فاطمه قرباوی
کارشناس شبکه و مجازی سازی

Clone در مجازی سازی چیست؟ معرفی انواع Clone و روش گرفتن آن

بسیاری از افراد جهت تست و یا یادگیری از نسخه Workstaion شرکت VMware استفاده می کنند . هنگام استفاده از این نسخه ، شما ممکن است بخواهید از یک سیستم Clone تهیه کنید ، چرا که نمی خواهید یک ویندوز 7 و یا یک ویندوز سرور را به دفعات نصب کنید . از اینرو با استفاده از قابلیت Clone در Workstation شما می توانید یک کپی از هر کدام از سیستم هایی که لازم دارید ، تهیه کنید .قبل از اینکه به سراغ نحوه گرفتن Clone از VM برویم ، نگاهی به مفهوم آن می پردازیم . Clone دقیقا یک کپی از ماشین مجازی موجود می باشد و زمانی که عملیات Clone به اتمام رسید ، این نسخه از ماشین مجازی به نسخه مادر خود یا Parental Virtual Machine ی که ازآن Clone تهیه شده است ، بی ارتباط می باشند و هیچ ربطی به یکدیگر نخواهند داشت .البته Clone دو حالت دارد :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. The Full Clone : در این حالت Clone تهیه شده کاملا مستقل می باشد و هیچ وجه اشتراکی با ماشین مجازی مادر خود ندارد ، به علاوه نیازی به هیچ گونه ارتباطی با Parent VM نمی باشد چرا که این حالت Clone هیچ وجه اشتراکی با Parent VM خود نخواهد داشت . این حالت نسبت به حالت Linked Clone دارای عملکرد بهتری می باشد اگر چه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا یک Full Clone تهیه شود . این حالت هیچ گونه درسترسی و ارتباطی با Snapshot های گرفته شده از Parent VM ندارد.
  2. The Linked Clone: حالت Linked Clone برگرفته شده از Snapshot ماشین مجازی مادر یا Parent VM می باشد . کلیه فایل هایی که در Parent VM به صورت Snapshot نیز وجود دارند ، پس از آمده شدن Linked Clone همچنان در دسترس و قابل استفاده توسط Clone جدید می باشد. این امر به این دلیل است که Virtual Disk در Parent VM و Linked Clone به صورت Share استفاده می شود. االبته هرگونه تغییری در Virtual Disk مربوط به Parent VM ، تاثیری بر Linked Clone نخواهد داشت . اما این مساله را باید مد نظر داشته باشید که Linked Clone باید با Parent VM خود در ارتباط باشد در غیر اینصورت Linked Clone به صورت Disable می باشد . Linked Clone به سرعت ایجاد می شود و خیلی راحت و سریع یک ماشین مجازی منحصر به فرد را در اختیار خواهید داشت . یکی دیگر از مزایای Linked Clone این است که کاربران به راحتی می توانند از قابلیت Share استفاده کنند به عنوان مثال در صورتی که گروهی از کاربران بخواهند به یک Virtual Disk واحد دسترسی داشته باشند می توانند از طریق Linked Clone آن Virtual Disk ها را به اشتراک بگذارند .

بعد از بررسی مفهوم Clone ، به سراغ نحوه ی تهیه Clone از یک ماشین مجازی در VMware Workstation می رویم . برای اینکار ابتدا باید ماشین مجازی مورد نظر خود را خاموش کنید .سپس بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Manage و سپس Clone را انتخاب کنید . در اینجا قصد داریم از win2012 –tosinso.com یک Clone تهیه کنیم .بعد از انتخاب گزینه Clone ، پنجره زیر برای شما گشوده خواهد شد :

 

1

در اینجا از شما پرسیده می شود که از همین State کنونی ماشین مجازی شما Clone گرفته شود و یا از یکی از Snapshot هایی که گرفته اید . خوب ما در اینجا Snapshotی نداریم و یک ماشین خام هم اکنون در اختیار داریم . از اینرو گزینه اول را انتخاب می کنیم :

2

 

خوب در این مرحله شما نوع Cloneی که می خواهید تهیه کنید را انتخاب می کنید . در اینجا گزینه دوم یعنی Full Clone انتخاب می شود .

3

 

در این مرحله نام و محل ذخیره Clone مورد نظرتان را مشخص می کنید :

4

 

و در نهایت فرآیند Clone شما آغاز می گردد .

5

 

و در نهایت فرآیند تهیهClone شما به اتمام می رسد .

6

 

خوب حال می خواهم یک Linked Clone تهیه کنم و به شما دوستان Virtual Disk به اشتراک گذاشته شده را نشان دهم . به مرحله زیر که رسیدیم، گزینه Linked Clone را انتخاب می کنیم و Next را می زنیم :

7

 

و مراحل بعدی را همانند قبل دنبال می کنیم :

 

8
9

 

خوب حال یک Linked Clone ایجاد کردیم . به آیکون کنار این Clone ها دقت کنید ، Linked Clone آیکونش با Full Clone متفاوت است . Clone بالایی Full Clone و Clone پایینی Linked Clone می باشد که از Virtual Disk مربوط به Parent VM خود به صورت اشتراکی استفاده می کند. شما از روی آیکون Clone ها می توانید نوع آن را تشخیص دهید :

10

 

به ظاهر هر کدام از این Clone ها کاملا مستقل می باشند و در تنظیمات Setting آنها تفاوتی مشاهده نخواهید کرد اما من برای تست ، Parent VM و Linked Clone را همزمان روشن کردم و سپس وارد پوشه مربوط به Parent VM خود شدم .

 

11
12

 

با روشن شدن همزمان Parent VM و Linked Clone در پوشه مربوط به فایل های Parent VM دو فایل vmdk ایجاد گردید که نام یکی از این فایل ها متعلق به Parent VM می باشد و فایل بعدی نیز متعلق به Linked Clone می باشد . همین کار را برای Full Clone انجام دادم اما در آن حالت شاهد همچین وضعیتی نشدم . از اینرو به راحتی بدیهی است که دیسک های مجازی Linked Clone در دل دیسک مجازی Parent VM خود قرار دارد .امیدوارم مفهوم Clone در VMware Workstation در این مقاله بخوبی برای شما روشن شده باشد .موفق و پیروز باشید .


فاطمه قرباوی
فاطمه قرباوی

کارشناس شبکه و مجازی سازی

کارشناس شبکه و مدیریت شبکه های مایکروسافتی ، دارای مدارک MCITP ، CCNA و VCP و علاقمند به مجازی سازی و توسعه شبکه های مجازی مبتنی بر VMware می باشم .

نظرات