علیرضا فاضلی
متخصص طراحی وب ، سئو ، گرافیک و نرم افزارهای UI

هاست چیست؟ معرفی انواع میزبانی وب (Host) به زبان ساده

هاست چیست؟ انواع میزبانی وب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ این سوالاتیست که ممکن است هر طراحی در زمینه وب برایش مطرح شود در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم. واژه هاست به معنای میزبان است که به بخشی از سرور میگوییم در واقع هر سرور میتواند به چندین بخش در فضای مجازی تقسیم شود به هر قسمت از این بخش ها هاست میگوییم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

هر کدام از بخش ها که هاست هستند به عنوان میزبان یک وب سایت به کار گرفته میشوند ، در طراحی سایت مرحله دوم تهیه هاست میباشد مرحله ابتدایی خرید دامنه است.برای هاست مناسب برای وب سایت مان بهتر است موارد مهمی را در نظر بگیریم از جمله حجم دانلود ، مقدار فضای هاست ، پهنای باندی که به هاست تعلق دارد و مقدار رم و موارد دیگر . . .   . در نظر داشته باشید که شما مالک هاست نیستید فقط مقداری از آن را از شرکت هاستینگ اجاره میکنید که در مدت زمان هایی که وجود دارد و شما انتخاب میکنید باید آن را تمدید کنید و اطلاعات سایت خود حال سایت فروشگاهی یا رزومه یا آموزشی یا هرچیز دیگر را بر روی آن بارگذاری کنید. برای اینکه سایتی که ایجاد کرده اید در فضایی امن و پایدار در دسترس کاربران تان قرار بگیرد باید از هاست مناسبی استفاده کنید ، چون اگر وب سایت شما با استفاده از هاست نامناسب از دسترس خارج شود به فروش و درآمد زایی سایت اسیب شدید وارد میکند و در گوگل از اعتبار کمی برخوردار میشوید و روی سئو سایت شما نیز تاثیر میگذارد پس در این مورد بسیار دقت نمایید.

هاست چیست؟

تعریف ویکی پدیا (wikipedia) :گره شبکه هر وسیله ای است که در یک شبکه شرکت می کند. هاست گره‌ای است که در برنامه‌های کاربر، چه به‌عنوان سرور، چه کلاینت یا هر دو، شرکت می‌کند. سرور نوعی میزبان است که منابعی را به هاست های دیگر ارائه می دهد. معمولاً یک سرور اتصالات را از کلاینت هایی می پذیرد که یک تابع سرویس را درخواست می کنند. هر میزبان شبکه یک گره است، اما هر گره شبکه یک میزبان نیست. سخت‌افزار زیرساخت شبکه، مانند مودم‌ها، هاب ‌های اترنت و سوئیچ ‌های شبکه مستقیماً یا فعالانه در عملکردهای سطح برنامه شرکت نمی‌کنند و لزوماً آدرس شبکه ندارند و به عنوان میزبان شبکه در نظر گرفته نمی‌شوند.

هاست چیست؟

تفاوت سرور و هاست چیست؟

هاست یک فضا از سرور محسوب می‌شود که وب‌ سایت شما در آن قرار دارد، اما نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که هاست زیر مجموعه سرور است و یا سرور زیر مجموعه هاست است، زیرا ممکن است یک هاستی مربوط به یک وب‌سایت داشته باشیم که نیازمند چندین سرور باشد، مانند شبکه‌های اجتماعی  مانندfacebook  و یا چندین وب‌ سایت داشته باشیم که از طریق یک سرور پشتیبانی بشوند.

بیشتر بدانید : هاست وردپرس چیست؟

یک سرور میزبانی وب، فضای هارد خود را به فضاهای کوچک‌تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می‌دهد در این حالت  چندین سایت از سرور میزبان به‌صورت مشترک استفاده می‌کنند.تفاوت اصلی بین هاست و سرور این است که هاست یک نوع خدمت یا سرویس تحت وب است که به سرور متصل می شود. در حالی که یک سرور یک دستگاه سخت افزاری قدرتمند است که خدمات را برای میزبانی برنامه های تحت وب یا وب سایت ها ارائه میکند.  شرکت هایی که این سرویس را ارائه می دهند، از سرور های کامپیوتری خود برای ذخیره وب سایت های کاربران استفاده می کنند.

هاستینگ و سرور دو مفهوم متفاوت هستند. هاستینگ به معنای ارائه فضایی در اینترنت برای میزبانی وب سایت ‌ها و برنامه‌ های کاربردی است، اما سرور به عنوان یک دستگاه مجازی ، برای پردازش، ذخیره و مدیریت داده‌ها و برنامه‌های کاربردی به کار می‌رود.

هاست چیست؟

با داشتن یک هاست، شما می‌توانید فضایی را در اینترنت که برای قرار دادن وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی مناسب است را در اختیار داشته باشید. در این حالت، شما به یکی از سرورهایی که توسط شرکت هاستینگ در دسترس قرار می‌دهد، متصل می‌شوید و فایل‌های وب سایت خود را در سرور ذخیره می‌کنید تا بتوانید آن را در دسترس کاربران اینترنت قرار دهید.

از سرور به عنوان یک دستگاه مجازی یا فیزیکی به کار می ‌رود که برای پردازش و مدیریت داده‌ های کاربردی و برنامه ‌های کاربردی از آن استفاده میشود. در این حالت، شما می‌توانید سرورهای خود را به شکل مجازی یا فیزیکی در دیتاسنترهای خودتان قرار دهید و سپس برنامه ‌های کاربردی و داده‌های خود را در آن ذخیره سازی کنید.

بیشتر بدانید : استفاده از هاست یا سرور ؟

به طور خلاصه، هاستینگ بیشتر به ارائه فضایی در اینترنت برای قرار دادن وب سایت‌ ها و برنامه‌ های کاربردی مربوط می‌شود، در حالی که سرور برای پردازش و مدیریت داده‌های کاربردی و برنامه‌های کاربردی به کار می‌رود.

سرور اختصاصی هاست چیست؟

همانگونه که اسم آن پیداست یک سرور اختصاصی به شما میدهد تا شما تنها استفاده کننده از آن باشید و تمامی منابع مانند پهنای باند و حجم آپلود به صورت خصوصی برای شما است نکته قابل تامل این است که سرور به تنهایی از اطلاعات شما محافظت میکند در نتیجه بسیار امن و است و شما هرگز کاهش امنیت را احساس نخواهید کرد ولی تنها عیبی که دارد هزینه بالا برای تهیه آن است که بیشتر برای وب سایت های واقعا بزرگ پیشنهاد میشود.

سرور نیمه اختصاصی هاست چیست؟

در این نوع از سرویس های میزبانی وب ، یک سرور با استفاده از نرم افزار های مجازی ساز به چند قسمت تقسیم میشود و هر کدام از این قسمت ها همانند یک سرور جداگانه به کارگیری میشود مزیت آین ، این است که کاربر منابع بیشتری به نسبت هاست های اشتراکی را در اختیار دارد.

میزبانی ابری هاست چیست؟

نام ابری این نوع میزبانی (Cloud hosting) چند سرور به صورت همزمان در حال فعالیت هستند که البته وب سایت ما میتواند از تمام این شرایط استفاده کند هم نرم افزاری هم سخت افزاری ، منظور از این توضحیات این است که وب سایت شما دیگر محدود به استقاده از یک میزبان محدود با شرایط محدود و منابع محدود نمیباشد و اگر نیاز به موارد بیشتری برای تامین بود میتواند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد. این نوع میزبانی برای بالا بودن وب سایت شما و دسترس بودن آن فوق العادست در ضمن  در نظر داشته باشید به علت پراکنده بودن اطلاعات اگر بخواهید از اطلاعاتتان بک آپ بگیرید کاری کمی دشوار را دارید.

هاست چیست؟

میزبانی اشتراکی هاست چیست؟

هاست اشتراکی نوعی از میزبانی وب ، از جمله اقتصادی ترین نوع هاستینگ وب است. در این روش چندین وب سایت روی یک سرور قرار دارند که تعداد آنها ممکن است به چند صد وب سایت برسد. اکثر وب سایت ها در اینترنت از این شرایط استفاده میکنند. در نظر داشته باشید که از سرویس مدیریت شده استفاده کنید چون پشتیبانی قوی تری دارند. این نوع هاست تا حد زیادی نیاز مشتری را برطرف میکند در برابر هزینه معقولی که از کاربران خود میگیرد.

بیشتر بدانید : تفاوت هاست و دومین در چیست؟ مقایسه Host و Domain به زبان ساده

 مزایا هاست اشتراکی چیست؟

 • به صرفه بودن از نظر اقتصادی
 • پشتیبانی مناسب
 • کاربری آسان
 • مدیریت آسان

 معایب هاست اشتراکی چیست؟

 • منابع محدود
 • امنیت نسبتا پایین
 • عدم تغییر سرور در زمان استفاده از هاست اشتراکی
 • پایدار نبودن

در نظر داشته باشید این مزایا و معایب تنها به این نوع میزبانی وارد نیست تقریبا تمامی میزبانی ها یکسری مزایا و معایبی دارند که بسته به کاربری که میخواهید باید هاست مورد نظرتان را انتخاب کنید.

هاست ورد پرس چیست؟

هاستی است که سرورهای آن برای عملکرد بهتر وردپرس، بهینه سازی شده اند. قابلیتی که در هاست های معمولی و اشتراکی ارائه نشده است. هاست وردپرس بسیاری از کار ها و مراحل مربوط به راه اندازی و مدیریت یک وب سایت را برای شما ساده تر کرده است و آنها را در اختیارتان قرار داده است.

انواع کنترل پنل هاست چیست؟ تعریف ویکی پدیا(wikipedia)

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب برای مشتریان خود کنترل پنلی ارائه می‌دهند تا مشترکین بتواند فضای میزبانی خود را کنترل و مدیریت کند که در کنار کنترل فضای میزبانی این کنترل پنل‌ها خدماتی از قبیل پارک دامنه ، ایجاد زیر دامنه، ساخت و مدیریت پایگاه داده  ، کنترل آمار وبگاه و مدیریت پست الکترونیک نیز قرار دارد.

هاست چیست؟

از جمله کنترل‌ پنل ‌های پرکاربرد و مشهور:

 • سی پنل ( Cpanel ): محبوب‌ترین کنترل‌پنل میزبانی وب می‌باشد که برای سرورهای لینوکس استفاده می‌شود، اما اخیراً با شدت گرفتن تحریم‌ها بر علیه ایران به محض شناسایی دامنه‌های ایرانی این کنترل پنل خدمات خود را قطع می‌کند و به اصطلاح لیسانس خود بر روی ان سرور را باطل می‌کند.
 • پلسک( Plesk ) : یکی دیگر از کنترل‌پنل‌های مشهور می‌باشد که هم بر روی ویندوز و هم بر روی لینوکس قابل استفاده‌است، که با وجود سی‌پنل این کنترل پنل بیتشر برای سرورهای ویندوز استفاده می‌شود
 • دایرکت ادمین (Direct Admin): کنترل پنلی ساده‌تر نسبت به دو کنترل پنل بالا است و هزینه لایسنس آن نیز نسبت به سی‌پنل و پلسک کمتر می‌باشد. این کنترل‌پنل بعد از آغاز تحریم‌ها بر علیه ایران در بین شرکت‌های خدمات میزبانی وب بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌است. همچنین دایرکت ادمین برای افراد مبتدی و افراد حرفه ای بسیار مناسب است
 • ال اکس ادمین(LXAdmin) : این کنترل پنل قیمت بسیار اندکی دارد و بیشتر در سرورهای لینوکس استفاده می‌شود.
 • هلم (Helm) : این کنترل پنل برای سرورهای ویندوز است.
 • وب سایت پنل(Website panel) : این کنترل پنل برای سرورهای ویندوز است که رایگان بوده و توسط شرکت میکروسافت حمایت می‌شود.

بیشتر بدانید : انتخاب هاست مناسب برای سایت

امنیت هاست چیست؟

موارد بسیاری وجود دارد که در زمان راه‌اندازی سایت برای شما ممکن است کار را پیچیده کند و لازم است که به آنها توجه داشته باشید. یکی از این موارد هاست سایت شما است که با وجود بازار فراوانی که دارد یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌رود که تبلیغات وسیع در آن می‌تواند کار شما را در انتخاب هاست گمی سخت کند و استفاده از یک هاست بی‌کیفیت کار شما را زیر سوال میبرد و جبران آن هم کمی سخت خواهد بود.

اما اگر بخواهیم مختصر و مفید به این موضوع اشاره کنیم باید بگوییم که هاست ما در واقع همان سیستمی است که فایل‌های سایت ما را نگهداری می‌کند، کنترل پایگاه ‌داده ما را در دست دارد و وقتی که کاربری برای سایت ما درخواستی ارسال می‌کند تا به محتوای سایت ما دسترسی داشته باشد صفحات سایت ما را در اختیار وی قرار می‌دهد. هاست ما مجموعه‌ای از امکانات سرور است که با ابزار های مختلف در ارتباط بوده و اختیار آن توسط یک کنترل پنل به ما داده شده است که می‌توان از آن طریق این منابع و سایتی که در اختیار آنها قرار گرفته است تا برای ما آن را فعال نگه دارند را کنترل کرد.

هاست چیست؟

در این حالت است که اختیار کامل تمامی اطلاعات سایت ما در اختیار این هاست قرار دارد و تداخل در هاست کارکرد کلی سایت ما را مختل میکند و درصورتی‌که کسی به هاست ما دسترسی داشته باشد می‌تواند به تمام آنچه که در سایت ما وجود دارد دسترسی پیدا کند البته خیلی از رمزنگاری‌ها جلوی لورفتن اطلاعات را می‌گیرند اما باز هم کنترل سایت در دست کسی خواهد بود که هاست را کنترل می‌کند. در کل هاستی که از آن صحبت می‌کنیم قلب سایت ما خواهد بود و پایین بودن امنیت هاست به معنی پایین بودن امنیت سایت ما است. افزایش امنیت هاست یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که شما باید آن را در نظر داشته باشید. البته خیلی از تنظیمات مربوط به این موضوع در اختیار شما نمی‌باشد و از طرف شرکت هاستینگ است که سرویس را از آن تهیه کرده‌اید و اگر از هاستینگ‌ های بی‌ کیفیت سرویس خود را تهیه کرده باشید شرایط بدی را تجربه خواهید کرد

 • هاست چیست؟

  هر سرور میتواند به چندین بخش در فضای مجازی تقسیم شود به هر قسمت از این بخش ها هاست میگوییم.
 • هاست وردپرس چیست؟

  سرورهای آن برای عملکرد بهتر وردپرس، بهینه سازی شده اند. قابلیتی که در هاست های معمولی و اشتراکی ارائه نشده است.

علیرضا فاضلی
علیرضا فاضلی

متخصص طراحی وب ، سئو ، گرافیک و نرم افزارهای UI

من علیرضا هستم ، سالهاست که در حوزه طراحی سایت بصورت تخصصی فعالیت می کنم . تخصص های اصلی من در حوزه آموزش وردپرس ، آموزش ایلوستریتور ، آموزش نرم افزارهای گرافیکی و بصورت کلی هر چیزی در حوزه وب هست ... عاشق آموزش و یادگیری هستم.

نظرات