محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

10 حقیقت در مورد موسسات آموزشی فناوری اطلاعات که باید بدانید

بهترین آموزشگاه شبکه کجاست؟ چگونه یک آموزشگاه خوب را تشخیص بدهیم؟ چه چیزهایی به ما در آموزش گفته نمی شود؟ حتما می دانید که بحث کردن در خصوص معرفی اساتید و آموزشگاه های کامپیوتر در وب سایت توسینسو ممنوع است و هرگونه پستی در این خصوص مشاهده شود قطعا حذف خواهد شد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که دلیل اینکار چیست ؟ آیا بحث تبلیغاتی است ؟ بحث ارسال اسپم است ؟ بحث خود برتر بینی توسینسو است ؟ همه اینها شاید جزو دلایل باشند اما دلایل مهمتری هم وجود دارند که امروز می خواهیم به آنها بپردازیم ، سئوالات متعددی در اینترنت و همچنین در جاهای مختلف از ما می شود که نمونه از آنها به شکل زیر هستند :

 1. کدوم آموزشگاه بریم شبکه یاد بگیریم ؟
 2. کجا بهتره بریم شبکه یاد بگیریم ؟
 3. مدرک کدوم موسسه معتبرتره ؟
 4. با کدوم استاد شبکه بخونیم بهتره ؟
 5. قیمت کجا بهتره بریم شبکه بخونیم ؟
 6. کجا ارزونترین دوره شبکه رو داره ؟
 7. و ...
موسسات آموزشی فناوری اطلاعات ، مجتمع فنی تهران ، سایبرتک ، سماتک ، ارژنگ ، عصر شبکه ، کهکشان نور ، ایز ایران ، لایتک

خوب سئوالات از این دست زیاد هستند ، دقت کنید دوستان عزیز اگر با این جملات می خواهید شبکه یاد بگیرید :

 1. مدرک کجا معتبرتره ؟
 2. قیمت کجا بهتره ؟
 3. کجا نزدیکتره ؟

از همین الان به فکر کار و زندگی به غیر از فناوری اطلاعات باشید چون دیدگاه شما یادگیری نیست ، شما فقط به دنبال یک گواهینامه هستید که بتوانید به جایی ارائه بدهید و این گواهینامه ضمن اعتبار قانونی که به هیچ عنوان نمایانگر تخصص شما نیست ، بایستی در عین حال حداقل هزینه را نیز برای شما در بر داشته باشد . موسسات آموزشی معتبری در سطح کشور وجود دارند که دوره های آموزشی شبکه برگزار می کنند و من با حق وتویی که دارم در توسینسو اسامی شناخته شده ترین های آنها را در اینها عنوان می کنم :

 1. مجتمع فنی تهران ( شعبات )
 2. مجتمع فنی تهران ( نمایندگی ها )
 3. کهکشان نور
 4. کاریار ارقام
 5. سایبرتک
 6. کندو
 7. سماتک
 8. عصر شبکه
 9. نورانت
 10. راهین
 11. نوران
 12. ویستا
 13. عصر آراد
 14. لایتک
 15. جهاد دانشگاهی
 16. ارژنگ
 17. نانونت
 18. ایزایران
 19. و ...

شماره 1 : مدرک معتبر چقدر در کاریابی تاثیر دارد؟ تعریف مدرک معتبر چیست؟

همانطور که مشاهده می کنید موسسات آموزشی معتبر در کشور کم نیستند و همگی از نظر ما معتبر هستند زیرا مجوزهای لازم را جهت برگزاری دوره های آموزشی دارند ، در ابتدا بحث مدرک و اعتبار مدرک را می کنیم و شاید به برخی از دوستان این موضوع بر بخورد که چرا بین مدارک تفاوت قائل نمی شوید ؟

دوستان و عزیزان و دانشجویان گرامی که در توسینسو هستید ، دارا بودن گواهینامه گذراندن یک دوره آموزشی یک الزام برای پیدا کردن کار مرتبط است اما اینکه از کدام موسسه آموزشی این گواهینامه را دریافت کرده باشید به هیچ عنوان دلیلی بر برتر بودن و معتبر بودن گواهینامه شما نیست و این گواهینامه نیست که تخصص شما را می رساند بلکه این قدرت فنی شما است که کار را برای شما پیدا می کند .

چه بسا موسسات آموزشی به غیر از این موسسات آموزشی در کشور وجود دارند که صرفا با عنوان یک شرکت فعالیت می کنند اما همان گواهینامه با توجه به تخصصی که دانشجو دارد باعث کاریابی می شود و برعکس نیز وجود دارد شما ممکن است از بهترین موسسه آموزشی کشور گواهینامه دریافت کنید اما هیچ تخصصی نداشته باشید و اینجاست که مدرک شما برای شما کار پیدا نمی کند.

