محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

بازاریابی چیست؟ معرفی مفهوم مارکتینگ به زبان بسیار ساده

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟ Marketting در چه جاهایی کاربرد دارد؟ این روزها رقابت در عرصه های مختلف برای بدست آوردن قسمتی از بازار فروش بسیار شدید شده است . سالها پیش نیازی نبود شما در مورد کالا یا محصول خودتان کار خاصی انجام بدهید ، صرف اینکه شما یک کالای با کیفیت داشتید برای داشتن فروش و کسب درآمد عالی کافی بود اما این روزها فرآیند پیدا کردن مشتریان و هدایت آنها به سمت خرید محصول و خدمات یک هنر و بهتر بگوییم تبدیل به یک علم شده است که ما آن را به عنوان علم بازاریابی و فروش می شناسیم . توجه کنید که شما به عنوان یک بازاریاب حتما می دانید که تعریف کردن واژه بازاریابی خودش به تنهایی کلی سئوال ایجاد می کند و ما هنوز نمی توانیم یک تعریف جامع از واژه مارکتینگ یا بازاریابی داشته باشیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
مارکتینگ چیست بازاریابی چیست

از نظر لغوی در دیکشنری از بازاریابی به عنوان عمل یا تجارتی برای ترویج کسب و کار در جهت فروش محصول یا خدمات یاد می شود اما قطعا شما اگر کمی سررشته در زمینه بازاریابی داشته باشید متوجه می شوید که این تنها مفهوم بازاریابی نیست . من بنیانگذار و مدیر بزرگترین وب سایت تخصصی و حرفه ای فارسی زبان یعنی توسینسو هستم و به عنوان کسی که در این راستا با تجربیات عملی با موضوع بازاریابی و فروش مواجه بوده امروز می خواهم به زبان ساده تری بازاریابی را برای شما تشریح کنم .

شما بازاریابی را هر روز می بینید و آن را لمس می کنید اما جالب است بدانید که هر روز این دیدن های شما تغییر می کند و نگرش شما نسبت به بازاریابی تغییر می کند ، برخی اساسا وقتی صحبت از بازاریابی می شود فقط فروش به ذهنشان می رسد در حالیکه این روزها بیشتر از 150 نوع بازاریابی وجود دارد که برخی از آنها برای مردم حتی پیش زمینه فروش و خرید را نیز تداعی نمی کنند اما قطعا کاری می کنند که نتیجه آن منجر به فروش یا افزایش تعداد مشتریان یک محصول یا خدمت شود.

بازاریابی چیست مارکتینگ چیست

اصطلاح بازاریابی یک تعریف جامع و همه جانبه است و به دلیل اینکه دائما در حال تغییر است و پارامترهای زیادی از جمله زمان ، مکان ، فرهنگ و ... در آن دخیل هستند بسیار بسیار متغیر است . توجه کنید که بازاریابی مترادف با فروش نیست ، بازاریابی مترادف با تبلیغات نیست ، بازاریابی در واقع شامل فروش و تبلیغات می شود و اینها زیر مجموعه های بازاریابی هستند . اگر شخصی صرفا به عنوان تبلیغات چی یا صرفا به عنوان عامل فروش با شما همکاری می کند الزاما یک بازاریاب خوب و حرفه ای نیست .

من یک تعریف شخصی بر اساس تحقیقاتم و تجربیاتم از دنیای بازاریابی ارائه می کنم که بیشتر ماهیت علمی اینکار را مورد هدف قرار می دهد ، از نظر من بازاریابی علم مطالعه عادت ها ، رفتارها ، علاقه مندی ها ، نیازها ، درخواست ها ، نظرسنجی های مردم ( انسان ها ) در زمان ، مکان و موقعیت های مختلف است . این تعریف اختصاصی محمد نصیری از بازاریابی است .

بازاریابی چیست مارکتینگ چیست

شما وقتی روی این موارد مطالعه و تحقیق کنید متوجه می شوید که خواسته های مردم چه جهتی دارند ، آنها چه چیزهایی را دوست دارند خرید کنند ، در چه زمانی و چه موقعیتی چه کارهایی انجام می دهند و بر همین اساس می توانید یک نقشه یا طرح بازاریابی موفق بر اساس کسب و کار مورد نظر ایجاد و از آن استفاده کنید که قطعا اگر درست انجام شود منجر به سود رسانی یا فروش می شود. بازاریابی فرآیندی است که شما به عنوان یک بازاریاب انجام می دهید تا مصرف کنندگان یک کالا یا سرویس را مجاب کنید که از کالا یا خدمات شما به جای کالا یا خدمات مشابه دیگران استفاده کنند.

بازاریابی نیاز به دانستن اطلاعات در مورد بازار ( تحقیقات بازار ) ، تجزیه و تحلیل و درک جامع از خواسته ها و نیازمندی های مصرف کنندگان هدف شما دارد . بازاریاب باید از تمام جنبه های یک کسب و کار از جمله توسعه محصولات ، روش های توزیع ، فروش و تبلیغات آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد اگر در این خصوص نکته ای یا نظری دارید خوشحال می شویم در جزیره بازاریابی و فروش وب سایت توسینسو در خدمت شما باشیم.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات