حجت رستمی
دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

Network Virtualization چیست؟ معرفی مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه یا Network Virtualization اشاره به مدیریت و monitoring ( نظارت ) بر شبکه های کامپیوتری دارد به طوری که یک مدیر شبکه بتواند با استفاده از یک نرم افزار دارای کنسول مدیریتی بر تمامی عملکرد های شبکه تسلط و آگاهی داشته باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در ادامه اینکه مجازی سازی شبکه شامل مجازی سازی storage یا فضاهای ذخیره سازی اطلاعات نیز می شود که شامل مدیریت بر تمامی storage های موجود در شبکه همانند یک منبع واحد میباشد. مجازی سازی شبکه با طراحی خاص خود به شما امکان بهینه سازی نرخ انتقال داده ، انعطاف پذیری ، توسعه پذیری ، قابلیت اطمینان و امنیت را میدهد.

با این ترکیب فوق العاده شما شاهد مدیریت اتوماتیک بر فعالت های شبکه خواهید بود که دقیقا برای شبکه های دارای پیچیدگی های خاص طراحی شده است که تمامی server ها و سرویس های موجود به عنوان منابع شبکه را شامل میشود که این عمل بدون توجه به مولفه های سخت افزاری و فیزیکی عینیت می یابد. از همین رو میتوان ادعا کرد که استفاده از مجاری سازی شبکه یک تجربه بزرگ و پر از موارد جذاب غیر قابل پیش بینی در در فرایند مدیریت باز شبکه است.

و نتیجه در نظر گرفته شده برای مجازی سازی شبکه بهبود بهره وری شبکه و در آینده افزایش رضایت شغلی مدیران شبکه میباشد.اما در ادامه مجازی سازی شبکه به شما امکان تقسیم هر چه راحت تر پهنای باند موجود در کانال های ارتباطی موجود و اختصاص یافته به server های جداگانه و یا هر دیوایس موجود در شبکه را فراهم میکند.

مجازی سازی شبکه با استفاده از انواع حالت های سخت افزاری (external خارجی و internal داخلی ) و نرم افزاری و یا با استفاده از ترکیب انواع مولفه های موجود در شبکه قابل پیاده سازی میباشد.در دوره آموزش نتورک پلاس مهندس نصیری و در قسمت معرفی تکنولوژی های مجازی سازی به خوبی در خصوص ماهیت Network Virtualization صحبت کرده ایم. 


حجت رستمی
حجت رستمی

دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده علاقه مند به یادگیری active شبکه

نظرات