محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

از کجا دمای لپتاپ را چک کنیم؟ دمای عادی لپتاپ چقدر است؟

دمای نرمال لپتاپ چقدر باید باشد؟ با چه ابزاری دمای لپتاپ را چک کنیم؟ چند وقت می شد که زمانیکه با لپتاپ کار می کردم به شدت لپتاپ داغ می کرد. برای من مهم این بود که چه دستگاهی یا چه چیزی باعث بالا رفتن دمای لپتاپ می شود و از طرفی لپتاپ من چه میزان دما را می تواند تحمل کند ؟ شما می توانید براحتی با استفاده از یک ابزار ساده درجه حرارت لپ تاپ خود را متوجه شوید در این نکته در خصوص نرم افزارهایی که اینکار را برای شما انجام می دهند صحبت خواهیم کرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مهمترین مسئله در این حوزه این است که شما دمای ایده آل برای لپتاپ خود را بدانید و اجازه ندهید دمای لپتاپ از حد متعارف آن بالاتر برود. اما به این نکته توجه کنید که شما باید دمای داخلی یا Internal لپتاپ را بدست بیاورید نه دمای بیرون آن را ، ابزارهای سیستمی وجود دارند که با استفاده از Sensor هایی که داخل لپتاپ ها موجود دارند می توانند دمای داخلی آن را به شما اطلاعا دهند تا در صورت نیاز شما بتوانید لپتاپ را خنک کنید.شما می توانید دمای نرمال و حداکثر دمای قابل تحمل CPU های Intel و AMD را در وب سایت همین شرکت ها مشاهده کنید.

اما معمولا همه CPU ها می توانند حداکثر دمای 100 درجه سلسیوس را تحمل کنند. البته معمولا قبل از اینکه CPU به این درجه از دما برسد لپتاپ شما کارایی خودش را از دست می دهد و به خودی خود Shutdown می شود. دمای نرمال یک CPU در حالت عادی در حدود 50 درجه سلسیوس است اما برخی اوقات پیش می آید که در CPU های جدید این دما به 70 درجه نیز می رسد اما دمای بالاتر از این غیر معمول می باشد.

معرفی ابزارهایی برای تست درجه حرارت یا دمای CPU

ابزارهای متنوع و رایگان زیادی برای مانیتورینگ دمای CPU لپتاپ و سیستم شما وجود دارد که درجه حرارت داخلی دستگاه را به خوبی به شما نمایش می دهد ، برخی از این ابزارها جزئیات بسیار خوبی از قبیل Load CPU ، ولتاژ و خیلی دیگر از اطلاعات سیستم را در اختیار شما قرار می دهند.برخی از آنها این قابلیت را دارند که بصورت خودکار یا دستی سرعت FAN دستگاه شما را برای بدست آوردن کارایی بهتر کم یا زیاد کنند ، در ادامه دو ابزار بسیار مرسوم در این مورد را به شما معرفی می کنیم :

مشاهده دمای CPU با استفاده از SpeedFan


  • SpeedFan : علاوه بر اینکه این نرم افزار می تواند سرعت FAN و ولتاژ و درجه حرارت CPU را با استفاده از Sensor های دستگاه مانیتور کند ، توانایی دسترسی به S.M.A.R.T را نیز دارد که درجه حرارت هارد دیسک شما را نمایش می دهد. این ابزار کوچک می تواند FAN دستگاه شما را کنترل کند ، قابلیت های Chart و همچنین گرافیک های ساده باعث سادگی کار کردن با این ابزار رایگان و ساده می شود. شما می توانید این ابزار ساده را از طریق همین لینک دانلود کنید.


مانیتور کردن درجه حرارت CPU با استفاده از RealTemp  • RealTemp: ابزای RealTemp بصورت اختصاصی برای مانیتور کردن دمای داخلی دستگاه ها و CPU های Single و Dual و Quad Core های شرکت Intel طراحی شده است. علاوه بر اینکه این ابزار به شما دما و Load پردازنده را نمایش می دهد به شما TjMax را نیز نمایش می دهد. TjMax حداکثر دمایی است که یک CPU می تواند تحمل کند و اینکه در حال حاضر شما با این دما چقدر فاصله دارید را نیز می توانید با این ابزار تست کنید. یکی دیگر از قابلیت های این ابزار حداکثر و حداقل دمایی است که از زمان باز شدن نرم افزار روی CPU شما وجود داشته است ، به هر حال این ابزار اجازه Fan Control دستگاه را به شما نمی دهد. شما می توانید ااز طریق همین لینک این ابزار را دانلود و استفاده کنید.
  • دمای عادی لپتاپ چقدر است؟

    بصورت نرمال دمای لپتاپ در اوج مصرف و فعالیت حداکثر بایستی به 70 درجه سانتیگراد برسد ( نرمال بین 50 تا 70 است ) ، اگر دمای لپتاپ به بیش از 70 درجه سانتیگراد برسد قطعا به مرور به مشکل خواهید خورد ، معمولا CPU و GPU شما بعد از اینکه دمای لپتاپ شما بصورت غیرعادی به بیش از 90 تا 105 درجه سانتیگراد برسند ، بصورت خودکار سیستم را خاموش یا Restart می کنند.
  • چه عواملی ممکن است باعث داغ شدن لپتاپ بشوند؟

    مشکلات متعددی اعم از نرم افزاری و سخت افزاری می توانند باعث بالا رفتن شدید دمای لپتاپ شوند ، از مهمترین آنها می توانیم به مشکلات دیسک و حرکت مکانیکی و خراب شدن آن ، پردازش های سنگین نرم افزاری و باگهای سخت افزاری ، گرد و خاک زیاد درون لپتاپ و تمیز نبودن محیط داخل لپتاپ ، عدم ورود جریان هوای مناسب به درون فن های لپتاپ ، قرار دادن لپتاپ روی زمین و پتو ... را می توان از جمله مهمترین دلایل داغ شدن لپتاپ عنوان کرد.

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات