محمد مرادی
پژوهشگر و تحلیلگر داده

معرفی بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری

توانایی کار با ابزارهای گرافیکی یکی از ویژگی های مهم یک طراح وب محسوب می شود. در این راستا، بسیاری از ما برای سال ها از نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ استفاده کرده ایم تا قالب های خودمان را طراحی کنیم یا دست کم نمونه های مورد نظر را ویرایش کنیم. البته مجهز بودن به چنین توانایی هایی همچنان ارزشمند است و هیچ گاه از رونق نمی افتد، با اینحال در سال های اخیر طیف گسترده ای از ابزارها و به خصوص سرویس های آنلاین امکان طراحی نمونه های اولیه و حتی نمونه های پیشرفته ای از واسط های کاربری را در اختیار قرار داده اند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. MockFlow
  2. Figma

این ابزارها نه تنها کمک شایانی به آن دسته از طراحان که توانایی های کمتری در کار با نرم افزارهای  گرافیکی دارند، ارائه کرده اند بلکه سرعت انجام کار را برای گرافیست ها متبحر نیز افزایش داده اند. در واقع، با استفاده از این ابزارها و سرویس های تحت وب می توان با سرعت و انعطاف پذیری بالایی، خروجی با کیفیتی را به دست آورد. این مساله، خصوصا در پروژ هایی که محدوده زمانی کمی دارند و یا حجم کار بالایی را می طلبند، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که ارائه طرح اولیه زیبا و چشم نواز به مشتری و سفارش دهنده پروژه، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر نهایی شدن قرار داد داشته باشد. به همین دلیل، به جای اینکه طرح اولیه (Mockup) را با قلم و بر روی کاغذ پیاده کنید، حتی الامکان سعی کنید خروجی جالب و با کیفیتی را ارائه کنید. این مساله را در جلسات ارائه استارتاپ ها هم فراموش نکنید.

مساله مهم دیگر درباره چنین ابزارهایی این است که اگرچه به صورت معمول و البته با اعمال برخی محدودیت ها امکان استفاده رایگان از ایت سرویس ها وجود دارد، در مواردی که بر روی پروژه مهمی کار می کنیم بهتر است کمی سر کیسه را شل کنیم و از امکانات ارائه شده توسط این سرویس ها به صورت کامل استفاده کنیم. اگر جتسجو کنید، همواره نمونه هایی که قیمت های پایینی نیز داشته باشند، مانند دو پیشنهاد زیر، خواهید یافت. توضیح خاصی درباره ابزارهای زیر نیاز نیست و خودتان با بررسی وب سایت آن ها جزئیات را متوجه می شوید. دلیل معرفی این دو نمونه، قابلیت های زیاد، کاربری ساده و البته هزینه کم در صورت خرید حق اشتراک می باشد.

MockFlow

ابزارهای طراحی وب

Figma

ابزارهای طراحی وب

 


محمد مرادی
محمد مرادی

پژوهشگر و تحلیلگر داده

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار، پژوهشگر، نویسنده، تحلیلگر داده و طراح وب. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته ها.

نظرات