دوره آموزش Network Automation با پایتون + پشتیبانی

شما در حال مشاهده نسخه دموی ویدیو هستید، برای دسترسی کامل همین الان خرید کنید

گارانتی بازگشت وجه
3 ساعت آموزش
امکان دانلود

مبحث Network Automation یک مفهوم است که ما میتوانیم برای اجرا سازی سریع تر و بهینه تر فرآیند های شبکه‌مان استفاده کنیم. برای مثال درنظر بگیرید که ما قصد داریم وضعیت رابط های 20 روتر را بررسی کنیم خب برای اینکار میبایست به تمامی دیوایس ها متصل شویم و دستور مورد نظر را اجرا سازی کنیم و خروجی را در یک فایل ذخیره کنیم
این فرآیند میتواند ساعت ها طول بکشد اما با وجود مبحث Network Automation ما میتوانیم فرآیند های که ساعت ها و حتی روز ها زمان میبرند را در چند ثانیه پیاده سازی کنیم.

سرفصل ها

دوره آموزش اتوماسیون شبکه | Network Automation در قالب 13 فیلم آموزش Network Automation به شما نحوه استفاده از اسکریپت های خودکار سازی فرآیند های شبکه را به خوبی آموزش می دهد. هدف از دوره آموزشی Network Automation این است که شما بسیاری از کارهای روزمره در شبکه را بتوانید براحتی با استفاده از اسکریپت های زبان پایتون انجام دهید. این دوره به عنوان یک دوره مکمل برای دوره های معروف شبکه به مدیران شبکه پیشنهاد می شود.

امروزه با افزایش تعداد سیستم ها و تجهیزات و گسترش پیدا کردن شبکه های کامپیوتری و زیرساخت ما اصولا معضلاتی نیز به وجود آمده است که یکی از آن ها پیکربندی سریع و آنی میباشد که با وجود چندین دیوایس متعدد اصولا نمیتوانیم پیکربندی را به شکلی به صورت سریع انجام بدهیم که بدین این مشکل نیاز مارا به خودکار سازی پیکربندی شبکه بیشتر و بیشتر میکند.

به همین سبب شما درنظر بگیرید که مهندس شبکه و یا Network Administrator در یک شبکه بزرگ در این موقعیت از شما درخواست میشود که تمامی سرور های وجود در شبکه میبایست به صورت هرچه سریع تر سیستم عاملشان عوض شود یا که قرار است بر روی تمامی روتر های موجود در سطح کشور که متعلق به شعبی هستند که شما در آن قرار دارید یک پیکربندی خاص اعمال شود

خب در این صورت اگر تعداد دیوایس ها و تجهیزات زیاد باشد پیکربندی تمامی آنها وقت بسیار زیادی رو از شما میگیرد ! اما همونطور که مقایس شبکه های امروزی درحال گسترش و پیشرفت است تکنولوژی و راه کار های متنوع نیز درحال پیشرفت و گسترش میباشند به همین سبب ما تصمیم بر این گرفتیم در این دوره آموزشی به مباحث Network Automation به واسطه پایتون (Python) بپردازیم که میتوانیم نام این دوره را با عنوان های دیگر نیز مانند پایتون (Python) برای مهندسین شبکه و یا پایتون (Python) برای شبکه کارها نیز بشناسیم.

مبحث Network Automation چیست؟

در این موضوع ما با استفاده از ابزارها و تکنیک ها و زبان های برنامه نویسی میتوانیم به شکل خیلی بهتر و سریع تر فرآیند های پیکربندی دیوایس هایمان را انجام بدهیم که به این موضوع ما دیگر نیز نیست برای پیکربندی و بررسی 50 کامپیوتر تک تک به آن‌ها سر بزنیم فقط کافیست از پشت سیستم خودمان با استفاده از تکنیک های Network Automation دیوایس هایمان را به صورت یکجا پیکربندی کنیم که این دیوایس ها طیف متعددی رو شامل میشوند علاوه بر این موضوع ما به سبب Network Automation میتوانیم تجهیزات دیگر مانند سوییچ ها و روتر ها و سرور ها و حتی کلاینت های خودمان راهم پیکربندی کنیم


انواع Network Automation کدامند؟

درواقع زمانی که حرف از مبحث و یا حوزه Network Automation میشود باید این راهم در نظر داشته باشیم که بحث Automation به مراتب به دو زیرشاخه دیگر تقسیم بندی میشوند که این دو زیرشاخه عبارتند از :
  • زیرشاخه اول - Off-Box Network Automation : در این مبحث ما به صورتی دیوایس های خودمان را پیکربندی میکنیم که ارتباط خاصی با محیط آن نداریم و از راه دور به واسطه پروتکل های مدیریتی همچون SSH و NetConf و RestConf دیوایس مد نظرمان را پیکربندی و Verify مینماییم.
  • زیرشاخه دوم - On-Box Network Automation : در این حالت ما به محیط پیکربندی دیوایس مورد نظرمان دسترسی داریم و به صورت مستقیم کد های خودمان را بر روی آن اجرا سازی میکنیم مانند نوشتن اسکریپت به واسطه Bash و یا Python در یک سیستم لینوکسی و یا استفاده از Python Interpreter در یک سیستم خاص مانند NXOS