محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

5 مورد امنیتی که در پروفایل فیسبوک خود باید اعمال کنید

در مقالات قبلی در خصوص این موجود فضایی ( فیسبوک ) صحبت کردیم و دو مطلب با عنوان این منم فیسبوک کبیر و چگونه فیسبوک را دور بزنیم در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران به اشتراک گذاشتیم ، امروز می خواهیم در خصوص اینکه چه اطلاعاتی را نباید در پروفایل شخصی خود در فیسبوک قرار دهیم صحبت کنیم که البته این فقط مربوط به این شبکه اجتماعی صهیونیستی نیست و در همه شبکه های اجتماعی شما باید این نکات را رعایت کنید. اصلا اگر فرض را بر این بگذاریم که فیسبوک خوب است و هیچ مشکلی ندارد ما در خصوص کاربرانی که در ان فعالیت می کنند نمی توانیم هیچگونه تضمینی بدهیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بنابراین همیشه و در همه شبکه های اجتماعی به ویژه فیسبوک افراد بد و مزاحم همیشه وجود دارند. اکثر ما در فیسبوک اطلاعات زیادی که اکثر آنها اطلاعات شخصی هستند را به اشتراک می گذاریم که این اشتراک گذاری یا از طریق پروفایل است و یا از طریق Timeline ، آیا تا به حال از خود سئوال پرسیده اید که اگر این اطلاعات شخصی به دست افراد بد و مزاحم بیوفتد چه اتفاقی ممکن است برای ما رخ بدهد ؟ آیا ممکن است این اطلاعات در نهایت به ما صدمه بزند ؟ پاسخ این سئوال بله است. در ادامه به شما می گوییم که چه اطلاعاتی را بهتر است از پروفایل خود در فیسبوک حذف کنید تا احتمال مشکل ساز شدن آن کم و کمتر بشود.

وب سایت توسینسو

تاریخ تولد خود را مخفی کنید

تبریک تولد افراد خیلی قشنگ و دوست داشتنی است و همه آدمهایی که در دنیا هستند ( البته به غیر از یکی از فامیل های ما D: ) از تبریک گفتن تاریخ تولد خوشحال می شوند. اما دانستن تاریخ تولد چه مشکلی می تواند ایجاد کند ؟ دانستن تاریخ تولد شاید به تنهایی مشکل ساز نباشد اما می تواند شروعی برای ایجاد یک مشکل به نام جعل هویت شود ، افراد مختلف می توانند با دانستن تاریخ تولد شما ، سن شما را متوجه شوند و اطلاعات هویتی که از شما دارند را با این سن تطبیق دهند و بعدها فقط کافیست یک عکس 3 در 4 از شما نیز پیدا کنند و یک کارت هویت جعلی از شما درست کنند. البته شاید به نظر شما خنده دار به نظر برسد اما این مورد دقیقا یک مثال واقعی است که برای شما عنوان کردیم. اگر نمی خواهید تاریخ تولد خود را حذف کنید حداقل سال تولد خود را از تاریخ تولد حذف کنید تا کمی ابهام در این خصوص به وجود بیاید.

آدرس منزل خود را به هیچ عنوان در فیسبوک قرار ندهید

قرار دادن آدرس محل زندگی شما در پروفایل فیسبوک یک حماقت محض است که برخی از افراد انجام می دهند. تصور کنید که شما به مسافرت رفته اید و با خوشحالی عکس های مسافرتی که در آن هستید را در پروفایل خود به اشتراک می گذارید و آدرس منزل خود را نیز در پروفایل قرار داده اید. سارقین می دانند که شما دیگر در خانه نیستید و می توانند بر این اساس به منزل شما دستبرد بزنند. هیچوقت به دسترسی Friends Only که در فیسبوک وجود دارد اعتماد نکنید چون اگر خدای نکرده یکی از دوستان شما در محیطی عمومی به فیسبوک خود لاگین کرده باشد و صفحه را نبسته باشد ، آدرس شما برای افراد بیگانه در دسترس خواهد بود. بهترین کار در این خصوص این است که به هیچ عنوان آدرس محل زندگی و کار خود را پروفایل فیسبوک خود قرار ندهید.

وب سایت توسینسو

به هیچ عنوان شماره تلفن واقعی خود را در پروفایل فیسبوک قرار ندهید

همانطور که اطلاعات محل زندگی شما می تواند مشکل ایجاد کند ، اطلاعات شماره تلفن شما نیز می تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند ، از طریق شماره تلفن ثابت سارقین می توانند به محل زندگی شما پی ببرند و یا اینکه اطلاعات در معرض دید افراد غیر مجاز قرار بگیرد و مزاحمت های بسیاری برای شخص مورد نظر به وجود بیاید. بارها پیش امده است که مزاحمت های بسیاری از همین طریق برای خانم ها در فیسبوک به وجود آمده است و حتی در نهایت باعث آبرو ریزی و ... شده است. در پروفایل فیسبوک خود شماره تلفن خود را قرار ندهید و یا اگر اصرار به انجام اینکار دارید امروزه سیم کارت ها بصورت یکی بخر چند تا ببر ( تازه 18 سالتم بشه که دیگه فبها D: ) ارائه می شوند ، یک شماره تلفن جعلی یا یک شماره تلفن کم استفاده را قرار بدهید.

وضعیت Relationship خود را مشخص کنید

شاید برخی اوقات بیشتر برای خانم ها در فیسبوک دیده باشید که در قسمت Relationship کلمه Complicated یا رابطه پیچیده را به عنوان نوع رابطه قرار داده اند. خوب این یعنی چه ؟ Complicated برای افراد عام به این معناست که به خودشان اجازه بدهند هرگونه پیشنهادی به شما بدهند ، بعضا از روی قابلیت جستجوی Graph Search ای که فیسبوک دارد ممکن است از این مورد سوء استفاده هم شود. این نوع قرار دادن وضعیت ارتباطی باعث تحریک شدن هر چه بیشتر مزاحمین و علافان اینترنتی می شود ، چه بهتر که خودتان را در معرض این آزار و اذیت ها قرار ندهید.آیا خوشتان می آید که یک غریبه به خودش اجازه دهد به شما هر پیشنهادی بدهد ؟ بنابراین در این قسمت ترجیحا یا چیزی قرار ندهید و یا اینکه از کلمه Complicated استفاده نکنید ، Complicated برای شما قطعا دردسر ساز خواهد شد.

اطلاعات مربوط به محل کار و تجارت

شما ممکن است افتخار کنید که در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران به عنوان یک پرسنل مشغول به کار هستید و می خواهید این اطلاعات را در همه جا فریاد بزنید ، اما ممکن است شرکت مورد نظر علاقه ای به انتشار این اطلاعات در خصوص شرکت در محیط های عمومی و پروفایل شخصی افراد نداشته باشد. فرض کنید که شرکت قرار است بر روی یک قابلیت یا یک محصول و یا یک ایده بسیار جدید کار کند و شما در پروفایل خود با اشتیاق تمام در خصوص این طرح ها صحبت می کنید و آن را با همگان در میان می گذارید.

بسیاری از رقیبان این شرکت ممکن است از اطلاعاتی که شما در پروفایل خود به اشتراک گذاشته اید بر علیه شرکت شما استفاده کنند و یا بر ضد آن کاری انجام دهند. اگر شما عکس و اطلاعات شرکتی که در آن کار می کنید را در پروفایل شخصی خود قرار بدهید در واقع در آن شبکه اجتماعی نمادی از شرکت خود هستید و ممکن است رئیس شما از این مسئله خوشحال نشود و دردسرها بعدها در شرکت نیز به وجود بیاید . به هر حال تا جای ممکن در خصوص اطلاعات شرکتی خود مگر اطلاعات عمومی در پروفایل های خود صحبت نکنید

در انتها همیشه به قوانین و تنظیمات حریم خصوصی در پروفایل فیسبوک که هر چند وقت یکبار بروز می شوند توجه کنید و به دقت مطالعه کنید که چه چیزهای جدیدی به این قوانین اضافه و یا کم شده است تا مشکلی برای حریم خصوصی شما به وجود نیاید ، البته همیشه گفته ام و باز هم می گویم که در دنیای سایبری دیگر حریم خصوصی وجود ندارد ، در خصوص این مطلب خوشحال می شویم از تجربیات شما در ادامه استفاده کنیم . ITPRO باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات