مهدی عسکری
مدرس دوره های ICDL

8 نکته سلامت جسم برای کار با کامپیوتر : سلامتی کاربر کامپیوتری

امروز در مطلب یکی از دوستان یک نوشته ای دیدم که خیلی جمله ی با کلاسی هست و خودم هم حال کردم ولی خوب در واقع چیزی هست که به ضرر ما تموم میشه و اون اینکه "یه ITman نباید از جاش تکون بخوره و از جای خودش باید کارهارو جم و جور کنه" D: خوب این واقعا خیلی باحاله و کلی هم حال میده که مدیریت و رسیدگی به کار هامون رو از پشت سیستم انجام بدیم.ولی خوب من نسبت به تجربه ی خودم مواردی رو دیدم که همین مدام پشت کامپیوتر نشستن و بی توجهی به سلامتمون چقدر میتونه ضرر داشته باشه و بعضا خدایی نکرده باعث بروز چه بیماریهایی بشه.در ادامه مواردی که میتونه به سلامتیمون کمک کنه و آسیب های کار مداوم با کامپیوتر رو کاهش بده با هم مرور میکنیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مراقبت از چشم

وب سایت توسینسو

این روزها با آلوده شدن هوا و مشکلاتی که هست ما به اندازه کافی در خطر هستیم و این آلودگی ها باعث ایجاد خشکی در چشم ما میشه.اصولا عمل پلک زدن به این دلیل انجام میشه که مایع درون چشم همیشه در سطح چشم جاری باشه و ما از خشکی چشم رنج نبریم.معمولا وقتی با کامپیوتر کار میکنیم و تمرکزی روی کار داریم این عمل پلک زدن خیلی کمتر انجام میشه و به خاطر همینه که میگن طرف اینقدر حواسش به یه چیزی جمع شده که حتی پلک هم نمیزنه.

خوب حواس جمع و تمرکر ما خیلی خوبه ولی خشکی و فشار روی چشم ما اصلا موضوع خوبی نیست.برای همین منظور شما هر 1 ساعت یکبار چشم از مانیتورتون یا گوشیتون یا... بردارید و صورت خیلی شاعرانه به دور دست ها خیره بشید و عمل پلک زدنتون رو مقداری سریعتر انجام بدید.این کار هم برای چشم شما ورزش محسوب میشه و هم خشکی چشم شمارو برطرف میکنه و هم به دلیل فعال شدن جریان عصبی چشم، از نزدیک بینی جلوگیری میکنه.

همچنین نور اتاقتون رو بررسی کنید که کم یا زیاد نباشه، چون مردمک چشم متناسب با نوری که به اون می تابه باز و بسته می شه.به همین دلیل اگر نور محیط با نور مانیتور یا لپ تاپ یا موبایل شما هماهنگی نداشته باشه، چشم شما برای هماهنگ کردن خودش با نور محیط متحمل فشار زیادی میشه.همچنین از استفاده از لپ تاپ یا مانیتورتون در محیط تاریک جدا پرهیز کنید.میتونید مانند عکس زیر که ورزش برای چشماتون هست هم استفاده کنید

وب سایت توسینسو

حرکات اصلاحی و ورزش در حین کار

  1. درست نشستن :به هیچ وجه وقتی رو صندلی میشینید غوز نکنید و کمرتون رو صاف نگه دارین.من دیدم کسایی رو که بعد از مدت ها کار و درست ننشستن دچار غوز شدن و شئنه هاشون دچار افتادگی شده.
  2. حرکت گردن :گردنتون رو صاف نگه دارید و سر مبارکتون رو به آرامی به عقب و جلو حرکت بدید، بعد از 10 بار این حرکت رو به سمت چپ و راست تکرار کنید
  3. حرکت شانه ها : شونه هاتون رو به سمت جلو و عقب با حالت دایره ای حرکت بدین.با اینکار فشار روی شونه هاتون رو کم میکنید
  4. حرکت بازو و شانه :برای این حرکت کف دستاتون رو جلوی سینتون روبروی هم قرار بدین و به طرفین باز و بسته کنید.این حرکت برای جلوگیری از افتادگی سرشانه ها و ضعف عضلات بازو خیلی مفیده.
  5. حرکت کمر : دستاتون رو بالا بیارید و در حالت 90 درجه قرار بدین و به طوری که انگار میخواین پشت سرتون رو نگاه کنید به اطراف بچرخین.دل به کار بدین و دستاتون رو تا اخر بالا نگه دارین.
  6. راه رفتن : برای اینکه گردش خون در بدنتون و مخصوصا پاهاتون جریان پیدا کنه هر 1 ساعت یکبار از جاتون بلند شید و چند قدمی راه برید.
  7. آب بخورید : سعی کنید حتی به زور هم شده(جایی نمیگیره که)هر 2-1 یکبار، یک لیوان آب بخورید.
  8. شکم و کمر : امیدوارم که همتون 6pack داشته باشینD: ولی من چون 1pack دارم وکمی مبتلا به کمر درد هم هستم،ورزشی رو میگم که کمک زیادی میکنه در دراز مدت درد کمرتون رو کاهش بدین و اون اینکه کسایی که شکم دارند، این وزن اضافه باعث فشار به کمرتون میشه، برای همین شما صاف بشینید و عضلات شکمتون رو منقبض کنید، 5 ثانیه مکث کنید(یادتون نره نفس بکشید)و این کار رو 7-5 بار تکرار کنید.این کار به مرور زمان باعث میشه که عضلات شکم شما سفت بشه و به کمرتون فشار نیاره.

سندروم تونل کارپال

این عارضه همونقدر که اسمش خفن، خودش هم خفنه!میدونید که حرکت انگشتان ما بوسیله ی تاندونهایی انجام میشه که این تاندون ها همگی از توی مچ ما رد شدند و از اونجایی که ما اصولا هر جوری که راحتیم میشینیم و موقع کار با ماوس به جای اینکه دست و ساعدمون در یک راستا قرار داشته باشند، به حالت خم شده هستند، این حالت اشتباه به مرور زمان و کار زیاد باعث میشه که این تاندونها روی هم قرار بگیرند و دیگه باید عمل جراحی انجام بدیدو...

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

امیدوارم که به حاد بودن این درد با این عکس ها پی برده باشید و قدر سلامتیتون رو بدونید.این اتفاق برای یکی از همکارای من که با فوتوشاپ کار میکرد و ساعت ها غرق در طراحی و ادیت و اینها بو افتاد و کارش به جراحی کشید.در حالیکه با چند ورزش ساده میتونست از این عمل پیشگیری کنه(خیلی بهش گفتما ولی کو گوش شنوا).در عکس زیر ورزش های مناسب تونل کارپال رو مشاهده میکنید و کافیه که فقط 2-1 دقیقه از وقتتون رو به سلامتی خودتون اختصاص بدید

وب سایت توسینسو

به هر حال امیدوارم که همیشه سالم و سلامت باشین و سلامتی خودتون رو هم جدی بگیرید و یک ITPRO سالم و تندرست و سلامت و لویال باشید.


نظرات