ایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookup

به نام خدا. در یک آموزش دیگه از مجموعه آموزشی آفیس 2019 (در انتهای این مقاله به آن خواهیم پرداخت)، به یکی از محبوب ترین آموزش های موجود در جهان (حداقل در ایران) می‌رسیم. تعجب نکنید، اگر آمار جستجوی گوگل را ببینید، متوجه حرف بنده می‌شوید. باکس جستجوی زیر که از قبل آن را ساخته ایم را درنظر داشته باشید:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookup

ابتدا یک توضیح کلی درخصوص این باکس جستجو، می‌دهیم. در سلول نام محصول، نام یکی از محصولاتمان که در جدول بالا نوشته ایم را وارد می‌کنیم، و می‌توانیم تمام اطلاعات مربوط به آن را نظیر قیمت واحد، تعداد فروش و... ببینیم. البته این نکته هم حائز اهمیت است که این فیلدهایی که گفتیم(قیمت واحد و...)، در جدول بالا وجود دارند و از جای عجیب و قریبی نیامده‌اند. اینکار، مخصوصا در داده های بسیار زیاد(مثلا 10000 سطر)، برای ما بعنوان معجزه عمل می‌کند.

برای ساخت همچین چیزی، ابتدا یک شیت اکسل ایجاد می‌کنیم. سپس جدول مورد نظر خود را درآن، پیاده سازی می‌کنیم. مانند جدول زیر که ما ایجاد کرده ایم.

ایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookup
حال در کمی پایینتر، شروع به ساخت باکس جستجو می‌کنیم.باکس جستجو، متشکل از تعدادی ستون(برابربا تعداد ستونهای جدول) و دوسطر، که یک سطر برای عنوان فیلد، وسطر دیگری برای ظاهر شدن اطلاعات.

برای طراحی آن هم می‌توانید روی سلول یا سلولهای مدنظر کلیک کرده و آنها را انتاخب کنید و درنهایت از سربرگ home، از بخش cell style، اقدام به تغییر رنگ و ظاهر سلول کنید. (این موارد مبتدی در دوره آموزشی آفیس که در انتهای این مقاله به آن مراجعه خواهیم کرد، توضیح داده شده)

ما طبق سلیقه خود، این ظاهر و رنگهارا که جزو طراحی مدرن محسوب می‌شوند، برمی‌گزینیم.

ایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookupحال وقت پرکردن سلولهاست.(البته در عکس بالا از قبل پر کرده بودیم و می‌توانید از آن کمک بگیرید)در سطر اول، نام تک تک ستون های جدول خود را می‌نویسیم. همانطور که می‌دانید، ستون های جدول ما متشکل از نام محصول، قیمت واحد، تعداد فروش، قیمت کل و درآمد همه ماه ها است. همان ها را عینا در اینجا می‌نویسیم. حتی می‌توانید از کپی-پیست هم استفاده نمایید که البته باعث از بین رفتن استایل سلول شما می‌شود و مجددا باید آن را رنگ آمیزی کنید. بعد از انجام طراحی، در سلول زیری سلول نام محصول، نام محصول محصول مورد نظر (در اینجا طراحی سایت) را  می‌نویسیم.

حال وقت استفاده از تابع vlookup فرا رسیده. در سلول زیری سلول قیمت واحد از این تابع به شکل زیر استفاده می‌کنیم. البته دقت نمایید که می‌توانید آن را کپی-پیست نمایید اما باید توجه داشته باشید که جدول شما و سلولهای آن، باید دقیقا مثل جدول ما باشد تا مشکلی پیش نیاید.

=vlookup(C15,A1:D11,2,FALSE)

آرگومان اول مشخص می‌کند که این سلول، براساس سلول c15 تغییر کند. مثلا ما اگر می‌نویسیم طراحی سایت، قیمت واحد طراحی سایت را پیدا کند. نه چیز دیگری. آرگومان دوم، محل جدول را مشخص می‌کند. باید دقت داشته باشید که کل جدول را انتخاب کنید و چیزی جا نیفتد. حتی اگر نیازی به آن ندارید. آرگومان سوم، شماره ستون این سلولی که در آن موجود هست را می‌خواهد.(سلول قیمت واحد هدف ماست، که در ستون دوم جدول ما مشاهده می‌شود). بنابراین، عدد2 را وارد می‌کنیم. درنهایت هم اکثر مواقع false را انتخاب می‌نمائیم. چرا که می‌خواهیم همواره مقداری که خروجی ماست، دقیق باشد و نه تقریبی.

همین فرمول را به سلول های کناری باکسی که ساخته ایم، یعنی تعداد فروش، قیمت کل، و... تعمیم می‌دهیم. اما باید دقت داشت که باید فرمول را تغییر دهیم تا عمل کند. یعنی آرگومان سوم برای سلول تعداد فروش، باید به عدد 3 تغییر کند و...

حال اگر سلول زیری سلول نام محصول را پاک کنید چنین چیزی خواهید داشت.

ایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookup

حال نام هر محصولی را که وارد کنید،  اطلاعاتش نمایش داده می‌شود.

ایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookupایجاد باکس جستجوی حرفه‌ای در اکسل با کمک تابع vlookup

به این باکس جستجو، باکس جستجوی داینامیک هم گفته می‌شود. یعنی با هر تغییری از سوی ما، مقادیر زیادی تغییر می‌کنند.


توجه داشته باشید که این مقاله، جزئی از آموزش جامع آفیس 2019 بود. برای دسترسی به کاملترین آموزش آفیس 2019 اینجا را کلیک کنید.

نظرات