امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

کارت صدا چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

کارت صدا | Sound Card چیست؟ کارت صدا یکی از کارت های توسعه است که برای ارسال و دریافت صدا در کامپیوتر استفاده میشود.کارت های صدا توسط راهنمای انجام تنظیمات آن و نصب درایورش در کامپیوتر قابل استفاده میباشد.کارت صدا شامل پورت هایی است که دستگاهی مثل میکروفون،اسپیکر و هدفون برای دریافت داده های صوتی به آن متصل میشود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

کارت صدا داده های صوتی دیجیتال ورودی را به داده های صوتی آنالوگ تبدیل میکند تا اسپیکر یا بلندگو بتواند آنرا پخش کند.عکس این عمل هم هنگامی است که ما داده های صوتی آنالوگ به دستگاه میکروفون میفرستیم و کارت صدا با پردازش داده های صوتی آنالوگ آنها را به داده های دیجیتال(صفر و یک)تبدیل میکند تا برای کامپیوتر قابل فهم باشد.

کارت صدا (Sound Card) چیست ؟ : معرفی کارت های کامپیوتر قسمت 1Sound Card ها به Audio Adapters نیز معروف هستند.کارت های صدا همواره هم بصورت نرم افزاری و هم بصورت سخت افزاری وجود داشته اند و دائما تکامل پیدا کرده اند.کارت صدا های مدرن دارای خروجی های صدای 3D یا سه بعدی هستند که به طور فزاینده ای کیفیت صدا را افزایش میدهد و صدای پخش شده را واقعی جلوه میدهد.بازی های کامپیوتری و دیگر اپلیکیشن ها به طور گسترده ای امروزه از کارت صدا هایی که از تکنولوژی 3D پشتیبانی میکنند،استفاده میکنند.استفاده از کارت های صدا به طور گسترده ای افزایش پیدا کرده است بطوریکه کارخانه های سازنده مادربورد یک کارت صدا را بصورت Built-in یا درون ساخت روی مادربورد تعبیه میکنند.

کارت های صدا چگونه کار میکنند؟

در 5 مرحله زیر مکانیزم کاری کارت صدا را به شما شرح میدهیم:

  1.   قبل از اینکه کامپیوتر یک فایل صوتی را اجرا کند میداند که نیاز به اجرای آن فایل صوتی را دارد.این کار میتواند با هر رویدادی در یک نرم افزار آغاز شود(مانند خطا در اجرای یک نرم افزار و یا هر چیز دیگری)،یا اینکه از طریق دستگاه های ورودی مانند کیبورد یا جویستیک میتواند منجر به آغاز پردازش یک فایل صوتی بشود.وقتی شما یک کلید را روی کیبورد فشار میدهید پردازش یک صدا آغاز میشود و اطلاعات حاصل از پردازش صدا به کامپیوتر ارسال میشود.درخواست اجرای یک فایل صوتی توسط مجموعه ای از دستورالعمل های نرم افزاری از قبیل DirectSound و یا EAX که API نام دارند ساخته میشوند.این API است که سیگنال های صوتی را به درون کامپیوتر حمل میکند.
  2. اطلاعاتی که برای پردازش به پردازنده میرسند پردازنده میداند که یک فایل صوتی باید اجرا شود.بخاطر اینکه کارت های صدا یک قطعه به نام DSP یا digital signal processor دارند که وظیفه پردازش داده های صوتی را دارند پردازنده اصلی یا همان CPU کمتر درگیر پردازش داده های صوتی میشود.
  3. پردازنده اصلی(CPU) داده های پردازش شده را به کارت صدا میفرستد.کارت صدا یک درخواست را مورد پردازش قرا میدهد تا مشخص کند که دقیقا چه صدایی باید اجرا شود.همچنین این درخواست شامل اطلاعاتی از محل قرارگیری صدا نیز می باشد.
  4. داده های صوتی بر روی حافظه سیستم ذخیره میشوند.کارت صدا داده های صوتی را که در حافظه اصلی سیستم ذخیره شده اند پیدا میکند و صدا برای پردازش به کارت صدا برگرشت داده میشود.کارت صدا بعد از پردازش داده های صوتی تکنولوژی هایی نظیر 3D Audio و یا reverb(طنین کننده صدا) را که در خودش وجود دارد بر روی صدا اعمال میکند.کارت های صدا همچنین شامل صدا های متعدد و موزون 32 یا 64 بیتی دارند که برای پردازش و اجرا شدن فایل های صوتی گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند.
  5. زمانیکه کارت صدا تغییرات لازمه را بر روی صدا انجام داد آن صدا را بوسیله digital-to-analog converter یا به اختصار DAC به اسپیکر یا هدفون برای شنیدن به گوش مبارک شما میفرستدD:

در جدول زیر کارکرد هر کدام از پورت های کارت صدا را با توجه به رنگ پورت مخصوص آن مشاهده میکنید:

