معرفی 11 قابلیت امنیتی ویندوز 8

همانطور که می دانید مدت زیادی از معرفی رسمی ویندوز 8 شرکت مایکروسافت نمیگذرد و این روزها بحث راجع به این ویندوز جدید بسیار زیاد است.در این بخش قصد دارم ویژگیهای امنیتی جدید و بهبود یافته ویندوز 8 را به شما دوستان معرفی کنم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

کمک به امنیت کاربران و سیستم

با فعالسازی Family safety در ویندوز 8 میتوانید فعالیت های کاربران در کامپیوترتان کنترل کنید.با فعال سازی این امکان،گزینه های مختلفی در اختیار شما قرار می گیرد که به شرح مختصری از هرکدام می پردازیم :

1 – web filtering یا فیلترینگ وب

در این قسمت وب سایت هایی را که می خواهیم کاربران به آنها دسترسی نداشته باشند را وارد Web filtering list در قسمت Blocked websites و آنهایی که اجازه دسترسی دارند را در قسمت Allowed websites وارد می کنیم و به همین سادگی آنها را محدود می کنیم.

وب سایت توسینسو

2- Activity reporting یا گزارش فعالیت

این گزینه زمانیکه در حالت ON باشد، شما می توانید فعالیت های آنلاین کاربران را تحت نظر بگیرید یا اصطلاحا فعالیت های کاربر را مانیتور کنید.

وب سایت توسینسو

4- Time limits یا محدودیت زمان استفاده

با فعال کردن این گزینه می توانید روزها و حتی ساعتی که کاربر اجازه دسترسی به سیستم دارد را تعیین کنید.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

5- Game restrictions یا محدودیت های استفاده از بازی ها

با فعال کردن این گزینه می توانید اجازه اجرای بازی های با طبقه بندی خاصی را به کاربران بدید.

وب سایت توسینسو

6- App restrictions محدودیت استفاده از نرم افزارها

در این قسمت می توانید فقط اجازه اجرای برنامه های خاصی رو به کاربر بدبد و کاربر رو در اجرای برنامه ها محدود کنید.

وب سایت توسینسو

در آخر باید یادآور شد که برای اعمال این تنظیمات نیاز به یک اکانت administrator و اکانت Standard user برای کاربر محدود شده داریم.

7-بروز رسانی خودکار ویندوز

یکی دیگر از امکان های ویندوز 8 مشابه ویندوز 7،امکان بروز رسانی خودکار ویندوز می باشد .این گزینه بصورت پیشفرض ON می باشد. امابخاطر داشته باشید که ویندوز هیچ برنامه ای را بدون اجازه شما بر روی سیستم شما نصب نمی کند .

8-یک آنتی ویروس در دل ویندوز

در ویندوز 8،امکان Windows defender جایگزین Microsoft security essentials در ویندوز 7 شده است (و البته کاربردی تر از آن !!!!)Windows defender سیستم شما را در مقابل ویروس ها،spyware ها و سایر Malware ها محافظت می کند. Windows defenderاز جمله نرم افزارهایی است که در پس زمینه (Background) ویندوز اجرا می شود و وقتی نیاز به عمل خاصی باشد،به شما هشدار می دهد.وقتی که سیستم به خوبی کار نمی کند یا اینکه روی یک لینک مشکوک کلیک کردید می توانید از Windows defender برای اسکن کردن استفاده کنید.

وب سایت توسینسو

9-جلوگیری از جرائم سایبری

یکی از امکانات جدید ویندوز 8،phishing filter جدیدش به نام windows smart screen است که از سیستم شما در برابر حملات فیشینگ و malware هایی که آنتی ویروس شما قادر به شناسایی آنها نیست محافظت می کند.

وب سایت توسینسو

10-قفل گذاری بر روی دستگاه ها و اطلاعات

یکی از امکانات امنیتی دیگر ویندوز 8،Bitlocker Drive Encryption هست که در نسخه قبلی ویندوز یعنی ویندوز 7 هم وجود داشت.Bitlocker در واقع با قفل گذاری روی اطلاعات،به امنیت اطلاعات کمک می کند.البته Bitlocker Drive Encryption فقط در نسخه های professional و Enterprise از ویندوز 8 وجود دارد .

11-رمز عبور بهبود یافته

یکی دیگر از امکانات ویندوز 8 انتخاب یک تصویر برای اکانت به همراه پسورد می باشد.به این صورت که شما در موقع login کردن به سیستم بعد از وارد کردن رمز عبور،باید یک تصویر انتخاب کنید و چندتا علامت که میتواند شامل نقطه،دایره یا خط باشد را روی آن اعمال کنید و به هنگام ورود به سیستم باید اون علائم رو روی تصویر بکشید.البته تعداد علامت برای هر عکس محدود است و بیشتر از 3 علامت نمیتوان برای هر عکس گذاشت. این کار امنیت ورود کاربران به سیستم رو بهبود می بخشد .


نظرات