محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

IP SLA سیسکو چیست؟ معرفی Cisco IP SLA به زبان ساده

IP SLA چیست؟ معرفی Cisco IP SLA به زبان ساده : شاید بارها به واژه IP SLA به عنوان یک کارشناس حوزه زیرساخت شبکه برخورده باشید اما IP SLA چیست ؟ IP SLA مخفف کلمه های Internet Protocol Service Level Agreement است و یک قابلیت اختصاصی برای محصولات شرکت سیسکو که تولید کننده تجهیزات تخصصی حوزه زیرساخت شبکه است می باشد ، این قابلیت در سیستم عامل اختصاصی این شرکت که ما آن را Cisco Internetwork Operating System یا Cisco IOS می شناسیم تعبیه شده است و وظیفه اصلی آن جمع آوری اطلاعات در خصوص کارایی یا Performance شبکه شما بصورت Real time یا بلادرنگ و گزارش دهی این وضعیت به مدیرهای شبکه است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

قابلیت IP SLA بصورت پشت سر هم داده های مربوط به تجهیزات زیرساختی شبکه را جمع آوری می کند ، این داده ها شامل زمان پاسخ یا Response Time ، تاخیر در شبکه یا Latency ، بسته های اطلاعاتی از بین رفته یا Packet Loss و Jitter ها می باشد . IP SLA به تنهایی کاری برای ما انجام نمی دهد ما باید برای وضعیت کارایی شبکه خودمان یک Baseline یا قالب مقایسه داشته باشیم ، Baseline در IP SLA بصورت خودکار به دست می آید فقط کافیست مدت زمان معینی شبکه شما اطلاعات مربوط به IP SLA را مانیتور کند .

وضعیت عادی یا Normal شبکه شما از نظر داده هایی که عنوان کردیم به عنوان Baseline در نظر گرفته می شود و هرگونه کاهش یا افزایش این داده ها باعث می شود که IP SLA ما بلافاصله این تغییرات را گزارش بدهد. با استفاده از این مکانیزم یک مدیر شبکه می تواند متوجه شود که آیا پهنای باند و ترافیکی که از سرویس دهنده اینترنتی یا مخابرات دریافت می کنید همانی است که در قرارداد بین طرفین امضاء شده است یا اینکه در این مدت زمان قرارداد ما کاهش پهنای باند و تاخیرهای ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی را داشته ایم .

گزارش مربوط به IP SLA در سیسکو

در واقع IP SLA یک سند و مدرک جهت اثبات کیفیت یک سرویس زیرساختی از نظر پهنای باند و کیفیت سرویس است ، شما با راه اندازی IP SLA بین روترهای سیسکو خودتان می توانید متوجه شوید که کیفیت سرویسی که دریافت کرده اید یا همان Quality Of Service ای که دریافت کرده اید همانی است که ادعا می شده است یا خیر ، از همه مهمتر شما می توانید با مانیتور کردن IP SLA مشکل اصلی در ارتباطات را پیدا کنید و آن را برطرف کنید ، البته نکته در اینجاست که IP SLAN هم مانند سرویس های مانیتورینگ دیگری مثل NetFlow و sFlow و SPAN به تنهایی فقط داده های خام است و این داده ها بایستی تجزیه و تحلیل شوند .

تجزیه و تحلیل این نوع داده ها بر عهده نرم افزارهای مدیریت شبکه یا مانیتورینگ شبکه ای مثل Solarwinds و یا OPManager و PRTG و .. است که ما آنها را به عنوان NMS می شناسیم. در واقع راه اندازی IP SLA وابسته به وجود یک NMS در شبکه است تا بتوانید هشدارها و خطاها و مواردی که SLA را نقض می کنند را بصورت زنده بر روی تصویر مانیتورهای خودمان مشاهده کنیم. سرویس IP SLA در شبکه های WAN می تواند بسیار کاربردی باشد ، در جاییکه سازمان شما از مخابرات سرویس MPLS یا VPLS یا خطوط Leased دریافت کرده است و می خواهد مطمئن شود که مثلا در طی مدت یکسال قرارداد با مخابرات برای پهنای باند 2 مگابیت بر ثانیه ، در چه زمان هایی این موارد نقض شده است و این مدیریت بصورت متمرکز قابل مشاهده است. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات