انواع سمت در شرکت های تجاری

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

رده بندی سمت ها در شرکت های تجاری

CEO, CTO, COO, CFO, CMO, COB, CLO, CIO, CSO, CPO

در شرکت های خصوصی رده بندی های سمت وجود داره که وقتی شرکتی ثبت می کنید بهتره که با اینها آشنا باشید و از این اصطلاحات استفاده کنید.البته بگم در وحله اول به تمام این سمت ها در شرکت شما نیازی نیست و این بخش بندی به صورت استاندارد وجود داره.هر کدوم مخفف عبارتی است که در کنارش می نویسم و بعدا این سمت ها را اختصاص بدید.از این عبارت ها در ساخت ایمیل های سازمانیتون حتما استفاده کنید.

 1. Chief Executive Officer = CEO : مدیر عامل (CEO) عالی‌رتبه‌ترین مسئول اداری
 2. Chief Technology Officer = CTO : مدیر ارشد تکنولوژی ، بیشتر با توسعه و بهبود نرم‌افزاری و تحقیقات علمی سروکار دارد.
 3. chief operating officer = COO : مدیر ارشد عملیاتی ، یکی از بالاترین سمت های اجرایی و در حقیقت نفر دوم اجرایی شرکت است. وظیفه آن مدیریت عملیات روزانه یک شرکت و ارائه گزارش های روزانه به CEO شرکت است.
 4. Chief Financial Officer = CFO : مدیر ارشد مالی ، مدیریت واحد مالی شرکت و وظیفه اش هم که مدیریت مالی شرکت و ارائه گزارشات مالی به هیئت مدیره.
 5. CMO = Chief marketing officer : مدیر ارشد بازاریابی ، یک مدیر ارشد بازاریابی یا مدیر بازاریابی مسئولیت اجرایی فعالیت های بازاریابی یک شرکت را بر عهده می گیرد.
 6. CIO = Chief Information Officer : مدیر ارشد اطلاعاتی ، مدیر ارشد فناوری اطلاعات بالاترین مقام تصمیم‌گیرندهٔ حوزهٔ فناوری اطلاعات یک سازمان است.نقش CIO گاهی به مدیر ارشد دانش یا CKO بسط داده می‌شود (مدیری که نه‌تنها با اطلاعات، بلکه با دانش نیز سروکار دارد). همچنین نقش CIO گاهی با مدیر ارشد تکنولوژی یا CTO تعویض می‌شود
 7. CKO = chief knowledge officer : مدیر ارشد دانش ، مسئول مدیریت سرمایه فکری و نگهبان شیوه های مدیریت دانش در یک شرکت است.
 8. CCO = Chief commercial officer : مدیر ارشد ارتباطات-مدیرروابط عمومی ، کلیه امور مربوط به بازرگانی و راهبری مؤثر این فعالیت ها را بعهده دارد.
 9. CLO = Chief learning officer : مدیر ارشد آموزش منابع انسانی ، مسئول عالی رتبه مدیریت در زمینه مدیریت یادگیری است.یک معنی دیگه هم برای CLO در نظر می گیرن.
 10. CLO = chief legal officer : مدیر ارشد قضایی یا همان وکیل اصلی یک شرکت.
 11. CSO = Chief scientific officer : مدیر ارشد علمی در شرکت هایی که کار اصلی آنها research است این سمت وجود دارد.دو معنی دیگه هم برای این مخفف تو بعضی از شرکت ها وجود دارد.
 12. CSO = Chief strategy officer : مدیر ارشد استراتژی ، استراتژیست ارشد، مدیری است که مسئول کمک به مدیر عامل اجرایی برای تدوین، اطلاع‌رسانی، اجرا و حفظ طرح‌های استراتژیک شرکت است.
 13. CSO = Chief security officer :مدیر ارشد امنیت. حفظ شرکت در خصوص ریسک های امنیتی
 14. CPO = Chief product officer : chief innovation and product officer = CIPO : مدیر ارشد تولید ، مسئولیت کلیه عملیات مربوط به تولید محصول از پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و بازاریابی برای محصولات یا خدمات را در شرکت برعهده دارد.

نظرات