آموزش گام به گام نصب SQL Server 2014 بصورت تصویری و عملی

در ابتدا اطمینان حاصل نمایید که شما در سیستم خود به صورت Administrator وارد شده اید که به شما اجازه ساخت فایل و فولدرها را سیستم تان می دهد، که این مورد برای نصب موفقت آمیز برنامه بدیهی می باشد. اگر شما از یک CD-ROM استفاده می کنید و برنامه نصب به صورت اتوماتیک شروع نشد شما می توانید با مراجعه به محتوای داخل CD-ROM بر روی setup.exe دوبار کلیک نمایید. برای نصب بر روی چندین کامپیوتر، این امکان وجود دارد که یک اسکریپت اتوماتیک ایجاد نمایید تا مطمئن شوید بر روی همه ی سرورها یک شرکت با یک استاندارد یکسان نصب می شوند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. انتخاب ویژگی ها برای نصب

برای نصب Visual studio 2014 شما نیاز دارید که .Net Framework بر روی سیستم شما نصب باشد. .NET یک چارچوبی می باشد که مایکروسافت آن را ایجاد نموده است که به برنامه ها اجازه نوشتن کد در VB.NET، C#، و دیگر زبان های برنامه نویسی دارای مجموع کامپایل عمومی برای کامپیوتر ها را می دهد. استفاده SQL Server از .NET برای یک سری کارهای داخلی خود می باشد، اما همچنین، به عنوان یک توسعه دهنده، شما می توانید کد .NET را داخل هر کدام از زبان های Microsoft’s .NET بنویسید و آن را در داخل پایگاه داده SQL Server شامل کنید. در SQL Server 2008 و به بعد، امکان کوئری دادن به پایگاه داده با استفاده از .NET و LINQ بجای T-SQL بوجود آمد، اگر چه به منظور وضوح کد، باید به T-SQL تبدیل شود.

اما صفحه اصلی یا بهتر بگم صفحه اولیه ی نصب برنامه SQL Server 2014 به صورت شکل زیر می باشد که شامل بخش هایی چون نصب جدید این برنامه (برای حالتی که برای اولین بار برنامه را نصب می کنید)، بروز رسانی نسخه های قدیمی، و دیگر گزینه هایی که برای پشتیبانی از نصب SQL Server هستند را شامل می شود.

صفحه اولیه ی نصب برنامه SQL Server 2014

وقتی شما بر روی منوی سمت چپ بر روی بخش Installation کلیک می کنید، انتخاب هایی را پیش روی شما نشان می دهد و شما حالا می توانید نصب این برنامه یا اضافه نمودن ویژگی های بیشتر به گزینه های از قبلی نصب شده را انتخاب کنید. بعد از ان نصب SQL Server شروع می شود. چند صفحه اول ممکن هست بر روی نسخه ها مختلف تا حدودی متفاوت باشد.

اولین صفحه از شما درخواست وارد نمودن سریال و نسخه مورد نظر برای نصب این نرم افزار را می کند. اگر شما سریال نامبر محصول از قبیل نسخه توسعه یافته برنامه SQL Server را داشته باشید آن را در این بخش وارد می کنید. بعد از انجام اینکار بر روی دکمه Next کلیک می کنید و در این مرحله از شما درخواست می شود که قوانین موجود در زمینه این نرم افزار از جمله قوانین کپی رایت را قبول کرده و کلیک Next را بزنید. در مرحله بعدی شما به بخش پیکر بندی سیستم وارد شده اید که یک سری قوانین همان طور که شکل پایین می بینید مورد بررسی قرار می گیرند. پس از بررسی این قوانین به صورت اتوماتیک ادامه نصب این برنامه را پی می گیرد. به عبارتی دیگر دی این بخش این قوانین به بررسی وضعیت پیکربندی سیستم شما و نیازمندی های سخت افزاری مد نظر را بررسی می کند و اگر همه ی قوانین را با موفقیت انجام دهد در مقابل هر سطر یک علامت تایید قرار می گیرد.

Global Rules on SQL Server 2014

بعد از این مرحله با زدن بر روی دکمه Next به مرحله بعد می رویم در این قسمت برنامه SQL Server سعی به وصل شدن به اینترنت به منظور بررسی بروز رسانی نسخه خود و سایر نیازمندی ها برای نصب برنامه می کند. البته این بخش را می توانید عبور کنید و مشکلی در نصب برنامه به صورت مستقیم بوجود نمی آورد. به مرحله بعد که نصب قوانین (Install Rules) هست با زدن دکمه Next می رویم تا فایل های نصبی، نصب شوند. در مرحله بعد، دومین بررسی به منظور اطمینان از فرایند نصبی بی نقص انجام می شود. به عبارتی، دومین بررسی بیشتر به این منظور می باشد که خود SQL Server اطمینان از درستی نصب داشته باشد در حالی که بررسی اول مربوط به کامپیوتر و نیازمندی های سیستم عامل می باشد.

در شکل بعد شما یک اخطار به همراه پیام آن را مشاهده می کنید که مربوط به وضعیت دیوار آتشین (Firewall) کامپیوتر شما می باشد که مشکلی در نصب SQL Server ایجاد نمی کند. ( البته اگر شما SQL Server را می خواهید بر روی یک کامپیوتر نصب کنید و توسط کامپیوتر دیگری از طریق اینترنت یا شبکه به آن متصل شوید این پیام به شما هشدار می دهد که Firewall شما فعال هست. اگر شما می خواهید با استفاده از TCP/IP به SQL Server متصل شوید، آنگاه شما نیازمند این هستید که پورت های ارتباطی برای استفاده از آن باز کنید. ) بر روی Next برای رفتن به مرحله بعد کلیک کنید.

Install Rules on SQL Server 2014

تصویر ذیل مرحله بعد (Setup Role) را نمایش می دهد. در این بخش سه روش نصب در اختیار شما می گذارد. اولین انتخاب به شما اجازه انتخاب ویژگی هایی را میدهد که می خواهید در کامپیوتر نصب کنید. دومین انتخاب به سرویس های گزارش گیری اجازه استفاده از تکنیک های قدرتمند و ابزارهایی که آنها را PowerPivot خطاب می کنند، به منظور سروکار داشتن با داده نگهداری شده داخل یک پایگاه داده سرویس های تحلیلی (Analysis Services database)، یا پایگاه داده هوش تجاری (Business Intelligence database)، در اتصال با SharePoint را می دهد.

SharePoint را می توان در سازمان های بزرگ پیدا نمود که با هدف ذخیره گزارشات تولید شده استفاده می شود و کاربران می توانند با یک متد ایمن و کنترل شده به آنها دسترسی داشته باشند. آخرین انتخاب هم به فرایند نصب اعلام می کند که همه ویژگی ها، ابزارها، SDK، و سرویس های SQL Server موجود را نصب کند (به عبارتی نصب کامل امکانات SQL Server). شما بر اساس مورد مد نظر خود، از بین این سه انتخاب یکی را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک نمایید.

Setup Role on SQL Server 2014

انتخاب ویژگی ها برای نصب

حالا در این بخش به انتخاب ویژگی های نمایش داده شده می پردازیم، که سبب می شود شما یک سری تصمیم ها در این لحظه بگیرید. همان طور که در شکل زیر نشان داده شده است، یک سری گزینه های اصلی به صورت پیش فرض انتخاب شدن. شما می توانید همه گزینه ها را که حتی در صورتی که هم اکنون نیازی بهشون نداشته باشید انتخاب کنید تا همه ی ویژگی های SQL Server نصب شوند. البته نکته ای که اینجا وجود داره اینکه مسئله ای نیست شما چه ویژگی هایی را انتخاب می کنید چرا که شما بعدا هم این ویژگی ها را در صورت نیاز می توانید به SQL Server اضافه کنید.


Feature Selection in SQL Server 2014

و حالا به صورت خلاصه نگاهی به هر کدام از این مؤلفه ها می پردازیم:


Database Engine services

1. Database Engine Services: این بخش هسته اصلی برای SQL Server می باشد، و گزینه های این بخش موتور اصلی، فایل های داده ای و غیره ، را به منظور اجرا شدن SQL Server نصب می کنند.

1.1. SQL Server Replication: وقتی شما می خواهید تغییرات داده ای را نه فقط برای پایگاه داده ای که در آن اجرا نموده اید ارسال کنید، بلکه همچنین در یک پایگاه داده مشابه ای که به قصد دو نسخه ای نمودن آن تغییرات ایجاد شده است قرار دهید، شما می توانید از این گزینه برای جایگزین نمودن تغییرات در آن پایگاه داده استفاده کنید.

2.1. Full-Text Search: این گزینه به شما اجازه می دهد که در متن داخل پایگاه داده جستجو انجام دهید. این یک ابزار بسیار مهم برای جستجو اسناد یا دیگر داده های متنی می باشد که میتوان برای ساخت یک موتور جستجو استفاده شوند.

3.1. Data Quality Services: این ابزار به شما یا کاربران اجازه بررسی داده داخل پایگاه داده شما به منظور کیفیت داده را می دهد.


Analysis Services in SQL Server 2014

2. Analysis Services: با استفاده از این ابزار، شما یک مجموعه داده را انتخاب، و می توانید بخش به بخش اطلاعات داخل آن را تحلیل نمایید. سرویس های تحلیلی توجه بسیار زیادی را از طرف مایکروسافت طی سال های اخیر به خود جلب کرده است که سبب بهبود و گسترش توانایی برای جمع کردن داده و انجام دادن توابع تحلیلی شده است. این ایده ال برای دریافت داده هایی از قبیل آمار فروش می باشد و به شما اجازه می دهد ان را بر اساس محصول، بر اساس ناحیه فروش، بر اساس مشتری، و بر اساس هر متد دیگری که می شود تحلیل نمود مشاهده کرد.


Reporting Services in SQL Server 2014

3. Reporting Services: سه ویژگی متفاوت برای این سرویس وجود دارد. یک از ویژگی ها برای هر نمونه از SQL Server نصب می باشد، و سپس دو گزینه دیگر یک بار نصب می شوند و می توانند توسط هر نمونه نصب شده بر روی سرور استفاده شوند. سرویس های گزارش گیری اجازه تولید گزارش را به SQL Server بدون نیاز به ابزارهای جانبی مثل Crystal Reports می دهد. این سرویس را SQL Server و Analysis Services استفاده می کنند.

Data Quality client in SQL Server 2014

4. Data Quality Client: این یک ابزار سمت کاربر می باشد که به شما یا کاربران اجازه بررسی داده داخل پایگاه داده شما برای کیفیت داده را می دهد. شما می توانید داده خود را از نظر تکراری بودن یا کیفیت از طرف یک پایگاه داده مرجع با استفاده client tool به منظور تحقیق نتایج بررسی کنید.

5. Client Tools Connectivity: بعضی از این ابزارها در سیستم کاربر قرار می گیرند و واسط گرافیکی را برای SQL Server مهیا می کنند، در حالی که بقیه مواردی که با SQL Server کار می کنند از طریق ابزاری مثل Visual Studio، Excel، و دیگر ابزارهای شخص ثالث مثل iSQL، و base command prompt tool همکاری می کنند.

6. Integration Services: این یک ابزار بسیار قدرتمند که به شما اجازه ساخت بسته های پردازشی برای تکمیل عملیات هایی مثل وارد نمودن داده از دیگر منابع داده و دستکاری ان را می دهد.

7. Client Tools Backwards Compatibility: نسخه های قبلی از SQL Server از ابزارها و متدهای مختلفی برای دسترسی به داده ی ابزارهای کاربری، استفاده می کردن. این گزینه، این ابزارها را اگر شما دسترسی کنید نصب خواهد کرد که - به طور مثال- سرویس های یکپارچه داخل یک پایگاه داده SQL Server 2005 با عنوان DRS نامیده می شود، آنگاه شما قادر به انجام ان هستید.

8. Client Tools SDK: این یک بسته توسعه ای نرم افزار برای ابزار های سمت کاربر می باشد که مایکروسافت از آن استفاده می کند.

9. Documentation Components: این بخش help یا همان کمک سیستم می باشد. اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتر، روشنتر، یا جزئیات بیشتر در هر ناحیه SQL Server، این قسمتی هست که به آن رجوع می کنید.

10. Management Tools: این یک واسط های گرافیکی با نام Management Studio خواهد بود که بخوبی توان نوشتن SQL در Command Prompt را دارد. مجموع گزینه ها، Management Studio را گسترش می دهند تا توانایی تعامل با Reporting Service و Integration Services را به خوبی نصب ابزارهای کمک کننده به نظارت عملکرد SQL Server شما می باشد.


Distributed Replay Client in SQL Server 2014

11. Distributed Replay Controller: این بخش به شما اجازه توزیع تراکم کار بین کاربر ها به منظور تلاش برای شبیه سازی حجم کاری در شرایط واقعی، را می دهد. این گزینه تکرارها را کنترل می کند.

12. Distributed Replay Client: این یک نرم افزار سمت کاربر می باشد که یک یا چند کاربر از آن برای ارسال از طریق یک distributed replay از عمل های SQL Server به کنترل کننده استفاده می کنند. شما این را بر سیستم کاربرهایی که می خواهند در این replay سهیم باشند نصب می کنید.

13. SQL Client Connectivity SDK: کاربر SQL توانایی اتصال به SQL Server به همراه برخی محدودیت ها در قابلیت دسترسی از سمت سیستم های توسعه دهنده را دارد. به طور کلی، از سمت .NET و دیگر زبانهای مشابه، شما می توانید به سرویس های SQL Server با استفاده از کتابخانه SQL Server ADO.NET متصل شوید. اگر شما به SQL Server از طریق زبان بر پایه COM مثل زبان های برنامه نویسی C و C++ دسترسی پیدا کنید، آنگاه شما باید نصب این گزینه را در نظر داشته باشید.


Master Data Services in SQL Server2014

14. (Master Data Services (MDS: اگر شما سرورهای متعدد را داخل سازمان خود برای مخازن داده متفاوت، به طور مثال، یک پایگاه داده برای کاربر، یکی برای سفارشات، و دیگری برای اطلاعات تحویل، آنگاه با استفاده از MDS شما می توانید داده را بردارید و در یک مرکز داده اصلی قرار دهید. هر کدام از پایگاه داده ها کاربرد معتبر خود را دارند و متعلق به به شی مجزایی می باشند; با این حال، یک مدیریت سازمان یا تصمیم گیرنده ها نیازمند مشاهده کل تصویر برای ارزیابی کارایی شرکت را دارا می باشند.


ویژگی های نصب در SQL Server

اگر شما یک سیستم محلی شامل چند درایو دارید بهتر است که فایل های داده را در درایوی به غیر از درایو محل قرار داشتن سیستم اصلی قرار دهید.


بابک رستمی
بابک رستمی

Babak Rostami Senior computer software expert. C# Programming, Asp.Net, SQL Server,SEO ( Search Engine Optimization)

نظرات