امین سالم
برنامه نویس و متخصص Distributed Ledgers

بیت کوین (BitCoin) چیست و چگونه کار می کند

با عرض سلام خدمت دوستان ITPro ای عزیز ، خیلی وقت پیش بود ، داشتم در مورد نحوه ی بانکداری فکر می کردم و اینکه چی می شد اگه تجارت غیر پولی می داشتیم یعنی هیچی به پول (کاغذی مرسوم) ختم نمی شد .تا اینکه 3 سال پیش به مطلب جالبی به عنوان پول مجازی یا Bit Coin برخوردم . حالا میخوام با همدیگه ببینیم که این واحد پول اینترنتی یا مجازی چی هست ، چجوری میشه ازش استفاده کرد و چه کمکی به اقتصاد دنیا خواهد کرد و هزاران سوال دیگه که ممکنه تو ذهن همه بوجود بیاد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Bit_Coin

در اوج رکود اقتصادی دنیا یعنی سال 2008 روز یکم نوامبر گروهی با نام ساتوشی ناکاماتو به فهرست ایمیل‌های رمزنگاری‌شده ، پیشنهادی درباره واحد پول مجازی ارسال کرد . محتوای ایمیل ، محتوای ظریف و ساده از مهندسی نرم‌افزار و ادعایی محکم و کوبنده علیه وضع موجود مالی بود . بیت‌کوین ، به گفنه ی ناکاموتو : «کاملا تمرکززدایی شده ، هیچ Server مرکزی یا شریک مورداعتمادی ندارد ، چون همه‌چیز به جای اعتماد ، بر مدرکی پنهان بنا شده است .» این پدیده‌ای بود که دولت‌ها نمی‌توانستند خوار و خفیفش کنند. بانک‎‌ها نمی‌توانستند جلویش قد علم کنند ؛ بیت‌کوین ، واحد پولی برای جهانی فوق اعتمادی بود .

my_precious

BitCoin چگونه کار می کند ؟

اولین سری پنجاه تایی بیت‌کوین را در ژانویه سال ۲۰۰۹ ناکاتومو ضرب کرد و تصورش این بود که بیت‌کوین ، یک میم اینترنتی خواهد بود . درست همان موقع ، کششی بی‌سابقه برای این واحد پول مجازی به وجود آمده. بیت‌کوین ، چیزی شبیه به نپستر (شبکه ی برای به اشتراک گذاشتن موسیقی) پولی‌ست : آن را شبکه‌ای جهانی و گروه به گروه توزیع می‌کند که در برنامه‌ای Open Source ، اجرا می‌شود . اوایل ، یک بیت‌کوین، ارزشی برابر پنج دلار داشت، چند ماه بعد آن، ۴۵ دلار شد و اوایل آوریل ۲۰۱5، یک بیت‌کوین ، بیش از 4۰۰ دلار می‌ارزید . این جهش چشمگیر ، باعث شد ارزش حدود 40 میلیون بیت‌کوینی که در فضای مجازی در جریان بود، قیمت سرسام آوری پیدا کند .

BitCoin چه سودی می تواند داشته باشد؟

همیشه تو فیلم و سریال های مختلف و همچنین تو اخبار ها شاهد موضوعی نه چندان غریبه بنام دزدی از بانک ها و دستبرد زدن تعدادی دزد به پول هایمان در بانک ها هستیم که همین باعث می شود دلهره و اضطرابی از این اتفاق تو دلمون بیوفته . راه کار این امر بیت‌کوین‌ها هستند که به معنای انتزاعی‌شان ، پول کامل و بی‌عیب‌اند . آن‌ها ، بی‌نام‌ونشان‌اند ، در برابر مرزهای ملی و بهای انتقال وجه ، ایمن‌اند . ذخیره‌شان قابل کنترل و پیش‌بینی‌ست . تعداد بیت‌کوین‌ها افزایشی عادی دارد که الگوریتمی ساده آن را کنترل می‌کند .

Thief

پول بدون عیب هم داریم ؟

البته این پول، ضرر و زیان‌های خاص خودش را هم دارد. خصوصی بودن استفاده از بیت‌کوین‌ها ، به سود انتقال‌های مالی مجرمانه مثل فروش آنلاین مواد مخدر و قاچاق ها خواهد بود . هم‌چنین ، با افزایش محبوبیت و استفاده از این واحد پول مجازی ، شامه ی هکرها برای دسترسی به این پول مجازی هم تیز شده ، در اکتبر ۲۰۱۲ ، بانک مرکزی اروپا ، نگرانی‌های جدی درباره‌ی وضعیت قانونی و امنیتی این سیستم ، و هم‌چنین نهایی بودن و برگشت‌ناپذیری آن ابراز کرد .

استفاده ی BitCoin در نظام بانکی

شما همین الان می تونید به وسیله ی بیت کوین خودتون تبادلاتی مثل : خرید نان باگت از فرانسه (بدون اضطراب از حضور داعش در نزدیکی خودتون) تا راندن هاورکرافت در ونیز ایتالیا را انجام دهید . شرکت‌های تازه‌کار بسیاری بر پایه بیت‌کوین در Silicon Valley در کالیفرنیا به کار افتاده‌اند . حتی داد و ستد مالی با تکیه بر بیت‌کوین در کشور مالت به راه افتاده است . سال 2013، وزارت خزانه‌داری آمریکا، با انتشار راهنمایی درباره این‌که بیت‌کوین کدام جنبه‌ها از واحد پول مجازی را دارد و کدام‌ها را ندارد، مهر تایید غیرمستقیم بر بیت کوین زد. هم‌چنین، شایعه‌ای خیره‌کننده اما غیرقابل‌تائید شنیده می‌شود که بر اساس آن، افزایش ناگهانی ارزش بیت‌کوین، اخیرا نتیجه بحران مالی در قبرس بوده که طی آن، کاربران اسپانیایی، به جای خرید یورو، اقدام به خرید بیت‌کوین کردند.

BC

مطلبی که عمدتا باعث آزار دادن خاطر ما می شود این است که بانک ها چقدر برای پولی که از خودمان است طلب ضمانت می کنند . بیت‌کوین ، حداقل نمایشی مفهومی ، مشترک و قدرتمند است، هنر اجرای مالی از این دست را به یادمان می‌آورد . بیت‌کوین چه بتواند نظام مالی را دگرگون کند و چه نه ، دست‌کم به وجدان بیدار آن تبدیل شده است .

بیت کوین چجوری تهیه کنم ؟

  • خرید : بیت‌کوین‌ها را با مبادله آنلاین ، مثلا از طریق Coinbase یا Bitstamp تهیه کنید . پرداخت ، باید از طریق انتقال بانکی باشد . کارت اعتباری مورد قبول نیست.
  • ذخیره: بیت‌کوین‌های‌تان در کیف‌پولی قرار می‌گیرند که یا آنلاین است یا روی هارد درایوتان ذخیره می‌شوند. آن را پاک نکنید: چون نمی‌توانید دوباره به دست‌شان آورید.
  • خرج: بسیاری موسسات و فروشگاه‌ها، بیت‌کوین می‌پذیرند. فقط حواس‌تان باشد: بهای بیت‌کوین، نوسانی بسیار سریع‌تر از توان هم‌سانی فروشگاه‌ها با قیمت جدید، دارد.

حال نظر شما چیست ؟ بیت کوین خوب است یا نه ؟ نظام بانکی را متحول می کند ؟ می تواند جایگزین واحد پولی ما هم بشود ؟ اگر بشود میتواند کمکی بکند ؟

موفق باشید و سربلند

نویسنده : امین سالم

منبع : جزیره امور مالی و حسابداری وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

#استفاده_از_بیت_کوین #bitcoin_چیست #بیت_کوین #واحد_پول_مجازی_bitcoin #ارزش_بیت_کوین #bit_coin__چیست #تجارت_الکترونیک_چیست #پول_مجازی #بیت_کوین_چیست #تحول_نظام_بانکی

امین سالم
امین سالم

برنامه نویس و متخصص Distributed Ledgers

فارغ التحصیل رشته سخت افزار دانشگاه شاهد هستم ، بیشتر فعالیتی که در حوزه شبکه داشته ام در حوزه زیرساخت های ارتباطی سیسکو و مایکروسافت بوده است ، دوره های CISCO(CCNA_CCNP) و MCSE را در مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا سپری کرده ام ، در حوزه رباتیک دارای عناوین مختلف کشوری در مسابقات داخلی هستم و علاقه مند به کارهای عملی در حوزه شبکه می باشد ، در این راستا در چندین شرکت بصورت پروژه ای و کارآموزی پروژه هایی در حوزه زیرساختی ، مایکروسافتی و VOIP را نیز انجام داده ام ، بصورت کلی دستی در برنامه نویسی و

نظرات