محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تکنولوژی چیست؟ بررسی مفهوم Technology به زبان ساده

تکنولوژی چیست؟ Technology چند سطح دارد؟ هرگاه واژه ای با پسوند logy می شویم ناخودآگاه به این فکر می افتیم که این واژه مرتبط با علم و منطق است ، برای مثال Biology یا Methology یا ... امروز می خواهیم بصورت خیلی ساده واژه Technology را بررسی کنیم واژه ای که بصورت روزمره خیلی استفاده می شود بدون اینکه بدانیم از کجا آمده است ، در واقع واژه ترکیبی Technology مخفف کلمه های Technic و Logy یا علم ( منطق ) است ، تکنیک از فن می آید و Logy هم از علم و دانش ، در واقع وقتی این دو را با هم ترکیب می کنیم مجموعه ای از تکنیک ها ، مهارت ها ، متدها یا روش ها و همچنین فرآیند ها را در کنار هم قرار داده این تا بتوانیم خدمات یا کالایی مرتبط به حوزه فنی به بازار معرفی کنیم .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

تکنولوژی چیست

تکنولوژی گستره بسیار زیادی دارد ، شما می توانید تکنولوژی ها را در ماشین های صنعتی ، در فناوری های نانو ، در کامپیوترها و دستگاه و کارخانجات و .. مشاهده کنید نکته در اینجاست که در نهایت بایستی یک نفر بتوانید از یک تکنولوژی استفاده فنی کند تا بتوان نام آن را تکنولوژی گذاشت. بصورت ساده اگر بخواهیم بدانیم یک چیز را می توانیم به عنوان یک Technology بشناسیم بایستی بدانیم که Technology بایستی دارای یک سری ویژگی ها باشد تا بتوان این نام را یدک بکشید که از این ویژگی ها می توانیم موارد پایین را نام ببریم :

 1. تکنولوژی های محسوس یا Tangible دارای طرح ، مدل راهنمای استفاده و نمونه اولیه برای خودشان هستند
 2. تکنولوژی های نامحسوس یا Intangible مکانیزم های آموزشی و تحقیقاتی ، راهکار گشا و مشاوره ای هستند
 3. تکنولوژی های سطح بالا تقریبا تمام خودکار و هوشمند هستند و می توانند قدرت یک مجموعه را افزایش بدهند
 4. تکنولوژی های سطح میانی نیمه خودکار هستند و معمولا نیمه هوشمند هستند و مشکلات سطح میانی را مرتفع می کنند
 5. تکنولوژی های سطح پایین کاملا دستی هستند و نیازهای روزمره و ساده را برطرف می کنند

هرگاه خواستید بررسی کنید که تکنولوژی شما از چه نوع است بایستی برآورد کنید که چه نوع نیازی را در چه سطحی برآورده می کند ، برای مثال مسواک برقی هم یک تکنولوژی است اما فناوری نانو در تولید تجهیزات هسته ای هم یک نوع تکنولوژی است ، شما براحتی می توانید با یک نگاه ساده تشخیص بدهید که کدامیک از این تکنولوژی ها در چه سطحی نیاز ما را برطرف می کنند.

 • تعریف تکنولوژی چیست؟

  تکنولوژی به روش ها ، سیستم ها و تجهیزاتی گفته می شود که در نتیجه آزمون و خطا بر روی دانش علمی به وجود آمده اند. تکنولوژی ها برای رفع مشکلات انسان ها به وجود می آیند ، تکنولوژی به سرعت تغییر می کند و تکنولوژی های امروزی تا چند سال دیگر قدیمی و ارزان محسوب می شوند
 • چند نوع تکنولوژی وجود دارد؟

  تکنولوژی ها به صورت محسوس ، نامحسوس ، سطح بالا ، سطح میانی و سطح پایین طبقه بندی می شوند که در این مطلب در این خصوص صحبت کرده ایم

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات