مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

ساعت اتمی چیست؟

ممکن است که عبارت ساعت اتمی را شنیده باشید و این را نیز شنیده باشید که ساعت اتمی دقیق ترین ساعت دنیا است که در حال حاضر ساعت ها با آن تنظیم می شوند. اما این ساعت اتمی چیست و چگونه کار می کند؟ در ادامه این مطلب پاسخ این سوال را خواهید یافت.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ساعت اتمی چیست؟

اول ببینیم زمان چیست. در طی هر شبانه روز زمین یک بار به دور خودش می چرخد که آن مبنای روز قرار می گیرد. حال به خاطر طولانی بودن واحد روز و نیاز به واحد های کوچکتر آن را به قسمت های کوچک تر تقسیم کرده اند تا به ثانیه رسیده اند. ولی ثانیه به صورت دقیق چگونه محاسبه می شود؟ تا قبل از سال 1967 ساعت ها دقت های مختلفی داشتند ولی در سال 1967 تصمیم بر آن شد که برای هماهنگ کردن دقت ساعت ها برای یک ثانیه مبنایی تعیین شود.

این مبنا باید بسیار دقیق می بود که پس از تحقیقات بسیار تصمیم گرفته شد که از عنصر سزیم برای سنجش ثانیه استفاده شود. به صورتی که یک ثانیه برابر است با تعداد ۹٬۱۹۲٬۶۳۱٬۷۷۰ نوسان اتم سزیم قرار داده شد. چندی بعد ثانیه های کبیسه را برای این که زمان ثانیه ها با گردش زمین به دور خورشید هماهنگ شود نیز به این زمان اتمی اضافه شد. بنابراین با استفاده از این اتم ساعت های اتمی ساخته شد که یکی از دقیق ترین زمان ها است.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات