ASO چیست؟ بررسی 6 نکته در App Store Optimization گوگل

ASO چیست؟ App Store Optimization چیست؟ اگه تا به حال برنامه اندوریدی خودتون رو در فروشگاه Google Play به فروش نرسوندید، پس حتما چیزی در مورد بهینه سازی فروشگاه برنامه (App Store Optimization) تا حالا نشندید. با این حال، اگر این بازار برای شما جالب هست، اونوقت شما نمی تونید بدون داشتن دانشی درباره فاکتورهای اصلی که در محبوبیت شما موثر هستند وارد این مجموعه بشید. به عبارتی، دانش ASO حتی حیاتی تر از دانش عمومی سئو می باشد، به این دلیل که اگر شما برای دریافت رتبه بندی بهتر در فروشگاه Google Play برنامه ریزی داشته باشید، با یک سرمایه گذاری خیلی کمتر می تونید به یک درآمد خوبی دست یابید، اگر شما برای دستیابی به رتبه بهتر در موتور جستجوی گوگل برنامه داشته باشید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اصلا ASO چیه و برای چی مهم هست؟

همونطور که قبلا خدمتتون گفتم، ASO مخفف عبارت APP Store Optimization می باشد. همون طور که از اسمش معلومه، ASO شامل مراحلی برای بهتر کردن فروش ما، محبوبیت بیشتر، داشتن رتبه بندی بهتری در بازار، و احتمالا درامد بیشتر می باشد. شما خواهید دید که ASO خیلی شبیه بهینه سازی موتور جستجو می باشد، پس اگه با SEO اشنایی داشته باشید، اون موقع دیگه از ابتدا نیاز به شروع نمی باشد، اما با این حال ASO ویژگی های خودش ذا دارد. برای اینکه بیشتر با اهمیت ASO اشنا بشید، به تصویر زیر توجه نمایید:

ASO

در 80 درصد دانلود های اصلی با کیفیت همان طور که در نتایج جستجو مشاهده می نمایید، شما به سادگی نمی تونید مسئله بهینه سازی فروش خود را ندیده بگیرید. به عبارت دیگر، در حالی که تبلیغات مستقیم ممکنه با برنامه ها کار کند، بخش بیشتری از دانلود ها از جستجو می اید.

 

فاکتورهای عمده رتبه بندی ASO

 

فاکتورهای عمده رتبه بندی ASO

خب تا به حال حتما حدس زدید که مشابه SEO، الگوریتم دقیق رتبه بندی ASO به طور عمومی شناخته شده نمی باشد و گمانه زنی های بسیاری درباره اینکه چه چیزی برای رتبه بندی خوب ASO هست وجود داره. با این حال، یک سری فاکتور وجود داره که کم و بیش دارای اهمیت بیشتری به نسبت دیگر فاکتور های دیگر وجود دارد که در ادامه بیان می کنیم.

 

کلمات کلیدی

 

1.کلمات کلیدی

خیلی جای تعجب نیست که کلمه های کلیدی یه فاکتور کلیدی برای رتبه بندی در فروشگاه Google Story می باشند. به همین منظور، لازم به ذکر هست که متخصصین ASO نقش کلمات کلیدی و محل قرار گیری را بسیار بالاتر از دیگر فاکتور ها از قبیل بررسی و دانلود می دانند. با این حال، سخته باور کنیم که محل درست کلمات کلیدی مهم نباشد، پس حتی اگر شما به قطعیت متقاعد در مورد نقش کلمات کلیدی نشده اید، در کل ازشون غفلت نکنید.

همانند SEO، اهمیت کلمات کلیدی مخصوصا در قسمت title، بخش heading، و description می باشد. حتی اگه کلمات کلیدی صحیح برای ASO مهم نباشند اما برای بازدیدکننده های شما مهم هست – وقتی شما یک عنوان با کلمات کلیدی مد نظرتون پیدا می کنید، علاقه بیشتری به باز کردن آن لینک خواهید داشت، تا اینکه یک لینک شامل هیچ کلمه کلیدی در داخلش نباشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، از کلمات کلیدی مختلف استفاده نمایید.

 

بازدید ها و دسته بندی های برنامه

 

2.بازدید ها و دسته بندی های برنامه

در شرایط برابر، برنامه های با بازدید بیشتر و مطلوب تر دارای رتبه بندی بهتری خواهند بود. علت اینکه بازدید ها و دسته بندی ها یک امر مهم می باشند به این علت است- انها نشان می دهند چگونه کاربران شما برنامه شما را نگاه می کنند. بنابراین، این جوری حس می شه که شما بازدید ها و دسته بندی بهتری دارید. البته جای یک هشدار هست که اگر بخواهید از راه هایی، در این مورد تقلبی انجام بدید دچار دردسر بزرگی می شوید.

 

ترغیب کردن به دانلود و نصب برنامه

 

3.ترغیب کردن به دانلود و نصب برنامه

همانند مورد بالا، دانلود و نصب برنامه، سبب استفاده مکرر برنامه از برنامه می شود، و یک فاکتور مهم دیگه در رتبه بندی می باشد. همه این ها برای یک دلیل می باشد – سنجش میزان درگیر شدن و خشنود بودن کاربران از برنامه می باشد. یک قانون ساده که اینکه هر چی بیشتر بهتر هست.برای اطمینان از دانلود و نصب بیشتر نرم افزار شما، شما نیاز به توسعه دادن فعالانه برنامه خود دارید. توسعه فعالانه در شبکه های اجتماعی، از قبیل G+، Facebook، Twitter و غیره می باشد. همینطور حضور فعالانه در انجمن های مربوط به برنامه های موبایل، سبب افزایش ترافیک نرم افزارتون و تاثیر در دانلود ها و نصب ها در یک مسیر مطلوب می شود.

 

رفتن به حالت محلی

 

4.رفتن به حالت محلی

اگر برنامه شما با هدف فروش در یک کشور مشخص می باشد، پس شما باید یک نسخه محلی از برنامه خود را پیشنهاد کنید. برای شروع، برنامه خود را به زبان اون کشور ترجمه نمایید. قبول دارم ممکنه این کار زمان بر باشه اما خب هدف شما فقط یک کشور با تعدادی کاربر محدود می باشد، اما بدونید این کار شما نتیجه خوبی خواهد داشت.به عنوان یک قانون بیشتربرنامه ها زبانشون انگلیسی هست و تعداد کمی برنامه با زبانی غیر از انگلیسی می باشد. در نتیجه، معمولا رقابت بین برنامه های غیر انگلیسی بسیار کم هست و این یک شانس برای شما هست که بهتر مورد توجه قرار گیرد، به خصوص در یک بازاری که اشباع شده است.

کیفیت تصاویر

5.کیفیت تصاویر

کیفیت تصاویر ممکنه به صورت مستقیم مرتبط با رتبه بندی بهتر نباشه، اما وقتی برنامه شما یافت می شه، شما علاقه ندارید که کاربر به خاطر کیفیت پایین تصاویر برنامه شما رو کنار بذارند. به همین دلیل یه مقدار وقت بذارید و تلاش کنید تصاویر واضحی را ایجاد نمایید. هنگامی که کاربران شما وضوح برنامه شما رو ببینند و برنامه شما شامل قابلیت های مورد نیاز انها باشد، سبب می شه انها ترقیب به دانلود و نصب برنامه شما کنند. همانطور که قبلا توضیح دادم، دانلود و نصب بیشتر سبب بهتر شدن رتبه شما می شود.

 

لینک دهنده هایی برای برنامه خود کسب کنید

 

6.لینک دهنده هایی برای برنامه خود کسب کنید

با یک جستجو معمولی، گرفتن لینک دهنده به صفحه به برنامه شما کمک زیادی می کند. البته، بحث کیفیت لینک ها هم مد نظر هست که باید از منابع معتبر تهیه کنید. به احتمال زیاد قبلا بیشتر این مراحل رو شما انجام دادید، اما اگه انجام ندادید و نادیده گرفتید این موضوع رو پس بهتره توجه بیشتری به فاکتور های رتبه بندی ASO داشته باشید. در نهایت، اگر انجام این کارا شما رو به یک ستاره در فروشگاه Play Store تبدیل نکرده باشد، باز هم انجام این کارا زمان و تلاش زیادی رو از شما نخواهد گرفت و قطعا به شما هیچ ضرری نمی رسونه.


بابک رستمی
بابک رستمی

Babak Rostami Senior computer software expert. C# Programming, Asp.Net, SQL Server,SEO ( Search Engine Optimization)

نظرات