حسین احمدی
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس و توسعه دهنده ارشد وب

13 نکته برای جلوگیری از شکست یک استارتاپ

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
13 نکته برای جلوگیری از شکست یک استارتاپ

شما هم به احتمال خیلی زیاد این کلمه رو زیاد شنیدین: استارتاپ! اما چه تعریفی میشه از استارتاپ داشت. واژه ای که به تازگی وارد دنیای کسب و کار شده و توجه خیلی ها رو به خودش جلب کرده. از هر کسی بپرسید شاید یه تعریف برای استارتاپ به شما بده، شرکت های نوپا رو میگن استارتاپ، استارتاپ به یک مدل تازه از کسب و کار میگن، کسب و کاری که تونسته به سرعت جای خودش و تو دنیای اینترنت باز کنه و خیلی جواب های دیگه. به طور کلی موسسه ای تازه تاسیس که قصد داره یک مدل کسب و کار جدید رو خلق کنه و به واسطه این مدل کسب و کار ارزش های جدیدی برای مشتریان در بازار خلق کنه رو استارتاپ میگن. در حقیقت استارتاپ ها در حال خلق یک محصول هستند تا به واسطه اون محصول ارزش جدیدی برای مشتریان ارائه کنند. خیلی ها فکر میکنن برای راه اندازی یک استارتاپ باید یک ایده جدید داشت، اما خیلی استارتاپ ها هستند که یک ایده موجود رو بال و پر میدن و اون و ارائه میدن. در حقیقت، ارزشی که محصول اون شرکت عرضه میکنه، نسبت به ارزش های یک محصول موجود بیشتر هست. لزوماً در اینجا منظور از محصول، وجود یک محصول فیزیکی نیست، این محصول میتونه یک نرم افزار باشه، یک ابزار الکتریکی باشه یا هر محصولی که مشکلی رو به نحوی برای مشتریان حل کنه. این مقدمه رو نوشتم تا یک آشنایی اولیه با استارتاپ داشته باشیم. اما هدف از این مقاله آشنایی با مواردی هست که میتونه از شکست یک استارتاپ جلوگیری کنه. ما در این مقاله 13 نکته رو بررسی میکنیم که با رعایت این نکات میتونید از شکست استارتاپی که قصد راه اندازی اون رو دارید جلوگیری کنید. البته نمیگم به صورت 100 درصد، اما تا 25 درصد میتونه به موفقیت یک استارتاپ کمک کنه.


1. هدفی که از راه اندازی استارتاپ دارید را بشناسید

همیشه وقتی قصد دارین استارتاپی راه اندازی کنید، سعی کنید هدف راه اندازی استارتاپ خودتون و بدونید. راه اندازی استارتاپ شما چه مشکلاتی رو قراره حل کنه؟ و اینکه چرا مشتریان شما برای کاری که شما قصد انجامش و دارید ارزش قائل میشند؟ پاسخ دادن به این دو سوال در هنگام راه اندازی یک استارتاپ خیلی مهمه و به شما کمک میکنه دید درستی از مسیر پیش روتون داشته باشید.


2. کاری رو انجام بدید که بهش علاقه دارید

خیلی وقت ها دوستانی رو میبینم که صرفاً به دلیل اینکه شنیدن کاری داخلش پول هست، به سمتش میان. اما این نکته رو همیشه در نظر داشته باشید، کاری به موفقت میرسه که شما با عشق انجامش بدید و از انجامش خسته نشید. در مورد استارتاپ ها هم همین طوره، سعی کنید استارتاپی که قصد راه اندازیش رو دارید تو زمینه ای باشه که بهش واقعاً علاقه دارید. شاید شما مجبور باشید روزی 12 ساعت روی کاری که قصد انجامش رو دارید وقت بزارید. اگر علاقه ای وجود نداشته باشه، مطمئن باشید که استارتاپ شما با شکست مواجه میشه.


3. به خودتون ایمان داشته باشید

تو نمیتونی اینکار و انجام بدی! مگه میشه، مگه داریم! این همه آدم خواستن این کار و انجام بدن اما نتونستن، تو چجوری میخوای انجامش بدی! زمانی که قصد راه اندازی یک استارتاپ رو دارید از این دست حرفها زیاد میشنوید، اما اگر به خودتون و کاری که قصد انجامش و دارید ایمان داشته باشید، مطمئن باشید که هیچ کس و هیچ حرفی نمیتونه شما رو از کاری که قصد انجامش رو دارید منصرف کنه. پس همیشه یادتون باشه، شرط سوم برای داشتن یک استارتاپ موفق اینه که به خودتون و کاری که میخوایین انجام بدین ایمان داشته باشین.


4. با افرادی ارتباط داشته باشید که شما رو پشتیبانی میکنند

دوست دارین اطراف شما آدم هایی باشن که دائماً به شما انرژی مثبت میدن یا اینکه با گفتن "نه" شما رو از حرکت باز میدارن؟ یکی از وحشتناکترین دست اندازهایی که تو مسیر حرکت یک استارتاپ وجود داره، آدم هایی هستند که همیشه نیمه خالی لیوان رو میبینند. دائماً با گفتن جملات منفی حرکت شما رو کند میکنند. سعی کنید از این دست انسان ها دوری کنید و این جور افراد رو با افراد مثبت و پر انرژی جایگزین کنید. همیشه یادتون باشه، هدفی که تو سر دارین از همه چی مهمتره، حتی از انسان های منفی!


5. همیشه در حال یادگیری باشید

فکر می کنید همه چی رو میدونید؟ بازم فکر کنید! نه همچین چیزی نیست، هیچ کس همه چیز رو نمیدونه. بزرگترین آفتی که میتونه گریبان یک استارتاپ رو بگیره اینه که بنیان گذار(انش) فکر کنند علامه دهرن! فکر کنن همه چی رو میدونن. سه اصل رو هیچ وقت فراموش نکنید. مطالعه، مطالعه و مطالعه! شما به عنوان بنیان گذار یک استارتاپ شناخته میشید، پس باید همیشه در حال یادگیری باشید. دائماً باید تو زمینه استارتاپ خودتون، به روز باشید تا بتونید کسب و کارتون رو با تغییرات تطبیق بدید. هر چیز جدیدی که یاد میگیرید میتونه به بهتر شدن کسب و کار شما کمک کنه.


6. انتقاد پذیر باشید

وقتی که شما استارتاپ خودتون و راه میندازین، این استارتاپ حکم فرزند شما رو داره. بهش تعصب دارین. طبیعی هم هست. اما هیچ وقت در مقابل انتقاداتی که به شما و استارتاپ شما میشه جبهه گیری نکنید. سعی کنید همه انتقادات رو با دقت تمام بررسی کنید، در مورد انتقادات تحقیق کنید و ببینید چند در صد از افرادی که به نحوی با محصول شما در ارتباط هستند همین انتقاد رو به شما دارن. پیشنهادات دیگران رو برای برطرف کردن مشکلات موجود جمع آوری کنید. همیشه یادتون باشه، شما قرار نیست به خودتون خدمات ارائه بدید، این خدمات قراره به مشتریان شما ارائه بشه، پس انتقاد پذیر باشید و سعی در رقع نقاط ضعف کارتون داشته باشید.


7. یک نام خوب انتخاب کنید

به نظر من، انتخاب یک نام خوب کمک زیادی در پیشرفت استارتاپ شما میکنه. یک نام رو انتخاب کنید، یک نام خوب و از این نام یک برند بسازید. قراره نام انتخابی هویت شما بشه، همه شما رو با این نام خواهند شناخت. شاید دو سال دیگه دیر باشه برای انتخاب یک نام خوب. پس تو انتخاب نام برای استارتاپتون دقت کنید


8. همیشه بدونید که مشتریان شما چه چیزی از شما می خواهند

سعی کنید در بازه های زمانی مختلف، در مورد محصولی که ارائه کردید از مشتریان بازخورد بگیرید. بالا هم گفتم، شما قرار نیست به خودتون سرویس ارائه بدید، قراره مشتریان شما از سرویس های شما استفاده کنند، پس همیشه صدای مشتری رو بشنوید و تا حد امکان نظرات مشتریان رو در ارائه نسخه های بعدی و بهتر کردن محصول لحاظ کنید.


9. هیچ وقت برای همیشه برنامه ریزی نکنید

من ایده ای که دارم برای همیشه جوابگو هست! دقت کنید، این طرز تفکر مساویه با نابودی یک استارتاپ! اگر فکر میکنید کاری که دارید شروع می کنید تا همیشه نیاز های مشتریان شما رو پوشش میده باید بگم سخت در اشتباه هستید. داشتن برنامه ریزی برای شروع یک کار خیلی خوبه، اما نه ریختن یک برنامه برای همیشه. برنامه ریزی شما باید قابل انعطاف باشه. باید بتونید بر اساس شرایط خاص برنامه ریزیتون و تغییر بدید. شما در ابتدا یک مجموعه کوچیک با تعداد محدودی مشتری هستید، اما در آینده مجموعه شما رشد پیدا میکنه و تعداد مشتری های شما و تعداد پرسنل شما زیاد میشه. باید برنامه ریزی های شما بر اساس شرایط تغییر کنه.


10. مدل کسب و کار خودتون رو بشناسید

هیچ تجارتی بدون داشتن مدل کسب و کار موفق نمیشه. باید انواع مدل های کسب و کار رو بشناسید. شاید تا دیروز شما به عنوان یک کارمند در شرکتی کار می کردید، اما حالا شما یک کارآفرین هستید، پس باید دید شما نسبت به کار تغییر کنه. سعی کنید با بوم کسب و کار (Business Canvas) آشنا بشید. کشیدن و مصور کردن مدل کسب و کار، به شما این امکان رو میده تا زوایای مختلف کاری که دارید انجام میدید رو بشناسید، بازار هدفتون، پایگاه مشتریان، نحوه ارتباط با مشتریان و ... مواردی هستند که باید حتماً باهاشون آشنا باشید. تا جایی که میتونید در مورد انواع بازارهای موجود و مدل های کسب و کار اطلاعات کسب کنید.


11. یک شبکه آنلاین داشته باشید

استارتاپ شما تو هر زمینه ای که هست، سعی کنید یک شبکه آنلاین برای ارتباط مشتریان داشته باشید. شما میتوانید از طریق این شبکه آنلاین با مشتریان، پرسنل و شرکای تجاریتون ارتباط داشته باشید. داشتن یک وب سایت و معرفی محصولاتتون داخل اون کمک زیادی به پیشرفت استارتاپ شما میکنه.


12. برای استارتاپ خودتون یک Elevator Pitch یا پیچ آسانسور آماده کنید

فرض کنید منتظر آسانسور هستید و قراره با آسانسور به طبقه 20 ام یک ساختمان برید، لحظه ای که وارد آسانسور میشید، همراه شما یک سرمایه گذار (مثلاً بیل گیتس) وارد آسانسور میشه، آیا می تونید در عرض 30 ثانیه جوری استارتاپ خودتون و برای سرمایه گذار توضیح بدید که قانع بشه کسب و کار شما موفق هست یا موفق خواهد شد تا روی کار شما سرمایه گذاری کنه؟ این دقیقاً مفهوم Elevator Pitch هست، باید بتونید تو 30 ثانیه جوری استارتاپ خودتون و توضیح بدید که هر کسی در مورد کسب و کار شما قانع بشه. همیشه این مورد رو آماده داشته باشید. شاید جایی به کارتون اومد!


13. هیچ وقت نا امید نشید

راه اندازی یک کسب و کار فراز و نشیب های زیادی داره، از شنیدن هزاران جواب منفی از جانب افراد مختلف تا شکست خوردن تو مرحله های مختلف، اما یادتون باشه هر جواب منفی و هر شکست یک پله هست برای رسیدن شما به موفقیت. شاید همون لحظه که نا امید میشید، دقیقاً لحظه ای هست که قراره استارتاپ شما به موفقیت برسه. تو تمام استارتاپ ها مفهومی وجود داره به نام Valley of Death یا دره مرگ! همه استارتاپ ها وارد این دره مرگ میشن، وجود لحظه های بحرانی، بدهی های سنگین و خیلی موارد دیگه که استارتاپ شما رو به دره مرگ میبره، اما از این دره تنها و تنها 5 درصد استارتاپ ها با موفقیت خارج میشن و 95 درصد استارتاپ ها در این دره به پایان راه خودشون میرسن. پس یادتون باشه، لحظات سخت تو همه کارها و لحظات زندگی هست، مهم اینه که با برنامه ریزی و درایت بتونید دوران سختی رو پشت سر بذارید.

امیدوارم که این مقاله مورد استفاده شما دوستان عزیز قرار گرفته باشه و روزی شاهد باشیم که همه جوانان ایرانی در کسب و کار خودشون موفق باشند.

نویسنده: حسین احمدی

منبع: جزیره استارتاپ وب سایت توسینسو

هر گونه نشر و کپی برداری با ذکر نام منبع و نویسنده بلامانع است


حسین احمدی
حسین احمدی

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس و توسعه دهنده ارشد وب

حسین احمدی ، بنیانگذار TOSINSO ، توسعه دهنده وب و برنامه نویس ، بیش از 12 سال سابقه فعالیت حرفه ای در سطح کلان ، مشاور ، مدیر پروژه و مدرس نهادهای مالی و اعتباری ، تخصص در پلتفرم دات نت و زبان سی شارپ ، طراحی و توسعه وب ، امنیت نرم افزار ، تحلیل سیستم های اطلاعاتی و داده کاوی ...

نظرات