محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آیا من توانایی شروع و راه اندازی یک تجارت را در خودم دارم؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
چگونه یک استارت آپ موفق داشته باشیم

خیلی از دوستانی که علاقه مند به حوزه کارآفرینی هستند دائما با این سئوال مواجه هستند که آیا توان راه اندازی یک تجارت شخصی یا همان Business را دارند یا خیر ؟ در واقع پاسخ قطعی به چنین سئوالی وجود ندارد اما با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است برخی از ویژگی ها بین افرادی که تجارت شخصی خودشان را راه اندازی کرده اند مشترک بوده است. صاحبان تجارت های کوچک برای خودشان نقاط مشترکی دارند که با نگاه کردن به آنها می توانید متوجه شوید که شما آدم تجارت هستید یا خیر ؟ در ادامه مواردی که شما نیاز دارید که بتوانید یک تجارت موفق را راه اندازی کنید را عنوان می کنیم :

  1. علاقه مندی به قربانی شدن : اگر به این علاقه دارید که ساعت 8 یا 9 صبح به سر کار بروید و ساعت 5 یا 6 بعد از ظهر هم دست از کار بکشید اصلا به فکر راه اندازی تجارت شخصی نروید ، کارآفرینی و راه اندازی تجارت شخصی نیازمند ساعت های زیاد کاری در طی روز است و شما باید به فکر کار کردن بین 12 تا 14 ساعت در طی روز باشید تا بتوانید تجارت موفقی ایجاد کنید. اگر این روحیه را در خودتان می بینید امکان موفقیت شما دوچندان می شود .
  2. مهارت های ارتباطی قوی : شما به عنوان یک کارآفرین یا صاحب تجارت شخصی مجبور هستید با افراد زیادی به غیر از مشتریان ارتباط برقرار کنید ، وکلا ، کارکنان ، همکاران و ... از این دسته هستند ، شما مجبور می شوید با افرادی صحبت کنید که تا کنون آنها را ندیده اید و با آنها صحبت نکرده اید ، شما باید مهارت های ارتباطی خودتان را بالا ببرید و بتوانید با افراد مختلف با سلیقه ها و رفتارهای مختلف صحبت کنید و با هم کنار بیایید ، شاید این برای شما به عنوان یک کارآفرین یک کار روزمره باشد.
  3. قابلیت رهبری : به عنوان یک کارآفرین شما شخصی هستید که همه پرسنل و کارکنان و همکاران شما برای بدست آوردن پاسخ سئوالاتشان به شما مراجعه می کنند ، شما مملو از مشکلات و مسائلی خواهید شد که باید به هر کدام از آنها بصورت مجزا و تفکیک شده پاسخ بدهید و بتوانید نیروهای خودتان را در مسیر درستی هدایت کنید. همیشه انتظارات از کارآفرین بیشتر از افراد مسئول است ، بنابراین خودتان را آماده پاسخ دادن به سئوالات زیاد و درگیری با مشکلات بسیار زیادتر کنید.
  4. خوشبین بودن : شما باید به عنوان کارآفرین این قابلیت را داشته باشید که زمانیکه تجارت شما نیاز به کمک دارد وارد عمل شوید و با خوشبینی و دادن روحیه مثبت به کارکنان و همکاران و پرانرژی بودن در شرایط سخت این وضعیت را مدیریت کنید تا شرکت از بحران خارج شود ، شما باید بتوانید در روزهای خوب به بهترین شکل استفاده کنید و تجارت خودتان را گسترش بدهید ، کیفیت سرویس دهی را هیچوقت نباید فدای کمیت کنید دقت کنید که این برند تجاری که می سازید اعتباری دارد که ممکن است یک شبه بر باد برود.

برای اینکه بتوانید کارآفرین موفقی باشید بایستی کارهای خودتان را با کارهایی که افراد موفق انجام می دهند مقایسه کنید و چه بهتر که این افراد در حوزه تجاری شما فعالیت داشته باشند و تجارت مشابهی را مدیریت کرده باشند. آیا شما توان این را دارید که از تجربیات و قابلیت هایی که یک شرکت موفق قبلا داشته است الگو برداری کنید و آن را بهینه سازی کنید و در تجارت خودتان استفاده کنید ؟ نکته مهم در این است که شما همیشه باید یک ارزش افزوده بیشتر نسبت به سایر رقبا داشته باشید ، یعنی شما باید یک دلیل داشته باشید برای مشتری که وی را راضی کند از شما خرید کند ، همیشه این سئوال را از خودتان بپرسید که چرا مشتری باید از شما خرید کند ؟ شما چه تفاوت و سرویس خاصی ارائه می کنید که مشتری راضی شود فقط از شما خرید کند ؟ همیشه باید مجلات کار آفرینی و تجارت و بازار را مطالعه کنید و به روز باشید ، شما باید شرایط بازارها را به خوبی بشناسید و نیازهای مردم را درک کنید ، حالا با شرایطی که عنوان کردیم خودتان برآورد کنید که آیا شما آدمی هستید که بتوانید تجارت شخصی خودتان را راه اندازی کنید یا خیر ؟ تصمیم گیری با شماست ، کارآفرینی سخت است اما اگر می خواهید از کاری که می کنید لذت ببرید کارآفرینی کنید. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات