محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت Grid Computing و Cloud Computing در چیست؟ به زبان ساده

Grid و Cloud دو واژه مرسوم هستند که هر دوی آنها به نوعی یک روش یا بهتر بگوییم یک تکنیک برای به اشتراک گذاری منابع بین چندین دستگاه سرور یا کامپیوتر یا هر چیز مشابه در محیط اینترنت بکار می روند. فرض کنید که قرار است لامپ اتاق خود را روشن کنید ، کافیست کلید روشن را بزنید و لامپ روشن می شود ، برای شما به عنوان یک کاربر مهم این است که لامپ روشن شده است و شما سرویس مورد نظر خود را دریافت کرده اید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. Grid Computing چیست؟
  2. Cloud Computing چیست؟

اما آیا این مهم است که این برق که لامپ را روشن کرده است از طریق کدام نیروگاه تامین شده است ، این مفهوم در میان Grid Computing و Cloud Computing مشترک است ، این درست است که Cloud Computing یا رایانش ابری برخی از خصوصیت های خود را از Grid Computing گرفته است اما شما نباید این دو مفهوم را با هم اشتباه بگیرید زیرا تفاوت هایی در این میان وجود دارد که در این نکته به بررسی آنها در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران خواهیم پرداخت.

Grid Computing چیست

Grid Computing چیست؟

Grid Computing یک مدل از سیستم پردازش توزیع شده یا Distributed Processing است که در آن سیستم هایی که قابلیت ارائه سرویس های پردازش اطلاعات را دارند بصورت مجازی یا فیزیکی به یک شبکه یکپارچه متصل می شوند و در نهایت با کمک همدیگر می توانند فرآیند های محاسباتی بسیار سنگین را انجام دهند ، این شبکه ممکن است چندان هم که به نظر می رسد یکپارچه و دارای اتصالات قوی با تمامی سیستم های پردازشی نباشد اما به هر حال هدف از ایجاد چنین شبکه ای رسیدن به هدف اصلی است و دور بودن سیستم ها و یا تفاوت در سیستم مدیریتی آنها چندان در رسیدن به هدف اصلی مشکلی ایجاد نمی کند.

ممکن است در یک سیستم Grid Computing هدف تنها بدست آوردن یک قدرت پردازشی بسیار زیاد برای انجام پردازش روی حجم زیادی از داده ها باشد و یا شکستن کلید های الگوریتم های رمزنگاری ، برای مثال اگر به خاطر داشته باشید قبلا در خصوص چگونگی کرک کردن پسورد های ویندوز چندین مقاله در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ارائه دادیم که در انجا اشاره کردیم که ما می توانیم از Rainbow Table برای شکستن کلید های الگوریتم های رمزنگاری استفاده کنیم ، ایجاد کردن Rainbow Table ها در اینترنت می تواند با استفاده از به اشتراک گذاری قدرت پردازشی اضافی موجود روی پردازنده کاربرانی باشد که از آن سرویس استفاده می کنند انجام شود .

برای مثال در پروژه Rainbow Table هزاران کاربر می توانند برای شکستن یک الگوریتم رمزنگاری قدرت اضافه CPU های خود را به این شبکه اختصاص دهند که این مثالی عملی از Grid Computing است. در یک ساختار Grid Computing هر Grid نه تنها می تواند یک کامپیوتر ، بلکه می تواند یک مرکز داده یا Data Center در گوشه ای از جهان باشد که در ساعات شبانه روز به دلیل بار کاری کمتر می تواند فرآیند های پردازشی ما را انجام دهد. دقت کنید که در Grid Computing شما می توانید یک Grid یا یک Node از این مجموعه را صرفا به حالت On یا Off در بیاورید و امکان استفاده در صورت نیاز یا On Demand در اینگونه از شبکه ها وجود ندارد.

Cloud Computing چیست

Cloud Computing چیست؟

اگر با نرم افزارهایی مثل Visio کار کردن باشید متوجه شده اید که زمانیکه ما از آیکن Cloud یا ابر استفاده می کنیم یعنی می خواهیم به محیطی اشاره کنیم که در آن مجموعه ای از شبکه ها یا سرویس ها و سرورها و بسترها و ... وجود دارد که درونمایه کاری آنها برای ما قابل دسترس نیست اما می توانیم براحتی به آنها دسترسی داشته باشیم. در واقع در یک تعریف ساده می توانیم از Cloud به عنوان هر سرویس پردازشی یا Computing Service که در اینترنت وجود دارد یاد کنیم. سرویسی که در این Cloud به ما ارائه می شود شاید برای ما قابل لمس نباشد که از طریق چه سروری و در کجا ارائه می شود اما مهم رسیدن به هدف نهایی که ارائه خدمات در سریعترین و بهترین حالت ممکن است می باشد.

سرویسی که از طریق Cloud ارائه می شود می تواند در قالب زیرساختار یا Infrastructure ، Platform و یا Software ارائه شود. مهمترین نکته در خصوص Cloud Computing بر خلاف Grid Computing در این است که در Grid کامپیوتر و در واقع دستگاه کاربر نیز در عملات پردازشی شرکت می کند اما در Cloud Computing کاربر نیاز به انجام هیچگونه فرآیند پردازشی ندارد و فقط نیاز به یک رابط سخت افزاری بسیار ساده با شبکه Cloud دارد تا همه نیازهای آن را برآورده کند ، در واقع در Cloud Computing تمامی سرویس ها بصورت تمام و کمال توسط سرویس دهنده مدیریت و اراده می شوند و کاربر حداقل کارها فقط برای ارتباط پیدا کردن با محیط Cloud را انجام می دهد. با توجه به اینکه تمامی فرآیند ها در Cloud Computing توسط سرویس دهنده انجام می شود و کاربر صرفا نتیجه را می بیند .

بنابراین اصلا نیازی نیست کاربر بداند که درخواست وی توسط کدام سرور و یا در کدام محل و یا حتی به چه روشی ارائه می شود زیرا کاربر فقط نتیجه را می خواهد. از جمله سرویس های Cloud ما می توانید به سرویس Dropbox یا Yahoo Mail یا امثال اینها اشاره کنیم ، شما به هیچ عنوان نمی توانید متوجه شوید که ایمیل شما در حال حاضر روی کدام سرور قرار دارد یا فایلی که درون Dropbox دارید در کدام محل در دنیا قرار دارد و فقط از خدمات آن استفاده می کنید. دقت کنید که شما در Cloud Computing می توانید Node های موجود در مجموعه Cloud را در حالت On Demand قرار دهید یعنی در صورت نیاز از آنها استفاده شود.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات