فاطمه قرباوی
کارشناس شبکه و مجازی سازی

معرفی اجزای تشکیل دهنده VMware ESXi به زبان ساده

در مقاله آموزش نصب و پیاده سازی ESXi 5.1 به معرفی اختصاری Hypervisor ها و انواع آنها و سپس آموزش نحوه نصب و راه اندازی ESXi 5.1 پرداختیم که البته از این آموزش می توان در نصب و راه اندازی ورژن های بالاتر ESXi نیز استفاده کرد . حال قصد دارم در این مقاله نگاهی بر ساختار و پیکربندی ESXi به عنوان یک bare-metal Hypervisor بپردازم .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

دربسیاری موارد دوستانی که به تازگی در دنیای مجازی سازی قدم گذاشته اند ، درک برخی مفاهیم در مجازی سازی برای آنها دشوار است . مفاهیمی از این قبیل این که چطور ممکن است چندین سیستم عامل همزمان بر روی یک بستر سخت افزاری فعال باشند و یک CPU x64 چطور میتواند نیازهای کلیه سیستم عامل های مهمان را پاسخ دهد ؟

منابع دیگری مانند RAM و Hard چطور بین کلیه سیستم عامل ها تقسیم می شوند؟ و .... من نیز مانند دیگر تازه واردان مجازی سازی با این سوالات و ابهامات درگیر بودم . در برخی موارد شاهد این بوده ام که بی پاسخ ماندن سوالاتی از این قبیل باعث شده دنیای شیرین مجازی سازی برای بسیاری از دوستان ، دنیایی تاریک و غیرقابل اعتماد باشد ! جواب کلیه این ابهامات به مرور در بخش های بعدی خدمت دوستان ارائه می شود و مرحله مرحله کلیه قدم های پشت پرده مجازی سازی برای شما عزیزان روشن خواهد گردید .

همانطور که پیشتر مطرح کردیم ، Hypervisor ESXi ، در زیرمجموعه bare-metal Hypervisor ها قرار میگیرد . این Hypervisor به صورت مستقیم بر روی بستر سخت افزاری قرار می گیرد و همچون مدیری ، مسئولیت کنترل و نظارت بر کلیه عملکردها را دارد .

در واقع ESXi یک لایه مجازی را بر روی بستر سخت افزاری ایجاد می کند و کلیه برنامه های کاربردی که بر روی سیستم عامل های مهمان نصب شده اند ، در صورت نیاز به منابع سخت افزاری ، بدون داشتن دسترسی مستقیم به منابع سخت افزاری ، نیاز خود را به ESXi گفته و او منابع مورد نیاز را در اختیارشان قرار می دهد .

( برای درک بهتر موضوع میتوان ESXi را مثل شاطر یک نانوایی در نظر گرفت ، شما به عنوان مشتری در صورت تمایل به خرید نان در صف می ایستید و هر زمان که نان آماده شد ، شاطر آن را به شما تحویل می دهد ). رفتار ESXi با ماشین های مجازی که بر روی آن نصب می شوند نیز دقیقا به همین صورت می باشد . او memory ، Storage ، CPU ، Disk و کلیه منابع سخت افزاری که Virtual Machine ها یا همان ماشین های مجازی لازم دارند را به آنها ارائه می دهد . خوب چطور این اتفاق می افتد؟

VMkernal یا VMK چیست؟

VMKernal امکان اجرای کلیه پردازش ها و پروسس ها را در سیستم امکانپذیر می کند . به عنوان مثال مدیریت کلیه Agent ها و برنامه های کاربردی موجود در ساختار مجازی سازی و .... . VMKernal کلیه منابع سخت افزاری را مدیریت می کند و همنین منابع مورد نیاز کلیه Application را کنترل و تامین می کند .

VMKernal هسته مرکزی ESXi می باشد و در برخی از مقالات از آن به عنوان ESXi نیز عنوان شده است .به عبارت کلی تر ، VMKernal هسته ی مرکزی بستر مجازی سازی می شود که بیشتر پردازش های جاری را مدیریت و کنترل می کند . از این پس شما با این مفهوم بسیار مواجه خواهید شد . به شکل زیر توجه فرمایید .

وب سایت توسینسو

همانطور که مشاهده می کنید ، VMKernal کلیه منابع سخت افزاری را بر اساس الگوریتم هایی که در آن تعریف شده مجازی سازی می کند و سپس آنها را متناسب یا نیاز ماشین های مجازی ، در اختیار آنها قرار می دهد .

VMM یا Virtual Machine Monitor چیست؟

کلیه ماشین های مجازی ، نیازهای سخت افزاری خودشان رو از طریق VMM به اطلاع VMKernal میرسانند . VMM مخفف Virtual Machine Monitor هست که به طور مرتب وضعیت سخت افزاری ماشین های مجازی را بررسی می کند و در صورتی که ماشین ها درخواستی مبنی بر نیاز سخت افزاری داشتند ، VMM این درخواستشان را برطرف می کند . در واقع VMM مسئول ارائه سخت افزارهای مجازی به ماشین های مجازی می باشد و محیط عملیاتی لازم برای فعالیت ماشین های مجازی ارائه می دهد . هر ماشین مجازی دارای یک VMM می باشد .

VMX یا Virtual Machine Executable Process چیست؟

VMX نیز یکی دیگر از اجزای ESXi می باشد . این جز ، پردازشی است که در VMKernal در حال اجرا می باشد و مسئول هدایت I/O های مربوط به دستگاههایی می باشد که از لحاظ کارایی دارای عملکرد بالایی نمی باشند . البته VMX نیز مسئولیت مدیریت Snapshot ها ، Remote Console و User interface را برعهده دارد .

VPXA چیست؟

VPXA در VMKernal به عنوان vCenter Server Agent می باشد . vCenter یک سرور مدیریت متمرکز می باشد که از طریق آن می توان ESXi های موجود در یک شبکه به همراه کلیه ماشین های مجازی موجود و فعال بر روی آنها کنترل کرد . این سرور از طریق agent خود که vpxa می باشد کلیه پردازش ها و فرآیند ها را ارسال و دریافت می کند . درواقع vpxa نماینده vCenter در ESXi های می باشد . این agent از طریق User ی تحت عنوان vpxuser در ESXi فعالیت می کند .

Hostd چیست؟

Hostd یکی از سرویس های ESXi می باشد که از وضعیت کلیه ماشین های مجازی در هر ESXi و یا host خبر دارد . این سرویس واسط ارتباطی بین سرویس vpxa و ESXi می باشد و کلیه اطلاعات مربوط به ماشین های مجازی از طریق این سرویس به vpxa ( سرویس Vcenter ) داده می شود . در واقع این سرویس و یا agent حکم رییس دفتر ESXi را دارد ( :D )

وب سایت توسینسو

در بخش های بعدی به معرفی دیگر اجزای ESXi و تنظیمات آنها نیز خواهیم پرداخت .  در ادامه به معرفی Syslog ، SNMP ، DCUI و CIM broker می پردازم .


وب سایت توسینسو

قابلیت Syslog در ESXi چیست؟

همانطور که از اسم این سرویس مشخص است ، سرویس Syslog وظیفه جمع آوری Log ها و ارسال آنها را برای سرور خاصی بر عهده دارد . از این سرویس جهت مانیتورینگ ESXi استفاده می شود . این سرویس در سیستم عامل ها و برنامه های مختلف با هدف مانیتورینگ و Log برداری از سیستم فعالیت می کند. بدیهی است که این سرویس باید در هسته مرکزی ESXi یا همان VMKernal فعالیت کند . در این حالت شما اجازه دسترسی Remote به سرور خاصی را می دهد و بدین صورت سرویس Syslog کلیه گزاراشات خود را به صورت Remote به سرور منبع خود ارسال می کند .

وب سایت توسینسو

قابلیت SNMP در ESXi چیست؟

SNMP نیز یکی از پروتکل های مانیتورینگ می باشد که تا به امروز در سه ورژن مختلف عرضه شده است . آخرین ورژن آن SNMP V3 می باشد که البته ESXi نیز از آن پشتیبانی می کند . این agent همانند syslog در این قسمت به وظیفه خود عمل می کند .اینکه SNMP با Syslog چه تفاوتی دارد در حوصله این مقاله نمی گنجد .

وب سایت توسینسو

DCUI در ESXi چیست؟

DCUI مخفف عبارت Direct Console User Interface می باشد . این کنسول ، دسترسی لوکالی به تنظیمات ESXi می باشد . که در آن شما می توانید تنظیمات مربوط به IP ، Password ، DNS و ... ESXi را در آن اعمال کنید . یکی از راههای دسترسی گرافیکی به منوی تنظیمات ESXi ، همین کنسول DCUI می باشد . با فشردن دکمه F2 در شکل زیر می توانید وارد DCUI شوید . به طور خلاصه در این بخش می توان تنظیماتی از قبیل :

  • Set administrative password
  • Configure networking, if not done automatically with DHCP

و اعمال Troubleshooting از جمله :

  • Perform simple network tests
  • View logs
  • Restart agents
  • Restore defaults

را انجام داد . شما جهت رورد به DCUI حتما باید پسورد Administrator ی که برای آن ست کرده اید را وارد و سپس اجازه اعمال تغییرات را خواهید داشت . در بخش های بعدی به معرفی و آموزش این منو نیز خواهیم پرداخت .


وب سایت توسینسو

CIM و یا Common Information Model چیست؟

CIM یک Third party است که با نصب آن می توانید به صورت ریموت به ESXi متصل شوید و سخت افزارهای Hypervisro خود را با استفاده از استانداردهای API ها ، مدیریت کنید. تفاوتی که CIM با دیگر روشهای ورود به ESXi دارد این است که از طریق آن شما می توانید اطلاعات خوبی از سلامت و نحوه ی عملکرد سخت افزارهای ESXi کسب کنید .


فاطمه قرباوی
فاطمه قرباوی

کارشناس شبکه و مجازی سازی

کارشناس شبکه و مدیریت شبکه های مایکروسافتی ، دارای مدارک MCITP ، CCNA و VCP و علاقمند به مجازی سازی و توسعه شبکه های مجازی مبتنی بر VMware می باشم .

نظرات