آموزش تصویری راه اندازی روتینگ ( Routing ) در ویندوز سرور

چگونه ویندوز سرور را تبدیل به یک روتر کنیم؟ شما عزیزان با روتر و روتینگ در شبکه های کامپیوتری آشنایی دارید و همانطور که میدانید علاوه بر سخت افزارهای شرکت تجاری سیسکو و میکروتیک و سایر برندها که در زمینه ی روتر فعالیت دارند شرکت مایکروسافت نیز این قابلیت را در ویندوز سرورهای خود جای داده است.پس در این صورت ما 2 نوع روتر داریم:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. روتر سخت افزاری
  2. روتر نرم افزاری

روتر سخت افزاری روترهایی هستند که کار اصلی آنان Routing میباشد و برای همین کار طراحی شده اند و هسته ی آنان نیز مخصوص همین کار میباشد و تمامی این پردازش ها را انجام میدهد ولی روتر نرم افزاری روتری است که بر روی ویندوز سرور پیاده سازی میشود و سخت افزار آن یک سرور میباشد که بر روی آن ویندوز سروری وجود دارد که قابلیت Routing بر روی این سرور راه اندازی شده است.شاید خیلی ها بگن که خب چه دلیلی دارد که ما روتر سخت افزاری داشته باشیم و پول زیاد خرج کنیم در صورتی که میتوانیم با پول کمتر روتر نرم افزاری را راه اندازی کنیم.

درجواب باید گفت که روتر نرم افزاری مشکل بزرگی که دارد این است که وابسته به سیستم عامل میباشد در نتیجه با کوچکترین مشکلی که برای کرنل سیستم عامل ایجاد شود بر روی روتری که ایجاد کرده اید تاثیر گذاشته و باعث بوجود آمدن مشکلاتی میگردد و ارتباطات شما به طور کل بهم خواهد خورد.در این مقاله قصد داریم که شما را با روتر مایکروسافتی آشنا کنیم و نحوه ی نصب آن بر روی ویندوز سرور 2012 را به شما عزیزان آموزش دهیم.

خب برای اینکه سرور شما نقش Router را در شبکه ایفا کند نیاز دارد که چندین کارت شبکه بسته به تعداد سابنت های شما داشته باشد تا نقش دست را در شبکه بازی کنند و ارتباط بین Subnetهای مختلف را ایجاد کند.بعد از اینکه کارت شبکه های خود را اضافه کردید حال باید وارد Server Manager شده و در آنجا در قسمت Add roles AND Features رول مورد نظرتان را که Remote Access میباشد را انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

پس از انتخاب این گزینه در مرحله ی بعد گزینه ی Routing را فعال کنید که سرور شما توانایی Routing را در ویندوز سرور ایجاد کند.

وب سایت توسینسو

پس از آن سرور شروع به نصب Role بر روی سرور میکند.پس از اتمام نصب شما باید در همان Server manager در قسمت Tools وارد گزینه ی Routing And Remote access شوید و با زدن این گزینه کنسول مربوط به روتر مایکروسافت برای شما باز میگردد.روتر مایکروسافت بر خلاف روترهایی مثل سیسکو محیط کامندی خاصی ندارد در صورتی که برای کانفیگ روترهای سیسکو شما از طریق محیط کامند آپشن های فوق العاده زیادی را دارا میباشید.کنسول زیر مربوط به روتر نرم افزاری میباشد.

وب سایت توسینسو

پس از بالا آمدن کنسول روتر نرم افزاری سرور شما به یک روتر تبدیل نشده است بلکه باید ابتدا کانفیگ های مربوط به روتر را انجام دهید تا اینکه این سرور نقش روتر را برای شما ایفا کند.برای کانفیگ کردن روتر باید ابتدا بر روی نام سرور در کنسول روتر راست کلیک کرده و گزینه ی Configure and enable routing and remote access را بزنید.

وب سایت توسینسو

پس از کلیک کردن بر روی این گزینه کنسول کانفیگ روتر برای شما باز میگردد و شما میتوانید که در این کنسول VPN و NAT و یا هردو به صورت هم زمان و SECURE CONNECTION را کانفیگ کنید اما از آنجایی که ما قصد کانفیگ روتر را داریم پس گزینه ی Custom configuration را انتخاب میکنیم.

وب سایت توسینسو

پس از انتخاب این گزینه وارد مرحله ی بعد میشوید که در این مرحله باید گزینه ی Lan routing را برای انجام کار روتر در ویندوز سرور انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

پس از آن با کلیک کردن بر روی گزینه ی Finish مراحل کانفیگ روتر به همین راحتتی به پایان میرسد و در انتها سرویس روتر را بر روی ویندوز سرور به صورتی که در زیر مشاهده میکنید را فعال سازی میکند.

وب سایت توسینسو

بعد از راه اندازی شدن این سرویس سرور شما نقش روتر را دارد و شروع بع Routing در بین سابنت های مختلف را انجام میدهد.همانطور که مشاهده میفرمایید پس از کانفیگ روتر گزینه هایی را ایجاد میکند که برای انجام تنظیمات مربوط به روتر میباشد.روتر مایکروسافت از بین Routing protocol ها تنها از RIP پشتیبانی میکند و میتوان در آن RIP V1 و RIP V2 را پیاده سازی کرد.همانطور که میبینید در قسمت Network interface شما میتوانید که Interface هایی را که برای روتر خود استفاده میکنید را مشاهده کنید و با کلیک بر روی هر کدام میتوانید تنظیماتی را انجام دهید.

وب سایت توسینسو

در قسمت General شما میتوانید که آپشن هایی را در اختیار داشته باشید و تنظیماتی را انجام دهید از جمله راه اندازی Routing protocol ها و همچنین میتوانید که اینترفیس جدیدی را به روتر خود حالا برای nat کردن و یا routing اضافه کنید.

وب سایت توسینسو

در قسمت آخر نیز همانطور که از اسن آن پیداست شما قادر هستید که Route دستی را به صورت گرافیکی در این بخش وارد کنید و تمامی فیلترینگ های مورد نظرتان را انجام دهید.البته برای فیلتر نویسی شما باید حتما بر روی کارت شبکه ی مورد نظرتان که میخواهید بر روی آن فیلترینگ ایجاد کنید وارد شده و در آنجا فیلتر نویسی را انجام دهید.

وب سایت توسینسو

همچنین برای دیدن Routing table نیز میتوانید که با زدن دستور route print آن را مشاهده نمایید.

وب سایت توسینسو

شما علاوه بر محیط گرافیکی برای Route نوشتن در محیط Commandprompt نیز میتوانید دستور زیر را تایپ کنید.

route -p add ipaddress mask subnetmask gateway

همچنین برای پاک کردن Route ای که به صورت دستی وارد کرده اید بجای عبارت ADD باید عبارت DELETE را بنویسید تا ROUTE مورد نظرتان را پاک کند.امیدوارم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شود.موفق و سربلند و ITPRO باشید.


نظرات