی بوده که گوگل تا به حال ارائه داده ، این ویژگی باعث می شود که پس از تایپ کلمه در کادر جستجوی گوگل ، با به نمایش در آمدن نتایج واقعی جستجو در حین نوشتن ، جستجو را سریعترمیکند همچنین پیش بینی ها را در زمان نوشتن کلمه یا عبارت نشان میدهد .

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

22 - پیدا کردن یک مکان خاص

در صورتی که در جستجوی یک شهر خاص هستید کافیست نام شهر را در جستجوی گوگل وارد کنید با این کار موقعیت آن شهر به همراه اطلاعات بیشتری ازجمله مساحت ، جمعیت ، زمان محلی ، وضعیت آب و هوا ، دانشگاه ها و ... نمایش داده خواهند شد .

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

23 - انجام محاسبات

یکی از قابلیت هایی که گوگل ارائه میدهد همین محاسبات ریاضی می باشد شما در جستجوی گوگل میتوانید عبارت ریاضی مورد نظر را تایپ کرده و نتیجه آن را مشاهده کنید به مثالهای زیر توجه کنید :

2+(5*2)/2
cos(3x)+sin(x), cos(7x)+sin(x)

جدا از این کار شما با تایپ عبارت Calculator هم در گوگل هم میتوانید به ماشین حساب با محیط گرافیکی دسترسی داشته باشید.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل
35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

24 - تبدیل واحدهای اندازه گیری

شما با استفاده از جستجوی گوگل میتوانید هرنوع مقیاس را با نوشتن عدد و واحد اندازی گیری آن به هم تبدیل کنید فقط کافیست که عددها و واحد اندازه گیری آنها را به زبان لاتین نوشته و میان آنها to بگذارید برای مثال :

ton to kg
35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

25 - تبدیل ارزها

با جستجوی واحد پول1 و واحد پول2 به زبان لاتین و قرار دادن IN در میان آنها شما میتوانید نرخ تبدیل ارز کنونی را از گوگل دریافت کنید. بعنوان مثال :

usd in pesos
euro in dollar

اگر با وارد کردن این عبارت در گوگل نتیجه ای دریافت نکردید از طریق گوگل فارسی یعنی https://www.google.com/fa تبدیل ارزها را امتحان کنید.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

26 - دریافت نرخ های کنونی بازار سهام

شما با تایپ نماد سهام در کادر جستجوی گوگل میتوانید نرخهای کنونی بازار سهام را در لحظه مشاهده کنید ، این نرخ ها بصورت زنده و مستقیم در نتایج جستجو بروز می شوند برای مشاهده تجزیه و تحلیل دقیق از بازار به همراه جزئیات میتوانید روی لینک Google Finance درصفحه نتایج کلیک کنید.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

27 - خرید و مقایسه محصولات

شما بعد از انجام جستجو و وارد کردن عبارت میتوانید با استفاده از تب Shopping نسبت به جستجو و مقایسه محصولات و یا خرید آنها اقدام نمایید همچنین با استفاده از دیگر امکانات موجود در گوگل در سمت چپ تصویر آنها را فیلتر کنید .

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

28 - دریافت زمان طلوع و غروب خورشید به وقت محلی

با وارد کردن عبارت sunrise (برای طلوع خورشید) و یا sunset ( برای غروب خورشید ) و قرار دادن نام شهر مورد نظر بعد از آن میتوانید زمان طلوع و یا غروب خورشید را به وقت محلی مشاهده کنید. بعنوان مثال :

sunrise ahvaz
sunset karaj
35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

29 - بررسی وضعیت آب و هوایی یک شهر

برای دریافت وضعیت آب و هوایی یک شهر کافیست عبارت weather را در کادر جستجو تایپ کرده و سپس نام شهر مورد نظر خود را در ادامه وارد نمایید . برای مثال :

weather ahvaz
weather دزفول
35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

30 - پیدا کردن فروشگاهها و کسب و کارهای محلی

برای پیدا کردن یک فروشگاه یا سایر کسب و کارها کافیست که نام کسب و کار و نام شهر مورد نظر را در جستجوی گوگل وارد کنید تا لیستی از این کسب و کارها و مکان دقیق آنها در نقشه به همراه نظرات و جزئیات بیشتر در اختیار شما قرار داده شود.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

31 - جستجو بوسیله Goggles

شما با استفاده از Goggles میتوانید با استفاده از دوربین تلفن همراه خود از موردی که میخواهید جستجو کنید یک عکس کوچک بگیرید و منتظر نتایج جستجوی آن باشید و دیگر نیازی به نوشتن نیست ( در گوشیهای آندروید Google Goggles بصورت یک نرم افزار جداگانه است ولی در iPhone باید برنامه جستجوی گوگل را باز کرده و Goggles را انتخاب نمایید ).

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

32 - جستجوی صوتی

شما از ویژگی جستجوی صوتی گوگل میتوانید از صحبت کردن برای جستجو استفاده کنید این ویژگی از عملکردهای صوتی موجود تنها در Android نسخه 2.2 (Froyo) و نسخه های بالاتر آن پشتیبانی می کند برای انجام جستجوی صوتی کافیست بر روی دکمه میکروفن را در کادر جستجوی گوگل ضربه بزنید یا اینکه دکمه جستجو را در تلفن خود بمدت چند ثانیه فشار داده و نگه دارید تا صفحه "اکنون صحبت کنید" مشاهده شود و روی آن کلیک کنید .

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

33 - بررسی اطلاعات عمومی

با استفاده از جستجوی گوگل شما براحتی میتوانید اطلاعات آماری درباره مکان مورد نظر خود را مستقیما از اداره آمار ایالات متحده و آمار اداره کار دریافت نمایید همچنین میتوانید نسبتها را در مکانهای مختلف با هم مقایسه کنید برای این کار کافیست واژه آماری خود را مانند "جمعیت" ( population ) و یا "نرخ بیکاری" (unemployment rate ) نوشته و در ادامه نام ایالت یا کشور مورد نظر را بنویسید . برای مثال :

 • نرخ بیکاری در کلرادو
 • unemployment rate colorado
 • جمعیت ایران
 • population iran
35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

34 - دریافت زمان


شما با استفاده از کلمه time و قرار دادن نام شهر خود در ادامه آن میتوانید زمان محلی در آن شهر را بدست بیاورید بعنوان مثال برای بدست آوردن زمان محلی در شهر تهران از عبارت زیر استفاده کنید.

Time tehran

35 - بررسی امتیازات و برنامه های ورزشی


شما با نوشتن نام تیم یا لیگ در جستجوی گوگل میتوانید امتیازات و برنامه مسابقات تیم های مورد نظر خود را در NBA، NFL،NHL و MLB دریافت کنید.

35 راهکار و تکنیک برای جستجو بهتر در گوگل

و در پایان هم در صورتی که نظر ، انتقاد یا پیشنهادی راجع به این مقاله دارید و یا در صورتی که ترفند یا نکته ای در جستجوی گوگل میدانید که در مقاله ذکر نشده از شما دعوت میکنم که آن را در قسمت دیدگاه ها مطرح کرده و آن را به اشتراک بگذارید.


سعید صغیر شمس آبادی
سعید صغیر شمس آبادی

کارشناس شبکه های مایکروسافت : علاقه مند به لینوکس

سعید صغیر شمس آبادی ، کارشناس سیستم عامل های سرور و سرویس های مبتنی بر مایکروسافت ، گرافیست و علاقه مند به مجازی سازی ، لینوکس و Open Source ، علاقه مند به کار تیمی و ...

نظرات