محمد مرادی
پژوهشگر و تحلیلگر داده

بررسی 7 نکته مهم در اثربخشی بهتر سئو | نکات مهم در SEO واقعی

اگرچه کتاب ها، مقالات و دوره های آموزشی متعددی درباره چگونگی و اهمیت بهینه سازی و SEO وجود دارد، هستند کسانی که همچنان اعتقادی به اثربخشی استفاده از روش ها و الگوهای SEO ندارند. علاوه بر این که می توان چنین افرادی را تا حدودی بدبین دانست، تا حدودی نیز باید به آن ها حق داد چرا که بدون مدرک و سند و دلیل، هر ادعایی می تواند غیرقابل باور باشد. به همین دلیل و برای اینکه خیال همه افرادی که به SEO اعتقاد ندارند را یکبار برای همیشه راحت کنیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

چند نمونه از موارد موفقیت آمیز اثربخشی بهینه سازی در قالب سلسله مقاله هایی معرفی می شوند. در واقع هدف اصلی این مقاله ها یادآوری این نکته هست که SEO نقش اساسی و تعیین کننده در موفقیت کسب و کارهای مجازی ایفا می کند. با اینحال، این که چگونه در این مسیر قدم برداریم، به نوبه خود موضوع قابل بحث دیگری است که تلاش می کنیم تا به امید خدا در  آینده نزدیک و در قالب یک دوره آموزشی جذاب به آن بپردازیم.

داستان های موفقیت آمیز SEO

رسیدن به رتبه یک از طریق تولید محتوای مناسب

یک داستان معروف و مهم در این زمینه، مربوط به کارشناس SEO  و بازاریابی محتوا محور در شرکت SnackNation به نام Emil Shour هست. تلاش و راهبردی که او مورد استفاده قرار داد باعث افزایش 59 درصدی ترافیک وب سایت شرکت و به تبع آن افزایش 100 هزار دلاری درآمد آن ها شد.

داستان های موفقیت SEO

در ابتدا از طریق بررسی کلمات کلیدی مورد استفاده در وب سایت متوجه شد که این عبارت چندان مورد هدف جستجوهای کاربران نیستند و تصمیم به استفاده از عبارات کلیدی جامع تری کرد (درسی که می گیریم این است که عبارات خیلی اختصاصی همواره مفید نیستند). البته برای این کار تحقیقاتی انجام داد و نسب به کلماتی که کاربران در حوزه کاری شرکت آن ها مورد استفاده قرار می دادند آگاهی پیدا کرد.در گام بعد از روش آسمان خراش برای لینک سازی استفاده کرد به این صورت که پست ها و مطالب با رتبه بالا برای کلمات کلیدی خاص را بررسی و تحلیل کرد، اشکالات آن ها را شناسایی کرد و در نهایت مطالب بهتر و جامع تری در آن زمینه تولید کرد.

به عنوان نمونه برای عبارت employee wellness program متوجه شد که صفحه رتبه نخست دارای فایل PDF است و این مساله باعث می شود که کاربران مجبور به صرف زمان و زحمت بیشتری برای مطالعه مطلب داشته باشند.همچنین دریافت که این پست شامل هیچ گونه تصویری نیست که به میزان قابل توجهی جذابیت و نرخ به اشتراک گذاری آن را کاهش می دهد. نتیجه رفع این مشکلات این شد که پستی که او در سال 2015 منتشر کرد و به رتبه یک دست یافت، امروز و در سال 2020 (و البته با تغییرات طبیعی صورت گرفته) همچنان رتبه بالایی دارد و در جایگاه پنجم قرار دارد. در نتیجه، این پست همچنان ترفایک قابل ملاحظه ای برای وب سایت شرکت تولید می کند.

داستان های موفقیت آمیز SEO

بهینه سازی یک وب سایت با ترافیک بالا

شاید در نگاه اول تصور شود که یک وب سایت با ترافیک بالا و محتوای با کیفیت دیگر احتیاجی به بهینه سازی بیشتر ندارد. ولی این تصور به دو دلیل اشتباه است. نخست به این دلیل که بهینه سازی، یک فرایند پیوسته و مدام بوده که هر زمانی که متوقف شود، اثربخشی آن کاهش پیدا می کند. دلیل دوم، حتی جالب تر هم هست. ممکن است وب سایت (مشتری) شما بازدید بالایی داشته باشد ولی اگر رقبای آن بازدید بیشتری داشته باشند، آنگاه باید چه کرد؟

این دقیقا موردی است که کارشناس سئو، Mario Deal، در سال 2018 با آن مواجه شد زمانی که سفارش بهینه سازی یک وب سایت در حوزه سلامت و تناسب اندام با 68 هزار بازدیدکننده در ماه را دریافت کرد. بررسی اولیه ماریو نشان داد که در این وب سایت همه چیز سر جای خودش است و مشکل خاصی وجود ندارد. ولی مساله اصلی زمانی مشخص شد که او سایت های رقیب مشتری خود را بررسی کرد: وب سایتهایی با 100 هزار تا یک میلیون بازدید کننده در ماه!

چیزی که مشخص است و ماریو هم متوجه آن شد این است که در چنین شرایطی اتکا به روشهای عمومی و کلاسیک SEO فایده خاصی ندارد چرا که وب سایت موردنظر تمامی آن ها را راعایت کرده است. پس، ماریو با استفاده از راهبرد زیر به سراغ رفع مشکلاتی رفت که توانایی و قابلیت وب سایت مشتری را تحت تاثیر قرار داده و برای آن مشکل ایجاد می کردند.

گام های این راهبرد عبارت بودند از :

  • به روز رسانی محتوای قدیمی
  • مدیریت لینک های شکسته و صفحات 404 و البته اصلاح فرایند redirect کردن آن لینک ها
  • تغییر عناوین (Title) صفحات به گونه ای که ارتباط بیشتری بین آن ها و محتوای صفحه ایجاد شود
  • اضافه کردن تعداد بیشتری از کلمات کلیدی به متن صفحات (البته با رعایت استانداردی که چگالی آن ها همچنان طبیعی به نظر بیاید)
  • پذیرش پست های مهمان (که راجع به اهمیت آن در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد)
  • اصلاح محتوای لینک ها با عبارات کلیدی مرتبط (به جای تنها استفاده از نام برند)
  • تمرکز بیشتر بر روی مرتبط بودن مطالب و محتوای صفحات

نتیجه این اقدامات این شد که در طی شش ماه، ترافیک وب سایت مورد نظر 4 برابر افزایش پیدا کرد، یک موفقیت قابل توجه!

داستان های موفقیت سئو

کلمات کلیدی با طول متوسط

اگرچه کلمات کلیدی کوتاه (تک یا دو عبارتی) و نمونه های طولانی (شامل چهار عبارت یا بیشتر) بسیار رقابتی و مورد توجه هستند، توجه به کلمات کلیدی با طول متوسط (سه یا چهار عبارتی) که به اندازه کافی مورد جستجو قرار می گیرند، می تواند اثربخشی بسیار زیادی داشته باشد.

ماهیت چنین انتخابهایی باید به سمت عباراتی متمرکز باشد که کاربران در هنگام تصمیم برای انجام یک عمل مشخص آن ها را جستجو می کنند. به عنوان مثال، اگر کاربری عبارت کسب و کار را جستجو کند، الزاما به معنی تصمیم او برای شروع یک فعالیت اقتصادی نیست. ولی، اگر عبارت مورد جستجو راه اندازی کسب و کار موفق باشد، به احتمال زیاد کاربر در مسیر تصمیم گیری و شروع کار قرار دارد.

بررسی 7 نکته مهم در اثربخشی بهتر سئو | نکات مهم در SEO واقعی

استفاده از پیشنهادهای گوگل

برای یافتن عبارات کلیدی رقابتی، ساده ترین روش استفاده از پیشنهادهای جستجوی گوگل است. از آنجاییکه این پیشنهادات براساس میزان جستجوی آن عبارت و نمونه های مشابه آن توسط کاربران است (و به احتمال زیاد ملاحظات منطقه ای هم در آن لحاظ می شود)، می­توان از آن به عنوان راهکار موثری برای تعیین کلمات کلیدی رقابتی استفاده کرد.


بررسی 7 نکته مهم در اثربخشی بهتر سئو | نکات مهم در SEO واقعی

تولید محتوا پیرامون عبارات کلیدی با طول متوسط

همانگونه که می دانیم، تولید محتوا مهمترین بخش در فرایند بهینه سازی و سئو می­ باشد. با اینحال، توجه به اینکه این محتوا، اطلاعات ارزشمندی را برای کاربران هدف دربر داشته باشد و پیرامون عبارت کلیدی با طول متوسط ایجاد شود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.چنین محتوایی باید دست کم شامل 800 کلمه باشد.

بهینه سازی ساختاری

علاوه بر استفاده از عبارات کلیدی تعیین شده در متن، باید به چند نکته در این زمینه توجه کنید. به صورت مشخص، چنین کلماتی باید در آدرس صفحه موردنظر (URL)، عنوان مطلب و نخستین پاراگراف متن بکارگیری شوند.

بررسی 7 نکته مهم در اثربخشی بهتر سئو | نکات مهم در SEO واقعی

ارتقا محتوا

پس از تولید محتوای موردنظر با رعایت نکات ذکر شده، زمان انتشار و ارتقا این محتوا فرا می رسد. برای این منظور، استفاده از شبکه های اجتماعی، همکاری و کمک گرفتن از افراد تاثیرگذار (که دارای تعداد زیادی دنبال کننده هستند) در انتشار محتوای شما در کنار تولید ویدئو، اسلاید و پادکست های مرتبط می تواند فواید بسیار زیادی برای شما داشته باشد. به بیان دیگر، تلاش کنید محتوای تولیدی خودتان را در قالب های گوناگون آماده کرده و در موقعیت های مناسب در دسترس کاربران بالقوه قرار دهید.


محمد مرادی
محمد مرادی

پژوهشگر و تحلیلگر داده

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار، پژوهشگر، نویسنده، تحلیلگر داده و طراح وب. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته ها.

نظرات