مهدی عسکری
مدرس دوره های ICDL

مبنا چیست و تبدیل مبنا چگونه انجام می شود؟

سلام خدمت اساتید محترم و دوستان عزیز ، همه ی ما با اعداد 0 و 1 آشنایی داریم و میدونیم مبنای کار با کامپیوتر و دریافت اطلاعات در کامپیوتر با این اعداد هست.اما این اعداد 0 و 1 از کجا بدست میان؟با موضوع آشنایی با مبنا همراه باشیم تا به بررسی اون بپردازیم.مبنا عبارت است ازالفبای عدد نویسی.یک مبنا تعیین میکنه که با چه رقمهایی عدد میسازیم.از دلایل استفاده از مبنای 2 در مدارهای کامپیوتری به شرح زیر هست:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. تبدیل مبنا ها
  • مدارهای کامپیوتر به جای 10 حالت، تنها از 2 حالت استفاده میکنند.
  • طراحی مدارها ساده تر است
  • هزینه ی ساخت مدار کاهش می یابد

در مبنا های بالاتر از 10، برای اینکه بتونیم بین رقم و عدد تفاوت قائل بشیم، رقمهای بالاتر از 9 رو با حروف بزرگ انگلیسی نشون میدیم.به طور مثال در مبنای هگزادسیمال اعداد به این ترتیب هستند:

A=10
B=11
C=12
D=13
E=14
F=15

به این نکته همچنین توجه داشته باشید که وقتی میگیم مبنای 2، اعداد به کار رفته در اون مبنا کمتر از خود مبنا، یعنی 2 هستند.پس در مبنای 16، اعداد تا 15 بیشتر ادامه پیدا نمی کنند.

تبدیل مبنا ها

  1. مبنای 10 به 2

عدد را در مبنای 10 در نظر میگیریم.آن را به 2 تقسیم میکنیم تا باقیمانده ی آن به 0 و یا 1 برسه.سپس همین کار رو با خارج قسمت جدید انجام می دهیم و آن قدر این کار رو تکرار میکنیم تا خارج قسمت 0 یا 1 شود.(یعنی بر 2 دیگه قابل تقسیم نباشه).سپس آخرین خارج قسمت و باقیمانده ها رو به ترتیب، از آخر به اول کنار هم مینویسیم.عددی که به دست میاریم، معادل همان عدد اول است اما در مبنای 2.

  1. مبنای 2 به 10

برای این کار به ترتیب از راست به چپ، رقم های عدد در مبنای 2 را، در 2 به توان 0، 2 به توان 1، و... ضرب میکنیم.سپس اعداد به دست اومده رو با هم جمع میکنیم.اگر خاطرتون باشه هر عدد به توان 0 معادل 1 بود. امیدوارم که براتون مفید واقع شده باشه.


نظرات