پس مهمترین فاکتور در بحث اعتبار مدرک ، داشتن گواهینامه دوره و از آن مهمتر توانایی دفاع از تخصصی است که بدست آورده اید. هر چقدر هم که موسسه آموزشی معتبر باشد به پای گواهینامه خود شرکت مایکروسافت یا سیسکو نمی رسد ، شما حتی اگر مدارک اصلی مایکروسافت و سیسکو نیز داشته باشید

و توانایی دفاع از تخصص خودتان را نداشته باشید باز هم این مدارک به کاریابی شما و توسعه شغلی شما کمک چندانی نخواهد کرد. چه بسا افرادی هستند که براحتی ده ها گواهینامه بین المللی با پول و تضمین دریافت می کنند و حتی سواد درک مقدماتی از فناوری اطلاعات را هم ندارند.

بنابراین اگر قصد شرکت در موسسه آموزشی را دارید بحث اعتبار مدرک را فراموش کنید چون همه آنها اعتبار یکسانی از نظر کارفرمایان دارند ( البته به غیر از موارد خاصی که شرکت ها یا سازمان ها با یکی از این موسسات تفاهم نامه امضاء می کنند و فقط گواهینامه این موسسات را قبول می کنند ). اگر به دنبال گواهینامه معتبر هستید ، به خودتان زحمت شرکت در دوره ها را ندهید می توانید با هزینه ای معادل هزینه دوره ای که می خواهید شرکت کنید را برای Pass کردن تضمینی و دریافت مدرک اصلی مایکروسافت و سیسکو هزینه کنید.

شماره 2 : کدوم آموزشگاه بریم یاد بگیریم ؟

خوب در خصوص اعتبار گواهینامه صحبت کردیم اما باز هم صحبت از این می شود که کدام آموزشگاه باید برویم و یاد بگیریم ؟ خوب انتخاب یک موسسه آموزشی خوب پارامترهای مختلفی دارد که بایستی به تک تک آنها ارزش قائل شد ، اولین فاکتور دارا بودن منابع سخت افزاری مناسب برگزاری دوره های شبکه است .

در حال حاضر با توجه به نیاز الزامی به مجازی سازی در فضاهای آموزشی شبکه حداقل دارا بودن 8 گیگابایت RAM برای سیستم های شبکه یک پیشفرض است ، کاری به سخت افزارهای دیگر ندارم اما اگر CPU های Core i3 هم برای دانشجویان در نظر گرفته شود بسیار منطقی است .

بصورت عادی بر روی هر کامپیوتر دو نفر می توانند کار کنند و این یک روال استاندارد است . در طی سالها تجربه تدریس در موسسات مختلف با این مشکل بسیار مواجه بوده ایم در حدی که اکثرا اصلا از سیستم های خود موسسه استفاده نکرده و فقط از لپتاپ های دانشجویان استفاده می کردیم.

پارامتر دوم کیفی در خصوص آموزشگاه نظم و انضباط برگزاری کلاس ها است ، اگر قرار باشد که با ثبت نام در یک کلاس منتظر پر شدن کلاسها بمانیم ممکن است چندین ماه معطل برگزاری کلاس بمانیم اما مهمترین و باز هم تاکید می کنم مهمترین فاکتور در انتخاب یک موسسه آموزشی اساتیدی هستند که در آن موسسه آموزشی تدریس می کنند .

در واقع هویت ، اعتبار و ارزش واقعی یک موسسه آموزشی و برندی که ساخته است در اساتید زبده ای که در آن موسسه آموزشی تدریس می کنند خلاصه می شود ، شما ممکن است در یک آموزشگاه معمولی کامپیوتر دوره شبکه را با یک استاد حرفه ای بگذرانید یا در معتبرترین موسسه آموزشی کشور با یک استادی که صرفا کار تدریس انجام می دهد دوره ها را بگذرانید ، طبیعتا مورد اول بهترین گزینه برای یادگیری واقعی است.

شماره 3 : با کدوم استاد شبکه رو یاد بگیرم ؟ ( نه فقط شبکه البته )

اول از همه من از همینجا از همه عزیزانی که در حوزه تدریس فعالیت می کنند عذرخواهی می کنم و امیدوارم حرفهای من را به دل نگیرند این بحث صرفا برای روشن ساختن روش بهتر برای یادگیری و انتخاب درست در این مسیر است و قصد نداریم به کسی یا موسسه ای یا ... توهین و ... کنیم.

