حجت رستمی
دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

معرفی ویندوز 8 جامع به همراه امکانات و ویژگی ها

Windows 8 جدید ترین سیستم عامل مایکروسافت سه سال پس از راه اندازی موفقیت آمیز windows 7 است و بر خلاف نسخه های اخیر , windows8تغییرات بسیار مهمی را در جهان سیستم عامل های ویندوز به ارمغان آورده است اگر windows 7 برای اجرا بر روی رایانه های سنتی یعنی کامپیوتر های رومیزی و laptop ها یا net-book ها طراحی شده بود windows 8 برای اجرا بر روی تنوع وسیع تری از دستگاهها ساخته شده است و همچنین می تواند به صورت موفق بر روی کامپیوتر ها و laptop ها با صفحه نمایش لمسی مورد استفاده قرار گیرد و امیخته ازچند کاربره بودن( hybrids ) بر روی یک laptop با امکان جابجایی بر روی یک tablet است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مقدمه و معرفی Windows 8

معرفی ویندوز 8

اگر windows 7 به روزرسانی رشد یافته ای برای windows vista بود windows8 بازآفرینی تجربه های windows است که دارای جدولی از قابلیت های جدید و الهام گرفته شده از پلت فورم windows phone است واین رابط کاربری جدید سازگار با دستگاههای لمسی طراحی شده است اما به طور کامل بر روی کامپیوتر های سنتی با ورودی mouse وkeyboard اجرا میشود همچنین windows8 پشتیبانی از پردازنده های ARM را به این سیستم عامل اضافه کرده است

که امروزه مورد استفاده گوشی های هوشمند (smartphones) وtablet ها میباشد .این اولین باری است کهwindows را میتوان بر روی پردازنده (cpu ) های غیر از برند های ساخته شده توسط intel وAMD با معماری x86 استفاده کرد اگر شما در مورد windows8 به مطالعه پرداخته باشید ویا آن را در عمل دیده باشید میدانید که چیز های بسیار جدید زیادی برای یاد گیری وجود دارد. در ادامه شما را با تعدادی از این قابلیت ها اشنا میکنم.

نسخه های windows8

معرفی نسخه های مختلف ویندوز 8

سه نسخه اصلی windows8 عبارتند از windows RT , windows 8 Pro, windows 8 در دو مورد windows 8 و Proمی توانید این محصولات را از طریق فروشگاهها خریداری کنید اما در مورد windows RT باید به این نکته اشاره کنم که فقط به صورت windows از پیش نصب شده بر روی laptop ها tablet و smartphones ها با پردازنده های ARM قابل دسترسی می باشند اما امکان خریداری و استفاده از windows RT به صورت جداگانه نیز میسر می باشد.

نکته دیگر اینکه هر سه نسخه windows 8 Pro, windows 8, Windows 8 Enterprise در نسخه های 32 bit و64bit در دسترس می باشد . نسخه windows 8 Enterprise تنها برای کسب و کارهای بزرگ مناسب میباشد. Windows 8 Enterprise همه قابلیتهای windows 8 Pro را دارد و یک سری قابلیتهای کمکی دیگر مانند windows To Go , App locker , App Deployment و..... این نسخه برای تضمین نرم افزاری مشتریان است.

حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب و راه اندازی windows 8

توصیه های سخت افزاری مایکروسافت برای اجرای windows 8

 1. پردازنده 1GHz یا سریعتر را داشته باشد.
 2. 1GB RAM برای نسخه های 32Bit ویا 2GB RAM برای نسخه های 64 Bit
 3. مقدار فضای آزاد از hard disk برای نصب windows باید 16GB برای نسخه های 32Bit و20GB برای نسخه های 64 Bit نیازمیباشد.
 4. سیستم باید دارای graphics Direct X9با WDDM10 یا درایور بالاتر را داشته باشد.

هرچند این موارد حداقل های مورد نیاز برای اجرای windows 8 است اما توجه شما را به هشدارهای زیر همکه شاید نیاز باشد در رابطه با آنها اطلاع داشته باشید جلب می کنم.

 1. حداقل screen resolution یا وضوح صفحه نمایش برای اجرای برنامه های windows 8 باید درحد 1024.768 باشد. اگر screen resolutionبرای اجرای برنامه های جدید windows8 از1024.600e.g)& (800.600 کمتر باشد یک پیغام خطا دریافت خواهید کرد.
 2. برای استفاده از قابلیت Snap با برنامه های کاربردی جدید در windows 8 حداقل resolution مورد نیاز شما(1366.768) می باشد بنابراین برای استفاده از windows8 بر روی صفحه نمایش بهتر است این سطح از resolution را داشته باشید تا حداکثر پشتیبانی از resolutionرا برای شما محیا سازد.
 3. استفاده از windows 8 بر روی یک پردازنده تک هسته ای 1GHz امکان پذیراست اما تجربه خوبی نیست به توصیه مایکروسافت استفاده از یک پردازنده دو هسته ای با سرعت 1GHz مناسبتر است( پردازنده هایی که از سال 2006 به بعد وارد بازار شدند) windows 8 بهینه سازی شده نسبت به windows7 با این پردازنده های جدید بهتر کار میکند.
 4. windows 8 نسخه 32 Bitبا1GB Ram کار خواهد کرد اما برای استفاده بهتر بدون در نظر گرفتن نسخه windows استفاده حداقل از 2 GB Ram توصیه میشود.
 5. 5 GB یا 20 GB بسته به نوع نسخه شما باید فضا از hard disk خود را برای نصب و استفاده از windows اختصاص دهید اگر هم که قصد نصب بازی ها و برنامه های زیادی بر روی سیستم خود را دارید حدقل فضای 25 GB را برای partition که windows بر روی آن نصب است را توصیه میکنیم.
 6. با استفاده از windows 8 بر روی hard SSD بجای استفاده از hardهای سنتی شاهد عملکرد بهتری خواهید بود شما بااین کار سریع ترین روش شروع به کاری را که تاکنون با سیستم عامل های windows را تجربه کرده اید خواهید دید همچنین راه اندازی بسیاری از برنامه های کاربردی و بازی ها بسیار سریعتر ازdisk hardهای سنتی خواهد بود.امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد

در ابتدا در ادامه مطالب قبلی باید به قابلیتهای هر کدام از نسخه های windows 8 بپردازم اضافه کنم به دلیل اینکه جدول این تمایزات رو نمیشد در این محیط ایجاد کنم لذا به صورت عکس آنها را مشاهده می کنید که امید وارم به هر حال مورد استفاده قرار بگیرد.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

تفاوت های مهم ویندوز 8 و ویندوز 7

لیست این تفاوت ها بسیار طولانی است بنابراین در ابتدا با آنهایی که قابل رویت نیستند شروع می کنیم. اول از همه . windows 8بسیار سبک تر از windows 7 طراحی شده است.در واقع هدف آن است که بر روی بسیاری از سخت افزار ها مانند کامپیوتر های رومیزی و laptop ها ویا ترکیبی از سرفیس های مایکروسافت مانند نیمه لپ تابها و نیمه تبلت ها (half-laptop and half-tablet) یا tabletها کار کند به همین دلیل است

که هسته اصلی windows 8 ازwindows 7 سبکتر است این به معنی راه اندازی سریع windows در هنگام شروع کار و نیز خاموش شدن فوق العاده سریع در هنگام استفاده از هارد هایSSD است با وجود windows 8 بر روی یک کامپیوتر سریع ,استارت ویندوز در 5 ثانیه و خاموش شدن آن در3 ثانیه نیز امکان پذیر است. ویندوز 8 بر روی سخت افزار های جدید بهتر اجرا می شود برای مثال آن را قادر به ارائه عمل کرد بهتری بر روی پردازنده های جدید نسبت به windows 7می کند.

پشتیبانی از صفحه نمایش لمسی و اجرا در سطحی که قبلا در سیستم عامل هایwindows دیده نشده بود. windows 8می تواند بر روی صفحه نمایش های لمسی کوچک 10.6 اینچی تا بر روی صفحه نمایش های لمسی بزرگ 82 اینچی اجرا شده و نیز پشتیبانی بهتری را در صفحه نمایشهای چند گانه نسبت به windows 7 را ارائه نماید.

مهمترین تغییرات ویندوز 8 نسبت به ویندوز 7

 1. A new lock screen and new logon procedure : قفل صفحه نمایش جدید و روش جدید logon .از windows 8 میتوان برای نمایش مجموعه اطلاعات مفید در قفل صفحه نمایش استفاده کرد و نیز شما می توانید با استفاده از pin یا رمز عبور تصویری وارد شوید و نه فقط با رمز حساب کاربری تان (password user account)
 2. The Start menu has been replaced by the Start Screen: جایگزینی صفحه نمایش (start screen) جدید با ,start menu بر خلاف start menu ما شاهد این هستیم که start screen از تمام فضای در قابل دسترس صفحه نمایش برای نشان دادن کلید های میان بر یا همان shortcuts برنامه های کاربردی نصب شده در سیستم استفاده می کند همچنین می توان آن را برای نشان دادن داده های به روز از برنامه های پر کاربرد تنظیم کرد در ادامه اینکه کار جستجوی برنامه ها سریع تر از start menu خواهد بود و می توان آن را به راحتی با صفحه نمایش های لمسی استفاده نمود.
 3. Windows Store : یک ویژگی جدید است که یک فروشگاه را برای پیدا کردن ,خرید ونصب برنامه های کاربردی و بازی ها را فراهم می کند.
 4. New Windows 8 apps: برنامه های کاربردی جدید windows 8: این برنامه ها با windows 8 عرضه شده اند و دسترسی اسان به ایمیل , تقویم, شبکه های اجتماعی , عکس ,موسیقی ,فیلم و..... را فراهم می اورند.
 5. Internet Explorer 10: این نسخه از internet explorer بسیار پیشرفت کرده است و سریع ترین و امن ترین نسخه internet explorer است که تا کنون ساخته شده است.
 6. Log on with your Microsoft account : ورود با حساب کاربری مایکروسافت یا Microsoft account)) شما می توانید با استفاده از این حساب کاربری و همگام سازی داده ها تنظیمات خود را به طور خودکار در کامپیوتر ها و دستکاههای دارای windows 8 انجام دهید.
 7. A new File Explorer: این نسخه بهبود یافته از file explorer (نسبت بهwindows 7) شامل یک رابط مبتنی و یک ریبون برای دسترسی آسان به تمام توابع مهم ویک کپی از فایل های بهبود یافته windows7 است.
 8. Enhanced Windows Defender مدافع پیش رفته windows : در حال حاضر این نسخه یک آنتی ویروس کامل را فراهم آورده که حتی در مقابل Spyware ها نیز محفاظت کامل را به عمل میاورد.
 9. A new Task Manager : این task manager به طور چشم گیری بهبود یافته اما فقط در سادگی استفاده در آن نیست بلکه توابع مفید تری را برای مدیریت سیستم شما وبرنامه های کاربردی ومنابع در دسترس را فراهم نموده است.
 10. Switch languages on the fly : برخلاف windows7 در windows8 شما نیاز به خرید یک نسخه خاص برای نصب و نمایش زبان جدید ندارید شما می توانید در تمام نسخه های windows8 در fly بین آنها تغییر ایجاد کنید.
 11. Windows Media Center : این قابلیت در windows 8 حذف شده و در صورت نیاز باید آن را به طور جداگانه خریداری و نصب کنید
 12. File History : این یک قابلیت جدید است که یک راه آسان برای backup گرفتن اتوماتیک از داده های سیستم را برای شما فراهم می کند.
 13. Enhanced parental controls : (کنترل پیشرفته والدین) این قابلیت در windows 8 پیشرفت های بسیاری را نسبت به همتایان خود در windows 7 ارائه میکند

کدام نسخه از windows 8 را بخریم؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که شما چطور قصد استفاده از ویندوز 8 را دارید.اگر شما کاربری هستید که گهگاهی نیازبه مرور صفحات وب ویا استفاده از برنامه های کاربردی یا بازی . تماشای فیلم ومشاهده تصاویر را دارید . نسخه اول ویندوز 8 برای شما ازنظرکارکرد مناسب خواهد بود

اگر شما یک کاربر اگاه تر نسبت به کامپیوتر هستید و میخواهید از قابلیت های پیشرفته ترمانند Bit Locker encryption استفاده کنید و یا نیاز به برقراری ارتباطات راه دور مانند Remote Desktop connections در کامپیوترتان رادارید و نیز برای کسب و کارهای کوچک در سازمان هایی که نیاز به نسخه گران قیمت windows ندارند windows 8 pro یک انتخاب خوب خواهد بود.

سوال بعدی به وضوح روشن است استفاده از نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی؟ اگر شما قصد استفاده از windows 8 در کامپیوتر های قدیمی با 4GB RAM را دارید نسخه 32 بیتی برای شما مناسب خواهد بود با این هال در کامپیوتر های جدید بهتر است که شما از نسخه 64 بیتی استفاده کنید چون امنیت و عملکرد بهتری را ارائه خواهد کرد اما نکته مهم دیگر اینکه نسخه های 32 بیتی بیش از 3.4 GB RAM را پشتیبانی نمیکند واگر شما قصد استفاده بیش از این مقدار RAM را برای مثلا بازی هایتان را دارید حتما باید از نسخه 64 بیتی windows 8 استفاده کنید.امیدوارم که مورد استفاده قرار بگیرد


حجت رستمی
حجت رستمی

دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده علاقه مند به یادگیری active شبکه

نظرات