محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

چه تصورات اشتباهی در فیلم های هالیوودی در مورد ویروس ها وجود دارد؟ برخی اوقات آنقدر یک کلاغ چهل کلاغ می کنیم که فراموش می کنیم اصل ماجرا چه بوده است ، در خصوص ویروس های کامپیوتری امروزه آنقدر داستان ها و تصورات غلط به وجود آمده است که هیچکدام پایه و اساس درستی ندارند و در این حین برداشت های کاملا اشتباهی در خصوص نرم افزارهای مرتبط با بحث امنیت هم به وجود آمده است .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

امروز می خواهیم در خصوص چند عدد از این برداشت های نادرست در خصوص ویروس ها و تصورات اشتباه صحبت کنیم و با دلیل ثابت کنیم که اینها فقط تصورات اشتباهی بوده اند که از قدیم به جای مانده اند. قبلا در توسینسو در خصوص تفاوت بین انواع کدهای مخرب توضیحاتی ارائه کرده ایم و امروز می خواهیم بصورت ویژه در خصوص واژه ویروس کامپیوتری و تصورات اشتباه در خصوص آن در توسینسو صحبت کنیم پس تا انتها با ما باشید.

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 1 : فایروال ها از شما در برابر ویروس ها محافظت می کنند

خیلی از افراد تصور می کنند که چیزی که در سیستم آنها به عنوان فایروال یا دیواره آتش وجود دارد از آنها در برابر ویروس ها محافظت می کند در حالیکه فایروال به هیچ عنوان از شما در برابر کدهای مخرب و ویروس ها محافظت نمی کند و این یک برداشت کاملا اشتباه است. تنها نوع بدافزاری که یک فایروال می تواند از انتشار آن جلوگیری کند Worm یا کرم است که از طریق شبکه تکثیر می شود

و فایروال می تواند از ادامه تکثیر آن جلوگیری کند. برخی تصویر می کنند که یک فایروال می تواند یک ویروس را در صورتیکه بخواهد از سیستم شما خارج شود و به جای دیگری متقل شود ، جلویش را بگیرد ، این هم یک برداشت اشتباه است ، اگر یک ویروس به درستی در سیستم شما نشسته باشد به راحتی فایروال شما را از داخل غیرفعال می کند

و دیگر نیازی به دور زدن آن ندارد بنابراین یک ویروس هوشمند هرگز توسط یک فایروال مسدود نخواهد شد. اشتباه برداشت نکنید ، اینکه می گوییم با وجود یک فایروال یک ویروس قابل تکثیر هست دلیل بر این نیست که شما می توانید براحتی فایروال خود را غیرفعال کنید ، به هیچ عنوان نباید چنین کاری کنید

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

به ویژه در مکان های عمومی که به شبکه متصل می شوید همیشه فایروال خود را روشن نگه دارید. کاربرد یک فایروال جلوگیری از ورود ترافیک غیرمجاز به سیستم یا شبکه است و یک لایه امنیتی محسوب می شود. قبلا در خصوص تفاوت آنتی ویروس و فایروال در توسینسو صحبت کرده ایم.

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 2 : ویروس ها می توانند به سیستم شما آسیب فیزیکی بزنند

اگر فیلم سینمایی جان سخت چهار را دیده باشید ، حتما دیده اید که هکرها به کامپیوتر شخصی وارد می شوند و بعد از گذشت چند ثانیه کامپیوتر منفجر می شود و شخصی که جلوی آن بوده می میرد ، کمی با خودتان فکر کنید !! مگر داخل کامپیوتر چه نوع موارد منفجره ای وجود دارد که بتواند یک فرد را بکشد ؟

از اینها بگذریم به یک نکته توجه کنید که ویروس ها به هیچ عنوان و تاکید می کنم به هیچ عنوان نمی توانند به کامپیوتر شما صدمه فیزیکی بزنند ، یکی از تصوراتی که می شود و خیلی هم مرسوم است این است که هارد دیسک من ویروس گرفت و سوخت !!!

ویروس هیچوقت نمی تواند هارد دیسک شما را بسوزاند ، تنها کاری که یک ویروس می تواند انجام دهد پاک کردن نرم افزار و اطلاعات است و یا تغییر در روند اجرای دستورات توسط سیستم ، ویروس ها می توانند وارد Firmware سیستم شما شوند و BIOS را حذف کنند که دی این حالت شما می توانید با خالی کردن BIOS و نصب مجدد آن دوباره به کار خودتان ادامه دهید

ویروس ها می توانند با دستورات دور چرخش هارد دیسک شما را به شدت بالا ببرند و یا دور چرخش FAN پردازنده شما را بالا ببرند و از طرفی بعضا ولتاژ سیستم را دستکاری کنند و در این صورت به دلیل به وجود آمدن حرارت زیاد در سیستم ممکن است مشکل فیزیکی برای سیستم شما به وجود بیاید که با کمی هوشیاری می توانید از بروز چنین مشکلاتی هم جلوگیری کنید. به هر حال ویروس ها نمی توانند بر روی سخت افزار شما تخریب فیزیکی داشته باشند.

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 3 : چون کامپیوتر من زیاد Error می دهد پس ویروس دارد

فایل هایی که بر روی کامپیوتر شما قرار دارند به هر دلیلی ممکن است خراب شوند و در این تخریب هیچوقت ممکن است یک ویروس یا کد مخرب وجود نداشته باشد. برخی اوقات وجود یک باگ در یک نرم افزار ممکن است باعث تخریب شدن فایل ها شود یا یک Bad Sector بر روی هارد دیسک می تواند تعدادی از فایل های حیاتی سیستم عامل را خراب کند

و یا حتی خرابی RAM و مشکل داشتن یک نرم افزار آنتی ویروس ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات حادی در سیستم عامل و مشاهده شدن خطاهای بسیار زیاد می شود. بنابراین زمانیکه شما به یک خطا یا Error برخورد می کنید و نتوانستید یک فایل را باز کنید و یا نتوانستید یک فایل را توسط نرم افزار آنتی ویروس اسکن کنید قبل از هر چیزی احتمال ویروسی شدن کامپیوتر را ندهید و سیستم عامل را تعمیر کنید.
9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 4 : اگر ویندوز را عوض کنید همه چیز حل می شود !

شاید برای من دفعاتی که دوستانم به من گفته اند که ویندوز را عوض کرده اند و از اول نصب کرده اند تا از دست ویروس ها در امان باشند و مجددا با نصب ویندوز و کپی کردن فایل های قدیمی کامپیوتر ویروسی شده است را نتوانم حساب کنم. توجه کنید که تعویض کردن ویندوز به هیچ عنوان دلیلی بر ویروسی نشدن سیستم شما نیست چون در نهایت شما قبل از نصب آنتی ویروس خودتان فایل های خودتان را بر روی سیستم کپی می کنید.

و ویروس ها هم در قالب فایل مجددا به سیستم شما وارد می شوند و قبل از نصب آنتی ویروس شما خودشان را بر روی سیستم به شدت تکثیر می کنند. قبل از اینکه بخواهید فایلی بر روی سیستم کپی کنید حتما یک آنتی ویروس رایگان را نصب کنید و بعد از نصب و بروز رسانی آنتی ویروس رایگان حسابی فایل های خود را که می خواهید بر روی سیستم کپی کنید اسکن کنید تا مطمئن شوید که ویروسی نیستند.

یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از آلودگی سیستم بعد از نصب ویندوز این است که حتما و قبل از انجام هر کاری آنتی ویروس را نصب کنید و بروز رسانی کنید و قابلیت Real Time Protection آن را فعال کنید. اگر مطمئن نیستید که می خواهید از چه نوع آنتی ویروسی استفاده کنید می توانید از آنتی ویروس رایگان مایکروسافت استفاده کنید ، قبلا در خصوص آنتی ویروس های Windows Defender و Security Essentials ویندوز صحبت کرده ایم .  
9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 5 : چون من آنتی ویروس دارم پس هیچوقت ویروسی نمی شوم

یکی از تصورات اشتباهی که وجود دارد این است که شما به محض اینکه یک آنتی ویروس بر روی سیستم خودتان نصب کنید از شر همه نوع ویروسی در امان خواهید بود ، شما با نصب کردن یک آنتی ویروس صرفا از شر ویروس هایی در امان خواهید بود که در پایگاه داده فعلی آنتی ویروس وجود دارد ، اینگونه نصب آنتی ویروس ها نمی تواند ویروس های بروز را شناسایی کند .

  • برای یادگیری و پیشرفت در حوزه امنیت اطلاعات و آموزش هک و نفوذ ، یادگیری دوره آموزش سکیوریتی پلاس Security+ ، دوره آموزش CEH ( دوره آموزشی هک قانونمند ) را حتما به عزیزان توصیه می کنم. اگر می خواهید تبدیل به یک کارشناس حرفه ای تست نفوذ و امنیت اطلاعات شوید ، پیشنهاد می کنم مقاله چگونه هکر شویم را مطالعه کنید. همچنین اگر علاقه مند به مباحث تحلیل بدافزارها و ویروس های کامپیوتری هستید ، یادگیری دوره آموزش تحلیل بدافزار را توصیه می کنم.

شما باید آنتی ویروس خود را بروز نگه دارید تا آخرین نوع ویروس های شناخته شده را شناسایی کند. البته به این موضوع توجه کنید که حتی اگر شما آنتی ویروس خود را به بروز نگه دارید هم باز احتمال ویروسی شدن شما وجود دارد ، ویروس های جدید به محض معرفی سیستم ها را آلوده می کنند که تا زمان شناسایی و معرفی بسته بروز رسانی برای همگان ممکن است سیستم شما آلوده شود.

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

بنابراین هیچوقت نصب یک آنتی ویروس نمی تواند باعث شود شما هیچوقت ویروسی نشوید. دقت کنید که برخی اوقات شما از آنتی ویروس های استفاده می کنید که دارای خاصیت شناسایی اتفاقات عجیب و غریب بر روی سیستم هستند ، این نوع آنتی ویروس ها ممکن است فایل های معمولی را نیز به عنوان ویروس و فایل مشکوک شناسایی کنند که باز هم دلیلی بر ویروسی بودن سیستم شما نیست.

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 6 :  خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen یعنی ویروسی شدیم

برخی از افراد به محض مشاهده خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen می گویند که کامپیوتر ویروسی شده است ، هیچ الزامی ندارد که دلیل بروز خطای صفحه آبی شما ویروس یا کد مخرب باشد ، در بیشتر از 95 درصد مواردی که مشکل Blue Screen مشاهده می شود مشکل از درایورهای مشکل دار سیستم است که نمایانگر یک مشکل سخت افزاری در سیستم می باشد نه مشکل ویروسی .

اگر به احتمال بسیار ضعیف دلیل بروز یک مشکل صفحه آبی ویروس باشد شما باید قابلیت Automatic Reboot را از روی سیستم در زمان بروز خطا فعال کنید و خطای نمایش داده شده را یادداشت کنید و به دنبال راهکار باشید. قبلا در خصوص چگونگی رفع خطاهای BSOD یا Blue Screen Of Death در توسینسو صحبت کرده ایم.
9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 7 : ویندوز تنها سیستم عاملی است که ویروسی می شود

بیش از 85 درصد همه سیستم عامل های موجود در دنیا محصول شرکت مایکروسافت و بعضا از سری سیستم عامل های ویندوز هستند و قابل حدس است که نویسندگان کدهای مخرب و به ویژه ویروس ها هدف خودشان را این سیستم عامل قرار می دهند و بدون شک بیشترین تعداد کدهای مخرب و ویروس برای این سیستم عامل نوشته می شود.

اما این اصلا دلیل نمی شود که برای 15 درصد باقیمانده کد مخرب و ویروسی نوشته نشده باشد ، امروزه ما ویروس ها و Trojan هایی داریم که بصورت ویژه بر روی سیستم عامل های لینوکس و Mac تمرکز کرده اند.هر چقدر که سیستم عامل Mac بیشتر محبوبیت به دست می آورد طبیعتا هدف ویروس های بیشتری هم قرار خواهد گرفت.

برای اینکه در سیستم عامل های Mac و لینوکس از دست ویروس ها در امان باشید تقریبا همان کارهایی را باید انجام دهید که برای سیستم عامل لینوکس انجام داده اید. از جایی که نمی شناسید و معتبر نیست نرم افزارها را دانلود و نصب نکنید ، مراقب باشید در هیچ نرم افزار مشکوکی رمز عبور و نام کاربری خود را وارد نکنید. رعایت کردن همین مسائل ساده باعث می شود تا حدود زیادی امنیت شما در سیستم عامل های غیر ویندوزی در برابر ویروس ها حفظ شود.

9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 8 : ویروس سایت های پورن و مستهجن باز می کند !

هر بار که این جمله را از کاربران شبکه می شنوم ناخودآگاه لبخند می زنم : والا نمیدونم این صفحه های مبتذل از کجا اومده ! کامپیوترم احتمالا ویروسی شده این صفحات مستهجن رو باز می کنه !!! من کاری نکردم همینجوری ویروسه داره صفحات مستهجن باز می کنه !! یعنی منم گلابی هستم و متوجه نمیشم کامپیوتر رفتار شناسی کاربر بلد نیست و هر کاری که شما بخواهید از آن را برایتان انجام می دهد.

به عمر 30 ساله ام قسم باور کنید به عمرم مشاهده نکرده ام که ویروس برای شما یک صفحه مستهجن باز کند مگر اینکه خودتان آن را باز کرده باشید. اگر شما کمی در حوزه پشتیبانی شبکه یا کامپیوتر کار کرده باشید حتما با اینگونه مسائل برخورد کرده اید ، البته در ایران که ما از این موارد نداریم اینها فقط برای دیار کفر پیش می آید ( الکی مثلا ما خیلی اصلا ... ) .

البته به این موضوع دقت کنید که برخی از وب سایت ها وجود دارند که صفحات مستهجن را بصورت صفحات Popup برای کاربرانشان باز می کنند که این موارد معمولا با استفاده کردن از یک Popup Blocker قوی کاملا مسدود می شود اما همیشه توجه کنید که به هیچ عنوان ویروس ها برای شما وب سایت های مستجهن را باز نمی کنند

و این انسان ها هستند که در بلاد کفر اینکارها را انجام می دهند ( الکی مثلا ما اینجا نداریم از این کارا ) . دقت کنید که بیشتر اینگونه صفحات Popup ای که به وب سایت های مستهجن اشاره می کنند به خودی خود در صورت بازدید کاربران از وب سایت های مشابه دیگر باز می شوند و هیچ ارتباطی به ویروس ندارند.
9 تصور اشتباه در مورد ویروس های کامپیوتری که در فیلم ها وجود دارد

شماره 9 : ویروس ها بر روی سفینه فضایی بیگانگان تاثیر دارد !

این تصور واقعا مسخره است اما برخی اوقات در فیلم ها و مجموعه های تلوزیونی اینگونه تصورات برای مردم جا انداخته می شود ، برای مثال شما در فیلم روز استقلال مشاهده می کنید که زمینی ها با استفاده از یک ویروس کامپیوتری سفینه فضایی بیگانگان را آلوده می کنند و بعد از اینکه سفینه مادر آلوده شد موفق به شکست بیگانگان با ویروس کامپیوتری می شوند.

والا تا جاییکه ما می دانیم حتی به اشتراک گذاشتن فایل بین کامپیوترهای Mac و ویندوزی هم کار چندان ساده ای نیست چه برسد به اینکه بخواهیم سفیه قضایی را آلوده کنیم ، در یک فیلم دیگر نشان داده شد که ویروس کامپیوتری از طریق مانیتور به شخص حمله کرد و درون بدنش قرار گرفت .
به هیچ عنوان ویروس کامپیوتری انسان را آلوده نمی کند چون اصلا موجودیت حیاتی ندارد که بتواند اینکار را بکند از طرفی ویروس نمی تواند سفینه فضایی بیگانگان را آلوده کند. هر چیزی که می بینید را باور نکنید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، اگر در این خصوص نظر یا پیشنهاد یا تجربه ای دارید خوشحال می شویم در ادامه از آن بهره مند شویم.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات