اسحاق احمدپور
مدرس زبان انگلیسی، مترجم حوزه تکنولوژی، متخصص IT و مایکروسافت

معرفی مدارک بین المللی شبکه مایکروسافت

درود! مطلب زیر متن ترجمه شده از سایت مایکروسافت هست که با کمی تلخیص خودم انجامش دادم و برای شما دوستان در زیر قرار میدم. امیدوارم مفید باشه! لینک زبان اصلی اون رو هم میتونید در این قسمت ببینید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

پیش نیازهای گرفتن مدرک شبکه مایکروسافت چیست؟


برای اینکه مایکروسافت از مهارت های افراد در زمینه های مختلف علوم کامپیوتری مطمئن گردد، در نتیجه اقدام به طراحی آزمون هایی با نام های MCSE و MCSD کرده که به واسطه آنها تخصص و تبحر فرد در زمینه های تخصصی علوم کامپیوتری را مورد ارزشیابی قرار می دهد. این در حالی ست که از افراد شرکت کننده در آزمون MCSE انتظار می رود که قبل از شرکت در آزمون مرتبط حداقل تجربه سه سال کار کردن در زمینه های مرتبط را داشته باشند، اما این موضوع برای شرکت کنندگان آزمون MCSD دو سال تخمین زده می شود. در نتیجه فردی که دارای میزان تجربه گفته شده باشد بایستی بتوانند به راحتی در آزمون نمره قبولی را کسب نمایند. ضمن این که کلیه آزمون های مایکروسافت که از مرداد ماه سال 1393 تاکنون برگزار می گردند، بر فن آوری های جدید تاکید دارند. پس بنابراین از شرکت کنندگان در این آزمون ها انتظار می رود که حداقل یکسال نیز تجربه آشنایی و کار با فن آوری های به روز و جدید را نیز داشته باشند. فن آوری هایی جدید که هم در آزمون MCSE و هم MCSDمورد ارزشیابی قرار می گیرند.

مدت اعتبار مدارک مایکروسافت


کلیه مدارک مایکروسافت تا زمانی که شرکت ها و سازمان ها در حال استفاده از فن آوری هایی هستند که فرد دارای تخصص و مدرک در آن زمینه باشد، از ارزش و اعتبار برخوردار خواهد بود. برای مثال مادامی که شرکتی از فن آوری خاصی در شرکت خود بهره می برد و فرد نیز دارای تخصص و مدرک در همان زمینه باشد، لذا مدرک وی معتبر تلقی خواهد شد. اگرچه همه سازمان ها ناگزیر روزی به سمت فن آوری های جدیدتر روی خواهند آورد. ولی در هر صورت آزمون های مرتبط با یک دوره تخصصی تا چندین سال از طرف مایکروسافت برگزار خواهد شد. برای دیدن این که کدام یک از آزمون های مایکروسافت دیگر برگزار نمی شود به لینک زیر مراجعه نمایید:

آیا مدارک پیشین خود را می توانم ارتقا دهم؟


بر اساس این که نوع مدرک شما چه باشد، اما این امر نیز برای افراد میسر است تا مدارک قبلی خود را به مدارکی با تکنولوژی های جدیدتر ارتقا دهند. البته لازمه این کار شرکت در آزمون به روز رسانی مایکروسافت است.

چگونه از وجود مدارک جدید در زمینه تخصصی خودم مطلع شوم؟


برای دانستن این موضوع که آیا اصلا مدرکی که از قبل گرفته اید قابلیت ارتقا به مدرک جدیدتر رادارد یا خیر به لینک زیر مراجعه فرمایید:

برای شروع وگرفتن مدرک چه دوره هایی پیشنهاد می شود؟


برای این که یک آشنایی نسبی با تمامی فن آوری های به روز دنیا داشته باشید مایکروسافت به شما آزمون MTA را پیشنهاد می دهد. اگرچه این مدرک به تنهایی کافی نیست، اما برای افرادی به تازگی قصد ورود به دنیای فن آوری را دارند بسیار مناسب به نظر میرسد. افرادی هم که کم و بیش با دنیای کامپیوتر و فن آوری های به روز آشنایی دارند پیشنهاد می شود تا با مدارک MCSA و MCSD کار خود را شروع کنند. کلیه مدارکی که قید شد برای تمامی دوره های بعدی مایکروسافت که پیشرفته تر نیز هستند ضروری به نظر می رسد. چرا که به عنوان مثال گواهینامه MCSA حداقل مدرکی ست که از افرادی که قصد شروع به کار در محیط های مرتبط را دارند انتظار می رود داشته باشند.

با گرفتن مدرک چه چیز عایدم خواهد شد؟


شما پس از قبولی در اولین آزمون مایکروسافت، به عضویت جامعه متخصصین مایکروسافت (MCP) خواهید پیوست، و از تمامی امکانات این گروه برخوردار خواهید شد. به عنوان مثال قادر خواهید بود تا در وبسایت جامعه متخصصین مایکروسافت با شرکت در مباحث مربوط به تخصصتان اطلاعاتتان را در اختیار دیگران قرار داده و آنها نیز از میزان تبحر و تخصص شما اطلاع پیدا کنند و در صورت نیاز به کار گرفته شوید. یا در دیگر موارد فرد عضو در جامعه متخصصین مایکروسافت که دارای مدرک MTA می باشد در صورت به کار گرفته شدن در سازمان یا شرکت خاصی از تمامی حقوق مرتبط با تخصص خود برخوردار خواهد شد.

گرفتن این مدارک درورود به تحصیلات آکادمیک دانشگاهی تا چه میزان تاثیر خواهد داشت؟


افرادی که موفق به گرفتن مدارک مایکروسافت شوند و سپس به دانشگاه های آمریکایی راه یابند، از تسهیلات و تخفیف های دانشجویی ویژه ای برخوردار خواهند شد. چرا که برای نمونه یکی از نهادهایی که دارندگان این مدارک را حمایت خواهد کرد شورای آموزش و پرورش آمریکاست، که تسهیلات ویژه ای را برای این افراد در نظر خواهد گرفت.


اسحاق احمدپور
اسحاق احمدپور

مدرس زبان انگلیسی، مترجم حوزه تکنولوژی، متخصص IT و مایکروسافت

اسحاق احمدپور، دانش آموخته دستیار شبکه های مایکروسافتی (MCSA) از مرکز Microsoft Innovation کشور ارمنستان و مهندس شبکه های مایکروسافتی (MCSE) از مرکز Ultimate کشور ترکیه| کارشناس در زمینه Virtualization| کارشناس شبکه های بی سیم CWNA| مدیر شبکه در پرشیانت، فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه شیراز، مترجم، مدرس، راهنمای تور به زبان انگلیسی. دارای 15 سال سابقه در زمینه IT و ده سال فعالیت مستمر در شبکه. تالیف و ترجمه بیش از ده ها مقاله و صدها مطلب آی تی در نشریات و وبسایت های خبری مرتبط

نظرات