کاظم تقندیکی
استاد دانشگاه فني و حرفه اي و مجری پروژه های علم داده (داده کاوی، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و ...)

آموزش پردازش تصویر قسمت 41 : کتابخانه Pillow چیست؟

پردازش تصویر (Image Processing) یکی از حوزه‌های تأثیرگذار و مهم در هوش مصنوعی محسوب می‌شود و در حوزه‌های دیگر نظیر بینایی کامپیوتر (Computer Vision) و استخراج اطلاعات بامعنی از داده‌های تصویری، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. معمولا از الگوریتم‌های پردازش تصاویر دیجیتال جهت تحلیل تصاویر (Image Analysis)، دستکاری تصاویر، بهبود تصاویر (Image Enhancement)، استخراج اطلاعات مفید از تصاویر و یا بهینه‌سازی ویژگی‌های مشخصه (Characteristics)تصاویر دیجیتال استفاده می‌شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه‌نویسی پایتون ابزار بسیار مناسبی برای عملکردهای ذکر شده در حوزه پردازش تصویر محسوب می‌شود. شاید تا چند سال پیش و با توجه به وجود ابزاری نظیر متلب و یکه‌تازی آن در این حوزه، ایده پردازش تصویر با پایتون و استفاده از آن برای دستکاری تصاویر، ایده بسیار ابتدایی و ناکارآمدی محسوب می‌شد. ولی در چند سال اخیر، محبوبیت زبان پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی علمی (Scientific Programming Language)، در میان جامعه برنامه‌نویسان به شدت افزایش یافته است. همچنین، محبوبیت روز افزون این زبان برنامه‌نویسی سبب شده است تا ابزارهای بسیار پیشرفته پردازش تصویر، به طور رایگان، به عنوان بخشی از اکوسیستم این زبان برنامه‌نویسی در دسترس کاربران و برنامه‌نویسان قرار بگیرد.

از جمله متداول‌ترین فرایندهای پردازش تصویر با پایتون که توسط ابزارها و کتابخانه‌های این زبان برنامه‌نویسی قابل اجرا هستند، می‌توان به مواردی نظیر برش (Cropping)، برعکس کردن (Flipping)، چرخاندن (Rotating)، قطعه‌بندی تصویر (Image Segmentation)، دسته‌بندی تصویر (Image Classification)، استخراج ویژگی (Feature Extraction)، ترمیم تصاویر (Image Restoration)  و بازشناسی تصویر (Image Recognition) اشاره کرد.

 کتابخانه‌ Pillow

کتابخانه  PIL که مخفف عبارت Python Imaging Library یا کتابخانه تصویر پایتون است، یکی از کتابخانه‌های پردازش تصویر با پایتون محسوب می‌شود. این کتابخانه، پشتیبانی از عملیات مرتبط با پردازش تصویر نظیر باز کردن، دستکاری و ذخیره‌سازی تصاویر در فرمت‌های مختلف را به زبان پایتون اضافه می‌کند. با این حال، توسعه آن از سال ۲۰۰۹ دچار وقفه شده است.خوشبختانه، کتابخانه دیگری به نام Pillow در زبان پایتون وجود دارد که نسخه گسترش‌یافته‌ای از کتابخانه PIL محسوب و به طور فعال توسط جامعه برنامه‌نویسی پایتون پشتیبانی می‌شود.

نصب ساده، قابلیت اجرا در پلتفرم‌ها و سیستم‌های عامل اصلی و پشتیبانی از نسخه ۳ زبان پایتون، از جمله نقاط قوت این کتابخانه محسوب می‌شود که توسط برنامه‌نویسان جهت پردازش تصویر با پایتون مورد استفاده قرار می‌گیرد.کتابخانه Pillow مجموعه‌ای از قابلیت‌های پردازش تصویر پایه نظیر عملیات نقطه‌ای (Point Operations)، فیلتر گذاری با مجموعه‌ای از کرنل‌های پیچشی (Convolutional Kernels) تعبیه شده و تبدیلات فضای رنگی (Color Space  Conversion)   را در اختیار کاربر و برنامه‌نویس قرار می‌دهد. 

  • در دوره آموزشی پردازش متن با کتابخانه Pillow ما مروری جامع و کاملی بر مباحث بهبود تصویر در حوزه پردازش تصویر داریم.

کاظم تقندیکی
کاظم تقندیکی

استاد دانشگاه فني و حرفه اي و مجری پروژه های علم داده (داده کاوی، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و ...)

استاد دانشگاه فنی و حرفه ای، فعال در حوزه های علم داده، يادگيري ماشين، داده کاوی، بازیابی اطلاعات، متن کاوی و پایگاه داده ها با بیش از صد ساعت تدریس آنلاین و صدها پروژه موفق در حوزه علم داده، برای آموزش يا سفارش انجام پروژه با شماره 09157202653 (واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی) و ایمیل taghandiky@gmail.com در تماس باشید.

نظرات