مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

تفاوت React Native ، Flutter و Ionic در چیست؟ به زبان بسیار ساده

یکی از بخش‌های مهم توسعه نرم‌افزار، تولید نرم‌افزار برای موبایل و به ویژه برای سیستم عامل های اندروید و iOS است. خود شرکت های تولید کننده این سیستم عامل ها یعنی گوگل و اپل ابزار های خاصی را برای برنامه نویسی مشخص کرده‌اند و به کاربران توصیه کرده‌اند که برای توسعه و تولید نرم‌افزار های موبایل از ابزارها و زبان‌ها و فریمورک های مورد نظر استفاده کنند. ولی خب این تا حدودی باعث می‌شود که  محدودیتی به وجود بیاید و بسیاری از برنامه نویسان زبان‌ها و فریمورک های دیگر راغب هستند که با زبان و تکنولوژي مورد نظر خودشان برای این پلتفرم ها برنامه بنویسند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

از طرفی زبان‌های برنامه  نویسی هم برای اینکه از محبوبیتشان کم نشود و در این رقابت بزرگ کم نیاورند ابزارهایی را ارائه کرده‌اند که بتوان با کمک آن برای این پلتفرم ها نرم‌افزار تولید کرد. همچنین با توجه به اینکه در حال حاضر فقط دو سیستم عامل مهم برای موبایل وجود دارد ابزارهایی ارائه شده است که بتوان با یک بار برنامه نویسی برای هر دو سیستم عامل و حتی سیستم عامل های موبایلی دیگر نرم‌افزار تولید کرد. تعداد این ابزارهای ارائه شده زیاد است ولی در این مطلب ۳ عدد از این ابزارها را بررسی می‌کنیم و آن‌ها را با هم مقایسه خواهیم کرد. این ابزارها که از مهم‌ترین پرکاربردترین ابزار های تولید برنامه برای موبایل هستند عبارتند از: Flutter, React Native, Ionic.

تفاوت React Native ، Flutter و Ionic در چیست؟ به زبان بسیار ساده

Ionic چیست؟

این تکنولوژی توسط شرکت Drifty ارائه شده است. نسخه های اولیه این تکنولوژي بر پایه فریمورک Angularjs ارائه شده بود که با استفاده از Apache Cordova می‌توانست از امکانات سخت افزاری دستگاه موبایل استفاده کند. ولی در نسخه های آخر مجموعه‌ای از کامپوننت ها در این تکنولوژی ارائه شده است که کاربران می‌توانند برای توسعه برنامه از فریمورک های angular, react, vue js استفاده کنند. همانطور که گفتیم این تکنولوژي از فریمورک های جاوااسکریپتی استفاده می‌کند و زبان برنامه نویسی این فریمورک زبان جاوااسکریپت است.

با استفاده از این تکنولوژی می‌توان برنامه‌های دسکتاپ و وب و موبایل توسعه داد. ویژگی که این تکنولوژی دارد به این شکل است که در برنامه‌های موبایلی برنامه‌های نوشته شده را به عنوان یک برنامه بومی سیستم عامل کامپایل نمی‌کند بلکه فقط برنامه تحت وب با Html, Css, javascript تولید می‌شود و با استفاده از ابزارهای نمایش صفحات وب(web view) برنامه به کاربر نمایش داده می شود. به همین خاطر ممکن است که سرعت اجرای برنامه‌های نوشته شده در Ionic مانند برنامه‌های بومی و native نباشد. 

تفاوت React Native ، Flutter و Ionic در چیست؟ به زبان بسیار ساده

React Native چیست؟

این تکنولوژی توسط یکی از غول‌های IT یعنی شرکت facebook ساخته و ارائه شده است. این تکنولوژی بیشتر در زمینه موبایل استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید از این تکنولوژی برای توسعه برنامه‌های موبایلی خود استفاده کنید باید زبان javascript را بلد باشید. همچنین شما باید فریمورک react را نیز بلد باشید. دقت داشته باشید که بر خلاف Ionic شما فقط می‌توانید از فریمورک react استفاده کنید. برنامه‌هایی که با استفاده از این تکنولوژی تولید می‌شوند دارای performance بهتری نسبت به Ionic هستند و دلیل آن هم این است که  در این تکنولوژی اکثر قسمت‌های برنامه به صورت native کامپایل می‌شود. اما این کامپایل شدن به صورت کامل نیست به این صورت که برخی از قسمت‌های برنامه نوشته شده به همان زبان جاوا اسکریپت باقی می‌مانند ولی چون از بسیاری از کامپوننت های native استفاده می‌کند سرعت بالا تری دارد.

تفاوت React Native ، Flutter و Ionic در چیست؟ به زبان بسیار ساده

Flutter چیست؟

این تکنولوژي توسط شرکت گوگل ارائه شده است. با استفاده از این تکنولوژي می‌توان برای پلتفرم های مختلف برنامه تولید کرد. پلتفرم هایی ماندن وب و موبایل و دسکتاپ. این تکنولوژی برای تولید نرم‌افزار از زبان دارت استفاده می کند. همچنین برنامه‌های تولید شده با این تکنولوژي به صورت کامل به برنامه‌های native کامپایل می‌شوند و performance مناسبی دارند. همچنین این تکنولوژی برای ترسیم کامپوننت های رابط کاربری دسترسی خوبی به پیکسل ها دارد و همین باعث می‌شود که بتوان رابط کاربری بهتری با آن ساخت. در حالی که react native به صورت کامل به پیکسل ها دسترسی ندارد. 

نتیجه‌گیری

به صورت کلی می‌توان گفت که آینده flutter بسیار روشن است. هرچند که هنوز بازار کار آنچنانی برای فلاتر وجود ندارد ولی شایت بتوان گفت که در آینده این تکنولوژي می‌تواند پیشرفت خوبی داشته باشد. همچنین react native در حال حاضر طرفداران بسیاری دارد و با توجه به اینکه اپ هایی مانند اینستاگرام و فیس بوک با آن طراحی شده‌اند و این تکنولوژی به خوبی جا افتاده است می‌توان گفت که یادگیری آن بسیار مناسب خواهد بود. با وب سایت Tosinso همراه باشید.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات