فرهاد خانلری
کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

آشنایی با انواع بوق ها برای عیب یابی سخت افزار کامپیوتر

آشنایی با انواع بوق بایوس | شناخت بوق های مادربورد و انواع بوق کامپیوتر از جمله کلیدواژه هایی هستند که در این مقاله به آنها آگاه خواهید شد. همانگونه که در مطلب اطلاعاتی درخصوص بایوس (Bios) و نقش آن در کامپیوتر گفته بودیم برای تست سلامتی سیستم از Buzzer بوق هایی پخش می شود که البته نوع این بوق ها تا حد زیادی به شناسایی مشکل به کاربر کمک میکند در این مطلب میخواهم در مورد بوق های داخل کیس و خطاهای مربوط به مادربورد و قطعات جانبی دیگر را به اشتراک بگذارم پس با ما در tosinso.com بمانید .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

انواع بوق خطای کامپیوتر شناخت بوق های کامپیوتر

همانگونه که گفتیم هنگامی که سیستم روشن میشود بایوس سیستم توسط قسمتی به نام POST یا Power On Self Test اقدام به به تست و چک کردن تمامی قطعات سخت افزار سیستم میکند تا از صحت آن در تمامی قسمت ها ما را مطلع سازد و هنگامی که یکی از قطعات مشکلی داشته باشد توسط اسپیکر کوچکی که روی مادربورد است Buzzer به ما به صورت بوق پیغام خطا را ارسال کند ، البته BIOS ها دارای تنوع زیادی هستند که ممکن است نسبت به نوع بایوس بوق ها متفاوت باشد ولی در این مطلب سعی شده تمامی این صدا ها مورد بررسی قرار گیرد.

شناخت دلیل بوق های کامپیوتر خطایابی بوق کامپیوتر

در لینک فوق جدول انواع و اقسام بوق ها را میتوان در سایت سازنده AMI مشاهده نمود و در زیر به اختصار در این موارد توضیح خواهم داد.

 1. یک بوق کوتاه : اشکالی در حافظه DRAM می باشد ، این اشکال از وقفه ها ی برنامه ریزی شده و کنترل وقفه ها می باشد.
 2. دو بوق کوتاه : بیت parity در حافظه دچار خطا شده است ، احتمالاً این خطا از 64K اول حافظه و در RAM IC باشد که باعث شده به درستی کار نکند.
 3. سه بوق کوتاه : حافظه به خاطر دردسترس نبودن 64k اول با شکست روبرو شده و در دسترس نمی باشد که احتمالاً در RAM IC این مشل را میتوان یافت .
 4. چهار بوق کوتاه: تایمر و ساعت سیستم مشکل دارد ممکن است از IC این قسمت باشد تایمر را کنترل کنید تا تمامی قعات همزمان شوند
 5. پنج بوق کوتاه : CPU یا مغر متفکر سیستم با مشکل مواجه شده است علاوه بر CPU از نحوه خنک شونده آن نیز اطمینان حاصل کنید . (در مورد CPU در ادامه مطالب مفصل صحبت خواهیم کرد)
 6. شش بوق کوتاه: Controller ورودی کیبوردA20 با خطا روبرو است IC این قسمت را کنترل کنید.
 7. هفت بوق کوتاه: CPU تولید خطاهایی استثنایی کرده که ممکن است از حافظه مجازی Virtual و یا مدارات مجتمع CPU باشد .
 8. هشت بوق کوتاه : کارت گرافیک نیز دارای حافظه است و این خطا میگوید در این حافظه مشکل ایجاد شده و بایوس نمیتواند بر روی Frame های بافر VGA بنویسد.(درمورد گرافیک بعداً بحث میکنیم)
 9. نه بوق کوتاه : ROM مشکل دارد، محتویات BIOS ROM با آنچه در checksum است یکی نیست.
 10. ده بوق کوتاه : مشکل از CMOS است.
 11. یازده بوق کوتاه : حافظه Cache در L2 معیوب شده است
 12. یک بوق بلند و دو بوق کوتاه : سیستم ویدئو مشکل دارد ، ROM BIOS در ارتباط با ویدئو به مشکل برخورده است.
 13. یک بوق بلند سه بوق کوتاه: حافظه بالای 64k در دسترس نیبست و دچار ایراد شده است.
 14. یک بوق بلند هشت بوق کوتاه: آداپتور ویدئو یا گم شده و یا معیوب است.
 15. بوق بلند : POST کار نمیکند که احتمالاً اشکال از RAM است.

شناخت دلیل بوق های کامپیوتر خطایابی بوق کامپیوتر

در لینک فوق جدول انواع و اقسام بوق ها را میتوان در سایت سازنده Phoenix مشاهده نمود و در زیر به اختصار در این موارد توضیح خواهم داد. این شرکت از بوق های دنباله دار استفاده میکند و برای مشخص نمودن فاصله بوق ها از - استفاده شده و این - به معنای یک مکث و ادامه می باشد

 1. بوق به صورت 2-1-1 : CPU مشکل دارد
 2. بوق آهسته 2-1-1 : مادربورد ایراد دارد جهت تست آن را تعویض کنید.
 3. بوق 3-1-1 : ساعت CMOS دارای اشکال است در صورت امکان CMOS را تعویض کنید
 4. بوق 1-4-1-1: مقدار دهی اولیه به Cache حافظه دچار مشکل شده است.
 5. بوق 3-4-1-1 : مشکل از پورت های I/O است.
 6. بوق 1-2-1-1 : مشکل از Power Management است.

تعداد Error ها و بوق ها زیاد است پس پیشنهاد میکنم حتماً در سایت مذکور رفته و آنها را ببینید. اگر هنگام عمليات POST یک تا سه بوق شنیدید ، به فکر جابجایی یا تعویض RAM باشید البته ممکن است RAM ها در اسلات های خود به درستی نصب نشده اند . اگر هنگام عمليات POST هشت تا بوق شنیدید ، تعویض یا اطمینان پیدا کردن از محل نصب و درستی نصب کارت VGA یا کارت گرافیکی باشید.

عیب یابی سیستم از طریق صدای بوق کامپیوتر

در تصویر فوق بیشترین فرکانس های بوق و همچنین اینکه این بوق چرا به وجود آمده را میبینید این تصویر تقریباً روی تمام بایوس ها موجود است که به ترتیب عبارتند از

 • بدون بوق : اگر سیستمتان بدون تصویر است هیچ بوقی نمیشنوید که احتمالاً یا مادربورد و یا CPU مشکل دارد که این دو باید بررسی گردند .
 • بوق Memory Ram : معمولاً اگر RAM شما مشکل داشته باشد بوق ها به صورت زنجیره وار و با یک فاصله زمانی مشخص تولید میشود ، اگر مشکلی از رم نبود ممکن است از مادربورد باشد.
 • بوق Card VGA : اگر چند بوق پشت هم و سپس سکوت را داشتید ممکن است کارت گرافیکتان از جای خودش بیرون آمده باشد و یا البته کارت گرافیکی خراب شده باشد اگر مشکلی نبود ممکن است از مادربورد باشد.
 • بوق سلامتی : تک بوق همیشه ضامن سلامتی سیستم است .

در این مطلب سعی شد تمامی موارد عنوان شود ، اگر میخواهید دقیقاً بدانید سیستم شما چه مشکلی دارد و نوع بایوس خود را دقیقاً میدانید بهتر است به لینک زیر سر بزنید تا این موضوع برای شما دقیقاً مشخص شود ، در لینک زیر لیستی از تمامی Error ها و بوق ها مشخص شده است.

 • معنی انواع بوق زدن کامپیوتر چیست؟

  کامپیوترها مشکلات مربوط به سخت افزارها را از طریق زبان بوق به شما گزارش می دهد و با وجود هر خطای خاص یک سخت افزار یک نوع بوق خاص از خود به صدا در می آورند ، در کامپیوتر هیچ بوق بی معنی وجود ندارد و در این مقاله بصورت کامل در خصوص انواع بوق مادربورد صحبت کرده ایم
 • کامپیوترها و مادربورد چند نوع بوق هشدار دارند؟

  بیش از 25 نوع بوق از انواع مادربورد | بایوس و کامپیوتر به صدا در می آید که هر کام بسته به تولید کننده مادربورد معنی خاص خودشان را دارند ، توجه کنید که بوق سلامت کامپیوتر هم وجود دارد
 • صدای بوق کامپیوتر از کجا در می آید؟

  کامپیوترها برای خودشان یک اسپیکر بسیار کوچک داخلی دارند که از آن صرفا برای اعلام کردن پیام های خطا و بوق های معنی دار استفاده می کنند ، تصویر این اسپیکر کوچک را در این مقاله مشاهده می کنید

فرهاد خانلری
فرهاد خانلری

کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

فرهاد خانلری ، مدرس شبکه و برنامه نویسی مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت ، سابقه فعالیت در موسسات و مراکز دولتی در قالب پروژه ، مشاوره و تدریس ، برنامه نویسی ++C ، سی شارپ و دات نت ، متخصص و مدرس شبکه های مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سخت افزار و ...

نظرات