محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

در موفقیت یک استارت آپ ، ایده مهتر است یا پشتکار ؟

خوب این روزها تب استارت آپ در تمام دنیا بالا گرفته است و در ایران نیز به همین شکل ، انواع و اقسام رویدادهای استارت آپی در کشور برگزار می شوند یکی پس از دیگری و صدها و چه بسا هزاران ایده مطرح می شوند و چند روز بر روی آنها انرژی گذاشته می شود ، تیم تشکیل می شود ، برنده می شوند و در نهایت کلی هم به آنها تسهیلات ( D: ) داده می شود تا ایده را به مرحله عملیاتی برسانند !! از اینها که بگذریم می خواهیم امروز بررسی کنیم که چند درصد این ایده ها در نهایت به مرحله عملیاتی می رسند و چرا اینقدر ایده زیاد است و رسیدن به نتیجه نهایی بسیار کم ! بله بسیار کم ... شاید بتوانیم به جرات و در خوشبینانه ترین حالت که بیش از 90 درصد ایده ها و طرح های استارت آپی که مطرح می شوند و حتی روی آنها کار می شوند در همان هفته های اول به شکست منجر می شوند و 9 درصد باقیمانده نیز به ترتیب دو تا هشت ماه دیگر حداکثر دوام می آورند و در نهایت این تنها یک درصد از ایده ها هستند که توانایی ماندگاری پیدا می کنند و تبدیل به یک استارت آپ موفق می شوند. خوب غیر از این هم نباید باشد ، طبیعی است که همین یک درصد هم غنیمت است ولی امروز می خواهیم بررسی کنیم که کدام عامل بیشترین تاثیر را در میان موفقیت استارت آپها ها دارد ؟ عامل ایده یا عامل پشتکار ؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

دلایل موفقیت استارت آپ ها

خوب ابتدا با یک خاطره شروع می کنیم ، اردوی استارت آپ کرج یکی از همین فرآیند های Startup Weekend در استان البرز بود که با استقبال بسیار خوبی از جانب جوانان استان البرز ، تهران ، قزوین و حتی خوزستان همراه بود ، چند روز تلاش برای اینکه جوان ها بتوانند ایده های خودشان را بیان کنند ، به ایده های آنها رای داده شود ، تیم تشکیل بدهند و در نهایت این تیم ها به مرحله بهره برداری برسند. ما قصد نداریم در خصوص خوبی یا بدی رویداد استارت آپ Weekend صحبت کنیم ، قطعا وجود چنین رویدادهایی خواسته یا ناخواسته هم جنبه های مثبت دارد و هم جنبه های منفی که صد البته جنبه های مثبت آن بیشتر است ، ما می خواهیم در خصوص این بحث کنیم که از این 150 نفر شرکت کننده در چنین رویدادی چرا 100 نفر ایده داشتند ؟ چرا 11 تیم تشکیل شدند و چرا 3 تیم برنده شدند و در حال حاضر چند نفر و چند تیم در حال فعالیت ادامه دار بر روی ایده های خودشان هستند ؟

پشتکار در پیاده سازی استارت آپ

خوب یک نکته خیلی جالب است و نکته اینجاست که تا دلتان بخواهد مردم ایده دارند ، تعارف نداریم ، الان از راننده تاکسی هم بپرسید راجع به سیاست های اقتصادی ریاضتی دن کیشوت هم برای شما نظر و ایده می دهد و راجع به همه چیز ایده و نظر و انتقاد و پیشنهاد دارد ، چه برسد به ما جوان ها که راجع به همه چیز نظر می دهیم ، پس این امر کاملا طبیعی است که انسان دوست دارد تغییر کند و دوست دارد تغییر بدهد وگرنه از 150 نفر شرکت کننده 100 ایده وجود نداشت ! پس ماهیت ما این است که می خواهیم تغییر ایجاد کنیم و این تغییر را می خواهیم با ارائه ایده ها و پیاده سازی آنها ایجاد کنیم. پس چرا از این 100 ایده در حال حاضر شاید کمتر از 5 ایده باقی مانده باشد و هنوز هم راه زیادی تا پایان مدت چند ماهی وجود دارد که قبلا در همین مقاله عنوان کردیم.

پاسخ ساده است ، در اولین قدم اینکه ما دوست داریم ایده بدهیم اما دوست نداریم پای ایده مان بمانیم ، در واقع ایده دادن را دوست داریم چون نمی توانیم ببینیم دیگران ایده دارند و ما ایده نداریم ، یکجور چشم و هم چشمی شده است داشتن ایده ، مثل اینکه چرا فلانی ماشین فلان دارد و من ندارم ، دوستان لطفا منطقی برخورد کنید ، قرار نیست به کسی بر بخورد هدف ما این است که به رشد ایده ها و عملیاتی سازی آنها کمک کنیم ، ایده های خیلی از دوستان در چنین رویدادهایی صرفا جنبه احساسی ، بدون تفکر قبلی یا کپی برداری از یک نمونه دیگر است که در حال حاضر وجود دارد . ابتکار به ندرت در ایده ها به چشم می خورد چون اکثرا به دلیل اینکه دوستمان ایده داده و ما هم ایده باید بدهیم مشغول به فعالیت می شوند. باز هم ناراحت نشوید ، اول اخم ها را باز کنید و لبخند بزنید ، شما در مقابل دوربین مخفی قرار دارید ( همینجوری گفتم بخندید )

رازهای موفقیت استارت آپ

مهمترین دلیل اینکه خیلی از دوستان بعد از اینکه حتی ایده آنها قبول می شود و به مرحله گروه بندی و حتی برنده شدن می رسد اما رشد نمی کند و درجا می زند این است که خود شخص اعتقادی به ایده ای که داده است ندارد ، یعنی در لحظه تصمیم گرفته است و یک ایده داده است و این ایده از نظر دیگران خوب بوده است و بعد تیم تشکیل داده شده است و تقریبا شخص در عمل انجام شده قرار گرفته است ، در واقع بعد از اینکه رویداد تمام می شود به دلیل اینکه ایده پرداز اصلی خودش به ایده ای که داده است اعتقاد نداشته است باعث می شود که تیم در این خصوص دیگر وجود نداشته باشد. از طرفی اگر هم تیمی تشکیل شود و مدتی کار کند ناخودآگاه این تیم مدت زیادی نمی تواند دوام داشته باشد. دقت کنید که یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در یک استارت آپ این است که خود شخص به کارش ایمان و اعتفاد داشته باشد و استارت آپ حاصل یک هیجان لحظه ای نبوده باشد.

اما از تصمیم هیجانی که بگذریم قرار شد بگوییم که ایده مهمتر است یا پشتکار ؟ دوستان بدون تعارف خیلی از ایده های موفق استارت آپی که در حال حاضر در کشور وجود دارند و به خوبی کار می کنند چندان ایده خلاقانه و نوآورانه ای نیستند و به راحتی می توان تشخیص داده که ایده مورد نظر قبلا در دنیا بصورت موفقیت آمیزی پیاده سازی شده است و یا اینکه در همین ایران هم قبلا وجود داشته است ، اما ایده جدید هم جوا می دهد و بعد از پیاده سازی به مرحله سود دهی هم می رسد ؟ بنابراین صرفا به دلیل اینکه یک ایده ناب است قرار نیست ایده موفق باشد پس دلیل موفقیت ایده های نه چندان نوآورانه چیست ؟ آیا یک فروشگاه اینترنتی که در ایران موفق شده است قبلا نمونه ای در دنیا نداشته است ؟ آیا یک بنگاه تبلیغاتی که در ایران موفق شده است قبلا در جایی وجود نداشته است ؟ آیا یک فروشگاه تخصصی محصولات اندروید که در ایران وجود دارد قبلا در دنیا وجود نداشته است ؟

قطعا وجود داشته است پس ایده چندان هم نوآورانه نبوده است ، چیزی که باعث می شود استارت آپ شما نتیجه بگیرد حتی اگر طرح شما کپی برداری شده باشد پشتکار ، باور و تلاشی است که پشت کار شما است و صد البته صبر و تحمل و تداوم کار است که باعث می شود کار شما نتیجه بگیرد. باید به این باور برسید که این پشتکار شما است که باعث رشد و رسیدن ایده به مرحله نهایی می شود و صرفا داشتن ایده باعث موفقیت شما نمی شود. یک مثال خیلی ساده در زبان فارسی داریم که می گوید به عمل کار برآید به سخندانی نیست. همه خوب حرف میزنند اما زمانیکه پای عمل و کار در میان باشد اکثر جا می زنند ، شما باید به این باور برسید که ایده داشتن موفقیت نیست ، ایده را همه دارند و همه می توانند پیاده سازی کنند اما تنها کسی موفق می شود که به موفقیت ایده خودش باور داشته باشد. یک قانون را در ذهن داشته باشید که ایده مالک ندارد ، شما ممکن است یک ایده خوب داشته باشید اما مطمئن باشید در لحظه حداقل 7 نفر در حال فکر کردن بر روی همان ایده هستند و مطمئن باشید اگر شما آن را اعلام نکنید و پیاده سازی نکنید شخص دیگری آن را پیاده سازی می کند و اینجا ایده دزدی نشده است بلکه ایده پیاده سازی شده است. باید به این باور برسید که ناربرده رنج گنج میسر نمی شود ، باید برای یک ایده زحمت کشید و پیاده سازی کرد و این تازه ابتدای ماجرا است .

نکات مهم در موفقیت یک استارت آپ

متاسفانه اکثر استارت آپ های ایرانی که نتیجه کارشان به شکست می انجامد بیشتر کار استارت آپ خودشان را مبحث فنی می دانند در حالیکه مهمتر از بحث فنی بحث عملیاتی و پشتیبانی از طرح است و انرژی که گروه بر روی این پروژه می گذارند نتیجه را رقم می زند نه نرم افزاری که نوشته شده است . تقریبا هر برنامه نویس حرفه ای می تواند یک نرم افزار عین نرم افزار شما بنویسد و ایده شما را پیاده سازی کند چه بخواهید و چه نخواهید اما مطمئن باشید موفق نمی شود از ایده شما کپی برداری کند می دانید چرا ؟ چون به ایده شما ایمان نداشته اشت و تنها کسی که برای ایده خودش ارزش قائل هست و پشتکار دارد می تواند ایده را پیاده سازی کند. یک مثال ساده می زنیم همین نرم افزار وب سایت ITPRO که چهار سال برای نوشتن و توسعه آن توسط تیم برنامه نویسی ITPRO زمان گذاشته شده است را قطعا یک شرکت نرم افزاری بزرگ می تواند از صفر مجددا طراحی کند اما آیا این نرم افزار ITPRO خواهد شد ؟ قطعا خیر ، ITPRO از نرم افزارش قدرت گرفته است اما این پشتکار ، صبر ، باور و انرژی زیادی بوده است که جانب بنیانگذاران این استارت آپ بر روی آن گذاشته شده است تا به اینجا رسیده است ، طبیعتا در هر کار دیگری هم بدون شک باور و پشتکار مهمتر از ایده است ، حتی اگر ایده شما کپی باشد و به آن باور داشته باشید موفق تر خواهید بود به نسبت اینکه ایده ناب داشته باشید و بصورت هیجانی عمل کنید.

دقت کنید که رویدادهای استارت آپی و به صورت کلی واژه استارت آپ یعنی شما می خواهید کارآفرینی کنید و یک کارآفرین خیلی خیلی خیلی با یک کارمند متفاوت است ، یک کارآفرین استرس های بیشتری دارد ، ریسک های بیشتری دارد ، سختی های بیشتری دارد و بیخوابی های بیشتری دارد و هیچوقت به آب باریکه فکر نمی کند. اگر روحیه ای غیر از این دارید می توانید در رویدادهای استارت آپی از بخش های غیر استارت آپی استفاده کنید و زمانی را دور هم باشید و گل بگویید و گل بشنوید. شما قرار است به عنوان یک کارآفرین یک تاثیر مثبت بر روی کشور بگذارید پس اینکار با حرف و توهم انجام نمی شود بلکه با سکوت و عمل و استمرار این عمل قابل پیاده سازی است. اگر این روحیه را در خودتان نمی بینید در خصوص کارآفرینی هم صحبت نکنید. بحث در ادامه آزاد است و انتقاد در کنار پیشنهاد به شدت پذیرفته می شود. از اینکه کمی صریح صحبت کردم عذرخواهی می کنم. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات