محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

معرفی 200 وب سایت برتر ایران در رنکینگ جهانی الکسا

امروز می خواهیم در TOSINSO به بررسی و تجزیه و تحلیل 200 وب سایت برتر کشور از نظر رنکینگ جهانی الکسا بپردازیم. این بررسی حاصل چند روز تلاش و بررسی تک تک این وب سایت ها بوده و خروجی آن به کاربران عزیز وب سایت TOSINSO ارائه می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

هدف از این بررسی و تجزیه و تحلیل شناسایی علاقه مندی های مردم در حوزه وب و همچنین دلایل برتر بودن وب سایت ها و جایگاه انواع و اقسام کسب و کارهای اینترنتی در میان وب سایت های برتر کشور است و خوشحالیم از اینکه فقط این تجزیه و تحلیل به این شکل در سال 1395 توسط TOSINSO انجام می شود. ما در این تجزیه و تحلیل وب سایت ها را به یازده دسته بندی مختلف طبقه بندی می کنیم و هر کدام را بصورت مجزا مورد بررسی قرار می دهیم که این یازده دسته بندی به شرح زیر می باشد :

 1. وب سایت های خارجی
 2. وب سایت های خبری و تحلیلی
 3. وب سایت های ارائه دهنده خدمات وبلاگ
 4. وب سایت های دولتی و شرکتی
 5. وب سایت های فروشگاهی
 6. وب سایت های دانش محور
 7. وب سایت های سرگرمی و شبکه اجتماعی
 8. وب سایت های بانکی
 9. وب سایت های تبلیغاتی
 10. وب سایت های دانلود و آپلود
 11. وب سایت های استارت آپی
بررسی 200 وب سایت برتر کشور

ما این وب سایت ها را از رنکینگ الکسا که در حال حاضر معتبرترین رنکینگ جهانی در حوزه وب سایت ها می باشد استخراج کرده ایم و طبیعی است که معیار ما با معیار سایر وب سایت ها در این خصوص یکسان است ، طبیعی است که ما نمی خواهیم به بررسی تقلب ها و ترفند هایی که برای بالا بردن این رنکنینگ استفاده می شود بپردازیم و هدف ما معرفی آنها است 

حتما برای شما هم جالب خواهد بود که در بررسی وب سایت های برتر متوجه می شوید که بعضا بسیاری از این وب سایت ها برای بالا بردن رتبه های خودشان در الکسا دست به هر کاری می زنند و این ریشه در نوع تجارتی دارد که این وب سایت ها در نظر گرفته اند ، در ادامه به بررسی این طبقه بندی های وب سایت می پردازیم.

بررسی 100 وب سایت برتر ایران

وب سایت های خارجی

جالب است که در طبقه بندی 200 وب سایت برتر کشور بیشتر از 27 وب سایت در لیست 200 وب سایت برتر ایران قرار می گیرند !! این جالب است که اکثر این وب سایت ها هم در میان 100 وب سایت برتر کشور قرار دارند و این یعنی اگر 100 وب سایت برتر داشته باشیم 25 درصد آنها خارجی هستند اما اگر 200 وب سایت را معیار در نظر بگیریم 

وب سایت های خارجی بیشتر از 14 درصد تعداد وب سایت های برتر کشور را به خودشان اختصاص می دهند. بیشترین تعداد وب سایت های خارجی مورد استفاده در ایران ، وب سایت های موتور جستجو ، فروشگاه ها و شبکه های اجتماعی خارجی هستند که ترافیک بعضا بسیار زیادی را به خودشان اختصاص می دهند.

در همینجا من یک تحلیل کوچک ارائه می کنم ، چرا موتورهای جستجوی خارجی ، شبکه های اجتماعی خارجی و ... در ایران مشابه و رقیبی به صورت جدی ندارند ؟ مگر ما اینترانت ملی نداریم که بتوانیم یک شبکه اجتماعی قوی مثل فیسبوک ، لینکداین و یا تلگرام و Whatsapp داشته باشیم ؟ بگذریم از اینکه پروژه های ناموفق زیادی در این خصوص وجود داشته اند ، پس تا اینجا ما 14 درصد وب سایت خارجی داریم که در بین 200 وب سایت برتر ایرانی قرار دارند.

بررسی وب سایت های برتر ایران

وب سایت های خبری و تحلیلی

شاید بتوانیم به جرات بگوییم که فارسی زبانان بیشتر از آنکه به دنبال کسب علم و دانش باشند به دنبال کسب اخبار و تحلیل های جدید هستند ، به کسی برنخورد من در اینجا با آمار و ارقام موجود در وب سایت الکسا صحبت می کنم ، شاید باورش برای شما هم سخت باشد که در میان 200 وب سایت برتر کشور بیش از 51 وب سایت خبری و تحلیلی وجود دارد که تقریبا 26 درصد وب سایت های برتر را به خودشان اختصاص می دهند ، این یعنی تقریبا از هر 4 وب سایت برتر در کشور یکی از آنها وب سایت خبری و تحلیلی است .

اگر این وب سایت ها شخصی نیستند و شاید اگر تحقیقات خودتان را در خصوص این لیست انجام بدهید متوجه می شوید که بالای 90 درصد این وب سایت ها دولتی و یا وابسته به یک ارگان یا مجموعه خاص دارای بودجه دولتی هستند و جایگاه وب سایت های خبری و تحلیلی شخصی بسیار بسیار کم است.این نشان می دهد مردم ما اخبار را بیشتر از مقاله و آموزش و ... ترجیخ می دهند ، نحوه کسب درآمد صد در صد این وب سایت ها تبلیغات است ، البته اگر کسب و کار را به عنوان یک روال استاندارد درآمد زایی معرفی کنیم زیرا بیشتر این وب سایت ها رقبت چندانی برای ارائه خدمات تبلیغاتی ندارند و اکثر درآمد آنها از طریق بودجه ای تامین می شود که در پس زمینه به آنها تزریق می شود.

بنابراین طرح تجاری 26 درصد وب سایت های برتر کشور تبلیغات صرف است ، اینگونه وب سایت ها معمولا آمار دقیقی از تعداد بازدیدهای واقعی خودشان ارائه نمی دهند و جالب است بدانید که تقریبا هیچ وب سایت ایرانی آمار دقیقی از بازدیدهای خودش را منتشر نمی کند ، بازدیدهایی که ممکن است در اسکریپت هایی در کنار وب سایت قرار بگیرند هم به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.

دقت کنید که ملاک بازدید واقعی از نظر یک Webmaster داشتن ترافیک واقعی و گزارش های google analaytics است نه آمار الکسا ، الکسا چندان هم قابل اعتماد نیست و قبلا در این خصوص در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم. بنابراین آمارها واقعی نیستند و بازدیدهای نسبی را نمی توان تخمین زد. این وب سایت ها که البته بهتر است از واژه اکثر این وب سایت ها استفاده شود ، برای بالا بردن آمار و رتبه الکسای خود بعضا دست به استفاده از ترفند ها و تقلب های رنکینگ هم می زنند تا رتبه خودشان را برای کسب تبلیغات بیشتر حفظ کنند

بررسی برترین وب سایت های کشور

وب سایت های ارائه دهنده خدمات وب لاگ

در میان 200 وب سایت برتر کشور تعداد 7 وب سایت وجود دارند که ماهیت آنها ارائه دادن خدمات وبلاگ است ، طبیعتا وبلاگ های زیاد باعث افزایش رتبه این وب سایت ها شده است و فاکتور اصلی درآمد زایی اینگونه وب سایت ها نیز تبلیغات از داخل وبلاگ ها است 

یک سرویس وبلاگ ممکن است ده ها هزار وبلاگ در اختیار کاربران قرار بدهد که از طریق هر کدام از این وبلاگ ها ترافیک مشخصی را به سمت دومین اصلی وب سایت هدایت خواهد کرد. این وب سایت ها 3 درصد از 100 درصد مجموعه ما را در بر می گیرند هر چند تنوع کاربری آنها بسیار بسیار زیاد است و کاربران زیادی برای شروع کار در اینترنت از این سرویس ها استفاده می کنند.

بررسی برترین وب سایت های ایران

وب سایت های دولتی و شرکتی

بیش از 11 درصد از وب سایت هایی که در میان 200 وب سایت برتر کشور قرار دارند را وب سایت های شرکتی و دولتی که خدمات دولتی الکترونیک ارائه می دهند تشکیل می دهند ، این تعداد نسبت به سالهای قبلی امیدوار کننده است با توجه به اینکه فرهنگ استفاده کردن از خدمات دولت الکترونیک در کشور در حال جا افتادن است ، تعداد وب سایت هایی که در حوزه شرکت ها و دولت طبقه بندی می شوند 22 عدد است ، وب سایت های دولتی خدماتی ارائه می دهند که کاربران و مردم عادی نیز بعضا مجبور به استفاده از آنها هستند و حضور در این وب سایت ها به اجبار انجام می شود.

این یک فاکتور مهم در تجارت الکترونیک است که شما بتوانید کاری کنید که کاربر مجبور به استفاده از وب سایت شما باشد ، یعنی خدماتی ارائه بدهید که کاربران نتوانند مشابه آن را در جای دیگری پیدا کنند. وب سایت های شرکتی تنوع زیادی ندارند 

اگر این وب سایت ها مختص سرویس دهندگان اینترنتی و شرکت های ارائه دهندگان خدمات اینترنتی هستند که با توجه به گستردگی محدوده کاربری آنها و وابسته بودن کاربران به وب سایت مورد نظر دارای رتبه و بازدید بالایی می باشند. طبیعتا این دسته بندی از وب سایت ها اصلا دارای طرح تجاری آنلاین نیستند و هدف انها تجارت الکترونیک نیست و وب سایت های مورد نظر هم با هدف پشتیبانی از مشتری های فعلی مشغول به فعالیت هستند.

بررسی برترین وب سایت های ایران

وب سایت های فروشگاهی

اما فروشگاه ها که نماد اصلی و پیشرو در حوزه تجارت الکترونیک هستند تنها 5 درصد از مجموعه 200 عددی ما را به خودشان اختصاص می دهند ، ما در میان 200 وب سایت برتر کشور تنها 11 عدد فروشگاه اینترنتی داریم که ما سعی کردیم فروشگاه های تخصصی و عمومی را یکسان در نظر بگیریم و هر وب سایتی که بصورت ویژه در حوزه فروش فعالیت می کند را معرفی کنیم

اگر بخواهیم وب سایت های تخصصی فروش را که بیشتر در حوزه وب فعالیت می کنند از این دسته بندی خارج کنیم تنها نام 5 فروشگاه باقی می ماند. فروشگاه بصورت ویژه و اختصاصی هدفش تجارت الکترونیک است ، تقریبا هر بازدید کننده ای که یک فروشگاه داشته باشد می تواند یک مشتری بالقوه باشد در صورتیکه برای وب سایت های عامل و طبقه بندی های دیگر ممکن است کاربر به هیچ عنوان خرید نکند و درصد مشتری های بالقوه شما بسیار پایین است .

این وب سایت ها همیشه دارای تبلیغات کلان در وب سایت های دیگر هستند و یکی از دلایلی که بصورت ویژه رتبه خوبی در الکسا پیدا کرده اند این تبلیغات مستمر است ، دقت کنید که برای یک وب سایت فروشگاهی انجام تبلیغات چه بصورت Popup و چه به روشهای دیگر خواسته یا ناخواسته مفید است

و به همین دلیل شاهده باز شدن Popup های زیادی در اینترنت در خصوص این فروشگاه های اینترنتی هستیم ، بعضا این وب سایت ها به آزار دادن کاربران توسط تبلیغات Popup اهمیت نمی دهند و business خودشان را در جذب حداکثری و به هر روشی کاربران اخصاص داده اند. اینگونه وب سایت ها از نظر من باعث رونق هر چه بیشتر بازار کسب و کار اینترنتی و جذب اعتماد به تجارت الکترونیک در کشور می شوند.

وب سایت های برتر ایران

وب سایت های دانش محور

خوب از نظر ما که طبیعتا زیباترین و قشنگ ترین نوع وب سایت ها در دنیا ، وب سایت های دانش محور هستند چون حوزه فعالیت TOSINSO هم همین حوزه است ، اما متاسفانه تنها 4 عدد وب سایت در میان 200 وب سایت برتر کشور هستند که در حوزه تولید و انتشار دانش فعالیت می کنند که بعضا برخی از انها را نمی توان در این دسته بندی قرار داد اما ما برای اینکه لیست خالی نماند

و البته بگوییم که چنین طبقه بندی نیز وجود دارد این وب سایت ها را در این دسته بندی قرار دادیم. تنها 2 درصد از وب سایت های موجود در میان 200 وب سایت برتر کشور ما دانش محور هستند ، محوریت دانش بحث تالار گفتمان ، مباحث تخصصی ، مباحثی مثل مقاله و ... است که با توجه به آمار موجود تنها 2 درصد با ارفاق وب سایت در حوزه دانش داریم که صد البته اگر این نسبت را در بین 100 سایت برتر کشور بیاوریم این درصد به صفر خواهد رسد.

یکی از مشکلاتی که متاسفانه در میان این وب سایت های دانش محور رخ داده است نوع کاربران آنها است ، الزامی ندارد که کاربران شما تعداد زیادی باشند ، بعضا بیشتر کاربرانی که در حوزه دانش در این وب سایت ها فعالیت می کنند حوزه فعالیتی وب دارند یا در اصطلاح فنی Webmaster هستند

و ناخودآگاه به دلیل دارا بودن الکسا تولبار در سیستم هایشان باعث بالا رفتن رتبه این وب سایت ها می شوند ، بگذریم از اینکه متاسفانه این وب سایت ها هم با توجه به اینکه طرح درآمد زایی خاصی ندارند و تبلیغات را تجارت اول خودشان می دانند دست به کارهایی از جمله تبلیغات Popup ای و غیره می کنند که رنکینگ الکسای خودشان را بالا ببرند و جذب تبلیغات بیشتری داشته باشند.

نکته دیگری که لازم می دانم در اینجا عنوان کنم این است که این وب سایت ها دانش محور هستند ، اما در حوزه مدیریت دانش فعالیت نمی کند ، در واقع هیچ وب سایتی در میان 1000 وب سایت برتر کشور در حوزه مدیریت دانش فعالیت نکرده یا بصورت اصولی فعالیت نکرده است ، بحث مدیریت دانش یک نیاز برای جامعه امروزی می باشد که متاسفانه کمتر دیده می شود

اینکه شما بتوانید محتوا را برای افراد مختلف و با هدف رساندن افراد به یک سطح دانش معین پیاده سازی کنید هنوز در ایران جا نیوفتاده است ، ما نمی خواهیم اسمی از TOSINSO در اینجا بیاوریم زیرا هنوز در میان 200 وب سایت برتر کشور قرار نگرفته ایم و 11 عدد فاصله داریم تا وارد این دسته بندی بشویم ، اما افتخار این را داریم که تنها وب سایت ایرانی هستیم که مدیریت دانش واقعی در سطح کشور را انجام داده ایم و بدون کوچکترین تبلیغ و تقلب به این رتبه رسیده ایم ، امیدواریم با کمک شما دوستان هر چه بیشتر بتوانیم در این حوزه موفق باشیم.

بررسی برترین وب سایت های ایرانی

وب سایت های سرگرمی و شبکه اجتماعی

همه دنبال سرگرمی و تفریح و البته وقت گذرانی در اینترنت هستند ، چه چیزی بهتر از وب سایتی که پر از مطالب طنز و سرگرمی های متنوع و مطالبی از این قبیل باشد و از قضا امکان دوست یابی و ... را نیز به شما بدهد. دسته بندی دیگر ما 7 درصد از تعداد وب سایت های برتر را درون خود جای می دهد که 15 وب سایت در مجموع در این دسته بندی قرار می گیرند ، طبیعی است که تجارت اینگونه وب سایت ها بیشتر بر پایه و اساس تبلیغات خلاصه می شود ، بصورت کلی وب سایتی که بازدید کننده عام و غیر هدفمند دارد در بیشتر موارد نمی تواند تجارتی به غیر از تبلیغات داشته باشد. تنها نکته مثبتی که در خصوص اینگونه وب سایت ها می توان اشاره کرد فارسی بودنشان است .

خوشبختانه چند شبکه اجتماعی فارسی توانسته اند کاری کنند که کاربران بیشتر در این شبکه ها متمرکز شوند و کمتر به سراغ مشابه های خارجی بروند که قطعا باید از اینگونه شبکه های اجتماعی بیشتر در این دسته بندی قرار بگیرد. اما نکته منفی این است که هیچکدام از این شبکه های اجتماعی تخصصی نیستند 

در واقع در ایران به ندرت شبکه اجتماعی پیدا کنید که در حوزه ای تخصصی فعالیت کرده باشد و اکثر شبکه های اجتماعی ما عمومی هستند ، شبکه اجتماعی های تخصصی هم وجود دارند اما طبیعتا در دسته بندی و رتبه بندی که ما در اینجا قرار داده ایم قرار نمی گیرند. خوشحالیم از اینکه TOSINSO اولین شبکه اجتماعی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات در کشور است که به امید خدا در آینده به این جمع اضافه می شود .

بررسی برترین وب سایت های کشور

وب سایت های بانکی

در میان این دسته بندی ها وب سایت های بانکی و خدمات بانکداری الکترونیک دارای 8 عدد وب سایت می باشد که در مجموع 4 درصد از تعداد وب سایت های برتر در 200 وب سایت را به خودشان اختصاص می دهند ، در این میان حضور بیشتر و به نسبت قویتر بانک های خصوصی نسبت به بانک های دولتی است ، البته اگر تناسب ببندیم به ظاهر تعدادشان مساوی است اما به هر حال بانک های دولتی مزایا و ابزارهایی دارند که بانک های خصوصی ندارند و این حضور کمتر بانک های دولتی کمی جالب به نظر می رسد. بیشتر دلیل حضور این تعداد از وب سایت ها در میان سایت های برتر خدمات مالی آنلاینی است که این وب سایت ها انجام می دهند .

برای مثال وب مستر ها برای استفاده از خدمات مالی آنلاین و درگاه های پرداخت از این وب سایت ها به ناچار باید استفاده کنند. این وب سایت ها دارای طرح کسب و کار طبیعتا نیستند و رابطه آنها با کسب و کار ، ماهیت بانکی آنها است .

خدارا شکر می کنیم که اینگونه وب سایت ها و خدمات آنلاین هر روز رو به رشد هستند زیرا نشان دهنده اعتماد بیشتر کاربران به محیط اینترنت و خدمات مالی و اعتباری آنلاین هستند ، هر چقدر بتوانیم فرهنگ استفاده از بانکداری الکترونیک و آنلاین را بیشتر جا بیندازیم ، ترافیک کمتر ، Noise کمتر و آلودگی هوای کمتری را تجربه خواهیم کرد.

برترین وب سایت های فارسی زبان

وب سایت های تبلیغاتی

یکی از چیزهایی که باعث آلوده شدن محیط اینترنت ، ایجاد شدن ترافیک مزاحم ، محتوای بی هدف ، محتوای بی کفیت و البته ایجاد شدن بازار سیاه و همچنین رقابت ناسالم و تقلب در اینترنت شده است وب سایت های تبلیغاتی هستند ، هر چند با نوشتن این مطلب ما انتقادی سخت به این وب سایت ها داریم اما حرف حق را باید زد ، شاید 20 یا 30 درصد استفاده ای که از این وب سایت ها می شود درست و سالم و هدفمند باشد ، وب سایت های تبلیغاتی اکثر هدف خودشان را بر روی ارسال کردن تبلیغات Popup می کنند ، چیزی که باعث آزار و اذیت کاربران اینترنتی می شود .

البته بگذریم از وب سایت های دیگری که از این خدمات بصورت ناسالم هم استفاده می کنند اما Popup واقعا یک نوع تبلیغ آزار دهنده است. البته تبلیغات دیگری هم وجود دارد که بصورت کلیکی هستند و اینگونه تبلیغات بسیار بهتر از Popup ها هستند ، Popup بصورت ناخودآگاه باعث بالا رفتن رنکینگ وب سایت تبلیغاتی هم می شود 

ببینید مکانیزم کاری اینگونه وب سایت ها اینگونه است که شما برای وب سایت خودتان تبلیغات از نوع Popup درخواست می دهید ، این وب سایت با وب سایت هایی که طرف قرارداد آن هستند بصورت هماهنگ شده تبلیغات شما را Popup می کند .

توجه کنید که ترافیک بصورت مستقیم وارد وب سایت شما نمی شود و این وب سایت تبلیغاتی است که بصورت خواسته یا ناخواسته توسط کاربران مورد بازدید قرار می گیرد و از نظر Ranking الکسا این وب سایت بازدید بسیار زیادی دارد در صورتیکه فقط نقش یک واسط را ایفا می کند.

مدل کسب و کار این وب سایت ها بیشتر از طریق درصدی است که برای واسط شدن بین کاربری که تبلیغات می دهد و وب سایتی که تبلیغات را پخش می کند تقسیم می شود. جالب اینجاست که وب سایت هایی در این طبقه بندی قرار دارند که هنوز به وجود نیامده !!! در بین 60 سایت برتر ایران قرار میگیرند !!! جالب است نه ؟

یعنی وب سایت شما به محض اینکه در نمودار الکسا ظاهر می شود دارای رنک ایران زیر 60 است !!! به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم بیش از 15 وب سایت تبلیغاتی در این میان قرار دارند ، برخی از وب سایت های تبلیغاتی هم در قالب قرار دادن تبلیغات بصورت مستقیم در وب سایت خودشان فعالیت می کنند که آنها نیز که تعدادشان بسیار کمتر از موارد دیگر است در همین دسته بندی قرار می گیرند. دقت کنید که تبلیغات برای وب سایت های تخصصی بصورت عمومی بسیار خطرناک و چه بسا مضر است ، همیشه به دنبال تبلیغات هدفمند باشید.

معرفی برترین وب سایت های کشور

وب سایت های دانلود و آپلود

کدام ایرانی هست که به دنبال دانلود فیلم و نرم افزار و ... نباشد ؟ تقریبا بیشتر استفاده ما از اینترنت دانلود کردن است ، چه بسا بسیاری از این دانلود ها بی هدف و بدون توجه به نیاز انجام می شود. بیشترین مواردی که در اینترنت به ویژه اینترنت ایران در حوزه محتوا دانلود می شود ، ویدیو ، نرم افزار و موسیقی و طبیعی است که وب سایتی که این خدمات را ارائه بدهد هم بازدید بهتری خواهد داشت .

با توجه به اینکه در وب سایت های ایرانی براحتی می توانیم نرم افزارهای کرک شده و بدون لایسنس اصلی را برای دانلود همگان بصورت رسمی قرار بدهیم ، یکی از مواردی که خیلی مورد استقبال قرار می گیرد دانلود کردن نرم افزار است. وب سایت های بسیار زیادی در ایران در حوزه دانلود و آپلود فعالیت می کنند که ناخودآگاه ترافیک زیادی را به سمت خودشان هدایت می کنند. ماهیت اینگونه وب سایت ها کاملا مشخص است و نیازی به توضیح ندارد .

بیش از 11 درصد وب سایت های برتر در میان 200 وب سایت را ، وب سایت های دانلود و آپلود فایل به خودشان اختصاص داده اند که این شامل 22 عدد وب سایت است ، اینگونه وب سایت ها با توجه به اینکه در حال حاضر قانون کپی رایت در ایران وجود ندارد به خوبی می توانند فعالیت کنند اما باید انتظار روزی را داشته باشیم که با آمدن قانون کپی رایت استفاده کردن از این وب سایت ها به روش قانونی منع شود. از بین رفتن کپی رایت فیلم ها و سریال ها ، موسیقی های ایرانی و خارجی ، نرم افزارهای ایرانی و خارجی همگی از معایب وجود اینگونه وب سایت ها در کشور است.

البته همیشه عرضه و تقاضا تناسب دارند و این یعنی کاربران و فرهنگ استفاده از کپی رایت در ایران خیلی خیلی خیلی کم است. اگر باور کنیم که با خرید یک نرم افزار اصلی باعث رشد آن مجموعه و ارائه نرم افزارهای بهتر هستیم هیچوقت به سمت اینگونه وب سایت ها نمی رفتیم. من سالار عقیلی را دوست دارم ، به همین دلیل آلبوم هایش را از فروشگاه های مجاز بصورت اصلی تهیه می کنم. کسب درآمد این وب سایت ها بیشتر از تبلیغات ، فروش نرم افزارهای کرک شده و بعضا فروش DVD و محصولات فروشگاهی فانتزی است.

بررسی برترین وب سایت های ایرانی

وب سایت های استارت آپی

استارت آپ واژه ای است که به کسب و کاری اطلاق می شود که با یک ایده یا یک طرح تجاری نوآورانه شروع و شکل بگیرد. هر چند قرار نیست همه وب سایت های باقیمانده را در این دسته بندی قرار بدهیم اما این دسته بندی شامل این مجموعه وب سایت ها و از طرفی چند وب سایت متفرقه است که ما آنها را نیز در مجموعه Startup قرار می دهیم.

این وب سایت ها 9 درصد تعداد وب سایت های ما را تشکیل می دهند و در حدود 17 عدد هستند. اینگونه طرح ها هستند که اینترنت را رشد می دهند ، باعث ایده پردازی می شوند و شما به عنوان کسیکه می خواهید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید باید به سمت ایده های اینچنینی باشید .

کسب و کاری که طرح درآمد زایی آن مختص به فروش محصول ، تبلیغات و اینگونه موارد مشخص درآمد زایی نباشند. البته این 17 عدد همگی طرح عجیب و غریبی ندارند و بعضا اکثر آنها کپی برداری از طرح های موجود خارجی هستند که به خوبی در ایران پیاده سازی شده اند.

شما قرار نیست طرح های عجیب و غریب برای درآمد زایی پیدا کنید ، بلکه می توانید یک طرح خوب خارجی را بومی سازی کنید ، از میان این 17 وب سایت هیچکدام تقریبا طرح منحصر به فردی ندارد و همگی آنها مشابه ایرانی با قدرت کمتر در میان وب سایت های فارسی زبان دارند ، تنها وجه تمایز آنها انرژی بیشتر و شناخته شدن بهتر در محیط اینترنت است. امیدوارم این دسته از وب سایت ها بیشتر در ایران فعالیت داشته باشند و شاهد تغییر مثبت این روند در ایران باشیم. TOSINSO را به همه معرفی کنید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات