آموزش کار با کنسول مدیریتی ESXi بصورت تصویری

چگونه با کنسول ESXi کار کنیم؟ همانطور که میدانید امروزه سیستم های مجازی سازی مثل Vmware و Hyper-V دید تازه ای در شبکه های کامپیوتری ایجاد کرده اند و باعث شده اند که مدیریت سیستم ها ساده تر و همچنین کیفیت سرویس دهی سیستم ها افزایش پیدا کند و بتوان که شبکه را با Performance بالاتری مدیریت کرد.از سیستم هایی که در سازمان ها و ادارات از آن برای مدیریت آسان شبکه استفاده میگردد میتوان به Vmware سری Esxi اشاره کرد که میتوان این نرم افزاری که لینوکسی است و گرافیک آنچنانی ندارد و Performance بالایی برای ما بوجود میاورد را نصب کرده و روی آن Virtual machin های مورد نظرمان را بسازیم و و آنان را در Vcenter اضافه کرده و همه ی این ماشین ها را براحتی و از طریق Vsphere Client مدیریت کنیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در مقالات گذشته نحوه ی نصب و راه اندازی این نرم افزار گفته شد و حالا میخواهیم که روش کار کردن با آن را متوجه شویم و بیاموزیم که چگونه میتوان با این سیستم کار کرد.زمانی که شما مراحل نصب Esxi را انجام دادید و سیستم شما کاملا Boot شد و بالا آمد برای شما محیط زیر را در پیش رو قرار میدهد و با توجه به کلید هایی که گفته شده باید وارد کنسول مدیریتی این سیستم شوید.

وب سایت توسینسو

بعد از Boot شدن سیستم محیط بالا که محیط اصلی Esxi هست جلوی شما قرار میگیرد برای ورود کردن به کنسول مدیریتی esxi باید کلید F2 که Customize system هست رو فشار دهید و بار اول از شما username و password نمیپرسد چون هنوز شما برای آن هیچگونه username password ای تنظیم نکرده اید اما در دفعات بعدی که پسورد را تنظیم کردید آنگاه این محیط برای شما باز میگردد که به صورت پیش فرض username آن root میباشد.

وب سایت توسینسو

پس از زدن username و password شما وارد کنسول مدیریتی Esxi میشوید در اینجا شما میتوانید تمامی تنظیمات مربوط esxi را انجام دهید.

وب سایت توسینسو

در قسمت Configure password شما میتوانید برای esxi خود یک پسورد انتخاب کنید که در قسمت old password چون اولین بار است که به ESXIوارد میشوید باید آن را خالی بگزارید و پسورد جدید خود را در قسمت پایین ثیت کنید.

وب سایت توسینسو

در قسمت بعد که Configure management network است شما میتوانید تنظیمات مربوط به کارت شبکه را انجام دهید.در قسمت اول این بخش که network adapters میباشد شما میتوانید کارت شبکه ای که نیاز دارید esxi شما با آن کار کند را معرفی کنید و تعیین کنید که با کدام یک کار کند.

وب سایت توسینسو

در قسمت بعدی که Vlan میباشد شما میتوانید که تعیین کنید Esxi شما از کدام Vlan خارج گردد و با کدام بخش از سوییچ شما کار کند.

وب سایت توسینسو

در بخش که IP configurationمیباشد شما میتوانید تنظیمات مربوط به IP را انجام دهید و به صورت پیشفرض از dhcp استفاده میکند ولی با زدن Space میتوان حالت ip دادن را در حالت static قرار داد و به صورت دستی برای آن ip و subnet mask و default gateway تنظیم کرد و در بخش بعدی آن که IPV6 Configuration میباشد میتوان تنظیمات مربوط به IPV6 را انجام داد.

وب سایت توسینسو

در قسمت DNS Configuration شما میتوانید که تنظیمات DNS انجام دهید و primary dns server و alternate dns server و hoste name را تنظیم کنید و در بخض بعد که Custom dns suffix هست میتوانید Suffix مربوط به DNS خود را تغییر دهید.

وب سایت توسینسو

اگر تنظیمات مربوط به کارت شبکه ی مشکلی پیدا کند و نیاز باشد که شما این تنظیمات را Restart کنید آنگاه باید از گزینه ی restart management network استفاده کنید که این قابلیت را به شما میدهد که تنظیمات مربوط به کارت شبکه را restart و به حالت اول بازگردانی کنید.بعد از تنظیم کردن کارت شبکه برای اینکه تست کنید که آیا Esxi شما Esxi های دیگر را میبیند یا اصطلاحا Ping میکند یا خیر باید روی گزینه ی Test mnagement network کلیک کرده و Ip مورد نظر را بزنیم تا پینگ کند اگر OK داد به این معنا است که تنظیمات به درستی انجام شده و شما با Esxi های دیگر ارتباط دارید در غیر این صورت برای شما Failed میزند به این معنا که تنظیمات شما ایراداتی دارد همینطور در این جا میتوانید چک کنید که آیا Resolve نام HOST شما به درستی انجام میگیرد یا خیر که در تصویر زیر مشاهده میکنید که من به ESXI دیگر PING دارم ولی با مثلا Active directory پینگ ندارم که باید دید اشکال کار از کجاست.

وب سایت توسینسو

گزینه ی دیگر Disable management network میباشد که میتوانید کارت شبکه ی خود را غیر فعال کنید و آن را از مدار خارج کنید و گزینه ی Restore standard switch برای تنظیمات مربوط به سوییچ های مجازی سازی است که در اینجا با این گزینه اگر که از Standard switch استفاده میکردید آن گاه با این گزینه میتوان Standard switch را به حالت اول بازگردانی کرد.در قسمت Configure Keyboard میتوان تنظیمات مربوط به کیبورد را انجام داد که چه زبانی داشته باشد.

وب سایت توسینسو

در قسمت View support information به شما نشان میدهد که این ورژن از Esxi از چه لایسنس هایی چشتیبانی میکند و چه لایسنس هایی را میتوان نصب کرد که براحتی با ESXI کار کنند و اختلالی بوجود نیاورند.

وب سایت توسینسو

در قسمت View system LOGS شما میتوانید که LOG هایی که Esxi شما برمیدارد را مشاهده کنید که شامل سه قسمت است:

  1. Message
  2. Config
  3. Management agent

و شما با انتخاب کردن هرکدام از این گزینه ها میتوانید log های مربوط به آن را ببینید.Restart management agent به این معنی است که اگر اختلالی در نرم افزار هایی که به صورت Remote به Esxi ما وصل میشود بوجود آمد آنگا با Reset کردن این سرویس میتوان آن مشکل را برطرف کرده و براحتی با این نرم ازار ها مثل Vsphere کار کرده و این HOST را کنترل کرد.در بخش بعدی که Reset system configuration میباشد تمامی تنظیماتی که انجام داده اید را ریست میکند و در قسمت آخر که Remove custom extention میباشد تمامی تنظیمات و به کلی Esxi را ریست میکند که باید حواستان را جمع کنید که اشتباهی این گزینه را نزنید در غیر این صورت به کلی Esxi شما از مدار خارج میگردد و نابود میشود.امیدوارم ایم آموزش برای شما مفید واقع شود در قسمت های بعدی بیشتر درمورد Esxi و سایر موارد در مجازی سازی صحبت خواهیم کرد. موفق و سربلند باشید و توسینسو باشید.


نظرات