کارت صدا (Sound Card) چیست ؟ : معرفی کارت های کامپیوتر قسمت 1
  • تذکر:تعدادی از جک های اتصال دهنده را با توجه به تعداد کانال های صدا را بر روی کارت صدای سیستم خود مشاهده میکنید:

1.Stereo cards یا کارت های استریو که شامل دو کانال صدا هستند یک خروجی سبز رنگ،یک ورودی آبی رنگ و یک جک میکروفون صورتی رنگ را دارا میباشند.قبل از اینکه به مورد بعدی برویم بهتر است یک تعریف درباره 7.1Sound داشته باشیم.7.1Sound نامی رایج است برای سیستم های صوتی هشت کاناله فراگیر مانند سیستم های تئاتر خانگی میباشد.آن دو اسپیکر اضافی را برای پیکربندی های صوتی شش کاناله (5.1) می افزاید.


2.کارت صدا های معدودی از کانکتور های سیستم های صوتی هشت کاناله (7.1) پشتیبانی نمیکنند.اگر کارت صدای کامپیوتر شما از این تکنولوژی پشتیبانی میکند و چنانچه شما خواستید از کل هشت کانال آن استفاده کنید شما نیاز خواهید داشت تا مادربوردتان را به وسیله اتصال دهنده دیجیتالی SPDIF به سیستم صوتی خانگی خود متصل کنید.

3.پورت سیاه رنگ برای اتصال بلندگو های بزرگ(Rear Surrounded)بکار میروند.پورت نارنجی رنگ هم برای اتصال دستگاه های Subwoofer بکار میروند.

برخی از سیستم های صوتی رایج موارد زیر را شامل میشوند:

2.1 :عدد 2 نشان دهنده این است که سیستم صوتی یک stereo است، و 1. نشان دهنده Subwoofer(ساب ووفر) میباشد.دستگاه ساب ووفر صدای بم عمیق را تولید میکند.

5.1 :سیستم صوتی 5.1 به Surrounded Sound نیز معروف هستند که شامل 5 اسپیکر و یک عدد Subwoofer میباشند.Surrounded Sound ها در چپ و راستشان اسپیکر دارند.اسپیکر های چپ و راست در عقب قرار میگیرند و یک اسپیکر مرکزی نیز در وسط قرار میگیرد.این دستگاه و تجهیزات برای Voice و Dialog و یا سینمای خانگی کاربرد دارند.

7.1 : سیستم های صوتی 7.1 مانند 5.1 ،5 تا اسپیکر

  • تذکر:رنگ پورت ها چندان هم اهمیت ندارند زیرا گاهی اوقات اسپیکر ها را به جای متصل کردن به پورت خاکستری رنگ به پورت قهوه ای رنگ وصل میکنند و بدون هیچ مشکلی کار میکند.

تعدادی از کارت های صدا شامل کانکتوری به نام Musical Instrument Digital Interface یا MIDI میباشداین کانکتور DB-15 میباشد.تصویر زیر کانکتور های MIDI را نشان میدهد.

کارت صدا (Sound Card) چیست ؟ : معرفی کارت های کامپیوتر قسمت 1بیشتر اتصالات دستگاه های صوتی از کانکتور TRS یا tip ring sleeve استفاده میکنند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید کانکتور TRS از سه قسمت تشکیل شده است: tip(نوک) ، ring(حلقه) ، sleeve(آستین).

کارت صدا (Sound Card) چیست ؟ : معرفی کارت های کامپیوتر قسمت 1تعدادی از سیستم های صوتی از رابطی به نام SonyPhilips Digital Interconnect Format یا به اختصار SPDIF استفاده میکنند.این یک تک رابط است و سیگنال های دیجیتال شامل کل کانال ها میباشد.تصویر زیر یک پورت S/PDIF را روی مادربورد نشان میدهد.جک آبی رنگ و جک سبز رنگ برای دستگاه های اسپیکر است و جک صورتی رنگ برای میکروفون ها میباشد.

کارت صدا (Sound Card) چیست ؟ : معرفی کارت های کامپیوتر قسمت 1اگر کامپیوتر شما صدا را پخش نمیکند شما باید تعدادی از موارد را بررسی کنید.اول اینکه کنترل کننده های صدا را بر روی سیستم عاملتان چک کنید.Control Panel سیستم عامل ویندوز کنسولی برای تنظیمات صدا دارد و تنظیمات کنترل صدا در سمت راست تسکبار ویندوزتان قرار دارداگر میزان صدا در Mute باشد شما باید Volume آنرا افزایش دهید.مورد بعدی هم اینکه شما باید نحوه اتصالات صحیح دستگاه های صوتی تان را به جک های مربوطه مورد بررسی قرار دهید.در آخر هم از درست نصب شدن درایور کارت صوتی تان اطمینان حاصل کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات