علیرضا فاضلی
طراح وب و گرافیست

اکسل چیست؟ معرفی نرم افزار Excel به زبان ساده

اکسل چیست؟ نرم افزار اکسل چه کاربردی دارد؟ اکسل یک برنامه صفحه گسترده از مایکروسافت و جزء گروه محصولات آفیس برای برنامه های تجاری است. مایکروسافت اکسل کاربران را قادر می سازد تا داده ها را در یک صفحه گسترده قالب بندی، سازماندهی و محاسبه کنند.با سازماندهی داده ها با استفاده از نرم افزارهایی مانند Excel، تحلیلگران داده و سایر کاربران می توانند مشاهده اطلاعات را با افزودن یا تغییر داده ها آسان تر کنند. اکسل حاوی تعداد زیادی باکس به نام سلول است که در ردیف ها و ستون ها مرتب شده اند. داده ها در این سلول ها قرار می گیرند.اکسل بخشی از مجموعه مایکروسافت آفیس و آفیس 365 است و با سایر برنامه های مجموعه آفیس سازگار است. نرم افزار صفحه گسترده برای پلتفرم های ویندوز، macOS، اندروید و iOS در دسترس است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

از اکسل در چه جاهایی استفاده میشود؟

اکسل بیشتر در تنظیمات تجاری استفاده می شود. به عنوان مثال، در تجزیه و تحلیل کسب و کار، مدیریت منابع انسانی، مدیریت عملیات و گزارش عملکرد استفاده می شود. اکسل از مجموعه بزرگی از سلول های فرمت شده برای سازماندهی و دستکاری داده ها و حل توابع ریاضی استفاده می کند. کاربران می توانند با استفاده از ابزارهای نموداری، جداول محوری و فرمول ها، داده ها را در صفحه گسترده مرتب کنند. برنامه صفحه گسترده همچنین دارای یک زبان برنامه نویسی ماکرو به نام Visual Basic for Applications است.

سازمان ها از Microsoft Excel برای چه مواردی استفاده می کنند؟جمع آوری و تأیید داده های تجاری ، تحلیل کسب و کار ، ورود و ذخیره داده ها ، تحلیل داده ها ، گزارش عملکرد ، تحلیل استراتژیک حسابداری و بودجه مدیریت اداری و مدیریتی ، مدیریت حساب مدیریت پروژها اداری.

اکسل چیست؟

اصطلاحات و اجزای اکسل چیست؟

اکسل اصطلاحات خاص خود را برای اجزای خود دارد که کاربران جدید ممکن است بلافاصله آن را قابل درک نکنند. برخی از این اصطلاحات و اجزاء شامل موارد زیر است:

 • سلول: کاربر داده ها را وارد سلولی می کند که محل تلاقی یک ستون و ردیف است. مرجع سلولی این مجموعه مختصاتی است که یک سلول در آن قرار دارد. سطرها افقی و شماره گذاری شده اند در حالی که ستون ها عمودی هستند و یک حرف اختصاص می دهند. سلول فعال این سلول در حال حاضر انتخاب شده است که با یک کادر سبز مشخص شده است.

بیشتر بدانید : کاملترین آموزش اکسل (Excel) بصورت گام به گام و کاربردی


 • کتاب کار: این یک فایل اکسل است که حاوی یک یا چند کاربرگ است.


 • کاربرگ : اینها اسناد مختلف تو در تو در یک کتاب کار هستند.


 • برگه کاربرگ : اینها برگه های پایین سمت چپ صفحه گسترده هستند.


 • سرفصل های ستون و ردیف: اینها سلول های شماره دار و حروف دار هستند که درست خارج از ستون ها و ردیف ها قرار دارند. انتخاب هدر کل سطر یا ستون را برجسته می کند.


 • فرمول : فرمول ها معادلات ریاضی، مراجع سلولی یا توابعی هستند که می توانند در داخل یک سلول قرار داده شوند تا یک مقدار تولید کنند. فرمول ها باید با علامت مساوی "=" شروع شوند.


 • نوار فرمول : این نوار ورودی طولانی است که برای وارد کردن مقادیر یا فرمول ها در سلول ها استفاده می شود. در بالای کاربرگ و در کنار برچسب "fx" قرار دارد.

اکسل چیست؟

 • نوار آدرس : این نوار که در سمت چپ نوار فرمول قرار دارد، مختصات عدد و حروف یک سلول فعال را نشان می دهد. اینها قوانینی هستند که کاربر می تواند برای انتخاب ردیف هایی در یک کاربرگ برای نمایش استفاده کند. این گزینه در سمت راست بالای نوار خانه در زیر "مرتب سازی و فیلتر" قرار دارد. یک گزینه فیلتر خودکار را می توان برای نشان دادن ردیف هایی که با مقادیر خاص مطابقت دارند انتخاب کرد.


 • تکمیل خودکار : این ویژگی به کاربران امکان می دهد تا داده ها را به صورت خودکار در بیش از یک سلول کپی کنند. با دو یا چند سلول در یک سری، کاربر می تواند هر دو سلول را انتخاب کند و گوشه سمت راست پایین را به سمت پایین بکشد تا بقیه سلول ها به صورت خودکار تکمیل شوند.جمع خودکار : این ویژگی به کاربران امکان می دهد چندین مقدار اضافه کنند. کاربران می توانند سلول هایی را که می خواهند اضافه کنند انتخاب کرده و کلیدهای Alt و Equal را فشار دهند. همچنین دکمه ای برای فعال کردن این ویژگی در سمت راست بالای صفحه اصلی، بالای "پر کردن" و در سمت چپ "مرتب سازی و فیلتر" وجود دارد


 • جدول محوری : این ابزار خلاصه سازی داده ها را به صورت خودکار مرتب می کند و محاسبه می کند. این در زیر زبانه درج در سمت چپ قرار دارد.


 • نمودار محوری : این نمودار به عنوان یک کمک بصری برای PivotTable عمل می کند و نمایش نموداری از داده ها را ارائه می دهد. زیر وسط صفحه درج و در کنار نقشه ها قرار دارد.


 • داده ی منبع : این اطلاعاتی است که برای ایجاد یک PivotTable استفاده می شود.

ابزارهای پیشرفته تر در اکسل چیست؟

تابع TREND در اکسل چیست؟ این ابزار برای محاسبه خطوط روند خطی از طریق مجموعه ای از مقادیر Y یا X استفاده می شود. می توان از آن برای تحلیل روند سری زمانی یا پیش بینی روندهای آینده استفاده کرد. خطوط روند را می توان در نمودارها استفاده کرد.

بیشتر بدانید : کاملترین آموزش فرمول نویسی اکسل صفر تا صد

VLOOKUP در اکسل چیست؟

جستجوی عمودی، یا تابع VLOOKUP، می تواند برای جستجوی مقادیر در یک مجموعه داده بزرگتر و کشیدن آن داده ها به یک جدول جدید استفاده شود. VLOOKUP یک دستور ورودی سلولی است که شبیه به =VLOOKUP() است. پرانتزها شامل داده‌هایی است که کاربر می‌خواهد جستجو کند، کجا آن را جستجو کند، شماره ستون با مقداری که باید برگرداند یا به صورت اختیاری، کاربر می تواند یک تطابق تقریبی یا دقیق که با True یا False نشان داده شده است را مشخص کند. آرایه جدولی این ترکیبی از دو یا چند جدول با داده ها و مقادیر مرتبط و مرتبط با یکدیگر است. این بخشی از VLOOKUP است.

آموزش اکسل

برای مشاهده آموزش اکسل کلیک کنید.

Col_index_num در اکسل چیست؟

مقدار دیگری هنگام ایجاد یک آرایه جدول که ستونی را که داده ها از آنجا کشیده می شوند مشخص می کند.

Range_lookup در اکسل چیست؟

این مقدار در VLOOKUP اطلاعاتی را ارائه می‌کند که نزدیک‌ترین اطلاعات را به آنچه کاربر می‌خواهد پیدا کند، زمانی که هیچ چیز با متغیرهای دیگر مطابقت ندارد، ارائه می‌کند. این با یک برچسب درست یا نادرست نشان داده می شود. False مقدار دقیقی را که کاربر به دنبال آن است و True نتایج را از محدوده داده متغیر می دهد.

توابع MAX و MIN در اکسل چیست؟

این توابع حداکثر و حداقل مقادیر را از مجموعه داده های انتخاب شده ارائه می دهند. MAX برای یافتن حداکثر مقدار در یک تب تابع و MIN برای یافتن حداقل مقدار استفاده می شود. این تابع دارای بیش از یک معیار در هنگام جستجوی متغیرها است.

اگر متغیری با معیار مطابقت داشته باشد، مقدار به عنوان true برگردانده می شود. در غیر این صورت به عنوان false برگردانده می شود. ورودی تابع باید به شکل زیر باشد: =AND (logical1, [logical2], ...).توابع اضافی برای استفاده در اکسل شامل تفریق، ضرب، تقسیم، شمارش، میانه، الحاق و سایر توابع منطقی مشابه AND، مانند OR است.

اکسل چیست؟

فایل های اکسل و XLS در اکسل چیست؟

یک فایل XLS یک فایل صفحه گسترده است که می تواند توسط اکسل یا سایر برنامه های صفحه گسترده ایجاد شود. نوع فایل فرمت فایل باینری اکسل را نشان می دهد. یک فایل XLS داده ها را به صورت جریان های باینری ذخیره می کند ، یک فایل ترکیبی.

بیشتر بدانید : نرم افزار ورد (word) چیست؟ معرفی کامل ، کاربرد و آموزش جامع

جریان ها و زیرجریان ها در فایل حاوی اطلاعاتی در مورد محتوا و ساختار یک کتاب کار اکسل هستند. نسخه های اکسل بعد از اکسل 2007 به طور پیش فرض از فایل های XLSX استفاده می کنند، زیرا فرمت بازتر و ساختار یافته تر است. نسخه‌های بعدی اکسل همچنان از ایجاد و خواندن فایل‌های XLS پشتیبانی می‌کنند.

اکسل چیست

داده‌های کتاب کار را می‌توان در قالب‌هایی از جمله PDF، TXT، زبان نشانه‌گذاری Hypertext، XPS و XLSX نیز صادر کرد. فایل‌های اکسل با قابلیت ماکرو از پسوند فایل XLSM استفاده می‌کنند. در این مورد، ماکروها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که فرآیندهای اکسل را خودکار می‌کنند. فایل‌های XLSM شبیه فایل‌های XLM هستند اما بر اساس فرمت Open XML موجود در نرم‌افزار آفیس بعدی مایکروسافت هستند.

منظور از رقبای اکسل چیست؟

اگرچه اکسل ممکن است یکی از شناخته شده ترین برنامه های صفحه گسترده باشد، سایر فروشندگان محصولات رقیب را ارائه می دهند. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Google Sheets چیست؟

Google Sheets : با طرح‌بندی‌ها و ویژگی‌های مشابه یک رقیب رایگان برای Excel است. کاربرانی که دارای حساب جیمیل هستند می‌توانند به Google Sheets دسترسی داشته باشند. کاربرگ ‌نگار Google در فضای ابری ذخیره می‌شود، به این معنی که کاربران می‌توانند از هر کجا و در دستگاه‌های متعدد به صفحات گسترده خود دسترسی داشته باشند. چندین کاربر همچنین می توانند در یک صفحه گسترده با یکدیگر همکاری کنند.

اکسل چیست

شماره:  برنامه صفحه گسترده اپل با هر مک رایگان ارائه می شود و قالب ها، نمودارها و نمودارهای از پیش ساخته شده را ارائه می دهد. Numbers در گرافیک و نمودارها برتر است، اما مجموعه داده های بزرگ را به خوبی Microsoft Excel کنترل نمی کند. Numbers برای دستگاه های اپل نیز انحصاری است. اما کاربران را قادر می سازد صفحات گسترده را به عنوان فایل های اکسل ذخیره کنند، بنابراین کاربر ویندوز همچنان می تواند صفحه گسترده Numbers را در اکسل باز کند.

Apache OpenOffice Calc: این نرم افزار صفحه گسترده منبع باز رایگان دارای همکاری چند کاربر است. فرمول های زبان طبیعی که کاربران را قادر می سازد با استفاده از کلمات فرمول ایجاد کنند. DataPilot که داده‌ها را از پایگاه‌های داده شرکتی استخراج می‌کند.

 ویژگی های سبک و قالب بندی که گزینه های مختلف قالب بندی سلول را فعال می کند. این نرم افزار از زبان برنامه نویسی ماکرو متفاوتی نسبت به اکسل استفاده می کند و گزینه های نمودار کمتری دارد. OpenOffice Calc روی پلتفرم های ویندوز و macOS کار می کند. OpenOffice Calc همچنین از Open Document Format به عنوان پیش‌فرض استفاده می‌کند و تنها از فرمت XLSX مایکروسافت پشتیبانی محدودی دارد.

بیشتر بدانید : آموزش حل مشکل فارسی کردن اعداد در ورد و تایپ فارسی اعداد

تاریخچه و آینده اکسل چیست؟

مایکروسافت در سال 1985 اکسل را با نام Microsoft Multiplan منتشر کرد. برنامه صفحه گسترده مایکروسافت در آن زمان با محصولات مشابه، از جمله Lotus 1-2-3 از Lotus Development Corp رقابت می کرد. اگرچه گزارش شده است که Lotus 1-2-3 اولین صفحه گسترده ای بود که نام سلول ها و ماکروها را معرفی کرد، Multiplan از یک رابط کاربری گرافیکی استفاده کرد.

کاربران را قادر می سازد تا با استفاده از ماوس اشاره و کلیک کنند. Multiplan دستکاری، پردازش و مشاهده داده های صفحه گسترده را آسان تر کرد. در ابتدا، Multiplan محبوبیت خود را در سیستم‌های Microsoft Disk Operating System (MS-DOS) هنگام رقابت با Lotus 1-2-3 از دست داد.

دو سال پس از انتشار اولیه، در سال 1987، مایکروسافت نسخه 2.0 اکسل را معرفی کرد. در سال 1988، این نسخه جدید، که اکنون بر روی پلتفرم های ویندوز قرار دارد، شروع به فروش بیشتر از Lotus 1-2-3 و سایر برنامه های صفحه گسترده مشابه کرد.

در سال 1990، مایکروسافت نسخه 3 اکسل را با ویژگی هایی مانند نوار ابزار، نمودارهای سه بعدی و قابلیت های ترسیم و ترسیم منتشر کرد. نسخه 4 دو سال بعد عرضه شد و عملکرد تکمیل خودکار را اضافه کرد. در سال 1993 نسخه 5 اکسل منتشر شد. این نسخه شامل ماکروهای Visual Basic for Applications بود که امکان خودکارسازی وظایف عادی را فراهم می کرد.

یکی از به روز رسانی های بزرگ بعدی اکسل نسخه 12 بود که در سال 2007 منتشر شد. این به روز رسانی از یک سیستم منوی جدید Ribbon استفاده می کرد. عملکردهای بهبود یافته شامل مجموعه نمودارهای SmartArt، مدیریت بهتر متغیرهای نامگذاری شده و انعطاف پذیری بیشتر برای قالب بندی نمودارها بود. اکسل به سمت استفاده از فایل های ساختار یافته تر و بازتر XLSX نیز رفت.

نسخه 15 منتشر شده در سال 2013 شامل ابزارهای جدیدی مانند Power View، Power Pivot و Flash Fill بود. این نسخه همچنین قابلیت های Multithreading را بهبود بخشید. نسخه فعلی اکسل، نسخه 16، در سال 2019 منتشر شد. مایکروسافت اکسل از زمان پیدایش خود به یکی از پرکاربردترین برنامه های تجاری تبدیل شده است و اغلب با سایر برنامه های مایکروسافت مانند Word، Outlook و PowerPoint جفت می شود. اگرچه مایکروسافت دیگر اکسل را به‌عنوان نسخه‌های مختلف به‌روزرسانی نمی‌کند، اما ویژگی‌های جدید و به‌طور خودکار در طول زمان به‌روزرسانی می‌شود.

مایکروسافت اکسل مسلماً یکی از محبوب ترین برنامه های صفحه گسترده است و مدت هاست که نقش مهمی در تجارت داشته است. با این حال، با محبوبیت سایر نرم افزارهای صفحه گسترده فعلی، اکسل اکنون رقابت را افزایش داده است. وب‌ سایت askwonder.com ادعا می‌کند که مجموعه برنامه‌های Google Suite که شامل Google Sheets می‌شود، هر ماه توسط ۲ میلیارد کاربر استفاده می‌شود، در حالی که مایکروسافت اکسل بین ۷۵۰ میلیون تا ۱.۲ میلیارد کاربر جهانی ماهانه دارد. گوگل و مایکروسافت استفاده ماهانه را برای هیچ یک از برنامه های صفحه گسترده منتشر نمی کنند، بنابراین تخمین مقادیر دشوار است.

آموزش پاورپوینت

برای مشاهده آموزش پاورپوینت کلیک کنید.

مایکروسافت اکسل دارای ویژگی‌های اساسی همه صفحات گسترده است با استفاده از شبکه‌ای از سلول‌های مرتب شده در ردیف‌های شماره‌دار و ستون‌هایی با نام حروف برای سازماندهی دستکاری داده‌ها مانند عملیات‌های حسابی. دارای یک باتری از عملکردهای ارائه شده برای پاسخگویی به نیازهای آماری، مهندسی و مالی است.

علاوه بر این، می تواند داده ها را به صورت نمودارهای خطی، هیستوگرام و نمودارها و با نمایش گرافیکی سه بعدی بسیار محدود نمایش دهد. این اجازه می دهد تا برش داده ها برای مشاهده وابستگی های آن به عوامل مختلف برای دیدگاه های مختلف (با استفاده از جداول محوری و مدیر سناریو).

PivotTable ابزاری برای تجزیه و تحلیل داده ها است. این کار را با ساده کردن مجموعه داده های بزرگ از طریق فیلدهای PivotTable انجام می دهد. این یک جنبه برنامه نویسی دارد، ویژوال بیسیک برای برنامه ها، به کاربر اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از روش های عددی را به کار گیرد، به عنوان مثال، برای حل معادلات دیفرانسیل فیزیک ریاضی و سپس گزارش نتایج به صفحه گسترده.

همچنین دارای انواع ویژگی های تعاملی است که به رابط های کاربری اجازه می دهد تا صفحه گسترده را به طور کامل از کاربر پنهان کند، بنابراین صفحه گسترده خود را به عنوان یک برنامه کاربردی یا سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) از طریق یک رابط کاربری طراحی شده سفارشی نشان می دهد. به عنوان مثال، یک تحلیلگر سهام یا به طور کلی، به عنوان یک ابزار طراحی که از کاربر سؤال می‌پرسد و پاسخ‌ها و گزارش‌ها را ارائه می‌دهد.در یک درک دقیق تر، یک برنامه اکسل می تواند به طور خودکار پایگاه داده های خارجی و ابزارهای اندازه گیری را با استفاده از یک برنامه به روز رسانی نظرسنجی کند، نتایج را تجزیه و تحلیل کند، یک گزارش ورد یا نمایش اسلاید پاورپوینت ایجاد کند، و این ارائه ها را به طور منظم به ایمیل ارسال کند.

افزودنی ها و ویژگی های اضافی در اکسل چیست؟

Analysis ToolPak: ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها را برای تجزیه و تحلیل آماری و مهندسی (شامل تجزیه و تحلیل واریانس و تحلیل رگرسیون) ارائه می دهد.

Analysis ToolPak VBA: توابع VBA برای Analysis ToolPak ابزارهای ارز یورو: تبدیل و قالب بندی برای ارز یورو

Solver Add-In: ابزارهایی برای بهینه سازی و حل معادلاتذخیره سازی داده ها و ارتباطاتتعداد سطر و ستوننسخه‌های اکسل تا 7.0 دارای محدودیت در اندازه مجموعه داده‌هایشان 16 هزار ردیف (214 = 16384) بودند. نسخه‌های 8.0 تا 11.0 می‌توانند 64 هزار ردیف (216 = 65536) و 256 ستون (28 به عنوان برچسب 'IV') را مدیریت کنند.

نسخه 12.0 به بعد، از جمله نسخه فعلی 16.x، می تواند بیش از 1M (220 = 1048576) ردیف و 16384 (214، با عنوان ستون 'XFD') ستون را مدیریت کند.

رمز عبور در اکسل چیست؟

حفاظت مایکروسافت اکسل چندین نوع رمز عبور را ارائه می دهد: رمز عبور برای باز کردن یک سندرمز عبور برای تغییر یک سندرمز عبور برای لغو محافظت از کاربرگرمز عبور برای محافظت از کتاب کار رمز عبور برای محافظت از کتاب کار اشتراک گذاری همه رمزهای عبور به جز رمز عبور برای باز کردن یک سند، بدون در نظر گرفتن نسخه مایکروسافت اکسل مورد استفاده برای ایجاد سند، فوراً حذف می شوند.

این نوع گذرواژه ها عمدتاً برای کارهای مشترک روی یک سند استفاده می شوند. چنین اسناد محافظت شده با رمز عبور رمزگذاری نمی شوند و منابع داده از یک رمز عبور تنظیم شده در سربرگ سند ذخیره می شود. رمز عبور برای محافظت از کتاب کار یک استثنا است - وقتی تنظیم می شود، یک سند با رمز عبور استاندارد "VelvetSweatshop" رمزگذاری می شود، اما از آنجایی که برای عموم شناخته شده است، در واقع هیچ حفاظت اضافی به سند اضافه نمی کند.

اکسل چیست

تنها نوع رمز عبوری که می تواند مانع از دسترسی متجاوز به سند شود، رمز عبور برای باز کردن یک سند است. قدرت رمزنگاری این نوع حفاظت به شدت به نسخه Microsoft Excel که برای ایجاد سند استفاده شده است بستگی دارد. در مایکروسافت اکسل 95 و نسخه های قبلی، رمز عبور برای باز کردن به یک کلید 16 بیتی تبدیل می شود که می تواند فوراً شکسته شود

 در اکسل 97/2000 رمز عبور به یک کلید 40 بیتی تبدیل می شود که با استفاده از تجهیزات مدرن می توان آن را نیز خیلی سریع شکست. در مورد سرویس‌هایی که از جداول رنگین کمان استفاده می‌کنند (مانند رمز عبور-یافتن)، حذف حفاظت تا چند ثانیه طول می‌کشد.

علاوه بر این، برنامه‌های شکستن رمز عبور می‌توانند رمزهای عبور را با سرعت صدها هزار کلمه عبور در ثانیه مورد حمله قرار دهند، که نه تنها به آنها امکان می‌دهد یک سند را رمزگشایی کنند، بلکه رمز اصلی را نیز پیدا کنند.در Excel 2003/XP رمزگذاری کمی بهتر است - کاربر می تواند هر الگوریتم رمزگذاری موجود در سیستم را انتخاب کند (به ارائه دهنده خدمات رمزنگاری مراجعه کنید).

اکسل چیست

بیشتر بدانید : بهترین دوره آموزش پاورپوینت Powerpoint صفر تا صد

به دلیل CSP، یک فایل اکسل را نمی توان رمزگشایی کرد، و بنابراین رمز عبور برای باز کردن نمی تواند حذف شود، اگرچه سرعت حمله brute-force بسیار بالا باقی می ماند. با این وجود، الگوریتم قدیمی اکسل 97/2000 به طور پیش فرض تنظیم شده است. بنابراین، کاربرانی که تنظیمات پیش‌فرض را تغییر نمی‌دهند، فاقد حفاظت قابل اعتماد از اسناد خود هستند.

وضعیت در اکسل 2007 به طور اساسی تغییر کرد، جایی که الگوریتم مدرن AES با یک کلید 128 بیتی برای رمزگشایی استفاده شد و استفاده 50000 برابری از تابع هش SHA1 سرعت حملات brute-force را به صدها کلمه عبور در هر کاهش داد. در اکسل 2010، به دلیل استفاده از SHA1 100000 برابری برای تبدیل رمز عبور به کلید، قدرت حفاظت به طور پیش فرض دو برابر افزایش یافت.

دقت عددی در اکسل چقدر است؟

اکسل 15 رقم را در اعداد خود حفظ می کند، اما آنها همیشه دقیق نیستند: خط پایین باید با خط بالایی یکسان باشد.علیرغم استفاده از دقت 15 رقمی، اکسل می تواند در صورت درخواست کاربر، ارقام بسیار بیشتری (تا 30 عدد) را نمایش دهد. اما ارقام نمایش داده شده آنهایی نیستند که واقعاً در محاسبات آن استفاده می شود، بنابراین، برای مثال، تفاوت دو عدد ممکن است با تفاوت مقادیر نمایش داده شده آنها متفاوت باشد.

اگرچه چنین انحرافی معمولاً فراتر از اعشار 15 است، استثنائاتی وجود دارد، به ویژه برای اعداد بسیار بزرگ یا بسیار کوچک. اگر تصمیمات بر اساس مقایسه خودکار اعداد (به عنوان مثال، با استفاده از تابع Excel If) اتخاذ شود، ممکن است خطاهای جدی رخ دهد، زیرا برابری دو عدد می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

در شکل کسری 1/9000 در اکسل نمایش داده شده است. اگرچه این عدد دارای نمایش اعشاری است که یک رشته بی نهایت از یک ها است، اکسل تنها 15 رقم اصلی را نشان می دهد. در خط دوم عدد یک به کسر اضافه می شود و باز هم اکسل تنها 15 رقم را نمایش می دهد. در خط سوم با استفاده از اکسل یکی از مجموع کم می شود.

از آنجایی که مجموع در خط دوم فقط یازده 1 بعد از اعشار دارد، تفاوت زمانی که 1 از این مقدار نمایش داده شده کم شود، سه 0 و به دنبال آن یک رشته یازده 1 است. با این حال، تفاوت گزارش شده توسط اکسل در خط سوم سه 0 و به دنبال آن یک رشته از سیزده 1 و دو رقم اضافی اشتباه است.

آموزش ورد

برای مشاهده آموزش ورد کلیک کنید.

به این دلیل است که اکسل با حدود نیم رقم بیشتر از چیزی که نمایش می دهد محاسبه می کند. اکسل با نسخه اصلاح شده 1985 مشخصات IEEE 754 کار می کند. پیاده سازی اکسل شامل تبدیل بین نمایش های دودویی و اعشاری است که منجر به دقتی می شود که به طور متوسط ​​بهتر از آن چیزی است که از دقت پانزده رقمی ساده انتظار می رود، اما می تواند بدتر باشد.

علاوه بر دقت در محاسبات کاربر، مسئله دقت در توابع ارائه شده توسط اکسل ممکن است مطرح شود. به ویژه در عرصه توابع آماری، اکسل به دلیل قربانی کردن دقت برای سرعت محاسبه مورد انتقاد قرار گرفته است. از آنجایی که بسیاری از محاسبات در اکسل با استفاده از VBA انجام می‌شوند، یک مسئله دیگر دقت VBA است که با نوع متغیر و دقت درخواستی کاربر تغییر می‌کند.

توابع آماری در اکسل چیست؟

دقت و راحتی ابزارهای آماری در اکسل مورد انتقاد قرار گرفته است، به عنوان سوء استفاده از داده های از دست رفته، به عنوان بازگرداندن مقادیر نادرست به دلیل مدیریت نادرست اعداد گرد و بزرگ، تنها به‌روزرسانی انتخابی محاسبات در صفحه‌گسترده زمانی که برخی از مقادیر سلول‌ها تغییر می‌کنند و به عنوان داشتن مجموعه محدودی از ابزارهای آماری. مایکروسافت اعلام کرده است که برخی از این مسائل در اکسل 2010 پرداخته شده است.

خطاهای رشته های بزرگ در اکسل چیست؟

توابع زیر وقتی رشته ای بیش از 255 کاراکتر ارسال می شود، نتایج نادرستی را برمی گرداند:

type() به اشتباه 16 را به معنی "مقدار خطا" برمی گرداند.IsText()، هنگامی که به عنوان متدی از شیء VBA WorksheetFunction (یعنی WorksheetFunction.IsText() در VBA فراخوانی می شود، به اشتباه "false" را برمی گرداند.

اکسل چیست؟

نام فایل ها در اکسل به چه صورت است؟

مایکروسافت اکسل دو سند با یک نام را باز نمی کند و در عوض خطای زیر را نمایش می دهد:

سندی با نام '%s' در حال حاضر باز است : شما نمی توانید دو سند با یک نام را باز کنید، حتی اگر اسناد در پوشه های مختلف باشند. برای باز کردن سند دوم، یا سندی را که در حال حاضر باز است ببندید یا نام یکی از اسناد را تغییر دهید. دلیل آن ابهام محاسباتی با سلول های مرتبط است.

اگر یک سلول ='[Book1.xlsx]Sheet1'!$G$33 وجود داشته باشد، و دو کتاب به نام "Book1" باز باشد، هیچ راهی برای تشخیص اینکه منظور کاربر کدام یک است وجود ندارد.

تأثیر اکسل در کار ها چیست؟

اکسل بسیاری از تغییرات رابط کاربری را در اولین صفحات گسترده الکترونیکی ارائه می دهد. با این حال، ماهیت مانند نرم‌افزار صفحه‌گسترده اصلی، VisiCalc باقی می‌ماند: برنامه سلول‌هایی را که در ردیف‌ها و ستون‌ها سازماندهی شده‌اند، نمایش می‌دهد و هر سلول ممکن است حاوی داده یا فرمولی باشد، با ارجاعات نسبی یا مطلق به سلول‌های دیگر.

اکسل 2.0 برای ویندوز، که از مدل همتای مبتنی بر مک رابط کاربری گرافیکی خود الگوبرداری شده بود، به طور غیرمستقیم پایه نصب شده محیط نوپای ویندوز را گسترش داد.

اکسل 2.0 یک ماه قبل از ویندوز 2.0 منتشر شد و پایه نصب شده ویندوز در آن نقطه در سال 1987 به قدری کم بود که مایکروسافت مجبور شد نسخه زمان اجرا ویندوز 1.0 را با اکسل 2.0 جمع کند. برخلاف مایکروسافت ورد، هرگز نسخه DOS اکسل وجود نداشت. اکسل اولین صفحه گسترده ای بود که به کاربر اجازه داد تا ظاهر صفحات گسترده (فونت ها، ویژگی های کاراکتر و ظاهر سلول) را تعریف کند.

همچنین محاسبات مجدد سلولی هوشمند را معرفی کرد، که در آن تنها سلول‌های وابسته به سلول در حال اصلاح به‌روزرسانی می‌شوند (برنامه‌های صفحه‌گسترده قبلی همیشه همه چیز را دوباره محاسبه می‌کردند یا منتظر یک فرمان کاربر خاص بودند). اکسل پر کردن خودکار را معرفی کرد، توانایی کشیدن و گسترش کادر انتخاب برای کپی خودکار محتوای یک سلول یا ردیف به سلول‌ها یا ردیف‌های مجاور، تنظیم کپی‌ها به صورت هوشمند با افزایش خودکار مراجع یا محتویات سلول. اکسل همچنین قابلیت های نموداری گسترده ای را معرفی کرد. 

برای یادگیری اکسل چقدر زمان لازم است؟

اگر بخواهیم راجع به مدت زمان برای حرفه ای شدن در کار با نرم افزار اکسل صحبت کنیم باید بدانیم که همه چیز به خودمان برمیگردد یعنی به میزان زمانی که میگذاریم میزان تمرینی که انجام میدهیم و این ها ارتباط دارد ولی به طور کلی برای تعیین حداقل تایم برای یادگیری حرفه ای اکسل ما به 3 الی 4 هفته زمان نیاز داریم.

 • اکسل چیست؟

  مایکروسافت اکسل کاربران را قادر می سازد تا داده ها را در یک صفحه گسترده قالب بندی، سازماندهی و محاسبه کنند.
 • از اکسل در چه جاهایی استفاده میشود؟

  در تجزیه و تحلیل کسب و کار، مدیریت منابع انسانی، مدیریت عملیات و گزارش عملکرد استفاده می شود

علیرضا فاضلی
علیرضا فاضلی

طراح وب و گرافیست

من علیرضا هستم ، سالهاست که در حوزه طراحی سایت بصورت تخصصی فعالیت می کنم . تخصص های اصلی من در حوزه آموزش وردپرس ، آموزش نرم افزارهای گرافیکی ، مبانی کامپیوتر و بصورت کلی هر چیزی در حوزه وب هست ... عاشق آموزش و یادگیری هستم.

نظرات