محمد مرادی
پژوهشگر و تحلیلگر داده

آموزش افزایش ترافیک وب سایت به وسیله روش آسمان خراش

چگونه ترافیک وب سایت را افزایش بدهیم؟ همانگونه که در اولین قسمت از سلسله مقالات داستان های واقعی اثربخشی SEO به آن اشاره شد، روش آسمان خراش (یا همان Skyscraper) به عنوان یکی از موثرترین روش­های افزایش ترافیک و لینک سازی شناخته می ­شود. در این مقاله، مراحل و جزئیات این روش را بررسی می کنیم. ابداع کننده این تکنیک، Brian Dean، با استفاده از فرایندی که در ادامه به آن اشاره می شود موفق شد ترافیک وب سایت خود را به میزان 110 درصد در طی دو هفته افزایش دهد. میزان افزایش ترافیک وب سایت او پس از استفاده از این روش به صورت زیر قابل مشاهده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

روش آسمان خراش برای افزایش ترافیک

همچنین، تصویر زیر تعداد خیره کننده بک لینک ها و دامنه های یکتای ارجاع دهنده به این پست را نمایش می دهد (آمار مربوط به دوم آبان 99 می باشد).

روش آسمان خراش برای افزایش ترافیک

شاید در نگاه اول دستیابی به چنین موفقیتی غیرممکن به نظر بیاید ولی اگر کاری را به صورت اصولی انجام دهیم، اثربخشی، کمترین نتیجه آن است. اجازه بدهید صریح تر صحبت کنیم. اگر قصد دارید در بهینه سازی وب سایت خود به موفقیت چشمگیری برسید، به جای استفاده از روش های عجیب و غریب و احیانا غیرمطمئن، باید از الگوهای استاندارد و امتحان پس داده بهره ببرید. البته نباید فراموش کرد که خلاقیت، توانایی تولید محتوای جذاب و تلاش مستمر، عوامل بسیار تعیین کننده ای در این مسیر هستند.

گام های روش آسمان خراش

به منظور بهره برداری از فواید این روش، سه گام عملیاتی و اصلی باید مورد توجه قرار بگیرند.

1- پیدا کردن محتوایی که ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد

نخستین و مهمترین گام در هر فرایند بازاریابی مبتنی بر محتوا و اصولا راه اندازی یک وب سایت و کسب و کار آنلاین، داشتن محتوای ارزشمند است. با اینحال، هنگامی که قصد داریم از روش آسمان خراش استفاده کنیم، یعنی قصد داریم یک تغییر اساسی در شرایط وب سایت ایجاد کنیم. به همین دلیل، باید یک موضوع جالب توجه را انتخاب کنیم که ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد. به عبارت دیگر، این موضوع باید چیزی باشد که با استفاده از آن بتوانید یک صفحه ارزشمند ایجاد کنید تا بتواند به صورت پیوسته مورد ارجاع سایر صفحات و وب سایت ها قرار بگیرد.

به بیان ساده تر، صفحه و محتوای آن باید بتواند تعداد قابل توجهی بک لینک برای شما جذب کند. چنین محتوایی باید جالب توجه، خاص، پراستفاده و ارزشمند باشد و در عین حال موردنیاز عده قابل توجهی از افرادی که پیرامون آن موضوع فعالیت می کنند، نیز باشد.شاید در نگاه نخست، یافتن چنین محتوایی چندان ساده نباشد ولی با جستجوی نمونه های با رتبه بالا و با کیفیت از چنین محتوایی – که به راحتی از طریق جستجو در گوگل قابل مشاهده است - می توانید به آن ها دست پیدا کنید.

2- تولید محتوای بهتر و با کیفیت تر

پس از شناسایی محتوای ارزشمند موجود – که در واقع رقبای شما محسوب می شوند- باید تلاش کنید تا مقاله (محتوای) کامل تر، ارزشمند تر و جذاب تری را تولید کنید. در راه رسیدن به چنین هدفی که چندان هم ساده نیست، محتوای تولیدی شما باید چند ویژگی مهم و اساسی را داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید که شما قصد دارید با صفحاتی که محتوای پرطرفداری دارند و به تبع آن رتبه بالاتری نیز دارند، رقابت کنید. پس باید تلاش کنید تا در تمامی فاکتورهای زیر از آن صفحات بهتر باشید.

  • محتوای شما باید جدیدتر (به روز تر) بوده و مسائل جدید پیرامون موضوع را پوشش دهد
  • محتوای تولید شده توسط شما باید نسبت به نمونه های قبل کامل و جامع تر باشد
  • طراحی صفحه شما باید نسبت به صفحات رقیب ارائه دهنده محتوای مشابه، جذاب تر باشد

3- ارائه محتوا به مخاطبین مناسب

گام آخر این روش، منتظر ماندن برای دستیابی به ترافیک بالاتر نیست. در واقع به جای یک موضع انفعالی باید به صورت فعال وارد عرصه شد و از روش های قدیمی و کلاسیک برای جذب بازدیدکننده استفاده کرد. با اینحال، برای موثر بودن تلاش ها باید به صورت هدفمند تلاش کرد. یک روش ساده، بررسی صفحاتی است که به صفحات رقیب شما لینک داده اند. شما می توانید به گردانندگان آن صفحات از طریق روش مرسوم بازاریابی مبتنی بر ایمیل اطلاع دهید که محتوای جدیدتری در رابطه با آن موضوع مشخص تولید شده که می تواند در آن زمینه کاری مشخص به آن ها کمک کند.

علاوه بر این، استفاده از هر روش منطقی، قانونی و معتبر ارائه محتوا به مخاطبان واقعی و اصلی می تواند در این زمینه موثر باشد. در واقع، هدف اصلی گام نهایی این است که محتوای خود را در معرض دید افرادی که به آن علاقه و احتیاج دارند، قرار دهید.بعد از انجام این مراحل، می توانید امیدوار باشید که اتفاقات خوبی برای صفحات و به صورت کلی وب سایت شما رخ دهد و نتیجه زحمات خودتان را می توانید با اندکی صبر و حوصله، مشاهده کنید.در این مقاله توضیحات اولیه راجع به بکارگیری روش آسمان خراش ارائه شد ولی توضیحات تکمیلی در این زمینه را به زمان دیگری موکول می کنیم. با این وجود، شما با همین سطح از اطلاعات می توانید از اثربخشی این روش بهره ببرید.


محمد مرادی
محمد مرادی

پژوهشگر و تحلیلگر داده

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار، پژوهشگر، نویسنده، تحلیلگر داده و طراح وب. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته ها.

نظرات