حسین احمدی
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس و توسعه دهنده ارشد وب

6 نکته مهم که در تولید محتوای وب باید بدانید تا موفق شوید

چگونه یک محتوای با کیفیت تولید کنیم؟ چه نکاتی برای تولید محتوا در بستر وب مهم است؟ یکی از موثرترین کارهایی که یک وب سایت برای جذب بازدید کننده باید انجام دهد تولید محتواست. احتمالاً این جمله را شنیده اید: «محتوا پادشاه است». اما آیا هر محتوایی قابلیت جذب بازدید کننده را دارد؟ مطمئناً جواب خیر است، شما به عنوان مالک یا مدیر یک وب سایت می بایست مطالبی را تولید کنید که مناسب با جامعه هدف شما است. زمانی که قصد تولید محتوا را برای وب سایت خود دارید باید یکسری فاکتورها و پارامترها را در نظر بگیرید تا با ورود یک بازدید کننده به وب سایت شما، به راحتی آن شخص را از دست ندهید! در این مطلب قصد دارم تا نکاتی را برای تولید محتوای مناسب برای وب سایت های اینترنتی با شما به اشتراک بگذارم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

1- با نحوه خواندن مطالب توسط کاربران آشنا شوید

همه کاربرها به یک شیوه مطالب شما را مطالعه نمی کنند، اما بین 90 درصد آن ها یک موضوع مشترک است، مروری بر کل مطلب و سپس خواندن آن! وقتی شخصی وارد یک مطلب در وب سایت شما می شود، اولین کاری که می کند مطلب مورد نظر را یک مرور سریع کرده و سپس شروع به خواندن آن می کند. شما باید کاری کنید که کاربر با یک نگاه علاقه مند به خواندن مطلب شما شود. مهمترین بخش استفاده از تصاویر مناسب برای جذب کاربر است. سعی کنید تا حد امکان از تصاویری استفاده کنید که کاربر با مشاهده آن ها نسبت به خواندن مطلب شما علاقه مند شود و البته این تصاویر مناسب با مطلبی باشد که کاربر با هدف خواندن آن به وب سایت شما وارد شده است.خیلی از کاربرها، بعد از وارد شدن به یک صفحه، بخش هایی از آن را مطالعه می کنند تا مطمئن شوند مطلب دقیقاً همان چیزی است که می خواهند. عکس ها خیلی مهم هستند، اما اینکه مطالب شما با عنوان آن همخوانی داشته باشد خیلی موثر است. پس این نکته را نیز فراموش نکنید، هر بخش از مطلب شما می تواند در جذب یا حذف مخاطب تاثیر داشته باشد.

2- ساختار مناسب و استانداردی برای مطلب خود در نظر بگیرید

هر کسی می تواند محتوا تولید کند، اما تولید محتوای با کیفیت و جذاب کاری دشوار است. سعی کنید ساختار های معمول که با چشم کاربران آشنا است را بشناسید و بر اساس آن اقدام به تولید محتوا کنید. برای آشنا با این ساختار می توانید محتویات سایت های پر مخاطب را بررسی کرده و از آن ها الگو برداری کنید. در زیر به چند مورد اشاره می کنم:

 1. وارد حاشیه نشوید و مستقیماً به مطلبی بپردازید که کاربر به خاطر آن وارد سایت شما شده است
 2. مقدمه مناسبی را برای مطلب خود در نظر بگیرید.
 3. از نوشتن پاراگراف های طولانی خود داری کنید، معمولاً هر پاراگراف باید حاوی یک نکته کلیدی در مورد مطلب شما باشد
 4. از تیتر های مناسب استفاده کنید، این تیتر ها به خواننده کمک می کند تا درکی در مورد آن بخش از مطلب داشته باشد
 5. از لیست ها به شکل صحیح در مطالب خود استفاده کنید.
 6. برای مطلب خود خلاصه و نتیجه گیری داشته باشید.

3- از لغات سنگین و غیر معمول استفاده نکنید

زمان نوشتن یک مطلب تا حد امکان از نوشتن کلمات و لغاتی که معانی سنگین دارند استفاده نکنید، کاربر نباید برای درک یک لغت یا یک خط از مطلب شما به صد جا مراجعه کند تا معنی ان را متوجه شود. البته باز این موضوع تا حد زیادی به مخاطب شما بستگی دارد. برای مثال، اگر مخاطب شما یک متخصص است، سعی کنید برای لغات و اصطلاحات تخصصی پی نوشت یا لینک به جایی که بتواند به مفهوم آن دسترسی دسترسی داشته باشد را قرار دهید. همیشه راحتی مخاطب را مد نظر قرار دهید.

4- مخاطبین خود را بشناسید

همیشه زمان نوشتن یک مطلب بدانید مخاطب مطلب شما چه کسی است. نیازهای او را شناسایی کنید. با چه هدفی مخاطب وارد وب سایت شما شده است؟ سطح آگاهی او از مطلبی که قصد خواندن آن را دارد چقدر است؟ آیا نیاز به پیش زمینه ای در مورد مطلب نوشته شده دارد؟ مطلب خود را پیرامون نیازهای مخاطب بنویسید، نه نیازهای خودتان. همیشه زمان نوشتن مطلب این موضوع را به خاطر داشته باشید: «مخاطب شما از خود شما یا سازمان شما مهمتر است»

5- خودتان را جای مخاطب قرار دهید

فرض کنید می خواهید مطلبی در مورد طراحی وب سایت بنویسید. این مطلب را برای شما نوشته نمی شود، بلکه برای شخصی نوشته می شود که شاید هیچ آشنایی اولیه ای با موضوع ندارد. یک اصطلاحی وجود دارد: «زمانی شما در رساندن موضوعی موفق هستید که بتوانید آن را بدون مشکل برای مادر بزرگ خود توضیح داده و مفهوم را به او برسانید». مطلب نباید به صورتی نوشته شود که مخاطب با خواندن آن نه تنها به دانستنیهاش افزوده نشده، بلکه بعد از خواندن مطلب یک علامت سوال بزرگ در ذهنش شکل بگیرد.

6- نسبت به مطلب خود و مخاطبین صادق باشید

بعضی وقت ها، مطالبی را مطالعه می کنید که هیچ اعتباری ندارند و تنها با هدف جذب مخاطب نوشته می شوند. از به کار بردن مطالب غیر حقیقی یا بزرگ نمایی در مطالب خود پرهیز کنید. ایجاد اعتماد در مخاطب خیلی مهم است، زیرا باعث ماندگاری او در وب سایت شما می شود. نکات زیر می تواند به شما در این امر کمک کند:

 1. هر جا که لازم است لینک منبع قرار دهید، اگر خبری یا موردی را مشاهده می کنید و می خواهید آن را در میان مطلب خود قرار دهید، حتماً لینکی به منبع اصلی و معتبر قرار دهید.
 2. تنها مطالبی بنویسید که با ماهیت وب سایت شما همخوانی دارد
 3. قوانین کپی رایت را در مطالب خود رعایت کنید، اگر مطلب شما از جایی کپی شده، حتماً لینکی به مطلب اصلی در انتهای مطلب خود قرار دهید
 4. همیشه مطالب خود را به روز نگه دارید، اگر مطلب شما برای یک سال قبل است، سعی کنید مطلب را به روز کرده یا نسبت به ارسال مطلب جدید در رابطه با همون موضوع، اما به روز تر اقدام کنید
 5. سعی کنید اطلاعات خود را در اختیار خواننده مطلب قرار دهید، برای مخاطب خیلی مهم است که در مورد نویسنده و سوابق او اطلاعات داشته باشد.
 6. تا حد امکان از لحاظ املایی مطلب خود را بررسی کنید تا وجود غلط های املایی به حداقل برسد.
 7. به نظرات افراد در مورد مطلب خود گوش داده و پاسخ مناسب به آن ها دهید. جبهه گیری و برخورد با نظرات تنها باعث از دست دادن مخاطبین شما می شود.

همانطور که گفتیم تولید محتوا می تواند کمک زیادی به پیشرفت و بالا بردن جایگاه وب سایت شما داشته باشد. اما تولید محتوا می بایست بر اساس یکسری اصول باشد که در این مطلب سعی کردیم به صورت خلاصه برخی از نکات مربوطه را مطرح کنیم. امیدوارم که با رعایت این نکات بتوانید محتوایی با کیفیت تولید کرده و مخاطبین بیشتری را برای وب سایت خود جذب کنید. توسینسو باشید


حسین احمدی
حسین احمدی

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس و توسعه دهنده ارشد وب

حسین احمدی ، بنیانگذار TOSINSO ، توسعه دهنده وب و برنامه نویس ، بیش از 12 سال سابقه فعالیت حرفه ای در سطح کلان ، مشاور ، مدیر پروژه و مدرس نهادهای مالی و اعتباری ، تخصص در پلتفرم دات نت و زبان سی شارپ ، طراحی و توسعه وب ، امنیت نرم افزار ، تحلیل سیستم های اطلاعاتی و داده کاوی ...

نظرات