محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت نت بوک ، نوت بوک و اولترابوک در چیست؟ به زبان بسیار ساده

تفاوت بین Netbook ، Notebook  و Ultrabook در چیست؟ روزهای اول که لپ تاپ ها به بازار ارائه شدند ، همگان فکر می کردند که با ارائه چنین محصولی دیگر عمر کامپیوترهای Desktop به پایان می رسد و همه آنها با لپتاپ ها جایگزین می شوند. البته دیدگاه اشتباه نبود ، واقعا همه دوست دارند که یک کامپیوتر قابل حمل داشته باشند که باطری و انرژی مورد نیاز آن با خودش قابل حمل است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

تفاوت نت بوک ، نوت بوک و اولترابوک در چیست؟ به زبان بسیار ساده

اما همچنان کامپیوترهای Desktop به حیات خود ادامه داند و این لپ تاپ ها بودند که با گذشت زمان کوچکتر و سبکتر شدند تا به امروز که دیگر نمی توانیم از واژه لپ تاپ برای همه کامپیوترهای قابل حمل استفاده کنیم ، امروزه لپ تاپ ها با عناوین مختلفی اعم از Notebook و Netbook و حتی Ultrabook شناخته می شوند که امروز در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران قصد دارید در خصوص تفاوت های بین Netbook و Notebook و Ultrabook با همدیگر صحبت کنید.

تفاوت نت بوک ، نوت بوک و اولترابوک در چیست؟ به زبان بسیار ساده

البته به این موضوع هم اشاره کنیم که با سبکتر شدن و نازکتر شدن این نوع خاص از لپ تاپ ها قدرت پردازشی آنها به نسبت لپ تاپ های معمولی کمتر شد ، البته بحث در این خصوص آزاد است. معمولا خیلی سخت است که بخواهیم تفاوت های فاحشی بین Notebook و Netbook و Ultrabook ها عنوان کنیم.

اما ساده ترین و مورد اعتماد ترین تعریفی که در این خصوص می توانیم داشته باشیم این است که در حال حاضر اگر بخواهیم لپ تاپ ها را از نظر ضخامت و کوچکی طبقه بندی کنیم ، سبکترین نوع آنها Ultrabook ها هستند که در رده بندی اول قرار می گیرند ، رده دوم به Netbook ها اختصاص دارد که حد وسط هستند و در نهایت Notebook ها دارای ضخامت بیشتر و صد البته دارای قدرت پردازشی بیشتری نسبت به Netbook ها و Ultrabook ها هستند.

تفاوت نت بوک ، نوت بوک و اولترابوک در چیست؟ به زبان بسیار ساده

Notebook یا نوت بوک چیست؟

یک Notebook یک کامپیوتر قابل حمل است با قدرت پردازشی مشابه یک کامپیوتر Desktop ، وزن یک Notebook در حدود 5 کیلوگرم است و دارای باتری می باشد که توانایی نگهداری برق مصرفی Notebook تا 4 الی 5 ساعت را داراست ( البته این در حالی است که باتری بصورت کامل شارژ شده باشد ) . اندازه صفحه نمایش Notebook ها معمولا بزرگتر از 15 اینچ است و از درجه وضوع تصویر بالایی برخوردار هستند.

در اینگونه از کامپیوترهای قابل حمل یا پرتابل ماوس سیستم به وسیله touchpad یا صفحه لمسی جایگزین شده است و این دقیقا به خاطر بحث قابل حمل بودن این دستگاه است. برخی از صفحه های لمسی یا Touchpad ها قابلیت تشخیص حرکت های خاصی مانند Zoom شدن و یا چرخاندن تصویر و حتی Scroll کردن و ... را نیز دارند.

Notebook ها تقریبا همه امکاناتی که یک کامپیوتر Desktop در اختیار ما قرار می دهد را به ما می دهند. معمولا روی یک Notebook شما چندین پورت USB در کنار درایور CD ( که شامل DVD و Blue-Ray و ... است ) را مشاهده می کنید. برخی از Notebook ها یا Laptop ها هستند که دارای خروجی VGA هستند و شما آنها را می توانید به یک مانیتور یا پروجکتور متصل کنید.

امروزه Notebook ها اینقدر قوی شده اند که از آنها برای انجام پردازش های تصویری سنگین و همچنین اجرای بازی های سنگین می توانیم استفاده کنیم. Notebook های امروزی را می توانید براحتی با استفاده از تجهیزات جانبی که برای داخل دستگاه طراحی شده اند مجهز کنید و این تجهیزات براحتی در بازار در دسترس هستند. Notebook ها دارای قابلیت هایی مانند Bluetooth و Wi-Fi بصورت پیشفرض نیز هستند.

با توجه به اینکه همه این امکانات در Desktop ها هم قابل دسترسی هستند اما به دلیل قابل حمل بودن توسط افراد در Notebook ها هزینه ها نسبت به Desktop ها بالاتر است. البته شاید بحث کردن در خصوص این تجهیزات امروزه خیلی قدیمی به نظر برسد اما هدف ما تشریح کردن کلیه مراحلی است که این دستگاه ها طی کرده اند تا به شکل امروزی خود درآمده اند وگرنه الان شما امکاناتی نظیر Wi-Fi و Bluetooth را در گوشی هوشمند خود نیز در اختیار دارید و بودن چنین چیزی در دستگاه خانگی و قابل حمل شما دیگر چیز جدیدی به شمار نمی رود.

تفاوت نت بوک ، نوت بوک و اولترابوک در چیست؟ به زبان بسیار ساده

Netbook یا نت بوک چیست؟

Netbook ها ذاتا با هدف ارائه خدمات ساده محاسباتی کامپیوتر و کمتر کردن اندازه و وزن ارائه شدند ، هدف اصلی از ارائه کردن Netbook ها بالا بردن قدرت حمل یا Portability دستگاه بود. معمولا وزن Netbook ها بین 1 تا 2 کیلوگرم در نظر گرفته می شود و صفحات آنها نیز قاعدتا کوچکتر طراحی می شوند به گونه ای که از صفحات 7 اینچی شروع می شوند و حداکثر تا 12 اینچ بزرگ می شوند.

با توجه به اینکه Netbook ها واقعا از نظر اندازه کوچک هستند ، در داخل خود CD-ROM ندارند.همچنین با توجه به اینکه قدرت پردازشی زیادی هم ندارند ، قابلیت انجام پردازش های گرافیکی سنگین را ندارند. معمولا از وضوع تصویر پایین در Netbook ها استفاده می شود و معمولا برای انجام کارهای ساده اداری استفاده می شوند.

Netbook ها معمولا با توجه به محدودیت هایی که دارند ارزان قیمت هستند. معمولا کاربرانی که قصد استفاده از اینترنت و یا تایپ کردن و دیدن فیلم های آموزشی و از اینگونه موارد را دارند از Netbook ها استفاده می کنند چون در هر جایی قابل استفاده هستند و مهمترین مزیت آنها نسبت به Notebook ها سبک بودن انهاست. بد نیست به مقاله بنده با عنوان ملاک های انتخاب یک لپتاپ در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران مراجعه کنید و اطلاعاتی در این خصوص بدست بیاورید.

تفاوت نت بوک ، نوت بوک و اولترابوک در چیست؟ به زبان بسیار ساده

Ultrabook یا اولترابوک چیست؟

جدیدا سری جدیدی از لپ تاپ ها به بازار ارائه داده شده اند که ما آنها را به عنوان Ultrabook می شناسیم. این اسم برای اولین بار توسط شرکت Intel تعریف شد. بعدها سایر تولید کنندگان کامپیوتر از این اسم الگو برداری کردند و دستگاه هایی با این عنوان وارد بازار کردند. یک Ultrabook یک دستگاه بسیار نازک ، بسیار سبک و قابل حمل است که دارای قدرت پردازشی تقریبا برابر یک Notebook می باشد. در واقع Ultrabook ها را می توان دستگاهی که قدرت پردازشی Notebook ها و اندازه و وزن Netbook ها را دارد معرفی کرد که با قیمتی بسیار بالاتر از هر دوی آنها ارائه می شود.

در این دستگاه ها CD-ROM وجود ندارد و تا جاییکه ممکن است پورت های اضافه حذف شده اند و حتی هارد دیسک ها نیز جای خود را به حافظه های Solid State Drives یا SSD داده اند تا از فاکتور سرعت بهترین بهره را برده باشند. کارایی این دستگاه ها به نسبت Netbook ها و بعضا برخی از Notebook ها بیشتر است اما قیمت آنها واقعا بالاتر از دستگاه های پرتابل معمولی است. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، خوشحال می شویم از نظرات و تجربیات شما دوستان در ادامه استفاده کنیم.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات