آموزش برطرف کردن مشکل بوت (Boot) ویندوز : رفع مشکل Boot

چگـونه با استفاده از یک CD نصب ویندوز بتوانیم فایل هایمان را برگردانیم در صورتیکه کامپیوترمان BOOT نشود!!

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

اگر یک بار کامپیوترتان را روشن کردید و دیدید که ویندوز boot نمی شود ، فکر چگونه بازگرداندن اطلاعات قبلیتان را که شامل فایل ها ، مستندات و .... است ، سرتان را درد می آورد. اما خواهشا به این هم فکر نکنید که هارد را دربیارید یا از یک سی دی Windows Live استفاده کنید.بلکه می توانید با استفاده از یک سی دی نصب ویندوز اطلاعتتان را بازیابی کنید.در اینجا مراحل کار برای هر دو ویندوز ( WIN7 و WIN8 ) شامل می شود .زیرا که مراحل کار اساسا برای هر دو ویندوز مشابه هستند.به گونه ای که شما می توانید از سی دی WIN7 برای بازگردانی اطلاعات یک کامپیوتر که WIN8 دارد استفاده کنید.

BOOT کردن با استفاده از سی دی نصب ویندوز

ابتدا سی دی ویندوز را درون CD-rom می گذارید و بعد کامپیوتر را ریستارت می کنید.اگر همه چیز درست پیش برود شما این پیغام "Press any key to boot from CD or DVD" را مشاهده خواهید کرد. و بعد از مشاهده این متن یک کلید را بزنید تا وارد نصب بشود. اما اگر پیغام بالا را مشاهده نکردید ، باید به تنظیمات BIOS کامپیوترتان بروید و از آنجا BOOT کامپیوترتان را روی cd-rom بگذارید و تنطیمات را save کنید و سیستم را ریستارت کنید تا پیغام گفته شده را مشاهده کنید.

وب سایت توسینسو

بعد از مرحله بالا دکمه های Next را بزنید تا به گزینه Repair Your Computer برسید و آن را انتخاب کنید.این گزینه معمولا در پایین ، سمت چپ وجود دارد.لازم به ذکر است که در WIN7 هم به همین گونه است و دقیقا همین گزینه وجود دارد.

وب سایت توسینسو

اما برای رسیدن به Command Prompt کمی راه این 2 ویندوز از هم جدا می شود :

1. اگر از سی دی WIN8 استفاده می کنید باید مسیر زیر را بروید:

ابتدا گزینه Troubleshoot و بعد از آن گزینه Advanced Options و در نهایت Command Prompt را انتخاب نمایید.

وب سایت توسینسو

2. اگر از سی دی WIN7 استفاده می کنید باید مسیر زیر را بروید:

ابتدا روی Restore your computer using a system image و بعد از آن روی Next و بعد از آن روی Cancel و باز هم روی Cancel کلیک کنید.

وب سایت توسینسو

که بعد از زدن Cancel آخری می توانید پنجره system Recovery Options را مشاهده کنید. و از آنجا می توانید Command Prompt را انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

دوباره راه این 2 ویندوز یکی می شود ، یعنی دستور کامندی که باید نوشته شود ، برای هر 2 ویندوز یکی است .

زمانی که شما Command Prompt را مشاهده کردید و آن را باز کردید ، درون آن کلمه notepad را بنویسید و بعد کلید Enter را بزنید تا Notepad را برایمان باز کند.بعد از اینکه Notepad باز شد ابتدا File و بعد روی Open کلیک کنید.

وب سایت توسینسو

حالا از پایین File Type را روی All File بگذارید و بعد از آن از قسمت بالا Computer را انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

با این کار حالا می توانید تمام فایل هایی را که دسترسی به آنها نداشتید را Copy کرده و در جای دلخواهتان Paste کنید.دوستان خیلی پیش آمده که فایلهای مهمی را درون درایو C گذاشته باشید که اگر اتفاقی پیش آمد و سیستم شما BOOT نشد دیگر دسترسی به فایلها برایتان مشکل می شود .پس با این روش وارد سیستمتان می شوید و تمام فایلهای مهم را درون درایو های دیگر یا روی حافظه های جانبی مانند Flas memory ، Hard External و .... Copy کنید و بعد از Copy کردن نیز می توانید از همان فایل های BOOT کمک بگیرید یا اینکه ویندوز سیستمتان را عوض کنید تا BOOT سیستمتان هم درست شود.

نکته:

اگر Notepad در هر جا به مشکل خورد و بعد از یک بار کپی کردن ، دیگر نتوانستید کار دیگری بکنید باید Notepad خود را ببندید و بار دیگر آن را باز کنید.برای بستن Notepad باید درون Command Prompt دستور taskmgr را بنوسید و از آنجا Notepad را End Task کنید و باز هم درون Command Prompt باید Notepad را بنویسید تا یک Notepad جدید برایتان باز کند.

وب سایت توسینسو

نظرات