مهدی عسکری
مدرس دوره های ICDL

تفاوت برنامه های پرتابل و نصبی در چیست؟

تفاوت برنامه پرتابل ( Portable ) و برنامه نصبی ( Installer ) در چیست؟ وقتی ما برنامه ای رو دانلود میکنیم، ممکن هست به ما این پیشنهاد داده بشه که نسخه ی پرتابل این برنامه هم وجود داره.اما این برنامه ی پرتابل چی هست؟چه تفاوتی با برنامه هایی داره که ما دقایقی رو صرف نصب اونها بر روی سیستممون میکنیم؟برنامه ی پرتابل (Portable) برنامه ای هست که به راحتی و بدون اینکه شما چیزی بر روی سیستمتون نصب کنید اجرا میشه.مثل چی؟ مثل یه چراغ قوه که شما اونو هر جا میتونید روشن کنید و به ابزار خاصی نیاز ندارید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما برنامه های نصبی، برنامه هایی هستند که نیاز به مقدمه چینی یا همون Set-up یا setup دارند، که اینکار بسته به نوع برنامه ممکن زمان زیاد و یا کمی رو از شما بگیره، ولی به هر حال نیاز به یکسری مقدمات داره که باید اونها رو برای اجرای برنامه آماده کنیم.مثل یک لامپ رشته ای که برای روشن کردنش ما نیاز به برق، سرپیچ و... داریم تا بتونیم از روشنایی لامپ بهره ببریم.

در زیر به برخی تفاوت های برنامه های Portable و Installable می پردازیم:

 • تمام فایل های مورد نیاز برای اجرای برنامه ی پرتابل در همون فولدری نگهداری میشه که فایل exe و یا اجرایی برنامه هست اما در برنامه های نصبی، فایلهای برنامه در جاها و فولدر های مختلفی ذخیره میشند مثل فولدر Program Files و یا AppDataو...
 • برنامه های پرتابل تغییراتی در Registry ویندوز شما ایجاد نمی کنند اما برای برنامه های نصبی به این صورت نیست و حتی وقتی شما برنامه ای Uninstall میکنید، تغییراتی که رجیستری ایجاد شده کماکان باقی میمونه.
 • شما میتونید برنامه ی پرتابل رو به هر درایو و یا حتی هارد اکسترنالتون انتقال بدید و همچنان ازش بدون مشکل استفاده کنید اما برای برنامه های نصبی شما برای تغییر مکان برنامه، باید برنامه رو پاک و در درایو دیگه نصب کنید.
 • برنامه های پرتابل تنظیمات و شخصی سازی شما رو به خاطر نمیسپره ولی در عوض مزیتی که برنامه های نصبی دارند این هست که شما میتونید اونها رو کاملا شخصی سازی کنید.برنامه ی Photoshop میتونه مثال خوبی از این قضیه باشه.
 • برنامه های پرتابل قابل اجرا از روی فلش مموری و یا هارد اکسترنال شما هستند و نیازی به کپی اونها بر روی هاردتون نیست اما برنامه های نصبی روی هارد اکسترنال شما نصب نمیشند و چون برخی فایلها باید بر روی درایو ویندوز شما نصب بشند، حتما باید روی هار شما قرار بگیرند.
 • برنامه های پرتابل به دلیل اینکه در رجیستری شما تغییری ایجاد نمی کنند، به همین دلیل شانس کمتری برای آسیب رسوندن به سیستم شما و همچنین فایل های سیستمی شما دارند، در عوض برنامه های نصبی به دلیل تغییر در رجیستری، میتونند آسیب رسان تر از برنامه های پرتابل باشند.

با همه ی این تفاسیر شما ممکن هست که فکر کنید برنامه های پرتابل بهتر هستند اما این رو هم باید بدونید که برنامه های نصبی چون از برنامه های دیگه برای اجرا شدن کمک میگیرن، بسیر کامل تر هستند و اختیار عمل بیشتری رو در اختیار شما قرار میدند.به طور مثال ورژن پرتابل برنامه ی Photoshop با نام Photoshop Lite در دسترس شما قرار میگیره و ویژگیهای برنامه ی کاملی که شما روی سیستمتون نصب میکنید رو نداره.امیدوارم که این مطلب براتون مفید واقع شده باشه.

 • برنامه پرتابل ( Portable ) چیست؟

  به برنامه ای که بدون نیاز به نصب شدن بر روی سیستم عامل بصورت بلادرنگ بعد از کلیک کردن اجرا می شود در اصطلاح Portable گفته می شود ، این برنامه ها براحتی توسط حافظه های Flash و ... قابل جابجایی هستند و وابسته به سیستم عامل میزبان نیستند.
 • برنامه نصبی ( Installer ) چیست؟

  به برنامه ای که بایستی بر روی سیستم عامل نصب شود و فایل های EXE یا MSI دارد و غیرقابل انتقال به سیستم عامل دیگری هستند برنامه Installer یا نصبی گفته می شود.

نظرات