خوب پارامترهای کیفی یک استاد واقعی شبکه چیست ؟ من چند مورد از پارامترهای کیفی اساتید شبکه را خدمت شما عزیزان عرض می کنم ، فقط به این موضوع اکتفا نکنید که با یک جستجو در اینترنت و دیدن پیام هایی مثل فلانی خوب است ، فلانی بد است و ... استاد انتخاب نکنید .

برای نوشتن چنین کامنت هایی برخی از عزیزان مدرس ما خودشان دست به کار می شوند و برند سازی شخصی می کنند که البته مطمئنا یک مدرس حرفه ای چنین حرکات Cheap ای انجام نمی دهد اما به هر حال چنین مواردی وجود داشته اند ، خوب از کجا تشخیص بدهیم که یک مدرس ( استاد واژه ای است که بعدا شما به وی خواهید گفت ) با کیفیت است و می تواند آینده بهتری از لحاظ کاری برای شما فراهم کند :

شماره 4 : مشاهد رزومه اساتید

هر موسسه آموزشی معتبر موظف است برای روشن سازی وضعیت مدرسین خودش برای دانشجویان ، رزومه یا سوابق کاری و اجرایی اساتید را بصورت عمومی در وب سایتش قرار بدهد تا دیگران بتوانند بصورت کامل در خصوص سوابق اجرایی مدرس اطلاعات به دست بیاورند. دقت کنید که حتما سوابق را به درستی مطالعه کنید و بیشترین دقت را در پروژه هایی که مدرس محترم انجام داده است و محل کار وی متمرکز کنید. پیشنهاد می شود که موسسات آموزشی یک فایل صوتی یا تصویری از نمونه تدریس مدرس خودشان در وب سایت قرار بدهند ( پیشنهاد هست صرفا )

شماره 5 : مشاهده برنامه کلاسی اساتید

یک کارشناس یا مشاور فناوری اطلاعاتی که در حوزه شبکه فعالیت می کند بصورت عادی در هفته می تواند بین 9 تا 18 ساعت تدریس داشته باشد ، حالا اگر تا 25 ساعت هم برسد عادی است اما وقتیکه برنامه زمانبندی مدرس را مشاهده کردید و دیدید که مدرس محترم در هفته بیشتر از 70 ساعت تدریس می کند پیشنهاد نمی کنیم که در کلاسهای چنین شخصی شرکت کنید .

دقت کنید که آموزش و تجربه جزو جدایی ناپذیر در دوره های تخصصی فناوری اطلاعات دارند ، یک کارشناس زمانیکه می خواهد تدریس کند ، به تدریس به عنوان شغل نگاه نمی کند ، دوست عزیزی که در هفته تمامی زمانش به تدریس اختصاص دارد طبیعتا نمی تواند تجربیات کار عملی خودش را به دانشجویان ارائه بدهد .

متاسفانه مدت هاست چنین دوستانی در موسسات آموزشی مختلف بسیار زیاد شده اند که شغلشان تدریس است ، دقت کنید شغل تدریس باعث می شود از کار در دنیای واقعی و واقعیت های موجود در شبکه دور باشید و به همین دلیل پیشنهاد می شود اساتیدی را انتخاب کنید که بصورت نیمه وقت کار تدریس انجام می دهند.

شماره 6 : کجا بخوانیم که ارزونتر در بیاد ؟

این تفکر واقعا فاجعه است !!! تا زمانیکه به آموزش به عنوان هزینه نگاه کنید این تفکر فاجعه است !! انگلیسی ها یک جمله معروف دارند که می گویند آنقدر پولدار نشده ایم که جنس ارزان بخریم !! این جمله خیلی مفاهیم را می رساند ، مطمئن باشید که یک موسسه آموزشی با کیفیت که دارای اساتید با کیفیت است باید پول با کیفیت بگیرد که بتواند به مدرسین خودش پرداخت های به موقع و درست داشته باشد .

شاید تعجب کنید که حق التدریس مدرسین شبکه بسته به سوابق و تجربه و ... بین ساعتی 10 هزار تومان تا ساعتی 60 هزار تومان است ، شاید به ندرت افرادی پیدا شوند که بیشتر از اینها دریافت کنند اما بصورت عادی این میزان حق التدریس است ، وقتی می بینید که موسسه آموزشی دوره MCSE که بیش از دو میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز دارد با با 400 هزار تومان برگزار می کند تعجب کنید !!

تعجب کنید دوستان چرا اینقدر ارزان است ؟ خوب منطقی می شویم ! اگر 20 عدد دانشجو در این دوره جذب شود ، دریافتی موسسه خالص 8 میلیون تومان خواهد بود ، حداقل مدت زمان دوره ای مثل MCSE 200 ساعت است که اگر 8 میلیون را تقسیم بر 200 کنیم ، می شود ساعتی 40 هزار تومان برای هر دانشجو ، شما حتی یک درصد هم نمی توانید تصور کنید که موسسه با استاد بصورت درصدی کار کند .

حداکثر 20 درصد برای مدرس در نظر گرفته می شود که در اینجا مدرس ما ساعتی 8 هزار تومان دریافتی برای تدریس MCSE خواهد داشت !! آن هم با شرایط ایده آل 20 نفر ثبت نامی !!

خوب طبیعی است که در چنین موسسه آموزشی از افراد مبتدی برای تدریس استفاده می شود که هیچ تجربه ای نداشته و صرفا از روی ویدیوها یا Voice های سایر اساتید بصورت جلسه ای تدریس می کنند ... بعضا موسسات دیگری هستند که ارزانتر از این هم دارند .. فراموش نکنید هیچ چیز الکی ارزان نیست ... هر چیزی بهایی دارد ...

شماره 7 : کدوم موسسه نزدیکتر هست به خونمون ؟

به قول عزیزان شیرازی عاااامو ولششش کووو .... عزیز من اگر واقعا دنبال یادگیری و حرفه ای شدن هستی اگر استاد خوب در شهرستان هم پیدا کردید برید حتما ، کسیکه راه واقعی شبکه را بتواند به شما آموزش بدهد کم است سعی کنید بهترین را فدای نزدیکترین نکنید ، هیچوقت فراموش نمی کنم .

زمانیکه من یادگیری شبکه را شروع کردم ، در کرج زندگی می کردم ، در قزوین دانشجو بودم و در تهران دوره های شبکه را می گذراندم ، یعنی هفته ای سه جلسه از قزوین یک راست به تهران و بعد به کرج می آمدم چون کار را دوست داشتم ، هیچوقت فراموش نمی کنم که 600 هزار تومان در زمانیکه حقوق یک کارمند 70 هزار تومان بود وام گرفتم تا بتوانم در دوره های شبکه شرکت کنم...

شماره 8 : مجتمع فنی شعبه بهتر است یا نمایندگی ؟

من فقط به ذکر یک نام بسنده می کنم و در خصوص نامهای دیگر در موسسات آموزشی توضیحاتی نمی دهم با توجه به اینکه سئوالات زیادی از طرف دانشجویان از بنده می شود که در کجا درس بخوانیم و با کی درس بخوانیم و ... یکی از ابهام های عزیزان این بود که اگر قرار است مجتمع فنی تهران برویم شعبه برویم یا نمایندگی ؟

عزیزان من قصد تبلیغ هیچ موسسه ای را ندارم ، سالها با مجتمع فنی تهران از جمله شعبه ها و نمایندگی ها فعالیت داشته ام و فقط تجربه خودم را ارائه می کنم ، اولین نکته اینکه بنده دیگر در هیچ شعبه یا نمایندگی در هیچ موسسه آموزشی در کشور تدریس ندارم و تمامی آموزشهای بنده صرفا از طریق توسینسو منتشر می شود.

شعبه یعنی قسمتی از مجتمع فنی تهران که مالک آن خود مجموعه مجتمع فنی تهران است ، به ازای برگزاری هر دوره آموزشی مبلغی توسط مرکز اصلی مجتمع فنی تهران از شعبه ها دریافت می شود ، شعبه ها دارای نظم به نسبت بیشتری نسبت به نمایندگی ها از نظرهای مختلف هستند

با توجه به اینکه زمانبندی یکپارچه و هزینه های کمتری نسبت به نمایندگی ها دارند ، نمایندگی یک شرکت یا موسسه متفرقه است که توانسته است مجوز برگزاری دوره های آموزشی مجتمع فنی تهران را کسب کند ، اینگونه موسسات بایستی مبلغی را بصورت سالیانه به مجتمع فنی تهران به عنوان حق نمایندگی پرداخت کنند

و از طرفی مبلغی از هزینه پرداختی دانشجویان برای گواهینامه و حضور در دوره آموزشی نیز بایستی به حساب مجتمع فنی اصلی واریز شود بنابراین نمایندگی ها بعضا دارای هزینه های بیشتری به نسبت شعبه ها می باشند ، در حال حاضر شعبه ابن سینا ، شعبه غرب ، شعبه حافظ و مرکز اصلی سعادت آباد مجتمع فنی تهران به عنوان شعبات اصلی این مرکز فعالیت می کنند اما در خصوص نمایندگی ها تقریبا در تمامی مناطق تهران نمایندگی های مختلفی از این مجتمع آموزشی وجود دارد.

شماره 9 : کندو برویم یا سایبرتک ؟ آیا کندو همان سایبرتک است ؟

دوستان فکر می کنم چند سال پیش بود که مدیر عامل موسسه آموزشی سایبرتک اعلام کرد که یک تغییر نام دارد و خبری در خبرگزاری ها مبنی بر اینکه از این به بعد موسسه آموزشی سایبرتک را به عنوان کندو بشناسید در خبرگزاری ها منتشر شد و مدتی با این نام فعالیت این موسسه آموزشی ادامه داشت.

ظاهرا مشکلات و اختلاف هایی بین مسئولین این مجموعه آموزشی پیش آمد و مجددا این دو مجموعه از هم جدا شدند و در حال حاضر سایبرتک و کندو دو موسسه آموزشی جدا از هم هستند و ارتباط چندانی هم با همدیگر ندارند ... این موارد رو صرفا برای عزیزانی عنوان کردیم که در انتخاب موسسه بین این دو موسسه آموزشی مشکل دارند.

شماره 10 : آیا موسسات آموزشی مدرک بین المللی می دهند ؟

عزیزان ، دانشجویان گرامی ، کاربران گرامی وب سایت توسینسو کشور عزیز ما ایران در حال حاضر از طرف کلیه سازمان های مسئول برگزاری آزمون های بین المللی دنیا از جمله Pearson VUE و Prometric تحریم بوده و هیچگونه نمایندگی رسمی در کشور ایران برای برگزاری آزمون های بین المللی در ایران وجود ندارد

و هرگونه ادعا مبنی بر نماینده رسمی و انحصاری آزمون های بین المللی در ایران فاقد اعتبار واقعی است. حتی انستیتو لینوکس حرفه ای یا LPI کانادایی نیز که سالها نماینده رسمی در ایران داشت در حال حاضر هیچگونه نماینده رسمی در ایران ندارد. در وهله اول موسساتی که مدعی هستند نماینده رسمی هستند در ایران به هیچ عنوان چنین چیزی وجود ندارد.

در صورت وجود چنین چیزی شما بایستی نام موسسه مورد نظر را با استفاده از Link اعتبار سنجی مرجع قانونی یعنی وب سایت برگزار کننده آزمون های بین المللی تطبیق داده و مطمئن شوید که آدرس مورد نظر در ایران وجود دارد. اما آیا امکان برگزاری آزمون در ایران وجود دارد ؟ جواب بله است ...

با همکاری کردن و دور زدن سیستم اعتبارسنجی بین الملی مسئولین برگزاری آزمون ها در کشورهای همسایه ، برخی موسسات توانسته اند امکان برگزاری آزمون های بین المللی در ایران را با استفاده از مکانیزم VPN یا ریموت انجام بدهند که در نهایت ماهیت گواهینامه شما به این شکل است که در خارج از ایران آزمون داده اید.

دقت کنید که این موضوع انحصاری یک موسسه خاص نیست و همه موسسات می توانند چنین کاری را برای آزمون بین المللی فراهم کنند. در ضمن برخی از گواهینامه های بین المللی مایکروسافت اعم از مواردی که مربوط به بنیاد ICDL می باشند در سازمان فنی و حرفه ای کشور بصورت کاملا قانونی برگزار می شوند.

امیدوارم که این مطلب باعث پیدا کردن راه درست برای شما در حوزه فناوری اطلاعات شود ، طبیعی است که هیچ مطلبی بدون اشکال نمی باشد و شما عزیزان می توانید سئوالات خودتان در خصوص این مقاله را در ادامه همین مطلب عنوان کنید ، امیدوارم بتوانم پاسخگوی مناسبی برای شما عزیزان باشم.

 • بهترین آموزشگاه شبکه ایران چیست؟

  بهترین آموزشگاه شبکه در ایران وجود ندارد ! فاکتورهای مقایسه آموزشگاه های شبکه و امنیت بسیار متنوع هستند و در بین همه آنها خوب و بد متناسب با دوره های آموزشی شبکه وجود دارد ، پیشنهاد می کنم حتما قبلا از انتخاب بهترین آموزشگاه برای یادگیری شبکه ، این مقاله را بصورت کامل مطالعه کنید.
 • چند آموزشگاه شبکه در ایران وجود دارد؟

  تعداد دقیق در دست نیست اما در شهر تهران به تنهایی در حدود 150 آموزشگاه در حوزه آموزش شبکه و فناوری اطلاعات فعالیت دارند.

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات