محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش ریست فکتوری (تنظیمات اولیه کارخانه) میکروتیک به زبان ساده

چگونه روتر میکروتیک را Reset Factory کنیم و به تنظیمات پیشفرض کارخانه برگردانیم؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام کار کردن با روتر میکروتیک تنظیماتی به اشتباه انجام داده باشید که باعث شود که دیگر نتوانید از روتر استفاده کنید و یا نمی دانید چه تنظیماتی بر روی روتر انجام شده است و می خواهید آن را از ابتدا پیکربندی کنید ، شاید شما نتوانید دیگر به روتر لاگین کنید و یا تنظیمات دیگر پاسخگوی نیاز شما نباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

شرکت میکروتیک برای حل چنین مشکلاتی قابلیتی به نام Factory Default Settings یا همان Reset Factory را برای شما فراهم آورده است که با استفاده از آن شما می توانید کلیه تنظیمات اولیه ای که روتر داشته است را به حالت اولیه برگردانید و به قول خودمانی دکمه غلط کردم روتر میکروتیک را بزنیم. توجه کنید که با اینکار همه تنظیماتی که بر روی روتر میکروتیک انجام داده اید بصورت کامل از بین خواهد رفت. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید اکثر روتر های میکروتیک دارای یک دکمه به نام Reset در کنار Power دستگاه دارند که به صورت خلاصه RES نمایش داده می شود. برای ریست کردن مراحل زیر را دنبال کنید :

آموزش ریست کردن روتر میکروتیک
  1. دستگاه روتر را خاموش کنید و کابل پاور آنرا جدا کنید ( ترجیحا اگر پورتی فعال است آن را جدا کنید)
  2. دکمه Reset را نگه دارید و آن را رها نکنید
  3. در همین حالت کابل پاور روتر را به دستگاه متصب کنید و تا زمانیکه چراغ LED ای که به نام ACT وجود دارد چشمک زد نگه دارید
  4. بلافاصله بعد از Flash زدن چراغ دکمه RESET را رها کنید ( دقت کنید اولین چشمک بردارید قرار نیست RESET نگه داشته شود)
  5. دقت کنید کلید RES بلافاصله بعد از اولین چشمک زن چراغ LED به نام ACT بایستی رها شود و نگه داشته نشود
  6. بعد از اینکار صدای سوتی از روتر خواهید شنید ، همه چراغ های LED روشن و خاموش می شوند و بعد از چند دقیقه غذا حاضر است
  7. اکنون تنظیمات روتر شما مثل تنظیمات روز اول کارخانه خواهد شد.
چگونه روتر میکروتیک را به حالت پیشفرض کارخانه بازگردانیم
Reset Factory کردن روتر میکروتیک

دقت کنید که در صورتیکه Flashing چراغ ACT تمام شود و شما دکمه RES را رها نکنید تمامی کارها بایستی از اول انجام شود. راهکار دیگری که برای ریست کردن روتر به حالت پیشفرض کارخانه وجود دارد استفاده از سوراه و Jumper ای است که به همین منظور بر روی روتر تعبیه شده است. اگر روتر شما کلید RES نداشته باشد خیالتان راحت که حتما Jumper و سوراخ ریست را بر روی خودش خواهد داشت ، برخی از انواع روترها ممکن است برای مشاهده این سوراخ مجبور باشید روتر را باز کنید اما در اکثر آنها این سوراخ مشابه تصویر بالا کاملا قابل مشاهده است . کافیست مشابه تصاویر ارائه شده یک پیچ گوشتی فلزی در این قسمت فرو کنید و اتصال بین دو سر Jumper را برقرار کنید تا روتر ریست شود.در دوره آموزشی MTCNA بصورت مفصل در این خصوص صحبت می کنیم و شما با مراجعه به همین لینک و شرکت در دوره آموزش MTCNA می تونید براحتی این سناریوها رو انجام بدید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات