رضا تقی زاده
کارشناسی ارشد ، متخصص شبکه های مایکروسافت

کاملترین آموزش مدیریت کاربران و گروه ها در ویندوز + تصویری

هدف از این مبحث تنظیم کاربران و گروه ها در مدیریت ویندوز Seven می باشد که به صورت چندین مقاله مجزا بیان می گردد. بدون یک User Account یا حساب کاربری یک کاربر نمی تواند وارد یک کامپیوتر شود.همچنین برای مدیریت تعداد زیادی کاربر از Group Account ها استفاده می کنیم .در Windows7 چندین گزینه ی امنیتی دیگر نیز پیشنهاد می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اگر کامپیوتر بخشی از یک domain باشد شما می توانید تنظیمات امنیتی را از طریق (Group Policy Object (GPO در کنسول Group Policy Management انجام دهید و اگر کامپیوتر بخشی از domain نمی باشد شما می توانید برای تنظیمات امنیتی به صورت محلی از Local Group Policy Objects استفاده کنید.

Account policies control ، تنظیمات محیطی Log On برای کامپیوتر از قبیل پسوردگذاری و محدودیت های Log On را انجام می دهد. Local policies کارهایی را که کاربران می توانند انجام دهند از قبیل auditing (بازرسی)، user rights (حقوق کاربر) و گزینه های امنیتی دیگر را مشخص می کند.

User Accounts یا حسابهای کاربری در ویندوز

هنگامی که Windows7 را نصب می کنید، چندین User Account به صورت خودکار ساخته می شوند و همچنین می توانید Accountهای جدیدی را خودتان بسازید.یکی از ویژگی های ویندوز7، User Account Control یا (UAC) می باشد.User Account Control سطوح امنیتی اضافی را برای محدود کردن سطح دسترسی کاربران برای وظایف روزانه و نرمال تهیه می کند و در صورت نیاز می تواند به کاربران وظایف مدیریتی مشخصی اعطا کند.بصورت کلی حسابهای کاربری در ویندوز سون بر اساس دو نوع پایه از حسابهای کاربری که توسط UAC پشتیبانی می شود پایه ریزی می شوند ، این دو نوع Administrator و Standard User می باشند .

وب سایت توسینسو

آموزش ساخت کاربر ( حساب کاربری ) در ویندوز هفت

برای ساخت این نمونه از اکانت ها از مسیر زیر استفاده کنید :

 1. منوی استارت را باز کنید
 2. به کنترل پنل بروید
 3. قسمت User Accounts را انتخاب کنید
 4. بر روی گزینه Manage Another Account کلیک کنید
 5. بر روی گزینه Create New Account کلیک کنید و در این زمان پنجره ای مشابه شکل بالا را مشاهده خواهید کرد، به وسیله این پنجره می توانید کاربر جدید ایجاد کنید.

کاربر Administrator یا مدیر چیست؟

این Account دسترسی نامحدودی را برای انجام وظایف مدیریتی فراهم می نماید. در نتیجه از Administrator Account باید تنها برای وظایف مدیریتی ( و نه وظایف عادی ) استفاده شود.

کاربر استاندارد یا Standard User چیست؟

از این نوع Account برای انجام وظایف روزانه از قبیل اجرای برنامه ورود، دسترسی به ایمیل و غیره استفاده می شود. Standard User امنیت را با محدود کردن کاربر از انجام بسیاری از وظایف از قبیل دستکاری در سیستم افزایش می دهد.

حساب های کاربری توکار ( Built-in Accounts ) چه هستند؟

این نوع Account ها هنگامی که ویندوز را نصب می کنید به صورت اتوماتیک ساخته می شوند.

وب سایت توسینسو
 1. اکانت Administrator : این Account دسترسی کاملی بر روی کامپیوتر دارد و می تواند وظایف متعددی از قبیل ساختن کاربران و گروه ها و مدیریت سیستم را انجام دهد. در Windows7 اکانت Administrator به طور پیش فرض غیر فعال می باشد.
 2. Guest : این اکانت اجازه دسترسی به کاربرانی را به کامپیوتر می دهد که User Name و Password واحدی را ندارند. این نوع اکانت هم به طور پیش فرض غیر فعال می باشد و استفاده از آن توصیه نمی شود، هر چند که این اکانت بسیار محدود می باشد.
 3. Initial User : به طور پیش فرض این اکانت عضو Group Administrator می باشد.

 تفاوت کاربر Domain و کاربر Local در چیست؟

Windows7 دو نوع از کاربران: Local User و Domain User را پشتیبانی می کند. کامپیوتری که Windows7 را اجرا می کند Local User Account ها (کاربران محلی) را در پایگاه داده خودش ذخیره می کند و Domain User Account ها (کاربران شبکه Domain) را در پایگاه داده ای به نام Active Directory که بر روی کامپیوتر Domain Control نصب می باشد ذخیره می نماید.

آموزش کارکردن با User Accounts ویندوز

برای نصب و مدیریت اکانت های محلی، کاربران می توانند از Local users And Group utility یا گزینه User Accounts در control panel استفاده کنید.هر یک از این ابزارها به شما امکان ساخت، غیرفعال کردن، حذف، تغییر نام و تغییر پسورد اکانت را می دهد. برای دسترسی به Local users And Group utility می توانید از مسیر زیر استفاده کنید.

 1. بر روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید.
 2. در کنسول Computer Management قسمت System Tools را باز کرده و قسمت Local Users and Groups را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از گزینه User Accounts در control panel ویندوز

این گزینه توانایی مدیریت اکانت های کاربر توسط فرد به وجود آورنده آن (Administrator) را فراهم می نماید.برای دسترسی به این گزینه از مسیر زیر استفاده کنید.

 1. منوی استارت را باز کنید
 2. به کنترل پنل بروید
 3. قسمت User Accounts را انتخاب کنید
وب سایت توسینسو

جدول زیر گزینه های قابل پیکربندی در User Accounts را نشان می دهد :

جدول 1:

وب سایت توسینسو

آموزش ساخت کاربر جدید یا New User در ویندوز

اصولا برای ساختن user روی کامپیوتر Windows7 و هر نوع اعمال مدیریتی مربوط به کاربر، شما باید از طریق یک اکانت که مجوز ساخت New user را داراست وارد شوید یا اکانت شما عضو گروه Administrator باشد.

قراردادها و قوانین ساخت نام های کاربری یا username در ویندوز

برای ساخت یک New user شما باید از یک نام کاربری معتبر استفاده کنید. این نام کاربری از یکسری قرارداد و قوانینی تبعیت می کند. این قراردادها به صورت زیر می باشد:

 1. نام کاربری باید بین 1 تا 20 کاراکتر باشد.
 2. اکانت باید از یک نام کاربری واحد استفاده کند.
 3. نام کاربری نمی تواند شامل کاراکترهای زیر باشد:
* / \ [ ] : ; | = , + ? < > “ @

هنگامی که شما یک کاربر جدید (New user) می سازید، یک شناسه امنیتی (security identifier) یا (SID) برای اکانت کاربر روی کامپیوتر ساخته می شود. برای مثال SID یک کاربر ممکن است به شکل زیر باشد:

S-1-5-21-823518204-746137067-120266-629-500

(SID) ها چندین مزیت دارند. زیرا Windows7 از (SID) برای اشیاء کاربر (user object) استفاده می کند و شما می توانید نام کابری را به آسانی تغییر دهید. همچنین اگر شما یک اکانت را حذف نمایید و سپس بخواهید یک اکانت جدید با همان نام را ایجاد نمایید، کامپیوتر مطمئن می شود که این اکانت همان اکانت قدیمی نیست، زیرا (SID) این اکانت فرق می کند.هنگامی که شما یک کاربر جدید را می سازید، گزینه های مختلفی برای پیکربندی وجود دارد که هر یک از این گزینه ها با توضیح مربوطه در جدول زیر آمده است.

جدول 2:

جدول 2
 1. برای ساختن یک کاربر جدید بر روی My Computer کلیک راست کرده و سپس گزینه Manage را انتخاب کنید.
 2. پوشه Local Users And Groups را در قاب سمت چپ باز کرده و بر روی پوشه Users کلیک نمایید.
 3. در فضای خالی قاب سمت راست کلیک راست نمایید و گزینه New User را انتخاب کنید.
 4. پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر می شود که گزینه های مربوطه را بر اساس نیاز کاربر مطابق با جدول 2 پر نمایید.
وب سایت توسینسو

اگر بر روی هر یک از اکانت های موجود در پوشه Users کلیک راست نمایید، گزینه هایی مانند شکل زیر ظاهر می شود که کاربرد هر یک از آن ها به ترتیب زیر می باشد:

وب سایت توسینسو
 • Set Password: برای ریست کردن پسورد اکانت توسط مدیر بکار می رود. این گزینه معمولا توسط مدیر در مواردی بکار می رود که کاربر عادی پسورد خود را فراموش کرده است.
 • Delete: برای حذف اکانت کاربر بکار می رود.
 • Rename: برای تغییر نام اکانت بکار می رود.
 • Properties: برای پیکر بندی ویژگی های اکانت کاربر بکار می رود.

مدیریت User Properties کاربر

برای کنترل بیشتر روی اکانت کاربر، شما می توانید User properties را پیکر بندی نمایید.از طریق برگه ی General پنجره ی User’s properties شما می توانید نام اکانت، ویژگی های پسورد اکانت و یا وضعیت اکانت را تغییر دهید.

وب سایت توسینسو

از طریق برگه ی member of پنجره ی User’s properties شما می توانید تعیین کنید که اکانت کاربر عضو چه گروه هایی باشد. برای اضافه کردن کاربر به گروه مورد نظر از دکمه Add استفاده کنید.

وب سایت توسینسو

از طریق برگه ی Profile پنجره ی User’s properties شما می توانید محیط اکانت کاربر را سفارشی نمایید.

وب سایت توسینسو

ساخت و مدیریت گروه ها در ویندوز

گروه ها بخش مهمی از مدیریت شبکه هستند.اکثر مدیران شبکه بخش زیادی از وظایف مدیریتی شبکه را از طریق گروه ها انجام می دهند. آنها به ندرت مجوزها را به صورت انفرادی به کاربران اختصاص می دهند. ویندوز7 شامل تعدادی گروه توکار است.این گروه ها مجوزهای لازم برای کارهای مشخصی را دارا می باشند.

همچنین ویندوز7 دارای گروه های پیش فرض خاصی است که به وسیله آنها اعمال مدیریتی سیستم را انجام می دهد. کاربران بر اساس نیازهای دسترسی به منابع شبکه و یا کامپیوتر عضو گروه های خاصی می شوند.شما می توانید در ساخت و مدیریت گروه های محلی از واسط Local Users And Groups utility، استفاده نمایید.شما از این طریق امکان اضافه کردن گروه، تغییر اعضاء گروه ، تغییرنام و حذف گروه را دارا می باشید.

آموزش استفاده از گروه های توکار (Built - in Groups)

در ویندوز7 گروه های محلی پیش فرضی وجود دارند که همه مجوزهای لازم برای کارهای مدیریتی پایه را دارا می باشند. این گروه ها هم شامل مدیریت سیستم و هم شامل مدیریت کاربر می باشند. این گروه ها در این مبحث مورد بررسی قرار می گیرند.

استفاده از گروه های محلی پیش فرض (Default Local Groups )

یک گروه محلی ، گروهی است که در پایگاه داده اکانت کامپیوتر محلی ذخیره می شود.اینها گروه هایی هستند که شما می توانید کاربران را به آن اضافه نمایید و به وسیله آنها کامپیوتر ویندوز7 را مدیریت نمایید.گروه های محلی که به طور پیش فرض در کامپیوتر ویندوز7 ساخته می شوند به قرار زیر می باشند :

1- The Administrators Group : این گروه مجوزها و امتیازات کاملی را دارا می باشد. اعضای این گروه می توانند به خودشان هر نوع مجوزی را که برای مدیریت اشیاء و منابع روی کامپیوتر لازم است را اختصاص دهند ( اشیاء شامل فایل های سیستمی ، چاپگرها و مدیریت اکانت ها می باشد ) نکته مهم این است که بر خلاف ویندوز XP به طور پیش فرض اکانت Administrator غیرفعال می باشد و اولین اکانت کاربر عضو گروه محلی Administrators می باشد. برای اختصاص کاربر در گروه Administrators باید احتیاط شود چون که اعضای این گروه کلیه مجوزهای مدیریتی را درا می باشند. اعضای Administrators group وظایف زیر را می توانند انجام دهند:

 • نصب سیستم عامل
 • نصب و مدیریت درایورهای دستگاههای سخت افزاری
 • نصب سرویس های سیستمی
 • نصب بسته های خدماتی و تعمیراتی و بروزرسانی ویندوز
 • تعمیر سیستم عامل
 • نصب برنامه ها و تغییر فایل های سیستمی ویندوز
 • پیکربندی سیاست های پسورد گذاری
 • پیکربندی سیاست های بازرسی
 • مدیریت ثبت وقایع امنیتی
 • ساختن اکانت های مدیریتی
 • تغییر اکانت ها و گروههایی که توسط کاربران دیگر ساخته شده است
 • دسترسی از راه دور به ریجستری
 • آغاز و متوقف کردن و پیکربندی سرویس ها
 • مدیریت سهمیه بندی دیسک
 • از راه دور خاموش کردن سیستم
 • تعیین و مدیریت حقوق کاربران
 • قفل و غیر فعال کردن اکانت ها
 • دسترسی به هر داده ای روی کامپیوتر
 • تهیه پشتیبان و بازگرداندن همه داده ها ( Back up and restore all data )
 • و غیره

The Backup Operators Group-2 : اعضای این گروه اجازه تهیه ی پشتیبان و بازیابی فایل های سیستمی را دارند، حتی اگر فایل های سیستمی NTFS بوده و به آن ها اجازه ی دسترسی به فایل های سیستمی واگذار نشده باشد. با این وجود، اعضای Backup Operators تنها از طریق برنامه کمکی پشتیبان (Backup utility) می توانند به فایل های سیستمی دسترسی پیدا کنند. برای دسترسی مستقیم به فایل های سیستمی ، Backup Operators باید اجازه آشکار داشته باشند. برای گرو محلی Backup Operators عضو پیش فرضی وجود ندارد.

The Cryptographic Operators Group-3 : این گروه اجازه دسترسی به انجام عملیات پنهانی بر روی کامپیوتر را داراست. برای گروه محلی Cryptographic Operators عضو پیش فرضی وجود ندارد.

The Distributed COM Users Group-4 : این گروه توانایی فعال سازی و اجرای اشیای Distributed COM را بر روی کامپیوتر دارد. برای این گروه عضو پیش فرضی وجود ندارد.

The Event Log Readers Group-5 : این گروه اجازه دسترسی برای خواندن وقایع روزانه را بر روی کامپیوتر محلی دارد. برای گروه محلی Event Log Readers عضو پیش فرضی وجود ندارد.

The Guests Group-6 : گروه Guests دسترسی محدودی به کامپیوتر دارد. هدف از تهیه این گروه این است که شما به افرادی که کاربران عادی نیستند، اجازه دسترسی به منابع خاصی از شبکه را بدهید. به عنوان یک قانون کلی، بیش تر مدیران به کاربران به صورت Guest اجازه دسترسی نمی دهند زیرا این گروه یک خطر امیتی باالقوه را به وجود می آورد. به طور پیش فرض، حساب کاربری Guest عضوی از گروه محلی Guests می باشد.

The IIS_IUSRS Group-7 : سرویس های اطلاعاتی اینترنت (IIS) از گروه IIS-IUSRS استفاده می کنند. به طور پیش فرض، حساب کاربریNT AUTHORITY\IUSR عضوی از گروه IIS-IUSRS می باشد.

The Network Configuration Operators Group-8 : اعضای این گروه بعضی از حقوق اجرایی را برای مدیریت پیکر بندی شبکه کامپیوتری دارا می باشند. برای مثال، ویرایش تنظیمات TCP/IP کامپیوتر.

The Performance Log Users Group-9 : این گروه توانایی دسترسی و زمانبندی شمارنده های ثبت کارایی را دارد . همچنین می تواند شمارنده های ردیابی را بر روی کامپیوتر بسازد و اداره کند.

10-The Performance Monitor Users Group : این گروه توانایی دسترسی و نمایش اطلاعات شمارنده ی کارایی سیستم را بر روی کامپیوتر دارد. کاربرانی که عضو این گروه هستند می توانند به شمارنده های اجرایی هم به صورت محلی و هم از راه دور دسترسی پیدا کنند.

11-The Power Users Group: این گروه برای سازگاری به عقب یا Backward Compatibility در Windows 7 قرار داده شده است. هدف از قرار دادن گروه Power Users این است که مطمئن شویم کامپیوترها ازعملکرد Windows XP نسبت به پوشه هایی که اجازه دسترسی به اعضای گروه را دارند ارتقا یافته اند. به بیان دیگر این گروه حقوق مدیرتی محدودی دارد.

12-The Remote Desktop Users Group : این گروه به اعضای گروه اجازه ی log on شدن از راه دور به منظور استفاده از سرویس Remote Desktop را می دهد.

13-The Replicator Group : این گروه برای پشتیبانی از directory replication (یک ویژگی است که سرورهای Domain از آن استفاده می کنند) طراحی شده است. تنها کابرانی از Domain که سرویس replication را آغاز می کنند باید به این گروه تخصیص داده شوند. گروه محلی Replicator عضو پیش فرضی ندارد.

14-The Users Group: این گروه برای کاربران عادی که باید دسترسی سیستمی بسیار محدودی داشته باشند، طراحی شده است. اگر شما نسخه ی تازه ای از Windows7 را نصب کرده اید، تنظیمات پیش فرض برای گروه Users اعضایش را از سازش با سیستم های اجرایی و فایل های برنامه ای منع می کند. به طور پیش فرض، همه ی حساب های کاربری که بر روی کامپیوتر ایجاد شده اند (به جز Guest) اعضایی از گروه محلی Users می باشند.ویندوز7 همچنین از گروه های ویژه استفاده می کند.در قسمت زیر شما با نحوه کار آن ها آشنا می شوید.

استفاده از گروه های ویژه ( Special Groups )

گروه های ویژه توسط سیستم یا مدیران استفاده می شوند.اعضاء این گروه ها به صورت خودکار دارای ضوابط و معیارهای معینی هستند. شما نمی توانید گروه های ویژه (special groups) را از طریق Local Users And Groups utility مدیریت کنید اما یک مدیر می تواند این گروه های ویژه را برای منابع شبکه یا کامپیوتر بکار ببرد.در اینجا تعدادی از این گروهای ویژه که بصورت توکار در ویندوز7 وجود دارند ، توضیح داده می شوند :

 1. Creator Owner : این اکانتی است که قبلا ساخته شده و یا مالکیت اکانت های دیگر را به عهده گرفته است. Creator Owner اساسا یک user account است. همه اشیا ( مانند فایل ها، پوشه ها، چاپگرها، و کارهای چاپ ) یک مالک دارند. اعضا گروه creator owner ، اجازه دسترسی خاصی به منابع دارند. برای مثال اگر شما یک کاربر عادی هستید که 12 کار چاپ را برای یک چاپگر به ثبت رسانیده اید، به عنوان یک creator owner می توانید کارهای چاپ خودتان را دستکاری نمایید، اما شما نمی توانید کارهای چاپی که توط کاربران دیگر ثبت شده اند را مدیریت کنید.
 2. Everyone : این گروه همه افرادی را در بر می گیرد که می توانند به کامپیوتر دسترسی پیدا کنند. گروه Everyone همه کاربرانی که بر روی کامپیوتر تعریف شده اند را شامل می شوند. از جمله Guest و همه ی کاربران دررون domain. (اگر کامپیوتر شما عضوی از یک domain است).
 3. Interactive : این گروه شامل همه ی کاربرانی است که به طور محلی از منابع کامپیوتر استفاده می کنند. کاربران محلی متعلق به گروه Interactive می باشند.
 4. Network : این گروه شامل کاربرانی است که به منابع کامپیوتر روی یک ارتباط شبکه دسترسی دارند. کاربرا شبکه متعلق به گروه Network می باشند.
 5. Authenticated Users : این گروه شامل کاربرانی است که به سیستم عامل ویندوز از طریق یک نام کاربری و پسورد معتبر دسترسی دارند. کاربرانی که می توانند به کامپیوتر log on کنند متعلق به این گروه می باشند.
 6. Logon Anonymous : این گروه شامل کاربرانی است که دسترسی به کامپیوتر از طریق یک log on ناشناس دارند. وقتی که کاربران از طریق اکانت های خاصی که برای دسترسی به سرویس های ناشناس درون ویندوز7 ساخته شده اجازه دسترسی را به دست می آورند، آن ها عضو گروه Logon Anonymous می شوند.
 7. Batch : این گروه شامل کاربرانی است که به عنوان یک حساب کاربری که تنها برای اجرای کارهای دسته ای است، درون کامپیوتر log on میکنند. اکانت کارهای دسته ای عضو گروه Batch می باشند
 8. Dial-up : ای گروه شامل کاربرانی است که از طریق یک ارتباط Dial-up ، log on می کنند. کاربران Dial-up عضو گروه Dial-up می باشند
 9. Service : این گروه شامل کاربرانی است که به عنوان یک اکانت کاربری که تنها برای اجرای سرویس ها است، درون کامپیوتر log on می کنند.
 10. System : هنگامی که دستیابی های سیستمی توابع خاصی را به عنوان یک کاربر به کار می برند، این فرآیندها عضو گروه System می شوند.
 11. Terminal Server User : این گروه شامل کاربرانی است که از طریق terminal service به کامپیوتر log on می کنند.

آموزش ساخت گروه ها در ویندوز

برای کار با گروه ها شما می توانید از Local Users And Groups utility استفاده کنید . برای ساخت یک گروه شما باید عضو گروه Administrators باشید. گروه Administrators کلیه ی مجوزهای لازم برای مدیریت کاربران و گروه ها را دارا می باشد. همان طور که نام کاربری را انتخاب می کنید(نام گذاری اکانت)، همان قراردادها را برای نام گذاری گروه رعایت نمایید. هنگامی که یک گروه محلی را می سازید، موارد زیر را رعایت نمایید:

 1. نام گروه باید قابل توصیف باشد.
 2. نام گروه باید به صورت واحد در کامپیوتر استفاده شود و با نام گروه ها و نام های کاربری دیگر روی کامپیوتر فرق داشته باشد
 3. نام گروه می تواند تا 256 کاراکتر باشد.


ساختن گروه ها شبیه به ساختن کاربران است و دارای فرآیند آسانی می باشد. بعد از وارد شدن به Local Users And Groups از طریق Computer Management پوشه ی Users and Groups را باز نمایید و سپس بر روی پوشه ی Groups کلیک راست کرده و گزینه New Group را انتخاب نمایید. در این هنگام پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر می شود. با پر کردن موارد خواسته شده و کلیک بر روی دکمه Create، گروه جدید ساخته می شود :

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

بعد از اینکه گروه ها ساخته شدند شما می توانید گروه ها و اعضاء آن ها را مدیریت نمایید.

پیکربندی اعضاء گروه

بعد از ساخت یک گروه شما عضوهایی را به آن اضافه نمایید. شما می توانید یک user را در چندین گروه قرار دهید . همچنین شما می توانید از طریق Properties dialog box به آسانی کاربران(user) را از گروه اضافه و حذف نمایید.با double – click بر روی گروه مورد نظر ، پنجره Properties dialog box ظاهر می شود . هنگامی که بر روی دکمه Add برای اضافه کردن اعضا جدید کلیک کنید ، پنجره Select Users dialog box ظاهر می شود. در Select Users dialog box شما می توانید کاربران جدیدی را که می خواهید به گروه اضافه نمایید:

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسونظرات