حمیده سلامی
دانشجوی کارشناسی کامپیوتر

مقایسه سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید به زبان ساده

در این مطلب قصد دارم شما را با مفهوم سئو کلاه سیاه و تکنیک های نامناسبی که در آن پیاده سازی میشه و همچنین سئو کلاه سفید که اصول اساسی و قوانین موتورهای جستجو به خوبی در آن رعایت میشه آشنا کنم.بنابراین اگر دوست دارید بیشتر درمورد این دو واژه رایج در سئو بدانید با توسینسو همراه باشید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سئو کلاه سیاه یا کلاه سفید چیست؟

منظور از سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید یا به زبان انگلیسی WhiteHat SEO مجموعه ای از تکنیک های موثر در حوزه بهینه سازی وبسایت است که توسط متخصصین سئو انجام می پذیرد و به صورت قانونی وبسایت را بر پایه ی اصول اساسی و درست سئو بهینه سازی می کند.کلیه ی متخصصینی که قصد دارند به صورت دائمی یک وبسایت را بهینه کنند و به اصول سئو نیز مسلط و پایبند هستند از این روش استفاده می کنند . در این روش بهینه سازی از تکنیک هایی همچون تکنیک های زیر استفاده می شود :

 • بهینه سازی سایت برای موبایل : موبایل فرندلی بودن برای یک سایت بسیار پر اهمیت است امروزه اگر سایتی Mobile freindly نباشد ضرر و زیان های بسیار زیادی را در کسب و کار آنلاین خود شاهد خواهد بود.چرا که امروزه اغلب افراد در هر جایی و هر مکانی سرچ می کنند و به دنبال چیزی می گردند و اکثر مردم هم موبایل دارند و دستگاه های دیجیتالی هوشمند همراه خود دارند پس با آنها سرچ می کنند و اگر وبسایت شما برای آنها به درستی نمایش داده نشود قطعا وبسایت شما را ترک کرده و این یعنی از دست دادن یک مشتری.
 • ثبت کسب و کار در گوگل : ثبت کردن کسب و کار در گوگل یکی دیگر از راه هایی است که می توان به راحتی مشخصات کسب وکار آنلاین را در گوگل مپ ثبت نمود تا به محض سرچ توسط کاربران ، وبسایت شما با جزئیات کامل برای آنها نمایش داده شود.
 • تمرکز برروی UX : یکی دیگر از عواملی که برای کسب و کارآنلاین و به ویژه بهینه سازی وبسایت ها مفید خواهد بود موضوع تجربه ی کاربری می باشد.تمرکز بر اینکه کاربرانی که وارد وبسایت شما می شوند به راحتی بتوانند با وبسایت تعامل داشته باشند و آنچه را که می خواهند پیدا کنند و درنهایت تجربه ی خوبی از سایت شما داشته و این تصمیم رو بگیرند که باز هم به سایت شما سر بزنند UX و بهینه سازی تجربه کاربری در سئو گفته می شود که بسیار موثر خواهد بود.
 • کلمات کلیدی و برچسب ها : زمانیکه محتوایی تولید می کنید تمرکز برروی برچسب های آن محتوا و استفاده از کلمات کلیدی در برچسب ها و به ویژه داخل متن می تواند در سئو کلاه سفید شما تاثیرات مثبت بلند مدتی داشته باشد.
 • استفاده از استانداردهای Schema Markup : که درمورد تمام این تکنیک هایی که الان دارم میگم قبلا در این گروه مطلب صحبت شده و با مطالعه ی کامل می تونید معانی واژه هارا به خوبی درک کنید.>>> مایکرو دیتا ها یا ریچ اسنیپت در سئو چیست؟
 • بروزرسانی مطالب قدیمی و حذف لینک های شکسته
 • حضور موثر در شبکه های اجتماعی

مواردی که گفته شد تنها بخشی از تکنیک هایی بود که در سئوی کلاه سفید انجام می پذیرد.

منظور از سئو کلاه سیاه چیست؟

کلمه ی بلک هت درواقع از یک فیلم خارجی غربی گرفته شده است که در آن افراد خوب کلاه سفید برسر داشتند و افراد بد کلاه سیاه ، به همین خاطر این اصطلاح در دنیای دیجیتالی و کامپیوتری درمورد افرادی صدق می کند که کارهای غیرقانونی و خلاف انجام می دهند مثله هکرهای کلاه سیاه ، تولید کنندگان ویروس ، متخصصین سئو کلاه سیاه و...که در این روش تمرکز برروی افزایش رتبه در کوتاه مدت است نه جلب اعتماد و رضایت کاربران و مخاطبان و از تکنیک های غیرقانونی و غیراصولی سئو استفاده می شود که اغلب هم به پنالتی شدن و جریمه از جانب گوگل منتها می شود.در این روش از تکنیک هایی همچون تکنیک های زیر استفاده می شود:

 • خرید لینک : خریدن لینک برای اینکه به یکباره توسط هزاران سایت تایید شوید و از آنها لینک بگیرید از جمله این تکنیک هاست چراکه پس از مدت کوتاهی دوباره به جایگاه انتهایی خود در نتایج موتورهای جستجو بازخواهید گشت و این نوع سئو کردن سایت سئوی طبیعی نیست.
 • محتوای کپی شده : محتوایی که از وبسایت های دیگر کپی می شود از جمله سئوی کلاه سیاه می باشد که درنهایت از سوی گوگل جریمه به دنبال دارد.
 • کامنت های اسپم : افرادی که در سایت های دیگر حضور پیدا می کنند و کامنت های تبلیغاتی یا اسپم را به نام وبسایت خود ثبت می کنند در نهایت تنها موفق به انجام تبلیغات و تولید کامنت های بی معنی و نامرتبط شده اند که هیچ تاثیری در سئو آنها نخواهد داشت.
 • پنهان کردن متن یا Cloaking : استفاده از این روش نیز که در مقالات قبل درمورد آن توضیح دادیم از تکنیک های سئو کلاه سیاه است.که می توانید این مقاله را از این لینک مطالعه کنید >>> Cloaking در سئو به چه معناست؟
 • اسپم کردن کلمات کلیدی : استفاده نامناسب از کلمات کلیدی در نهایت بازدهی نخواهد داشت.
 • Doorway پیج ها : استفاده از این روش که قبلا نیز درمورد آن توضیح دادیم از تکنیک هایی است که کاربران را فریب می دهد. این مقاله را می توانید از این لینک مطالعه کنید.
 • تولید خودکار محتوا : آن دسته از وبسایت هایی که از ربات برای تولید خودکار محتوا استفاده می کنند و بعضا مطالب سایت های دیگر را کپی کرده و در سایت خود قرار می دهند سئو کلاه سیاه انجام داده و فقط وبسایت خود را پر نموده اند.

خب به انتهای این دوره آموزشی رسیدیم امیدوارم که این گروه مطلب را از ابتدا خوانده و از مطالب آن بهره مند شوید در نهایت اگر مطالعه ی این مجموعه آموزشی و این دسته نکات و مقالات برایتان مفید واقع شد آنها را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا استفاده کنند. در آینده ای نه چندان دور در یک گروه مطلب دیگر الگوریتم ها در سئو را بررسی خواهیم کرد و بعد از آن نیز تکنیک های سئو را آموزش خواهم داد.


حمیده سلامی
حمیده سلامی

دانشجوی کارشناسی کامپیوتر

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر _ IT

نظرات