مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

تفاوت J2SE ، J2ME ، J2EE و JavaFX در چیست؟

همانطور که می دانید جاوا یکی از معروف ترین زبان های برنامه نویسی در کل دنیا بوده و برای هدف های مختلف از این زبان استفاده می شود. اگر شما کمی در مورد جاوا مطالعه کرده باشید به احتمال زیاد کلمات j2se, j2ee, j2me را شنیده اید. درد این مطلب می خواهیم ببینیم این کلمات به چه معنی بوده و چه فرقی با هم دارند. در‌واقع مفاهیم گفته شده ویرایش های مختلف جاوا در پلتفرم ها هستند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

J2SE (Java Platform,Standard edition) چیست؟

این ویرایش به عنوان هسته جاوا یا java core هم نامیده می‌شود.این ویرایش مفاهیم پایه‌ای جاوا را در خود دارد و مفاهیمی که در آن وجود دارند بخش‌های استاندارد جاوا است که هیچ چیز دیگری بر آن افزوده نشده است. J2se به عنوان اساس و پایه ویرایش های دیگر جاوا می‌باشد زیرا که خالص ترین فرم جاوا j2se است. در این ویرایش همه ی API های همه منظوره و رایج مثل java.lang, java.util وجود دارد و همچنین چندین API خاص منظوره نیز در آن وجود دارد.

از این ویرایش برای ساخت برنامه‌های تحت دسکتاپ استفاده می‌شود. بخش‌هایی که در این نسخه وجود دارد شامل: انواع داده اصلی، متغیرها، ثابت ها، مفاهیم شئ گرایی، آرایه ها، رشته ها، کتابخانه‌های اتصال به دیتابیس و استفاده از آن‌ها و بسیاری از کتابخانه‌ها و API های معمول در آن قرار دارد. ویرایش های دیگر جاوا از j2se‌ به عنوان یک استاندارد برای خود استفاده می‌کنند. ماشین مجازی جاوا نیز مطابق با این نسخه طراحی شده است.

J2ME (Java Platform, Micro edition) چیست ؟

این ویرایش از جاوا بر توسعه برنامه‌هایی برای دستگاه‌هایی است که محدودیت دارند. برای مثال دستگاه‌هایی مانند نسل گوشی های موبایل قبل از گوشی های هوشمند، دستگاه‌های کوچک، سیستم‌های embeded‌ . وقتی که صحبت از محدودیت دستگاه‌ها است منظور محدودیت در قدرت پردازشی، حافظه دستگاه، محدودیت برق و باتری و صفحه نمایش کوچک است.

برنامه هایی که در j2me‌ نوشته می‌شوند به تکنولوژی های فشرده‌سازی صفحات و محتوای وب نیز کمک می‌کنند که باعث می‌شود که حجم کمتری از اینترنت استفاده شود و در نتیجه باعث دسترسی کم هزینه تر به اینترنت شود. J2me‌ از بسیاری از کتابخانه‌ها و api‌ های j2se‌ استفاده می کند. کاربرد اصلی j2me در دستگاه‌های بیسیم و set top box‌ها و گوشی های موبایل بود. اگر شما از گوشی های قبلی نوکیا و یا سونی اریکسون داشتید که برنامه‌هایی با پسوندهای .jar بر روی آن‌ها نصب می‌شد،‌ از این ویرایش جاوا استفاده کرده اید.

J2EE (Java Platform, Enterprise edition) چیست؟

این نسخه،‌نسخه تجاری جاوا است. در حال حاضر سازمان ها و شرکت ها و بانک ها و سایت‌های بسیاری از جاوا استفاده می کنند. جاوا در سطح سازمانی برای کارهایی مانند وب سرویس ها و ارتباطات شبکه ای و مدیریت سرورها و سایر کارهایی که در وب سایت‌ها انجام می‌شود استفاده می‌شود. این ویرایش علاوه بر اینکه از ویژگی های j2se‌ مانند servlet, java beans, Message service استفاده می‌کند سایر کتابخانه‌های خود را به تدریج از نیاز کاربران دریافت کرده و گسترش داده است.

به طوری که بسیاری از کتابخانه‌های این ویرایش از جامعه متن باز گرفته شده است و کتابخانه‌های بسیار زیادی در این ویرایش وجود دارد. برای توسعه برنامه‌های وب نیز j2ee یک استاندارد معروف است و j2ee به راحتی از html , css, javascript استفاده می کند. با توجه به گسترش برنامه‌های اینترنتی استفاده از این ویرایش نیز هر روز بیشتر از گذشته می‌شود.

JavaFX چیست ؟

javaFX نیز یکی دیگر از ویرایش های جاوا است که به منظور گسترش رابط گرافیکی کاربر GUI ساخته شده است که در نسخه ۸ j2se با j2se‌ ادغام شد. این ویرایش جایگزین swings در جاوا شد. با استفاده از این ویرایش می‌توان رابط گرافیکی های متنوعی هم برای دسکتاپ و هم برای وب تولید کرد.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات