حمیده سلامی
دانشجوی کارشناسی کامپیوتر

معرفی 9 مدل کاربردی در تجارت الکترونیک که باید بشناسید

چند نوع تجارت الکترونیک وجود دارد؟ مدلهای مختلف تجارت الکترونیک شامل چه چیزهایی هستند؟ در این مقاله قصد دارم درباره ی تجارت الکترونیک و مدلهای مختلف کاربردی در آن صحبت کنم.به عنوان یک کاربر توسینسو خوب هست که از دنیای تجارت الکترونیک سر در بیارین و با مدلهای مختلف آن آشنایی داشته باشید.خب همون طور که میدونید امروزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار گسترش پیدا کرده است و در واقع مرزهای جغرافیایی رو هم از بین برده مثلا شما از محل زندگی خودتون میتونید یک کالایی رو از یک شهر دیگه یا حتی یک کشور دیگه یک قاره ی دیگه خریداری کنید جالبه نه؟ً!!یا به یک خدمات دسترسی داشته باشید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مدلهای تجارت الکترونیک | انواع تجارت الکترونیک

اگر بخوایم یک توصیف و تعریفی از تجارت الکترونیک داشته باشیم میتونیم این طوری تعریف کنیم که: هر نوع تجارتی که در محیط اینترنت و توسط ابزارهای فناوری دیجیتالی اعم از کامپیوتر ، تبلت ،لپ تاپ و موبایل صورت بگیرد صرفا یک تجارت الکترونیک است.که امروزه شاهد این موضوع هستیم که تجارت الکترونیک بسیار در خیلی از کسب و کارها دخیل هست و مدت زیادی هست که وارد میدان شده.و این نکته رو هم بدونید که تجارت الکترونیک با کسب و کار الکترونیک بسیار متفاوت است و ان شالله در یک مقاله دیگر به تفاوت بین این دو کلمه میپردازیم.اما تجارت الکترونیک مدلهای مختلفی داره منظور از مدل یعنی اینکه به روش های مختلفی صورت می گیرد که اصطلاحاتی رو هم برای خودش بوجود آورده است به ترتیب به توضیح این کلمات می پردازیم:

مدل 1 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت B2B یا Business To Business

خب یکی از مدلها در تجارت الکترونیک این حالت است یعنی بین دو شرکت یا سازمان (business to business ) مثلا دو تا شرکت یا سازمان هرکدوم خدمات خودشون رو دارند یا کالاهای تولید شده خودشون رو دارند ولی با یکدیگر در تعامل اند مثال : یک کارخانه ی تولید رنگ ماشین که با یک کارخانه ی ماشین سازی در تعامل و همکاری است.یا مثلا شرکت کوالکام که با سامسونگ در ساخت تراشه در همکاری هستند.

مدل 2 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت B2C یا Business To Customer

این نوع تجارت بین یک شرکت یا سازمان با مشتری می باشد یعنی : (business to customer ) خدماتی که یک شرکت به مشتری ارائه می کند.فروشگاه های الکترونیکی یک نمونه بسیار مشهور در این زمینه هستند.اینکه شما وارد سایت فروشگاهی می شوید کالاهای موردنظرتون رو به سبد خرید اضافه می کنید و محصولات را می خرید به این مدل تجارت B2C گفته می شود.

مدل 3 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت B2G یا Business To Goverment

تجارت و همکاری است که بین شرکت و دولت انجام می شود یعنی : (business to government ) خدماتی که یک سازمان میتونه به دولت بده مثله مالیات.دقت داشته باشید که این مواردی که گفته شد تمام خدمات و سرویس دهی هایی است که یک سازمان و شرکت میتونست به سایر بدهد در قسمت بعدی به حدماتی که یک مشتری میتونه به مشتری ارائه بده می پردازیم:

مدل 4 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت C2C یا Customer To Customer

یعنی مشتری به مشتری خدمات ارائه می دهد. (customer to customer) یکی از مواردی که میشه به آن در این مورد اشاره کرد نرم افزارهای امروزه هستند که بدون هیچ واسطه ای مشتریان رو به هم متصل می کنند و در واقع یک درگاه ارتباطی هستند نمونه شون هم بسیار زیاد هست که مشتری نرم افزار را دانلود میکنه کالای مشتری دیگه رو میبینه و در صورتی که قصد خرید داشت با صاحب کالا تماس میگیره به این مدل میگن C2C.

مدل 5 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت C2B یا Customer To Business

همکاری که بین مشتری و یک سازمان یا شرکت صورت میگیره از این نوع هست. یعنی (customer to business) زمانی که شما وارد یک وبسایتی می شوید و بنا به هر دلیلی مثلا انتقاد یا پیشنهاد نظرتون رو در وبسایت یک مجموعه ثبت می کنید این یعنی که شما یک خدماتی رو به اون شرکت با نظرات خودتون ارائه دادید و موجب بهبود وضعیت آن شدید و از نوع C2B محسوب میشه.

مدل 6 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت C2G یا Customer To Goverment

تجارت یا بهتره بگیم همکاری که بین مشتریان که مردم باشند با دولت صورت می گیرد. (customer to government) همین رای که مردم می دهند یک نوع تعامل C2G محسوب میشه.که با پیشرفت فناوری و سایر موارد میتونه در قالب الکترونیکی هم صورت بگیرد. این سه موردی هم که گفته شد درباره ی نحوه خدمات دهی و تجارتی بود که مشتریان با سازمان ها و دولت انجام می دهند.

مدل 7 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت G2B یا Goverment To Business

خدماتی که دولت به سازمانها و شرکت ها ارائه می کند از قبیل مجوز دادن به اونها و یا وام دادن به اونها و بسیاری از موارد دیگر.و توجه داشته باشید که برخی از این خدمات به صورت الکترونیکی انجام می شود.

مدل 8 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت G2C یا Govement To Customer

کلیه ی خدماتی که دولت به مشتریان کاربران که (مردم) باشد می دهد در این مدل تجارت است که برای آن میتونیم این طوری مثال بزنیم که دفاتر پیشخوان که به صورت رایانه ای بسیاری از کارهای مردم را انجام می دهند از این موارد محسوب می شود.

مدل 9 در تجارت الکترونیک : مدل تجارت G2G یا Goverment To Goverment

تجارتی که بین دولت با دولت صورت میگیرد.مثلا پلیس اینترپل که میشه گفت خدماتی است که یک دولت به دولت دیگری ارائه می دهد.دقت کنید شاید با خودتون بگید که خب برخی از این موارد که الکترونیکی نیست پس چه ربطی به تجارت الکترونیک دارد شما باید بدونید که امروزه برخی از کشورها آنقدر غنی و پیشرفته هستند که اکثر موارد رو الکترونیکی انجام می دهند ولی در ایران هنوز جا داره که بهتر و بهتر بشه و پیشرفت نسبتا خوبی هم در این زمینه داشتیم


حمیده سلامی
حمیده سلامی

دانشجوی کارشناسی کامپیوتر

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر _ IT

نظرات