محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

معرفی 5 نکته مهم برای خنک کردن لپ تاپ داغ به زبان خیلی ساده

چگونه لپتاپ داغ را خنک کنیم؟ چگونه لپتاپ را خنک نگه داریم؟ به چه روشی از داغ شدن لپتاپ جلوگیری کنیم؟ معمولا لپتاپ ها دستگاه هایی هستند که زیاد داغ می کنند و یا حداقل دمای بالایی ایجاد می کنند ، اگر شما در طی مدت زمان زیادی به این مورد توجه نکنید ممکن است مشکلات سخت افزاری جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

خنک کردن لپتاپ داغ

در نکته قبلی در خصوص چگونه دمای لپ تاپ خود را مشاهده کنیم ؟ نوشتم. اما قبل از اینکه به سراغ این ابزارها بروید ممکن است سیستم به شما پیام های هشداری در این خصوص اعلام کند ، روش های ساده زیر برای خنک کردن لپتاپ شما و جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات حاد سیستم است :

  1. تنظیمات Power Options خود را از حالت High Performance به حالت Balanced یا Power Saver تغییر دهید : این روش به سیستم شما می گوید که فقط در صورت نیاز Application ها و برنامه های سیستم به آنها برق بدهد و نیازی نیست که همیشه از حداکثر قدرت CPU و برق باتری استفاده شود ، اگر می خواهید با سیستم خود بازی کنید در زمان انجام بازی های رایانه ای سنگین یا پردازش های سنگین می توانید این حالت را به حالت عادی خود برگردانید تا بهترین کارایی را از سیستم دریافت کنید.
  2. از مجازی ورودی هوای لپتاپ با استفاده از اسپری های پاک کننده یا دمنده های هوا گرد و غبار را تمیز کنید : گرد و غبار یکی از مهمترین مواردی است که باعث بالا رفتن دمای سیستم شما می شود ، دقت کنید که قبل از انجام اینکار حتما سیستم خود را خاموش کنید و بعد اسپری را انجام دهید. گرد و غبار می تواند Fan لپتاپ شما را دچار اختلال کند.
  3. از Cooling Pad های لپتاپی استفاده کنید که یک یا دو عدد FAN خنک کننده داشته باشند : طبیعی است که شما با Cooling Pad ها یا صفحات خنک کننده لپتاپ آشنایی دارید ، برخی از این صفحات صرفه یک محفظه هوا دارند و بر روی آنها Fan های خنک کننده وجود ندارد.اینگونه Pad ها تاثیر چندانی روی خنک شدن لپتاپ شما ندارند که هیچ باعث داغ شدن لپتاپ هم می شوند. ترجیجا از Cooling Pad هایی استفاده کنید که بر روی خود آنها Fan وجود داشته باشد تا بتواند به خوبی لپ تاپ شما را خنک کنند. معمولا این دستگاه ها برق خود را از طریق پورت های USB موجود روی لپ تاپ می گیرند.
  4. محل کار و لپتاپی که از آن استفاده می کنید را تا جای ممکن خنک نگه دارید : کامپیوترها هم مانند انسان ها از گرمای زیاد چندان خوششان نمی آید ، سعی کنید زمانیکه در معرض نور خورشید هستید از این دستگاه ها استفاده نکنید مخصوص از صفحات LCD که به شدت به گرما حساس هستند. محل کار خود را همواره خنک نگه دارید ، این دقیقا همان کاری است که در اتاق سرورها انجام می شود ، در این اتاق ها دمای هوا را به حد زیادی پایین می آورند تا دستگاه ها خنک شوند و دچار سوختگی و مشکلاتی از این قبیل نشوند.
  5. لپتاپ خور را زمانیکه استفاده نمی کنید حتما Shutdown کنید به ویژه زمانیکه در خانه نیستید : قاعدتا زمانیکه شما پای یک سیستم نشسته اید می تواند هشدارها و تا حدود زیادی دمای آن را حس کنید و پیش از اینکه مشکلی پیش بیاید آن را حل کنید ، اما زمانیکه در منزل نیستید یا مدت زیادی پای کامپیوتر نخواهید بود ممکن است درجه حرارت لپتاپ شما بالا برود و ضمن اینکه دچار احتراق شود باعث آتش سوزی نیز بشود. سعی کنید همیشه زمانیکه از کامپیوتر استفاده نمی کنید آن را Shutdown کنید ، اینکار باعث خنک شدن لپتاپ به مرور زمان می شود.

در نهایت اگر با انجام هر یک از موارد بالا لپتاپ شما خنک نشد حتما با شرکت گارانتی کننده لپتاپ تماس بگیرید ، ممکن است مشکل سخت افزاری برای Fan لپتاپ به وجود آمده باشد و یا مشکلات دیگری از قبیل هارد دیسک و ... باعث گرم شدن لپتاپ می شوند ، در چنین مواقعی معمولا تعویض Fan و یا هارد دیسک باعث خنک شدن لپتاپ می شود ، همین چند وقت پیش لپ تاپ من به شدت گرم می شد به حدی که احساس می کردم در حال آتش گرفتن است تا اینکه هارد دیسک آن را عوض کردم و یک هارد SSD جایگزین آن کردم همینکار باعث خنک شدن سیستم شد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد اگر موردی به نظرتان می رسد خوشحال می شویم از آن استفاده کنیم. ITPRO باشید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات